HK PERFORMANS ZAYIFLAMA KAMPI

03.02.2020 - 00:14
1 Kişi Yorum Yaptı
HK PERFORMANS ZAYIFLAMA KAMPI
Sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın 'Gelişerek Değişim' modeli

Çok olaylı bir şekilde ulaşabildiğim HK Performans Zayıflama Kampı’nın kapısından girdiğim anda düşündüğüm ile gördüğüm manzaranın birbiriyle alakası olmadığını fark ettim.

Kampın fiziksel yapısı beklentimin çok üzerindeydi. Burası kamptan öte sosyal yaşam alanı konsepti barındırıyordu.

İçeri girdiğimde biraz önyargım vardı. ‘Kilo problemi insanları mutsuz ediyordur herhalde' diye düşünürken kahvaltı masasında oturan sürekli gülen, espriler yapan ve çok ciddi anlamda motive olmuş bir grupla tanışma fırsatım oldu.

Her yaştan ve dünyanın her yerinden birçok insan vardı ve hepsi gülüyordu.

Sanırım son zamanlarda görmeyi özlediğimiz bir manzara bu. “Üşümüşsünüzdür, şömine başına geçelim” diyen kurum sahibi Halil Bey ile yaptığımız sohbeti sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sezin Müjde YETKİN

 1. Halil bey bize kendinizden bahseder misiniz?

1976 Ankara doğumluyum. 3 çocuğum var. Sportif sürecim lise dönemlerinde başladı. Taekwando milli takımında olmak üzere 5-6 yıl aktif spor yaptım. 1998’e kadar aktif sporcuydum.

Sonraki yıllarda Spor Akademisi’ne devam ettim. Ankara Gazi Üniversitesi’nde başladım ama İstanbul’a geçtiğim için eğitimimin devamlılığı olmadı.

Türkiye’de devam zorunluluğu olduğu için Azerbaycan’da eğitimime devam etmek durumunda kaldım.

Azerbaycan ile ticari ilişkilerim olduğundan çok sık gidip geliyordum. Dolayısıyla orada Nahçıvan Üniversitesi Spor Akademisi bitirdim.

2000’li yıllara kadar kendime hep şu soruyu soruyordum; takdir eden olacaksın, takdir beklemeyeceksin.

Peki bu nasıl olacak? Ben çok fazla takdir edilen işler yaptım ama kimse takdir etmedi.

2004 Olimpiyat şampiyonu olabilmek için çok sponsor aradım.

Aktif olarak spor yapabilirim, yetenekliyim ama hem çalışıp hem spor yapma şansım yoktu maalesef.

Hele ki bu kadar yüksek bir hedef için aradığım sponsorlukları bulamadığımda dedim ki, “öyle bir iş yapmam lazım ki Olimpiyat şampiyonu olmuş gibi bir etki yaratmalıyım.”

Ne iş yaparsın bilmiyorsun ama bu soruların cevabını arıyorsun.

Hem takdir eden olacaksın, hem dünyada fark yaratacak bir iş yapacaksın hem de yaptığın işin bir reytingi olacak.

Reytingli de olacak ki bu süreçte ve gelecekte etki bıraksın. Bu 3 soruyu kendime yıllarca sordum. Her okuduğum kitapta, izlediğim programda bunların cevaplarını aradım.

2000 yılında bir bilim dergisinde ‘obezitenin sonu geldi’ diye bir başlık okudum. O manşet şu andaki bulunduğum yerin, yaptığım işin zeminini hazırladı.

Benim bu alanda bir şeyler yapmam gerektiği doğrultusunda düşünceler geliştirmemi sağladı. Yapacağım işin takdir edebilen olmak, Dünya’da fark yaratan bir iş yapmak aynı zamanda da reytingi olması adına sorduğum tüm soruların cevabını o manşette buldum.

Müsabaka dönemlerimde çok hızlı kilo kaybı yaşayabiliyordum.

Geçmişte yaşadığım tecrübelerle birlikte ‘Dünyanın en hızlı zayıflayan insanı olabilir miyim?’ diye düşündüm.

