MUTLULUĞUN 'KROKAN' HALİ

04.02.2020 - 23:59
0 Kişi Yorum Yaptı
MUTLULUĞUN 'KROKAN' HALİ
Dışarıdan baktığınızda göremediğiniz, ulaşmak için çaba sarf ettiğiniz bir mekanı sizlerle tanıştırmak istiyorum. Buraya ulaşmak için Double Tree by Hilton un Bureau rezidans tarafından girip 5. kata çıkmanız gerekiyor. Labirenti andıran koridorlarında dolaşırken bir an kaybolduğumu düşündüm. Nasıl olduysa kapısı adeta içerisinin enerjisini dışarıya verircesine tatlı objeleri ile karşıma çıktı. Her yer bir detay ve incelik barındırıyor. Zevkle dekore edilmiş, her bir noktası enerji veren ve dünyalar tatlısı Zerrin hanımın ruhunu ortaya koyan çok sevimli bir butik kafe. Buradaki kahve de, tatlı da içerisinde bu bolca mutluluk barındırıyor. Sezin Müjde YETKİN

Zerrin hanım bize kendinizi tanıtır mısınız?

27 Ocak 1980 doğumluyum. Evliyim, 2 tane çocuğum var. Ankara Üniversitesi peyzaj mezunuyum.

 

Bu işletmeyi açmadan önce ne ile uğraşıyordunuz?

Peyzaj işi ile uğraşıyordum. Çocuklarımın doğumları, onların büyümesi ve eğitim hayatları derken 8 sene kadar çalışma hayatıma ara verdim.

 

Krokan Boutique Cafe ne zamandan beri var olan bir işletme?

Aralık 2017'de açtım ama amacım farklıydı. Ben burayı atölye olarak düşündüm en başta. Bulunduğum her ortamı kendime göre değiştirip farklı konseptler yaratmaktan çok zevk alıyordum. Çalışmadığım dönemde bu değişiklikleri yaptığım ortam evim oldu. Maliyetli şeyler aslında bu konsept çalışmaları. Eşimin sürekli ‘tüketici’ olduğumu vurgulaması sebebiyle bir anda bir instagram sayfası açtım. Kötü komsu insanı ev sahibi yapar misali eşim de beni söylemleriyle bu işe yönlendirdi aslında. El lezzetime çok güvenirim, özellikle tatlılarda oldukça yenilikçi ve iddialıyım. Instagram üzerinden sipariş alabilir miyim nasıl olur acaba derken iş buralara kadar geldi. Sonra o bahsettiğim bulunduğum ortamı değiştirme ve güzelleştirme özelliğim sonucunda burası bu hale geldi. Kiraladığım bu alan aslında bir kat bahçesi. Ben burayı kapattım. Birkaç masa, birkaç aksesuar vs derken şu andaki halini aldı. Benim gözümün gördüğü her yer neresi olursa olsun düzenli olmalı, dekorlu olmalı, gözüme hitap etmeli. O haliyle beni burada bağlasalar duramazdım. Buraya çevremi çağırıyorum ve geldiklerinde bomboş, renksiz ve duygusuz bir yerde onları karşılamak, ağırlamak ayıp gibi geliyordu. Ruhuma hitap etmeyen bir yerde kimseyi ağırlayamam. Bir sene de yavaş yavaş değiştirdim burayı.

 

Daha çok şehir içi ve merkezi yerlerde gitmeye alıştığımız cafe kültürünü siz bir otele, bir rezidansa taşıdınız. Bu rezidansın 5. katında bir işletme açma fikri nasıl oluştu?

Daha özel, daha az bilinirlik ve daha seçilmiş müşteri isteğim vardı. Ayakaltı bir yer olmasını hiç düşünmedim. Ben sosyal hayatı yoğun olan bir kadınım ve özgürlüğümden çok fazla taviz vermek istemiyordum.

Şöyle düşündüm, burası çoğunlukla ofislere hizmet eden bir yer. Hafta sonu kapalı olur, bayramda kapalı olur. Ben de istediğim özgürlükten vazgeçmemiş olurum. Öncelikle bunu düşündüm. Sonrasında beklentinin yüksek olmamasını istedim. Çünkü işletme tecrübem hiç yok. Bu arada ben de işletmeyi nasıl yöneteceğimi öğrenirim diye düşündüm.

