Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 17,8893
Euro 18,4361
Altın 1.029,06

İzmit Belediye Meclisi'nde sinirler gerildi

İzmit Belediyesi Temmuz Ayı Meclis Toplantısı bugün saat 15:00 itibarıyla gerçekleştirildi

Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Belediyesi Temmuz ayı Meclis Toplantısı İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in İtalya'da olması sebebiyle Başkan Yardımcısı Yaşar Kardaş başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısında 13 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı.

Meclisten geçmedi

Mehmetalipaşa Mahallesi’nde bulunan 3046 ada, 1 nolu parseldeki park alanına yapılacak olan Spor Tesisi’nin kiralanması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’nun raporu görüşüldü. Meclis üyesi Çetin Sarıca konu ile ilgili, “Oraya havuz ve tesis yapılacak. Havuz sabah saatlerinde şampiyon sporcular tarafından kullanılacak. Daha sonra vatandaşta kullanacaktı. Ne yazık ki meclisten geçmedi. Bir değer kaybı olarak görüyorum.” dedi.

Madde onaylanmadı

Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ile işbirliği Protokolü yapılabilmesi için İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet için meclisten yetki istendi. Maddeye muhalefet şerhi koyuldu. Kardaş ise konu ile ilgili “Bu siyasetten ayrı bir vakıftı ama böyle bir karar almışsınız.” dedi. Dilek Yalçın söz alarak; “Emsar Vakfı ve TÜGVA’ya protokol yapılmış. Buraya nakdi yardımda yapılıyor. Bunlar buradan onaylanmış. Bu madde neden onaylanmadı? Merak ediyorum.” dedi.

Bu suça ortak olmayalım

Gündem maddesi İzmit-Şirintepe (tapuda Yenimahalle) Mahallesi G23b.23d.3d-4c Uygulama İmar Planı Paftalarındaki 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili konuşan Cahit Arsal Arısal, "Kıyı kanunun uygulanmasına dair yönetmeliğin uygulanmasından itibaren 10 kere değiştirilmesi düşünülmesi gereken bir konu. Türkiye'nin kıyıların mezarlarının imara açılmasıyla ilgili bir sürü torba yasa çıkarıldı. İmara açılmasın dediğimiz için Ünal Beyle adıma dava açıldı. Sulak alan sınırının değiştirilmesini de gördük. Teklife ilişkin kurum görüşü talep ediliyor. Bu tip tadilatlarda ilgili kurumlardan görüş alınması gerekiyor. Fabrikanın kendi yetkilileri dahi plan değişikliğinin yanlış olduğunu söylediler. Neticesinde imar komisyonunun son toplantısında olumsuz görüşümüzü yapalım ve nedenlerini yazalım dedik. Sonrasında öğrendik ki AKP'li grup konuyla ilgili olumlu görüş belirtmiş. Biz ne kadar olumsuz görüş belirtsek de bunun onaylanacağını biliyoruz. Bize sunulan görüşün formalite olduğunu biliyoruz. Biz rant için değil gelecek kuşaklara iletebilmek için biraz daha fazla yer kalsın diye olumsuz görüş belirtelim dedik. AKP ve MHP grubuna sesleniyorum. Bu suça ortak olmamak için hayır demek gerektiğini söylemek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Yeni projeymiş gibi önümüze getirildi

Emzirme ve Bebek Kabinleri iş birliği protokolü yapılabilmesi için Belediye Başkanına protokol yapma yetkisi verilmesi ile ilgili gündem maddesi hakkında konuşmak üzere kürsüye çıkan AKP'li Hayrettin Ünlü, "Hepimizin bildiği gibi belediyenin önünde bir tane vardı. Şu anda bebek emzirme kabinleri Sayın Başkan belediye başkanı olana kadar belediyenin önündeydi. Daha sonra bunlar kaldırıldı ve yeni projeymiş gibi önümüze getirildi." dedi. Tarih koridoruna ithafen, "Geçen üç buçuk yılda ya eserler virane hale getiriliyor ya da kaldırılıp yeni bir proje olarak sunuluyor. Yakında tarih koridorunu yeni bir açılış yapıyoruz diye haber verilir." dedi. Başkan Yardımcısı Yaşar Kardeş tarih koridoruyla ilgili gelen eleştiriye, "Tarih koridordaki yerler 100 150 liralara sizin dönemizde kiraya verilmiş. Yeni yeni devralıyoruz. Tabi ki tadilatları yapılacaktır." şeklinde cevap verdi.

