Çiçeklerden bambaşka bir dünya yaratan farklı bir çiçekçi: La Bonta Flowers

07.02.2020 - 23:55
1 Kişi Yorum Yaptı
Çiçeklerden bambaşka bir dünya yaratan farklı bir çiçekçi:   La Bonta Flowers
İki tane çok farklı mesleklerin eğitimini almış, çocuklukları birlikte geçmiş, birlikte eğitimlerini tamamlamış ve birlikte büyümüş olan iki kadının açmış olduğu bir işletmeye bugün konuk oldum. Burası çiçekçiden öte bir sanat evi gibi. Rengarenk masalar, çok farklı aranjmanlar ve hiç görmediğim detaylarla işlenmiş teraryumlar ile dolu idi. Beni misafir ettikleri masanın üzerine kurulmuş çeşit çeşit atıştırmalıkların yanına bir de mis gibi çay ikram ettiler. Bir de o rengarenk çiçeklerin baş döndürücü kokuları kendimi kaybetmemek için zor tuttum. Benim için özel hazırladıkları çiçek aranjmanı ve mala kolyesi gerçekten çok ince bir detaydı. Bu yazıyı baskıya hazırlarken bile o muhteşem çiçeklerin mis gibi kokusu burnuma geliyor. Yazımı okumaya başladıktan 30 saniye sonra sizin de aynı hissi yaşamanız dileğiyle... Sezin Müjde YETKİN

Hanımlar bize kendinizden bahseder misiniz?

     Pelin SEYMEN: 1988 İzmit doğumluyum. 4,5 yaşında bir kızım var. İlkokul, ortaokul ve liseyi Seymen Koleji'nde okudum. Seda ile birlikte büyüdük biz.

Liseden sonra Doğuş Üniversitesi İç Mimarlık bölümünü bitirdim. Asıl işimi hiç yapmadım desem yalan olmaz. 1-2 sene yaptım.

Sonra çocuğum oldu ve işi bıraktım. Liya biraz büyüdükten sonra tekrar çalışma hayatına dönmeye karar verdim.

Çiçekçiler ilgimi çekmeye başladı. Algıda seçicilik oldu herhalde her baktığım yerde çiçekçi görüyordum ve çok hoşuma gidiyordu.

Bu konuda eğitim almaya karar verdim. Sonrasında Seda da bana destek oldu “boş oturmayalım, birlikte yapalım bu işi” dedi. İyi ki demiş.

Böylelikle bu keyifli yeri açmış olduk.

 

Seda KARAALP: 1986 doğumluyum. Pelin'in kuzeninin sınıf arkadaşıydım ama hiç ayrılmadan Pelin ile birlikte büyüdük ve bugüne kadar geldik.

Ben de ilkokuldan lise sona kadar Seymen Koleji'nde okudum. Sonrasında üniversiteyi Açık öğretim Fakültesi’nden bitirdim.

Bir dönem bayağı yoğun iş hayatım oldu. Kendi işyerim olmadı ama birçok farklı yerde çalıştım. Şimdi ise Pelin'le birlikte burayı işletiyoruz.

Resmi açılışımızı henüz yapmadık ama 6 aydan beri burada aktif hizmet veriyoruz.

 

Çiçeklere olan bu sevgi ve birliktelik ne zaman başladı?

    P.S. : Aslında ben hep evde teraryum yapıyordum, çiçeklerle sürekli uğraşırdım. Çok da severdim. Son bir buçuk iki seneden beri de çiçeklere olan ilgim tamamen arttı.  

Şuanda İstanbul'daki özellikle butik çiçekçiler çok revaçta olduğu için dikkatimi onlar çekmeye başladı. Kafelerin çiçek kafeye dönüşmesi, çiçek kafelerin artması çok ilgimi çekti. Çok hoşuma gidiyordu bu görüntü.