Reklam işlerine hiç girmedim. Her şey yavaş gitsin, kulaktan kulağa yayılsın burası istedim. Mahcup olmaktan da korkuyordum bir yandan.

Ben burada bu işi yapmayı çok seviyorum ama yüksek beklentileri ile birileri profesyonelmişsin gibi geldikleri zaman mahcup olma korkusu da sardı. Bunu yaşamak istemediğim için burası yavaş ilerledi. Kontrolsüz büyüyüp kontrolü kaybetmek istemedim. Şu an müşteri potansiyelim epey çoğaldı.

 

 

Rezidans içerisinde var olmayı risk olarak düşündüğünüz oldu mu?

Hayır hiç olmadı. Burada çok farklı bir şey yapıyorum. Benim ne yaptığımı anlamak isteyen, anlayabilen gelsin buraya. Benim ruhumu çözebilen, geldiğinde mutlu olan, elektriğimi alabilen insanlar müşterim olsun istiyorum. Seçilmiş müşteri derken bundan bahsediyorum aslında.

 

Burada ne tür organizasyonlara ev sahipliği yapıyorsunuz?

Workshoplar yapmaya başladım. En son çini workshop’u yaptık. Daha önce çocuklara cupcake workshop'u yaptık.

Şimdilerde daha sanatsal etkinlikler yapmak istiyorum. Masterpiece ile ortaklaşa bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.

Oradaki eğitmenler geliyor. Yağlı boya resim, dreamcatcher ve çocuklar için alternatif bir şeyler yapmak istiyorum yakın zamanda. Kurumsal workshoplar da yapmak istiyorum. Bu etkinliklerin hepsine aktif olarak katılıyorum.

 

Sizi diğer cafelerden ayıran özellikler nelerdir?

Burada gerçekten bir ruh var. Kurumsal bir şey yok. Sürekli değişen bir ruh bu, bir kadın ruhu. Her şey ev yapımı.

Günün çorbası, günün yemeği, poğaçalar, tatlılar vs her şey bizim elimizden çıkıyor. Dışarıdan gelen hiçbir şey yok. Dört dörtlük olduğumuzu iddia etmiyorum, mutlaka hatalarımız vardır. Profesyonel bir el değmiş değil henüz buraya.  Her şey çok amatör.

Konsepti de kendi ruhuma göre yapıyorum, ikram ettiğim şeyleri de. Ben bu amatör ruhu seviyorum.

Buranın her noktasında kendimi görüyorum dolayısıyla çok mutlu oluyor ve çok keyif alarak geliyorum.

Özlüyorum burayı, bir şeyler yapmak heyecanlandırıyor beni. Özgür çalışabilmek de beni heyecanlandırıyor.

Örneğin kurumsal çalışılan yerlerdeki gibi sabit menülerim yok.  Bir sayıya veya çeşide kilitlenmiyorum. Yeni bir tarif deniyorum, geliştirerek buradan servis etmeye başlıyorum. Yaptığım lezzetleri sürekli değiştiriyorum.

 

Yılbaşı sevgililer günü gibi özel zamanlarda yarattığınız konseptler dikkat çekiyor. Burada neyi önemsiyorsunuz?

O güne yüklenen enerjiyi önemsiyorum. Minik objeler, ufak değişiklikler, ışıklandırmalar, örtüler, minderler...

Bence bu tip değişiklikler insanın ruhuna çok iyi geliyor. Aynı şeyi sürekli görmek insana bir süre sonra rahatsızlık veriyor.

Çok geziyorum, her şeyden etkileniyorum. Instagram sayfalarından ve internetten takip ediyorum.

Avrupa'da geziyorum. Gördüğüm en küçük şeyin fotoğrafını çekerim. Farklı bulduğum ve uyumlanabileceğimi düşündüğüm objeleri alır getiririm.

Birebir taklit etmem hiçbir şeyi. Kendi ruhumla özgünleştiririm. Bunlar beni çok mutlu eden dokunuşlar.

 

 

Herhangi bir işletmeye gittiğinizde ne arıyorsunuz? Sizin için bu mekanda olmazsa olmazınız nedir?

Tamamen samimiyet arıyorum. Çok özel ilgi alaka değil, sıcak sohbet, samimiyet ve ev ortamı yaratılmış olması önemli. Her şeyin butiğini seviyorum. Butik kafe, butik otel, butik restoran, butik hizmet... Daha samimi, daha sıcak olduğunu düşünüyorum.

