Yazı Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 00:04
 
Nihat Ergün, önemli adamdır
İsmet ÇİĞİT
 
 

Yakında 17 yıldır iktidarda olan AKP’den arka arkaya istifaları duyacaksınız.

Çünkü çok uzak olmayan bir gelecekte,  o günlerde hala AKP’de olan pek çok kişiden ağır biçimde hesap sorulacağı biliniyor.

Şimdi, AKP’den kaçan, hesap günü geldiğinde “Bakın ben onlardan değilim” diyen belki de kurtulacaktır.

AKP’den istifa edenlerin içinde çok önemli, çok hayret uyandıran isimler de görebilirsiniz. İlimizden de hiç ummadığınız isimler partiden kopabilirler.

Ama emin olun, bütün bunlar bir tarafa, Nihat Ergün’ün istifası bir tarafadır. Bugün size biraz tanıdığım Nihat Ergün’ü ve AKP için, Türkiye için, bu kent için ne kadar önemli bir figür olduğunu anlatmaya çalışacağım.

Nihat Ergün, 2001 yılında sadece AKP’nin kurucusu değildir. Ergün, AKP’nin kendisidir. 2001 yılında Recep Tayyip Erdoğan AKP için ne ise, Nihat Ergün de oydu.

Partinin tüzüğünü, programını yazan adamdı. Partinin doğduğu Kocaeli’deki ilk İl Başkanıydı.

AKP’nin tarihinde kazandığı ilk seçim olan ve AKP’ye Kasım 2002’de tek başına iktidara gelmenin yolunu açan Karamürsel’in Ereğli beldesindeki belediye meclisi üyeliği yenileme seçimini, tek başına köyün ortasına bir tahta iskemle koyarak kazandıran adamdır.

Nihat Ergün siyasette elbette çok önemli noktalara geldi.

Ama bu bir siyasi kısmetin, şansın sonucu veya Recep Tayyip Erdoğan’ın lütfu değildi.

Hak ederek, tırnakları ile kazıyarak, geldiği o görevi fazlasıyla hak ederek her göreve geldi.

Bütün bu nedenlerle ve daha fazlası yüzünden, Nihat Ergün’ün AKP’den istifası, diğer pek çok kişinin AKP’den istifasından çok daha önemlidir.

Neredeyse, Recep Tayyip Erdoğan partisinden istifa etmiş kadar önemlidir.

Dahası var. AKP’den pek çok kişi, artık musluğu kuruduğu için, nemalanamadığı için, ya da yeniden önemli koltuklara, görevlere getirilmedikleri, dışlandıkları için istifa ediyorlar.

Nihat Ergün için böyle bir durum da söz konusu değildir. Ergün, 13 Eylül 2019 günü, e-devlet üzerinden istifa ettiğini açıkladı.

Aslında Nihat ErgünTürkiye’nin çok karışık günlerden geçtiği, üç bakanın yolsuzluk iddiaları yüzünden görevlerini bırakmak zorunda kaldıkları Aralık 2013’de kendi partisi için çok ağır özeleştiri anlamına gelen sözler sarf ederek Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevini bıraktığı gün, AKP ile arasındaki ipleri kopartmıştı.

Başka bir görev istemedi, beklemedi.

Hemen kenara çekildi, kendisini unutturmak için her şeyi yaptı.

Bu dönemde de istese çok sansasyonel bir şekilde istifasını duyurur, Türkiye’nin gündeminde bomba etkisi yaratabilirdi.

Tam tersine, istifasını olabildiğince saklamayı tercih etti.

Bu tarihi kararı alırken bile, yaratıcısı, kurucusu olduğu partisine en az zarar vermeyi birinci vazife olarak saydı.

………………

Nihat Ergün’le bir zamanlar çok yakındık.

Aramızda yaşanmış önemli anılar vardır. Nihat Ergün’le yaşadığım her anı, bana O’nun nekadar önemli, ne kadar kaliteli bir adam olduğunu göstermiştir. Ergün, bir filozoftur. Bir düşünürdür. Teorisyendir. Akil Adamdır.

Kendisi ile tanışıklığımız, AKP öncesine, Derince Belediye Başkanlığı dönemine uzanır. Sefa Sirmenİzmit, Nihat Ergün Derince Belediye Başkanıydı. İlimizde çok büyük bir su krizi yaşanıyordu ve sıkıntıyı en fazla Derince bölgesi hissediyordu.

