Körfez’e bir hançer daha!

13.02.2020 - 09:38
3 Kişi Yorum Yaptı
Körfez’e bir hançer daha!
Demişlerdi ki; “İzmit Körfezi’nde 40’tan fazla liman var. Artık bir tane daha yeni liman yapılmayacak”.

Bu konuda da yalan söylemişler. İzmit Cumphuriyet Mahallesi sahilinde kimyasal madde limanı yapılmak istenirken, Başiskele sahilinde Yeniköy Merası önünde Yıldız Holding’in yeni liman inşaatı da başlamış, neredeyse bitiyor.

HAYAT KİMYA’NIN YANINDA

Bir zamanlar ilimizin en güzel , en yeşil bölgesi olan Başiskele’deki Yeniköy Merası, Hüseyin Ayaz’ın belediye başkanlığı döneminde sanayi kuruluşlarına peşkeş çekilmişti. Hayat Kimya, bu meranın neredeyse yarısını kaplamış, sürekli büyümüştü. Şimdi Hayat Kimya’nın yanına Yıldız Holding, 2.5 milyon ton elleçleme kapasiteli yeni liman yapıyor.

İGSAŞ DA ONLARIN

Aslında ilimiz Körfez İlçe’de bulunan EEİgsaş da Yıldız Holding’in. Bu fabrika artıkgübre üretmiyor, sadece limanı kullanılıyor. Yıldız Holding’in fabrikalarına tomruk, metal malzemeler bu limandan geliyor, ürünler yuine bu limandan gönderiliyor. Tomrukları Yarımca’dan Arslanbey’e taşımak yerine Yeniköy’den taşımak için yeni liman yapılıyor.

KARAYOLU DA TAŞIMAZ

 Başiskele sahiline hergün toplanca tomruk ve metal malzemenin geleceği bir limanın yapılıyor olması, İzmit körfezi için ciddi bir sorun. İnşaat alanındaki çalışmalara Büyükşehir ekipleri de bölgeyi temizleyerek katkı veriyor. Bu liman yapıldıktan sonra karayolu da çok büyük Tır ve kamyonların işgaline uğrayacak. Zaten büyük bir limanı olan fgirmaya Yeniköy’de yeni liman için nasıl izin verildiğine kimsenin aklı ermiyor. Bitince 30 kişiye istihdam sağlayacak limanın yaklaşık 20 milyon TL’ye malolacağı planlanıyor. Bu liman için firmaya devlet önemli teşvik de veriyor.

 

2 hafta önce - İzmitli

Bunların yatacak yeri yok, yuh artık.

2 hafta önce - İbrahim

Allah belamızı veriyor işte. AMa hala gözler kör. Körü körüne birilerini savunmaya devam edin...

2 hafta önce - mert

MDF fabrikası için rusyadan iğrenç bir kokusu olan yonga chips dedikleri ağaç kırpıntısı getirecekler. Başiskeleyi o iğrenç koku saracak. D130 zaten yetmez durumda 2 şeritli yolda sürekli araç trafiği var. üstüne bir liman daha ilave tırlar yazıklar olsun

YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.