Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 17,9630
Euro 18,2697
Altın 1.023,96

HEKİMSEN, acil önlem talep etti

Sağlık sistemindeki eksiklerin giderilmesi için HEKİMSEN sayfası üzerinden basın açıklaması yayımladı

HEKİMSEN | Hekim ve Diğer Sağlık Çalışanları Kamu Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası, Karakaya cinayeti sonrasında sağlık sistemindeki eksiklerin, hataların, yanlışların acilen çözüme kavuşturulabilmesi için HEKİMSEN sayfası üzerinden bugün basın açıklaması yayımlandı.

Sağlık Bakanlığından acil önlem talep eden HEKİMSEN;

"Hekimlerimizin acil olarak yerine getirilmesini bekledikleri taleplerini paylaşıyoruz. Bu acil gereklerin yapılmaması durumunda tıbba ve hekimlere verilen zarar kompanse edilemeyecek düzeylere varacak ve buna bağlı sağlık sistemimizde öngörülemeyecek kesintiler ve sıkıntılar baş gösterebilecektir.

Buz dağının görünen tarafı

Beyaz kod bildirimleri günde 40'lara kadar çıkmıştır. Bu sayı buz dağının görünen tarafıdır. Bildirimi yapılmayan beyaz kod olaylarının yapılanlardan kat be kat fazla olduğu tarafımızdan tahmin edilmektedir. En son yaşanan Uzm. Dr. Ekrem Karakaya cinayeti sağlık sistemimizdeki yanlış, hata ve eksikliklerin acilen düzeltilmesi gerektiğini yeniden göstermiştir.

Mesleğin zorlukları YADSINAMAZ

Tıp fakültesini kazanmanın, bitirmenin ve meslekteki uygulamaların risk ve zorlukları ortadadır. Üniversite giriş sınavlarında ilk 15000’e girmeden Devlet Üniversitelerinde Tıp Fakültesi kazanılamaz. Tıp Fakültesi öğrencileri birçok lisans eğitimlerindeki ders saat sayısının 3 katından fazla ders alırlar. Tıp Fakültesi öğrencilerinin %10 kadarı ders zorluğundan kaynaklı en az 1 kez okuldan atılmaktadır. Mesleğin teknik zorluk ve risklerinin yanında mecburi hizmet, nöbet ve icap nöbeti gibi birçok meslekte olmayan uygulama zorlukları da yadsınamaz. Binlerce yıllık birikim ile oluşmuş bu zorlu ve ileri derecede teknik özellikteki tıp zanaatı hak ettiği karşılığı ve diğer birçok ülkede gördüğü değeri görmemektedir.

Hekimler yol ayrımına geldi 

Aşırı iş yükü altında yoğun ve mutsuz yaşayan hekimler tüm bunların üstüne bugüne kadar uygulanmış haksız malpraktis yasası, hatalı ve yanlış mevzuat, sağlıkta şiddet ve son 5 yılda daha belirgin olmak üzere geçinilemez düzeyde özlük haklarındaki kayıplar ile mesleklerini icra etmeye çalışmaktadır. Öyle ki acilde çalışan bir hekim orada çalışan diğer bir personel kadar ücret alıyor durumdadır. Hekimlerde kendilerine karşı adeta hasmane bir tutum gösterildiği fikri yaygınlaşmış ve onları bir yol ayrımına getirmiştir. Bu zarar artık sadece hekimlere değil, tüm tıp bilimine ve tıp zanaatına ve halk sağlığına dokunur hale gelmiştir. Zira tüberküloz tedavisine kadar birçok uygulama tıp biliminin ışığında yapılmak yerine idari tasarrufla yapılmaktadır. Son 2 yılda 4 bin civarında hekim derdini anlatamadan yurt dışına çıkmış, 9 binden fazla hekim de özel sektöre geçmiştir.

Mesleklerini yapamaz duruma geldiler

Siyasi olarak suiistimal edilmek, Sağlık Bakanlığında bile idari kadrolardan dışlanmak ve tıbbı bilmeyen yetkililerin tıbbi konularda tasarruf sahibi olması hekimleri mesleklerini yapamaz duruma getirmiştir. Bu bağlamda Hekimsen Sendikası olarak elzem düzeyde acil bazı güvenlik uygulamalarının getirilmesini, ivedilikle özlük haklarının hak ettikleri düzeyde düzeltilmesini ve sağlık ve tıp alanındaki politika ve düzenlemelerde onları temsil eden siyaset üstü Hekimsen Sendikası gibi kurumların muhatap alınması ve onlarla istişare edilmesini talep ediyoruz. Unutulmamalıdır ki idari yapımızda istişare hem Türk kültürünün, hem de İslam kültürünün vazgeçilmez önemli bir unsurudur. Aynı zamanda istişare ehil kişilerle yapılmalıdır. Bu yüzden tıp bilimine vakıf olmayan bürokratlarla istişare yapılması ehil olmayan kişilerle yapılmış anlamı taşımaktadır.