Ergün’le birlikte Derince sırtlarında elindeki üç ayaklı tahta sapanla toprak altında su kuyusu açılacak yerler aradığımızı, dağ bayır dolaştığımızı bilirim.

Sirmen’e biraz boyun eğse, belki Derince’nin su sorununu çözecekti. Ama öylesine dik başlı ve kendi özgüveni yüksek adamdır ki, Sirmen’e boyun eğmektense, Derince’de onlarca yeni su kuyusu açarak sorunu çözmeyi tercih etmişti.

Nihat Ergün, uzun yıllar, benim genel yayın müdürü olduğum gazetede haftada bir gün köşe yazısı yazdı.Her hafta en az bir gün gazeteye gelir, tam zamanında yazısını teslim eder, yazısı dizildikten sonra benim bir kahvemi içerken düzeltmelerini yapardı.

Bu disiplini ve yaptığı işe saygıyı bir rahmetli Ömer Türkçakal’da, bir Nihat Ergün’de görmüşümdür.

AKP’nin ilk İl Başkanı oldu. Kurucu il yönetim kurulu için belirlediği isimleri, gazetede benim odamdan, benim yanımdan arar, teklifini iletirdi. Bu nedenle AKP’nin kuruluş döneminin en önemli tanıklarından biri olduğumu söyleyebilirim.

Nihat Ergün, milletvekili seçildi. Hemen parti içinde ön plana çıktı. Grup Başkan Vekili oldu. Daha sonra Bakanlık görevine atandı.

Nihat Ergün,  2009 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanı olduğu ilk günlerde gazetede benim odamda, bana aynen şunları söylemiştir:

“-İsmet Çiğit, sen benim bu kentte en çok güvendiğim insanlardan birisin. Ben Bakan oldum diye eski ilişkilerimi kesecek adam değilim. Bu kentte, eğer birisi devlet tarafından haksızlığa uğratılmışsa, devlet tarafından mağdur edilmişse, bu kişi ister ateist, ister komünist, ister alkolik olsun. Bana bildireceksin. O kişinin devletle olan sorununu çözmek için elimden geleni yaparım. Ama bir gün kalkıp da benden birisi için bir torpil istersen, su öğretmeni şuraya, bu polisi buraya ata, şu kişiye şu ihaleyi verdir dersen, seninle selamı sabahı keserim.”

NihatErgün böyle bir adamdır. Hakiki demokrattır. Hakiki hümanisttir. Kendisini önemser ama, dürüst düzgün vatandaşı da önemser.

Benim hayatımda makamını ziyaret ettiğim tek Bakan Nihat Ergün olmuştu. O’nun için Ankara’ya gittim. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı makamında saatlerce baş başa sohbet ettim.

Bir gün, bir tek şey için kendisini aramadım, talepte bulunmadım. Aradan geçen yıllarda ben bağımsız ve özgür bir gazeteci olarak çalışırken, AKP zihniyeti hakkında çok ağır bir yazı yazmıştım.

Bakan’ın sekreteri aradı. “Sayın Bakan seninle görüşmek istiyor” dediler. Nihat Ergün telefonu aldı. “Sen nasıl böyle bir yazı yazarsın. AKP’liler senin dediğin gibi kişiler değildir” dedi.

Hakaret etmeye başladı. Bunca yıldır dost bildiğim Ergün’e ben de telefonda ağzıma geleni söyledim. Resmen küfürleştik, kavga ettik. Birkaç ay hiç görüşmedik.

Bakan olduğu dönemde annesi vefat etmişti. Yakın dostum Ömer Polat’a rica ettim, “Ben evini bilmem. Nihat Bey’e taziyeye birlikte gidelim” dedim. Ömer’le birlikte, Derince Çınarlı mahallesindeki evlerine, taziyeye gittik.Evin bahçesi çok kalabalıktı. Nihat Bey, beni gördü, hemen yanıma geldi. “Gel seni çok iyi bir okurunla tanıştırayım” dedi. Bahçenin köşesinde çok üzgün biçimde oturan yaşlı bir adamın yanına götürdü:

Baba” dedi.. “Bak bu adam, senin  hergün  ilgiyle, merakla okuduğun, çok beğendiğin İsmet Çiğit.”Beni babasıyla tanıştırdı ve şöyle dedi:

“-Bu adam, bizden değildir. Bu adam bizi sevmez. Hakkımızda ağır yazılar yazar. Ama bu adam adam gibi adamdır. Dürüst adamdır. Her konuda güvenilecek adamdır.