Tartışmalar devam etti

Taşıt ve İş Makinası satın alınması ve Finansmanı için kredi kullanılması ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu ile ilgili gündem maddesi yeniden görüşüldü. AKP'li Muharrem Tutuş konuyla ilgili söz alarak, "Tam da zaten az önce komisyon raporunda koyduğunuz şerhte tasarruf tedbirleri uygulamaya çalışıyorsunuz. Esas sorun bu. Komisyona ilk geldiğinde fahiş fiyatlarla kiralama tutarı getirildi. Biz de dedik ki bu çalışma olmamış, yeni çalışma yapalım. Komisyon niye var hangisi daha uygun bunu görüşmek için. Ben soruyorum, kiralarsak kaç lira tutar diye yeni bir çalışma var mı? Bize bu çalışma getirildi. Dediler ki bu araçları kiralarsak 170 milyon tutuyor. Yeni bir çalışma yapıldı mı? Yapılmamış bunu görüyoruz. Bana bilgi verilmiyorsa ben neye göre hangisinin doğru veya yanlış olduğunu söyleyeyim? 2019'dan bu yana şeffaflıktan uzak, İstanbullu firmalara verilen hepsi adrese teslim ihaleler. Bu taşıtların günlük ücretleri ne kadar? Kimse bilmiyor, bu neden saklanıyor ben anlamıyorum. Gizli adrese teslim yapılan kapalı ihalelerde bu araç firmalarına verdiğiniz paraların, bir tane firma var bütün işleri bu yapıyor. Kiralama hizmeti alıyor, tam o gün Mehmet Ali Paşa'da da bir tane şirket alıyor. Gidiyoruz bakıyoruz başkasının ismi yazıyor. Bugün elimizde bir de paravan şirket kaldı. Bu kiralama işleri artık patladı. Günlük ne kadar verdiğinizi bize açıklamanız gerekiyor. Fatma hanım istediği kadar sms atsın. Ben evrakı görmeden hiçbir şeye onay vermem. Ben noter memuru değilim. Hem 3 yıllık geriye dönük hesapların detaylı bilgilerini hem de bugüne kadar yaptığınız kiraları hangi araca ne kadar ödediniz, şeffafsınız ya, istediğiniz tarihe ara meclis koyun, herkes gelsin. Lütfen bizim rica ettiğimiz evraklarla gelin bir an önce konuyu karar bağlayalım. Bu evrakları beraberce inceledikten sonra kararımızı vereceğiz. Umarım yakın zamanda bu bilgilerle bir toplantı yaparız." ifadelerini kullandı.

Araç kiralama hikayesi bu ülkeye sokulan ranttır

Sonra söz alan CHP’li Ünal Özmural, “Defalarca gerek bunu mecliste gerek zaman zaman komisyona girerek gerek basın önünde anlattık şimdi tekrar anlatacağım. Bu işin özü bu AK Parti’nin araç kiralama hikayesi bu ülkeye sokulan ranttır. 2005’te kanunun maddesine göre belediye araçları başkasına kiralanabilir maddesini çıkardılar işin rengi değişti. Tamamı siyasi anlayış. Büyükşehir Belediyesi de bunu yaptı. Bu iş rant işidir bitmek zorunda. Bu rantın arkasında olanların nasıl yönetmeye çalıştığını biliyoruz. Daha önce kredi istedik zar zor verdiğiniz. 71 araca harcadığımız para 23 milyon. Bugünkü para ile kiralamaya devam etseydik 120 milyon kira ödeyecektik. Kalanları kiralamak zorunda kaldık.. Kimin sayesinde sizin sayenizde. 10 yıl boyunca 50 milyon dolar para çıkmış bu belediyenin kasasından tek bir firmaya. Bunlar çok büyük firmalar. Bunlar sizin döneminizde büyüdü. Bir firmanın 5 bin binek aracı olur mu? Bu firma iş alabilmek için rüşvet tehdit gibi yöntemler yapabilecek firmalar. 2019’un yılbaşı akşamı bu kentte 70 çöp aracını geri çektiler. İstedikleri zaman arabalarını çekiyorlar. Biz sağdan soldan araç topladık.” şeklinde konuştu.

Oy birliği ile kabul edildi

Özmural'ın konuşma yaptığı esnadan mecliste ortam gerildi. Ünal Özmural, Muharrem Tutuş ve Yaşar Kardeş'in girdiği sözlü tartışmada sesler yükseldi. Özmüral’ın konuşması devam ederken AKP’li Muharrem Tutuş’un “Boş konuşuyorsunuz” dedi. Özmural’ın tepki göstermesi üzerine meclis kısa süreliğine gerildi. Özmural’ın kiralama işini AKP başımıza sardı demesi üzerine Muharrem Tutuş, “Sen çal AK Parti günahkar olsun” dedi. Tutuş’ın çalma tabirini kullanması sonrası meclis gerildi. Meclisi yöneten Yaşar Kardaş, “2 saatten beri top çeviriyorsunuz. Biz burada araç kiralama ihalesi yapmıyoruz. Krediyi verin yetkisi alalım diyoruz. Araç kirama devam mı etsin?” dedi. Tartışmalar sonunda Meclis Başkanı Yaşar Kardeş komisyon raporunu oylamayacağını ifade ederek kredi yetkisi verilip verilmemesini oylamaya sundu. AKP’li ve CHP’li Meclis üyeleri komisyon raporunun oylanmasının gerektiğini ifade ederek oylamaya katılmadı. Kardaş’ın oylamayı yapması sonrası Millet İttifakı 13 meclis üyesi evet oyu kullandı. Cumhur İttifakı meclis üyeleri oylamaya katılmadığı için tutanağa oy çokluğu ile geçti şeklinde yazıldı. AKP’liler ise oylama usulünün geçersiz olduğunu savunarak oylamanın iptal olacağını ifade etti.

Ortam yeniden gerildi

Son olarak Cemevleri ibadethane statüsü ile ilgili 07.06. 2022 tarih ve 55 sayılı meclis kararının yeniden görüşülmek üzere meclise iadesi hakkındaki 10.06.2022 tarihli Başkanlık Makamı teklifi gündem maddesi görüşüldü. Konu ile ilgili Muharrem Tutuş, "Tavşantepe'de bir tane cemevi yapıldı. Bir tane de İzmit Belediyesi yapsın. Bir engel var mı bununla ilgili. Biz söyleyeceğimizi söyledik." dedi. Sonrasında söz alan Yaşar Kardaş,"Alevi seçmenlerin çok olduğu bölgelerde bu kabul ediliyor. Bizde de sayıları az değil. Ben vicdanen meclisten bu kararın geçmesini istiyorum." ifadelerini kullandı. Oylanan madde oy çokluğuyla reddedildi. Maddenin reddedilmesinin ardından mecliste ortam yeniden gerildi.

05 Tem 2022 - 17:56 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kocaelispor'da kimi teknik direktör olarak görmek istersiniz?