Ispanak zehirlenmesiyle ilgili bilmeniz gerekenler!

06.11.2019 - 10:43
417 Kişi Okudu   0 Kişi Yorum Yaptı
Ispanak zehirlenmesiyle ilgili bilmeniz gerekenler!

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Öğrenci Koordinasyon Kurulu üyesi Gıda Yüksek Mühendisi Cemre Öğüt son günlerde meydana gelen ıspanak zehirlenmesiyle ilgili olarak, “Ayıklanabilir her gıda maddesini mutlaka ayıklayarak tüketmeliyiz” şeklinde açıklamada bulundu.

İstanbul ve Tekirdağ’da ıspanaktan zehirlendiklerini iddia ederek sağlık kuruluşuna başvuran vatandaşların sayısı 45 kişiye ulaştı. Ispanak zehirlenmesi ile ilgili olarak TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Öğrenci Koordinasyon Kurulu üyesi Gıda Yüksek Mühendisi Cemre Öğüt Ses Kocaeli Gazetesi özel açıklamalarda bulundu. Cemre Öğüt yaptığı açıklamada, “Ispanak sıkça tüketilen besin değerleri bakımından zengin bir besin maddesidir. Ispanak doğal koşullarda yetiştirildiğinde gıda zehirlenmesine sebebiyet vermemektedir. Yaşanan bu olumsuz durumla ilgili olarak İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü 4.10.2019 tarihinde açıklama yapmıştır.

 

ŞEFFAFLIKLA BİLGİ VERİLMELİ

 

Zehirlenmelere ıspanağın değil, ıspanak içine karışan yabancı otların sebep olduğu bilgisi paylaşılmıştır. Bu açıklamanın temelinde gerekli mikrobiyolojik ve kimyasal analizlerin yapıldığı anlaşılmaktadır. Burada dikkat edilmesi ve sorgulanması gereken husus ıspanağın içine bu yabancı otların nasıl karıştığıdır. Bakanlık zehirlenmeye sebep olan durumu tespit asıl bu kısmına eğilmeli ve bir önlem planı oluşturup şeffaflıkla vatandaşlarımıza bilgi vermelidir.

 

BİTKİLER ISPANAĞIN İÇİNE NASIL KARIŞTI?

 

Tarımsal ekim alanlarında ekilen tohumun yanı sıra yabancı otlarda hasat sırasında karşımıza çıkabilir. Ancak bu durumda açık bir şekilde azımsanamayacak kadar yabancı otun hasat edildiği ve vatandaşa sunulduğu görülmektedir. Gıda terörünün her geçen gün çığ gibi büyüdüğü ülkemizde hilenin tarlalarımıza kadar inmiş olması gıda güvenliği noktasında kamunun ne kadar yetersiz ve sorumsuz olduğunu göstermektedir.

 

PEKİ, NE YAPMALIYIZ?

 

Gıda güvensizliğinin ayyuka ulaştığı bu zaman diliminde vatandaş olarak ilk yapılması gereken şey sorgulamaktır. Beslenme hakkımızın bu derece ihlal edildiği noktada kamunun ilgili birimlerinden yaşanan durumlara istinaden bilimle sorgulanmış ve sonuçlanmış bilgilere ulaşabilmeliyiz. Evlerde ve alışveriş yaptığımız yerlerde kendi gıda güvenliğimizi oluşturmalıyız. Ayıklanabilir her gıda maddesini mutlaka ayıklayarak tüketmeliyiz. Çiğ olarak tüketilen sebze ve meyveleri iyi yıkamadan, sirkeli su ile muamele etmeden tüketmemeliyiz” dedi.

Haberin Muhabiri;
Hanifi SURUN hanifisurun@seskocaeli.com
YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.