O anı hiç unutmam. Bugün “CHP’liden dost olmaz, CHP’li düşmandır” diyen yöneticilerimiz var. Ama Nihat Ergün farklı biridir.

Bütün bu nedenlerle, Nihat Ergün gibi bir adamın AKP’den istifa etmiş olması öyle sıradan bir olay değildir. Nihat Ergün, “Bana makam vermediler”, “Bana kredi vermediler”, “Bana ihale vermediler” diye AKP’den istifa etmedi.

Bir bakıma ebesi olduğu, eline doğan AKP’nin bittiğini, tükendiğini, daha doğrusu artık faydadan çok zarar verdiğini gördüğü ve bildiği için istifa etmiştir.

Bundan böyle siyaset yapmak gibi bir hırsının olduğunu da sanmıyorum. Ama eğer siyasete bir yerde devam edecekse, peşinden gidilecek bir adamdır.

 
Etiketler: Nihat, Ergün,, önemli, adamdır,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
21 Ekim 2019
İzmit’in en güzel yeri: Fevziye’nin Bahçesi
20 Ekim 2019
Bu kentin ıskaladıkları
19 Ekim 2019
Barış, her haliyle güzeldir
18 Ekim 2019
Umut da olmasa
17 Ekim 2019
İyi yapılan bir iş, başarılı bir kişi arıyoruz
16 Ekim 2019
Bize kızmakta çok haklılar
15 Ekim 2019
Üzülmez’in sopası
14 Ekim 2019
Off İzmit’im off
13 Ekim 2019
İzmit nostaljisi
12 Ekim 2019
Kocaelispor hakkında
11 Ekim 2019
Elbette, askerimiz ve ülkemiz için duacıyız
09 Ekim 2019
Banliyö tren ne büyük yalan..!
08 Ekim 2019
Der Spiegel’in makalesi
07 Ekim 2019
İzmit’te üç noktaya içki ruhsatı hikayesi
06 Ekim 2019
Tahir Kardeş,benden şikayetçi
05 Ekim 2019
Camiler ve Din Görevlileri haftası
04 Ekim 2019
Çok iyi konuşuyorsun da Sevgili Başkan..!
03 Ekim 2019
Bu kent, çok pis kokuyor
02 Ekim 2019
“Çalışınca oluyor”
01 Ekim 2019
GS-FB maçını statta izledim
30 Eylül 2019
Muhteşem yeni yol; Rezalet mevcut yol
29 Eylül 2019
Beni yiyemezsiniz; DİŞİNİZ KESMEZ..!
28 Eylül 2019
20 yıl önceki proje
27 Eylül 2019
Cep telefonuna güvenmeyin; deprem olur, elinizde kalır
26 Eylül 2019
Uzun yaşamak bir lütuf mu?
25 Eylül 2019
​ Tahir Hoca’m haklıymış, CHP’liden dost olmazmış
24 Eylül 2019
Korkmayın, ısırmayacağız
23 Eylül 2019
Kaltak ne demek?
22 Eylül 2019
Bizde bir tane Greta çıkmaz mı?
21 Eylül 2019
Başımıza ne yağacak?
20 Eylül 2019
Unutulan projeler
18 Eylül 2019
İşsizlik ve fuhuş birlikte yükselir
17 Eylül 2019
Siz, ne varsa satın; Hürriyet’e su vermeyin
16 Eylül 2019
AKP kendisini de eleştirebilmeli
15 Eylül 2019
Neler neler kaybettik?
14 Eylül 2019
En güzel mevsim, ama arkası kış
13 Eylül 2019
Her yer kiralık, herkesin çeki patlak
12 Eylül 2019
Engin Hoca ve Şenol Hoca
11 Eylül 2019
AKP iktidar, CHP muhalefet kalsın
10 Eylül 2019
Büyükşehir dağınık
09 Eylül 2019
Okulların açılması herkes için sorumluluktur
08 Eylül 2019
Gelecek yıl, hamsi de olmazsa