Araştırdığımda Guinness'te böyle bir rekor yoktu.

Önce 30 kilo aldım.

Guinness yetkilileri, noter ve kameralar önünde canlı yayında süreci başlattık.

92 kilogramdan bir ay içerisinde vücut ağırlığımın %26’sını verdim.

Sağlığımdan da ödün vermeden bu süreci geçirdim. Toplam 24 kilo verdim ve bu rakam dünyanın en hızlı kilo veren insanı olabilmem için yeterliydi. Sonrasında da tasdiklendi bu rekor denemesi.

2006’da Vücudun Şifresi 1 ve Vücudun Şifresi 2 kitaplarını yazdım.

2008’de Obezite ile mücadele derneğini kurduk ve hala kurucu başkanlığını yapıyorum.

 

 

 1. HK performans zayıflama kampı nedir? Ne zamandır hizmet veriyor?

2006’da uzaktan eğitim sistemi ile 24 saat hizmet vermeye başladık. Biz psikoloji ile de, insanın bilinçaltının derinlikleri ile de ilgileniyoruz.

Obezite vücutta aşırı yağ birikmesi değildir.

Bu bir sonuçtur.

Obezite ruhsal dünyamızın tartamadığımız beden üzerindeki yüküdür.

İnsanların bilinçaltında oluşturduğu negatif duyguların vücut kimyasına yansımasıdır. Bunun sonucu da tüketimle alınan kilolara sebep oluyor.

2006’daki uzaktan eğitim sisteminde aldığımız verilerle belki de dünyanın en kapsamlı veri tabanına sahip olduk.

Daha sonraki yıllarda daha bireysel çalışma talebi ile gelen insanlar kamp tarzı çalışmalara ihtiyaç duydular ve artık biz de bu yönde bir faaliyette bulunmamız gerektiğini fark ettik.

2014’ten Sonra İstanbul’dan Kocaeli’ye geldim. Burada küçük bir çiftlik evinde 7-8 kişiye hizmet verebilecek tarzda kamp çalışmalarını başlattım.

Sonraki 1 yıllık süreçte kendimize doğru bir arsa bulabilmek adına araştırmalar yaptım. Şu anda bulunduğumuz arsayı 2015’in sonlarına doğru bulduk.

Burası orman arazisiydi. Belirli mevzuatlar çerçevesinde bu tür faaliyetleri sürdürebileceğimizi öğrendim. Burayı Orman Bakanlığından 2016’da ihaleden 29 yıllığına aldık ve inşaatı başlattık.

Burası A sınıfı mesire alanı olarak geçiyor.

Kolayca alınabilecek bir yer değil burası, herkesin inanacağı doğru bir proje olmalıydı.

Bir. Cumhurbaşkanı imzası ile alınabilecek bir projeydi, alabilmesi başardık.

Bir buçuk yıl süren hızlı bir inşaat sürecinden sonra 2018’in ilk aylarında da burada faaliyete başladık.

Şunu söyleyebilirim, Burası Avrupa’nın tek kampı.

Sağlıklı yaşam ve obezite çözüm kampı adı altında dünyada sadece bu iş için planlanmış, mimarisiyle, otel olmayan, gelen herkesin sağlıklı yaşam ve kilo vermek adına bulunduğu tek kamp. Avrupa ve dünyanın birçok yerinden gelen çok fazla katılımcımız var.

 

 

 1. Sadece kilo vermek isteyenler mi kampa katılmak istiyor? Hayatına sporu dahil etmek isteyen kişiler de geliyor mu?

Sağlıklı yaşam, ruhsal arınma ve kilo vermek.

Bu üç olgu bizim kapsamımızda. Çünkü duygusal ve ruhsal ağırlıklarından arınmak, detoks yapmak aynı zamanda bedensel anlamda kilo problemi varsa bunu verebilmek ve tabii ki sağlıklı yaşamak için geliyorlar.