Bu tür kafelerin çok güzel bir enerjisi olduğunu düşünüyordum. Ben de bu işin eğitimini alıp “neden yapmayayım ki” dedim. En azından kendimi denemek istedim. Alacağım eğitimle ‘acaba yapabilecek miyim, becerebilecek miyim?’ diye kafamda hep sorular vardı. Eğitime gittim. Baktım ki oluyor, beceriyorum.

Mimari yetenek de var. Dolayısıyla gayet de güzel şeyler çıkıyor. İç mimarlıkta aldığım eğitim bu işte işime çok yaradı. Özellikle teraryumlarda ve çiçek düzenlemelerinde yaratıcılık çok önemli.

Benim de yaratıcılığımı bu yönde kullanabilmem işimi kolaylaştırdı. Sonra da süreç zaten kendiliğinden gelişti.

Biz burada sadece çiçek de yapmıyoruz. İç mekan tasarımları da yapıyoruz, mimari projelerde yapıyoruz. Aslında burası biraz mimarlık ofisi gibi de oldu bizim için. Tam anlamı ile mimari işler yapmıyoruz ama eşimize, dostumuza ve yakın arkadaşlarımıza ihtiyaçları dahilinde destek veriyoruz.

Onun haricinde genel olarak iç mekan düzenlemeleri ile uğraşıyoruz.

 

La Bonta'nın anlamı nedir? Ne zamandan beri hizmet veriyorsunuz?

    La Bonta İspanyolca ‘iyilik’ demek. Sayısal değerine göre koydum aslında ben bu ismi. Numaralojiye bir ara çok ilgi duyuyordum.

La Bonta'nın da sayısal değeri tercih etmem de büyük etken oldu.

 

Sıra dışı bir çiçekçisiniz. Bu konsept nasıl oluştu?

    Aldığım eğitim tam anlamıyla bir çiçekçilik eğitimiydi. Buket yapma, aranjman yapma, çiçekler ve diğer bitkilerin bakımları nasıl yapılır, nasıl muhafaza edilir.

O eğitim tamamen bunlarla alakalıydı. Bizim konseptimiz ise tamamen benim kendi gördüklerim, yakıştırdıklarım ve beğendiklerim ile oluştu.

Beğendiğim yerlerden ve tamamen ruhumdan esinlenerek burası bu hale geldi.

 

Çiçeklerin, yeşilin enerjisini ve hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

    P.S. : Sakinlik ve huzur. Beni normalden daha dingin ve sakin yapıyor. Ben normal hayatımda daha gergin ve daha sinirli bir kadınım.

Ama burada kendimi daha keyifli ve daha iyi hissediyorum.

 

S.K. : Bana da burası huzur veriyor Pelin daha çok çiçeğin içerisinde.

Ben daha çok takı ve takı tasarım toka işlerinin içerisindeyim. Burada tasarladığımız çoğu aksesuar taçlar, kapı süsleri, tokalar vs. bunların hepsi çiçeklerden meydana geliyor. Daha çok kuru ve şoklu çiçekler kullanıyoruz.

Bazılarında yapay çiçek de kullanıyoruz ama çoğu kuru ve şoklu çiçekler.

 

 

Başarılı bir çiçek tasarımının sırrı nedir?

    Aslında her zaman başarılı çiçekler çıkartamayabiliyoruz. Bu bence tamamen günlük ruh haline bağlı bir şey.

Bazen bana “of Pelin, çok üstünkörü yapıyorsun” diye tepki gösteriyorlar. Evet üstünkörü yapıyorum ama ben o an onu yapmak istemiyorum. Bazen teraryum yapıyorum.

O kadar isteksiz yapıyorum ki, olmuyor. İlerlemiyor iş. Onu bir kenarda bırakıyorum. Biraz beklesin, benim kafam biraz dağılsın ve zaman geçsin istiyorum. Ona bir şans daha vermek adına bekletiyorum.