07 Eylül 2019
Belki de en zor maç
06 Eylül 2019
Vatandaş için yüksek, Esnaf için düşük fiyat
05 Eylül 2019
​ Saat 11.30’da herkes oturup, maçı izlesin
04 Eylül 2019
Yüzde 0.86 ne mutlu, söyle de inanalım
03 Eylül 2019
Bırakın Fatma Hanım biraz iş yapsın
02 Eylül 2019
Krizi bir de sanayiciden dinledim
01 Eylül 2019
Önce Karadeniz, sonra Körfez
31 Ağustos 2019
Büyükakın, BÜYÜK iş yaptı
30 Ağustos 2019
Bayrak asın, bayram yapın
29 Ağustos 2019
Fatma Hanım yalnız değildir
28 Ağustos 2019
Devlet vergi, Vatandaş keyif alamıyor
27 Ağustos 2019
Sıcaklar mı bizi bu hale getirdi?
26 Ağustos 2019
Gebze’yi il yapalım
25 Ağustos 2019
İki ayda hayatım nasıl değişti
24 Ağustos 2019
Balık zamanı geliyor
23 Ağustos 2019
Bir işe ya hiç başlamayın; ya da başladığınız işi bitirin
22 Ağustos 2019
Kocaelispor camiasının “cek-cak”lara karnı tok
21 Ağustos 2019
Bir gün herkes AKP’li olursa
20 Ağustos 2019
Yürüyüş Yolu, siyaset üstü olmalı
19 Ağustos 2019
AKP ve CHP’de kongreler
18 Ağustos 2019
Geri dönüşüm kutusundan taşan cam şişeler
17 Ağustos 2019
20 yıl önce bugün
16 Ağustos 2019
1 yaşındaki temiz, tertipli çocuk; 18 yaşındaki huysuz, yorgun ihtiyar
15 Ağustos 2019
2. İztop skandalı
14 Ağustos 2019
Bayramlarda çok daha güzelsin sevgili İzmit
13 Ağustos 2019
Şahabettin Bilgisu Caddesi böyle mi olmalı?
12 Ağustos 2019
100. yıla yeni anayasa
11 Ağustos 2019
Lütfen kendinize çok dikkat edin
10 Ağustos 2019
Bayramda da kolum askıda
09 Ağustos 2019
Daha çok (ıhh) diyeceğiz
08 Ağustos 2019
Toplu taşıma işi kötü patlayacak
07 Ağustos 2019
TÜPRAŞ giderse büyükşehir biter
06 Ağustos 2019
Erken seçim mi? Hadi canım siz de…
05 Ağustos 2019
Fatma Hanım yanlış yapıyor
04 Ağustos 2019
Haydi İzmit’e turist getirelim
03 Ağustos 2019
Bu güvene layık olmak zorundayız
02 Ağustos 2019
Bu “SES” sizin sesiniz
01 Ağustos 2019
Sendikalar yandaş olursa, çalışanlar kaybeder
31 Temmuz 2019
Başladığınız bir işi de bitirin
30 Temmuz 2019
Çöp kamyonu ve çekici terörü
29 Temmuz 2019
İl başkanını boşverin şimdiden büyükşehir adayı bulun
28 Temmuz 2019
Balık özlemi
27 Temmuz 2019
Fatma Hanım’ın köpekle imtihanı
27 Temmuz 2019
Fikri Işık doğru söylüyor
25 Temmuz 2019
Bulut’u çok ararız
24 Temmuz 2019
Ellibeş’in Sorumluluğu
23 Temmuz 2019
Murat Kekilli mi? Aleyna Tilki mi?
22 Temmuz 2019
Değişim zamanı
21 Temmuz 2019
“İlimizin özelliği nedeniyle…”
19 Temmuz 2019
Bu şehirde yapılan güzel işlerde var
19 Temmuz 2019
Korkan korksun BİZ HEYECANLIYIZ
18 Temmuz 2019
Korkan korksun BİZ HEYECANLIYIZ
17 Temmuz 2019
Bu yılı da ıskalamayalım
16 Temmuz 2019
Biz ne yapacağız?
15 Temmuz 2019
Her şey (DAHA) güzel olacak
Haber Yazılımı