 

Menüleriniz gelen gruplara göre değişiyor mu? Her lezzeti günün her saati bulmak mümkün mü?

Hayır her lezzeti günün her saati bulmak mümkün değil. Standart bir şey üretmiyoruz. Her hafta belirlediğim tatlıları yapıyorum.

 Mevsim meyvelerinden tatlı yapmayı çok seviyorum. İncirli magnolia çalıştık bir dönem. İnanılmaz beğenildi. Şimdi sezonu olmadığı için yapmıyorum. Her daim farklı şeyler deniyorum.

Gün organizasyonları yapıyoruz. Kendimde rahat etmek için menüler oluşturdum, o menülerdeki seçeneklerden gelenler kendileri belirliyorlar de istediklerini. Akşam yemeği organizasyonları için et ve balık menüsü seçenekleri hazırladım, çocuk menü seçenekleri hazırladım.

Böylece gelmek isteyenler önceden karar verecek ve ben de yeni şeyler denemek için fırsat yaratmış olacağım diye düşündüm.

Gün içinde mantı, dalyan köfte, tavuklu mantarlı krep, günün çorbası her daim bulunuyor. Kalabalık rezervasyonlarda istediğiniz özel bir lezzet var ise menüde olup olmaması çok da önemli değil, yapıyorum.

Kahvaltı için de rezervasyonlu olursa daha özel hazırlanabiliyorum.

 

Buradaki tüm lezzetleri siz mi hazırlıyorsunuz? Ekibiniz kaç kişiden oluşuyor?

Annem en büyük yardımcım. İçeride bir çalışan arkadaşım daha var, onun da emeği çok büyük. Tatlıların hepsini ben yapıyorum.

Tuzluların birçoğunu arkadaşım ve annem yapıyorlar. Çünkü ben tatlıda daha iyiyim. Yemekler de annemin elinden çıkıyor.

Burada yemek sirkülasyonu çok olmuyor. Ofislerde çalışan arkadaşlar için her gün bir miktar yemek yapılıyor.

Aklımda yapmak istediğim birçok şey var aslında. Diyet menüleri, smoothieler, salatalar ve sağlıklı atıştırmalıklar da denemek istiyorum.

 

Çalışma saatlerinizi öğrenebilir miyiz? Misafirlerinizi sadece rezervasyonlu bir şekilde mi ağırlıyorsunuz?

Hafta içi Sabah 9 akşam 6 arasında buradayız. Hafta sonu ve akşamları kapalıyız. Sadece organizasyon olursa açıyoruz.

 

Kendi markanızı yaratmak için yaptığınız çalışmalarınız veya düşünceleriniz var mı?

Kendi markamı yaratma düşüncem yok. Ben kendi ortamı yaratmak için çabalıyorum.

Mutlu olduğum şeyleri yapıyorum burası için ve beni anlayabilecek, aynı frekansı yakalayabildiğim insanlarla burada sohbet ortamı yaratmayı hedefliyorum.

Marka tek bir şeye bağlanmamalı bence. Tek bir tatlıya, yemeğe veya herhangi başka bir şeye... Sevdiğim her şeyi yapıyor ve buraya ruhumu katıyorum.

 

Krokan Boutique Cafe için hayalini kurduğunuz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz varsa bize anlatır mısınız?

Yine böyle amatör ruhlu olmasını istediğim şeyler var. Organizasyonları çok seviyorum. Bunları gerçekleştirebilmek için biraz daha büyük bir alana ihtiyacım var.

Özellikle bahçeli bir yerde salıncaklar olsun, her yer yeşil olsun istiyorum. Orayı dekore edeyim, benden bir şeyler katabileyim, yine beni yansıtan ama daha büyük bir yer hayal ediyorum.

Belki bir gün...

 

Krokan Boutique Cafe / Zerrin ÖZBAY

Adres: Ataevler Mahallesi Özgürlük Caddesi, Bureau Rezidans 5.Kat No: 2 / 242

Telefon: 0.532 690 64 03

Instagram: krokancafe

Facebook: Krokan Cafe Boutique

 

 

 

 

 

Etiketler:
YORUMLAR
Yaptığınız yorumlar editör onayından geçmektedir.