Enerjimin yükseldiğini hissettiğim an o işe tekrar dönüp tamamlıyorum. Gerçekten bu işi sevmek lazım. Her şeyde olduğu gibi sevmeden yapılan işler başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Sevdikçe ve o işle daha çok ilgilendikçe işler daha güzel ilerliyor.

 

 

Çiçek dizaynı bir sanat. Çiçekleri dizayn ederken neler düşünüp hissediyorsunuz? Nelere dikkat ediyorsunuz?

    Aslında cevabım yine aynı enerji ile alakalı.Ekstra bir sipariş veya özel bir iş yok ise eğer o gün ne yapmak istiyorsam ona ona yöneliyorum.

Siparişler haricinde burada bulunması için veya herhangi bir organizasyonda kullanılması adına teraryumlar ve çiçek aranjmanları da yapıyorum. Dolayısıyla enerjim yüksek olmadığında bu işler iyi çıkmıyor.

Hiçbir çiçeği, aranjmanı dümdüz bir şekilde hazırlayıp vermiyoruz. İllaki detaylarında değişik bir şeyler yapıyoruz.

Bir obje, bir süsleme yani bizi diğer çiçekçilerden ayırt edebilecek bir imza atıyoruz.

 

 

Burada sadece çiçek yok. Ürünlerin çeşitliliğinde neye göre karar veriyorsunuz?

    Aslında insanların talebine göre demem lazım ama öyle değil. Tamamen kendi isteğimize göre neyi beğeniyorsak onu getiriyoruz.

Yeni şeyler çıkıyor bakıyoruz, araştırıyoruz içimize ne siniyor ise onu alıyoruz.

Mesela Mala kolyeler yapıyoruz. Bunu daha çok Seda yapıyor. Mala kolyeler yoga yapanların ve yoga eğitmenlerinin kullandığı bir kolye.

108 niyet taşı ile yapılıyor. Ne istiyorsan, neye niyet ediyorsan o şekilde yapılıyor. Mesela ben hayatıma aşkı ve sevgiyi çağırmak istiyorum. Burcum ne? Balık. Taşı ne mesela turkuaz ametist.

Bu kolye senin taşlarına, senin niyetine göre hazırlanıyor. Senin niyetine göre düğümleniyor ve sen onu üzerinde taşıyorsun.

Yoga eğitimi alıyorsa kişi, bu seanslardaki özellikle nefes çalışmalarında bu kolyelerin çok faydasını görüyor. Tesbih gibi düşünün bunu. Budha felsefesinde tesbih anlamı taşıyor.

Konunun özü aslında şu, o dönem biz neye merak salıyorsak onun üzerine daha fazla düşüyoruz ve ürün çeşitliliğini ona göre arttırıyoruz. Bunun haricinde kapı süsleri, duvar süsleri, tokalar, taçlar, aksesuarlar vs. birçok ürün var. Bunların da oluşumu tamamen çiçekle sağlanıyor.

Buradaki bu aksesuarların tamamını Seda yapıyor. Ben çiçekçilik eğitimi aldım aksesuarlar ile alakalı hiçbir eğitim almadım.

Bazen şöyle bir şeyle karşılaşıyoruz. Mesela bir sipariş geldi ve aynı tokadan 10 tane istediler. Ben bir tane yapıyorum, Seda bir tane yapıyor. Aynı materyalleri kullanıp aynı şekilde yapmaya çalıştığımız halde birbirinin aynısı maalesef ki olmuyor.

Bu tamamen el becerisi ve yaratıcılıkla alakalı bir durum. Dolayısıyla bazen ard arda yaptığınız iki tasarım bile birbirinin aynısı olamayabiliyor.

 

Hangi hizmetleri veriyorsunuz? Çelenk yapma ya da daha farklı organizasyonlarınız var mı?

    Organizasyon yapıyoruz ama çok büyük çaplı düğün organizasyonları henüz yapmıyoruz. Düğün organizasyonu bizim için bir sonraki aşama.

