Büyükşehir meclisi başladı

13.02.2020 - 15:20
0 Kişi Yorum Yaptı
Büyükşehir meclisi başladı

AYRINTILAR GELECEK....

 

LİMAN KONUSU

Koruma Klor Fabrikasına yapılması planlanan iskele ve dolum tesisi ile ilgili konu Büyükşehir Belediye meclis toplantısında gündeme geldi Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Ne yapılması gerektiğini söyleyeyim. Bu tür başvurularda ÇED raporu alınırken oradaki ulaşım planın gözden geçirilmesi lazım. Plajyolu’nda ulaşım ile ilgili ciddi sıkıntı var. Burada bir kapasite artışı gelecek. Daha büyük gemiler gelecek. Orada trafik artacak trafik ile ilgili çözüm bulunması lazım. Çözüm olmadan onay verilmesi doğru değil. İlave bir ulaşım planı çıkarılmazsa orada sıkıntı yaşanır. ÇED izni verildikten sonra orada ilave bir depolama alanı doğacak bunun izni verilmeli mi orada mı yapılmalı buna bakılmalı. İnsanların iş gibi talepler varken öbür taraftan yapılacak yatırıma karşı çıkmak sonra iş istemek olmaz sakin sakin tartışmalıyız. Bu şehir rasyonel şekilde kalmalı her konu devlet meselesini gelmemeli. Ben böyle görüş belirttiğim için ilgili ekip benim söylediklerime göre bir çalışma yapmasına gerek yok fikirlerini belirtsinler” dedi.   

CHP meclis grup üyesi Orhan Tanış ise, “Bu kenti limanlara teslim ettiniz.  Trafik sorunun olması sizin eski yönetimleriniz eseridir. Eskiden bu yakıtlar trenlerle taşınıyordu. Körfez limanlara mahkum edildi.  29 tane liman var. Aslanbey Organize’de 60 bin araç grip çıkıyor sadece tek fabrika yüzünden. Bu kent tır trafiğine mahkum edilmiş” dedi. 

AYRINTILAR GELECEK

Çetin Emeç’in isminin köprüden indirilmesi konusu büyük tartışmalara neden oldu

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Çetin Emeç köprüsü hakkında, “Çetin Emeç köprüsünü hasarlı olması nedeniyle yıktınız yeniden yaptınız. Modern Çetin Emeç köprüsü olarak tanımlandı dediniz. Sonra birdenbire kaldırmak istediniz, kaldırdınız da. Biz CHP grubu olarak böyle düşünmüyoruz. Katledilen Çetin Emeç isminin oradan indirilmesini doğru bulmuyoruz. İsimleri değiştirirken büyükşehir meclisine danışılmasını rica ediyoruz” dedi. Taşdemir bir diğer konuşmasında ’nde bir liman yapımı söz konusu. Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum” dedi.

Çetin Emeç köprüsü hakkında Büyükakın,” Çetin Emeç’in ismi filan indirilmedi. Çetin Emeç’in suikaste kurban gitmesinden yıllar sonra o ismi köprüye yazıldı. O dönem belediye "başkanı bu isim buraya asılsın dedi, asıldı. Çetin Emeç köprüsünün yıkıp yeniden yapılınca ismini yazmadım bu gerçeği yansıtmıyor. Marmara Belediyeler Birliği toplantısı yapıldı Erol Bey de katıldı. Orada Erol Bey’i yakından tanıma imkanı buldum. Sonraki dönemde de kendisinin isminin verilmesi konusunda kanaate ulaştık, birkaç istişare de yaptık. Aynı köprüye bunu yapsaydık o zaman haklı olurdunuz, biz başka bir köprüye yaptık. Çetin Emeç’in isminide şehrimize uygun yerlere vereceğiz.’ Dedi

.

Meclise soru önergesi veren CHP Grup Üyesi Hakan Tanta: “Kocaeli il sınırları içinde bulunana araç kiralama şirketlerinin şehir merkezine fazla araç bırakarak park yaptıkları gözlemlenmekte. Bu konu esnaflar için ve trafik için çok büyük sorun teşkil ediyor. Faaliyet gösterdikleri yerde tutukları araç ciddi sıkıntı yaratıyor. Bununla ilgili Gebze ve İzmit’te şikayetler geldi. Ortak önerge vermek suretiyle bu sorunun çözülmesini istiyoruz. “ dedi Gündeme alınan madde ilgilenilmesi için komisyona gönderildİ.

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, Meclis başkanlığına verdiği önergeyle Büyükşehir Belediyesi tarafından dernek ve vakıflara ne kadar nakdi yardım yapıldığını sordu. Başkan Büyükakın ise buna yazılı olarak cevap vereceklerini açıkladI.

AYRINTILAR GELİYOR....

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi, Şubat Ayı Meclis Toplantısı, Karabaş Mahallesi, Sanayi Fuarı 4. Caddesi, No: 39’daki (Fuariçi) Leyla Atakan Kültür Merkezi, Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda 1. birleşimi için toplanarak gündemindeki yüz 11 maddelik konuları Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığı’nda görüşerek karar bağlamak üzere toplandı

AYRINTILAR GELECEK

Etiketler:
YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.