Hızlı Tren’e ayakta bilet

23.11.2019 - 00:43
0 Kişi Yorum Yaptı
Hızlı Tren’e ayakta bilet
Bir okurumuz getirip göstermese inanmazdım..

Türkiye’nin en çok övündüğü, çok büyük paralar harcayarak yaptığı ve yaygınlaştırmaya çalıştığı Hızlı Tren’e  “Ayakta yolcu” bileti kesiliyormuş.

Emekli okurumuz, İstanbul’dan Marmaray ile Gebze’ye gelmiş. Gebze’den İzmit’e hızlı tren ile gelecek. Bilet memuru, “Trende hiç yer yok. İsterseniz numarasız bilet veririm. Bu biletle ayakta seyahat edebilirsiniz” demiş. Biran önce İzmit’e gelmek isteyen okurumuz, 9 TL parayı ödeyip, bileti almış. Kendisine verilen biletin üzerinde  “Bu bilet ile sadece numarasız vagonlarda seyahat edilebilir” ibaresi bulunuyor. Okurumuz trene binmiş. Tabii boş koltuk yok. Kendisi gibi ayakta pekçok yolcu seyahat ediyor. Ama seyyar simit satıcıları, seyyar soğuk su satıcıları koltukları işgal ediyor.

Dünyanın hiçbir yerinde uçaklarda ve hızlı trenlerde ayakta yolcu bulunmaz. Ayakta yolcu için bilet kesilmez.Ama bizim ülkemizde hızlı tren kapasitesi yetmiyor. Gebze-Adapazarı arasında çok gerekli olan banliyö trenler de çalışmıyor. TCDD, Hızlı Trene bilecek yolcuya ayakta bilek kesiyor. Trende seyyar satıcılar koltukları işgal ederken, insanlar ayakta seyahat ediyor.

Oysa tren seferlerini arttırmak mümkün. Mevcut trenlere vagon eklemek de mümkün.  Ama TCDD’nin kolayına geliyor ve hızlı trene ayakta yolcu alınıyor.

Etiketler:
YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.