Aynı zamanda sportif bir kamp burası. Spora doyabilmek, sportif anlamda kendini dış dünyaya hazırlayabilmek adına da gelen misafirlerimiz var.

 

 

 1. Kişiler kamp süresi boyunca burada kalmak zorundalar mı? Günlük hayatına devam edip zayıflama programlarına katılmak isteyenler de kayıt yaptırılabiliyor mu?

Tam zamanlı yatılı birkamp burası. Şu an günübirlik hizmetimiz yok. Yakın zamanda günlük çalışmalar yapacağız.

Özellikle Kocaeli’de yaşayan insanlarımız için böyle bir projenin faydalı olacağını düşünüyorum. 2020’nin yaz dönemi için Kocaeli’den kendine değer veren 100 kişiyle çalışmak istiyoruz.

 

 

 1. Katılımcıları programda neler bekliyor ve programa kimler katılabiliyor? Aradığınız belirli özellikler var mı?

Katılımcılarımızda sadece kendini taşıyabilir olması ve tıbbi olarak bizlere risk oluşturabilecek aşırı bir sağlık sorunu olmaması gerekiyor.

Doktor raporu ve tahliller sonucu kayıt alabiliyoruz. Kendi doktorumuz da spor yapabilir ve kendini taşıyabilir raporu vermesi gerekiyor. Biz nefes almayı ve yaşamayı vaat ediyoruz.

Katılımcıları, 24 saat bir kampta olmalarından dolayı sportif anlamda verimli geçirebilecekleri, tüketimsel anlamda hedefe uygun tercihler yapabilecekleri ve ruhsal anlamda kendilerini iyi hissedebilecekleri yeniden doğuş yaşayabilecekleri bir süreç bekliyor.

Gençleşmek, zayıflamak, sağlıklı bir bedene sahip olmak, ruhsal ve bedensel anlamda arınmak isteyen herkesi buraya bekliyoruz.

 

 

 1. Kamp süreleri standart mı? Genelde kaç günlük bir kamp suresi tavsiye ediyorsunuz?

Biz kısa dönem değil daha çok uzun döneme hitap eden bir kurumuz. Düşük kilolarda en az 21 gün olmasını tavsiye ediyorum.

Daha yüksek kilolarda ise en az 1 aydan başlayan programa dahil olmalarını tavsiye ediyorum.

Ortalamam 3.5 aydır. Yapay hiçbir şey kullanmadan ve cerrahi hiç bir müdahale olmadan 40 kilo üstü vermiş, 4-5 ay buradaki programa dahil olmuş katılımcılarımız var şu an.

Aslında bu bir rehabilitasyon süreci. Böyle olunca da 80 kilo, 90 kilo ve hatta 100 kilo veren katılımcılarımız oluyor. Her ay tahliller yapılıyor ve tamamına yakını tansiyon şeker vs kullandıkları ilaçları bırakıyorlar.

Özellikle yüksek kilolardaki insanlara birkaç ay içerisinde kullandıkları ilaçları bıraktırıyoruz. Biz doktorculuk oynamıyoruz, doktor raporu ile bıraktırıyoruz bu ilaçları.

 

 

 1. Katılımcı grupların 1 günlük programından bize bahseder misiniz?

Sabah 08:00’da programa başlıyoruz. Bu kış sezonu için geçerli. Yazın 06:00’da başlıyoruz.

Spor öncesi bazı vitamin, mineral aminoasit desteklerimiz var.

Bu sadece bu sürece özel tabii ki.

Çünkü spor yapacağız ve tansiyon şeker dengesi iyi ayarlanmalı.

Halsiz ve bitkin olmayalım, saçımız tırnağımız zarar görmesin diye bazı mikro beslenme ihtiyaçlarımız var.

Spor öncesi bu takviyeler yapılıyor. Bir çember oluşturuluyor ilk etapta. Burada hep birlikte ısınma çalışmaları yapılıyor.