Şu anda doğum günü organizasyonları, Yeni doğan odaları, nişan, söz ve kurumsal yemeklerin organizasyonlarını yapıyoruz.

 

Dekorasyonda çiçeğin yeri ve konumlandırılması nasıl olmalı? Karşılamalı mı yoksa detaylarda mı yer almalı?

    Bu tamamen kişinin ne sevdiğine ile alakalı bir durum. Bazısı karşılamasını ister, bazısı da çiçeğin detaylarda gizli olmasını ister.

Herkes çiçek bakmayı sevmez, bakamaz da zaten. Aksesuar olarak kullanacak olan biri her türlü çiçeği tercih etmemeli bence. Daha uzun, dayanıklı bitkiler ve yapay tercih etmeli.

Ama ben çiçek seviyorum çiçek benim ana temam olmalı diyor ise kişi, o zaman da çiçek sizi karşılamalı. Bu tamamen kişinin kendi isteğine bağlı.

Mesela bir kişinin evini yeniliyoruz, dizayn ediyoruz. O zaman kararları ona bırakıyorum. Kişinin çok sofistike bir evi var ise eğer benim isteğim doğrultusunda pembe gülleri masanın üzerine koymak evin bütün ahengini bozacağından ilk etapta kişiye soruyorum.

Tabii ki dizaynı tamamen bana bırakan da var. Ama çok net insanlarda tercihleri asla bize bırakmıyorlar. “Şöyle olsun, böyle olsun” diye net kararlar verip, bizden kararları doğrultusunda bir dizayn bekliyorlar.

Genele vurur istek eğer, arz talep meselesi daha çok bayanlardan geliyor. Erkekler tamamen işi bize bırakıyorlar.

Bizim erkek müşterimiz daha çok, bayanlar daha az. Erkekler özel günler için eşlerine sevgililerine Bizim yaptığımız dizaynları tercih ediyorlar.

İnsanların duygularına ortak oluyorsunuz. Bu size kendinizi nasıl hissettiriyor?

    Bu çok güzel bir duygu kendimizi iyi hissettiriyor ama her zaman da değil aslında.Bazı kişiler her şeyi bizden iyi bildiklerini ima ediyorlar.

Bilinçli bilenle çok güzel yol alabiliyor iken, bilinçsiz bilenler bizi çok uğraştırıyorlar.

 

Önümüzdeki bahar ve yaz aylarında gelin buketlerinde favori çiçekler neler olacak?

    Bence Kuru ve şoklu çiçekler daha revaçta olacak. Çünkü bayanlar bu çiçekleri saklamak istiyorlar.

Bir de artık gelinlerin tercihi iki farklı buket yaptırmaktan yana. Biri arkadaşlarına atmak için alınan gelin buketi, biri de evlerinde saklamak amaçlı yaptırdıkları gelin buketi.

Genelde atmak için olan çiçekler canlı oluyor. Lilyumlar, güller, şakayıklar dan oluşuyor genel olarak bu gelin buketleri. Ama saklamak için hazırlanan buketlerde kesinlikle şoklu ve kurutulmuş çiçek olacağını düşünüyorum.

Şoklanmış çiçekler ömür boyu muhafaza edilebiliyor.

Bu şoklama işlemi özel bir sürecin sonunda gerçekleşiyor ve bu çiçekler ithal geliyor.

 

La Bonta Flowers / Pelin SEYMEN & Seda KARAALP

Adres : Ataevler Mahallesi Özgürlük Caddesi Bureau Rezidans Kartepe/Kocaeli

Telefon : 0.530 488 42 21

Instagram : labonta_flowers

 

Etiketler:
1 hafta önce - Mustafa

Tebrikler bayanlar, çok güzel işler ve çok güzel tasarımlar çıkartıyorsunuz. Allah yolunuzu açık etsin.

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.