Bundan sonra kişilerin durumuna göre ayrışmalar oluyor. Kimisi seansa katılıyor, kimisi birebir çalışıyor, kimisi dış parkurda yürüyüşe çıkıyor derken aynı zaman diliminde birkaç alternatif dersimiz oluyor.

Sonrasında 11:00’da kahvaltı ediyoruz. Kahvaltıda hedef göz etmemiz gerekiyor.

Burada olma nedenimizi unutmamalıyız.

Fiziksel ihtiyacımızı gideriyoruz ve sağlığımızdan ödün vermeyecek çeşitlilikte sağlıklı ve dengeli bir süreci yönetiyoruz. Sonrasında gelişerek değişim eğitimleri var.

Bu eğitimde insanlara miktar algısını, fiziksel ihtiyacı, kararlılığı, yürekten tutkuyu ve besin dışı enerji kaynaklarını, bütüne etki eden parçalar gibi konularda gelişerek değişim eğitimleri veriyorum.

13:00 – 14:00 arası serbest zamanları var. 14:00’da sportif anlamda ikinci bir programları oluyor, 30 çeşit spor dalından alternatifli programlar bunlar. 15:30’a kadar bu program sürüyor.

Sonrasında 1 saat serbest zaman veriyoruz. 16:30’da akşam yemeğimiz var. 17:00ile 18:30 arası serbest zaman.

Bu arada yine eğitimsel çalışmalarımız, rekreatif faaliyetlerimiz ve grup motivasyonunu tamamlayan çalışmalarımız var.

Bunu rekreatif hocalarımız organize ediyorlar ve daha eğlenceli bir zaman dilimi oluşturuyoruz.

19:00’da sportif anlamda 3. seansımız var.

Yani 3 ana öğün sporumuz ve 2 ana öğün tüketimimiz var. Aralardan mikro beslenme ve spor sonrasında atıştırma tercihlerimiz var.

20:00 da aktif süreç bitiyor. 23:00’a kadar geçen süreçte yine topluca çalışmalar anlamında dans, müzik, eğlence gibi rekreatif faaliyetler yani insanları motive edecek faaliyetler yapıyoruz.

 

 1. Hedefe ulaşmadan bırakıp gidenler oluyor mu?

Öyle bir ihtimal bu kapıdan girdikten sonra mümkün değil. Biz beden olarak herkesi değiştiririz. Bunun %100 garantisini veriyorum.

Bedeninin değişimi konusunda bir endişemiz yok ama ruhsal anlamda ve bilinçaltındaki negatif etkileri pozitife çevirmek anlamında buradaki zaman bazılarına yetmeyebilir. Bu anlamda bize daha uzun süreler ayırmaları gerekir. Beden değişiminde %100 kalıcılık noktasında da dünyada fark yaratan tek kurum olduğumuzu iddia edebilirim.

Dışarıda çok tehlikeli bir hayat bizi bekliyor. Bizler kişiyi başarmış olarak gönderiyoruz ama dışarıda birçok insan onun şişmanlatmaya uğraşıyor.

Dolayısıyla zayıflamak da önemli değil. Donanımlı bir şekilde zayıflamak, kalıcılık adına kendini geliştirmek önemlidir.

 

 

 

 1. Burada tüketilen gıdaları nereden temin ediyorsunuz? Denetleyici biriminiz var mı?

Evet var. Mikro beslenme ve sofra kültürü dediğimiz kulvarda tabii ki uzmanlarımız var.

Bunun yanı sıra bizlerde sporcu olduğumuz ve sportif süreç yönettiğimiz için sporcu beslenmesinde uygun protein, mineral ve vitamin dengesine uyan, beslenme uzmanının sınırlarını aşan ve o sınırların farkında olan bir uzman gerekiyor.

Sıradan bir beslenme uzmanı bizim ihtiyaçlarımızı karşılayamaz.

Dolayısıyla bu konuda daha donanımlı bir uzmanla çalışıyoruz.

 

 

 1. İşletmeniz bünyesinde hangi alanlarda hangi uzmanlar görev alıyor?

10 taneye yakın sportif hocamız var. Sportif alan çok önemli fakat burada psikolojik alan da çok yoğun.

Dolayısıyla burada insanları motive eden, motivasyon kaynakları konusunda rehberlik eden gelişerek değişim uzmanlarımız var.

Medikal fitness ve tıbbi antrenman veren hocalarımız var. Mikro beslenme uzmanlarımız var. Psikolog ve sosyolog var. Biz burada 36 kişiyiz.

 

 1. Bir dönem medyaya yansıyan haberler sebebiyle toplumda zayıflama kamplarına karşı önyargı oluşmuştu. Siz bu durumdan ne kadar etkilendiniz?

Kuşhan kampında bir ölümcül vaka var. Sanırım onu kast ediyorsunuz. Dernek kapsamında da yakından takip ettiğim bir konuydu bu.

“Dila Kurt'u kim öldürdü?” diye de bir yazım var. 21 yaşında 98 kiloya ulaşan bir kız çocuğunun bu duruma gelmesinde ilk etapta sorumlu kim? Önce bu sorunun cevabını bulmadan son olayı değerlendirirsek bir sonuca varamayız.

Muzaffer Kuşhan %100 suçludur.

Çok ciddi sayıda insandan teyit ettiğimiz üzere kilo psikolojisi yerine Alman disiplini dahilinde odalara aşırı baskı yapan ve aşırı disiplini motivasyon sanan bir süreç yönettiği için kilolu insanları anlama noktası eksik olduğunda oradaki o süreç başlı başına böyle bir sonucu yaratmış olabilir.

Kamp dediğimiz kurumlar mutlaka denetimli olmalı, mutlaka Sağlık Bakanlığı bünyesinde olmalı.

Biz bunu çok istiyoruz ama bakanlığın böyle bir mevzuatı yok.

İşin ilginç tarafı da bu. Mevzuat olması için çok çaba sarf ediyorum.

Yazları özellikle çok genç kuşakla çalışıyorum.

Genelde 17-18 yaşlarında oluyorlar. Aileler biricik evlatlarını bırakırken bu endişeleri ilk etapta yaşıyorlar ama bizler burada ilk andan itibaren aile samimiyeti ile birlikte bir süreç yürüttüğümüz için 24 saat içerisinde tüm endişelerini yok ediyoruz.

Biz halden anlıyoruz.

Zayıflatmanın ötesinde bir bağ kuruyoruz. Bizim onun duygularını hissettiğimizi hissettiriyoruz.

Dolayısıyla hizmet anlayışımız çok farklı. Bu sebepten dolayı herhangi bir problem yaşamıyoruz.

 

 

 1. Katılımcılar ile yaşadığınız enteresan bir anınız oldu mu?

Bir anne düşünün ki, yıllarca kilosundan dolayı kızına sarılmamış. O kız bizimle birlikte burada 60 kilo zayıfladı.

Yeni halini gördüğünde gözyaşları içerisinde kızına sarılabilme heyecanına tanık olduk. Elleri kızının sırtında çok uzun yıllar sonra ilk kez birbirine kavuştu.

Bunu bir annenin gözünden tasvir etmeye çalıştığınızda çok mucizevi bir süreç olduğunu anlayabilirsiniz.

 

 

 1. Son olarak bu kampa katılmak isteyenler size nasıl ulaşabilirler?

HK performans olarak bir YouTube kanalımız var. Sosyal medyada da HK performans olarak araştırıldığında bize ulaşabilirler.

 

HK Performans / Halil KARGULU

Adres:Doğantepe-Başiskele / Kocaeli

Telefon: 0 532 476 30 22

Instagram: hkperformans

Youtube: HK Performans

İnternet sitesi: www.geliserekzayiflama.com

Etiketler:
6 gün önce - gaa

Çok faydalı ve etkili bir işletme olmuş, hem maddi olarak hemde zaman ayırabilen kişilerin kesinlikle değerlendirmesi gerekir bence. Geçmişten beri hep kafamda olan uygulamayı hayata geçirmişler resmen.

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.