Sağlıkta Şiddet için Acil Önlem önerilerimiz;

1) Sağlık Kurumlarına girişlerde metal detektörü vb uygulamalarla delici kesici ve namlulu ateşli silah, elektromanyetik veya biber gazı gibi silahların girişine engel olunması.

2) Sağlık Kurumlarına bu tür silahlarla girenlerin veya girmeye çalışanların tutuklu yargılanıp hapis cezasına çarptırılması.

3) Sağlıkta şiddetten hapis cezası alan ya da şiddetten sanık olan insanların yalnızca hastanelerin mahkum koğuşlarından sağlık hizmeti almaları, acil servis dahil kırmızı triyaj dışında hiçbir sağlık kurumuna girmelerinin engellenmesi, ancak bir kurul raporu ile bu durumun kaldırılması.

4)Hekimlerden isteyenlere diğer birçok devlet personeline yapıldığı gibi çok düşük vergilerle silah ruhsatı verilmesi, elektromanyetik silahların sağlık kurumlarında yaygınlaştırılması, ASM'lerde de asgari elektromanyetik silahlı güvenlik görevlisi istihdamının sağlanması.

Özlük Hakları İle İlgili önerilerimiz;

1)Hekimlerin Ek gösterge ve maaş tazminatlarının asgari dünya standartlarında olduğu gibi diğer bir sağlık çalışanının asgari 3 katı, asgari ücretin de 7 katından az olmamasının sağlanması.

2) Emekli hekimlerin gelirlerinin uygun düzeye getirilmesi.

Hekimlerimizin acil olarak yerine getirilmesini bekledikleri talepleri kırmızı renkle belirtilmiştir. (Renksiz formatta ise sağlıkta şiddet ile ilgili ilk 2 talebimiz, özlük hakları ile ilgili olan ilk talebimizin elzem olarak çözülmesi gereklidir.) Bu acil gereklerin yapılmaması durumunda tıbba ve hekimlere verilen zarar kompanse edilemeyecek düzeylere varacak ve buna bağlı sağlık sistemimizde öngörülemeyecek kesintiler ve sıkıntılar baş gösterebilecektir.

Gereğini bilgilerinize arz ederiz" ifadelerine yer verildi. 

11 Tem 2022 - 19:43 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

...... - Gelişmiş ülkelerde en yüksek maaşı,eğitimciler ve işçi,çöpcü denilen,ezici çoğunluk doktorların her zaman yaptığı hakir gördüğü emekçi insanlar almaktadır,eğitimciler toplumu,işçi,çöpçü dedikleriniz insanların mahv ettiği tabiatı şekillendirmektedir......

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 14:11
07

Doğru Degil - @...... 05 nolu yoruma cevabı: Öyle bir şey yok.. bu büyük bir yalan..kulaktan dolma kasitli dedikodulara inanmayın.. temizlik işçisi ki temizlik işçisi diger iscilere göre geliri yuksektir..Amerika'da yılda 100 bin dolar alırken düz doktor 300 bin USD ortalama kazanır..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Temmuz 07:53
03

Personel - Hekimlerin emeğine sonsuz saygımız var belediye işçi maaşınla bu kadar sorun varken niye mukayese edilir hedefi yüksek tutmak lazım mesala millet vekili maaş larina yapılan zam aldığı ücretler sosyal haklar maas zamminda hepbirlikte el kaldiranlarin haklarını bence almali belediye işçisinin değil adi üstünde işçi tum hekimlerin pandemide verdigi emeğe saygılar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 11:27
06

Çarmendır - @Personel 03 nolu yoruma cevabı: Arkadaşım bu ülkede özel hastane var mı, açabiliyormusun yada kendine güvendiğin kadar mesleğinde iyimisin, aç bir özel poliklinik hastane, yap işini istediğin fiyatı da söyle özgürsün. Ama devlete hastanesine girip 30 bin ₺ maaş alıp hizmet vermezsen ölmeyi hak edersin. Kusura bakma.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 21:09
04

Bataklik.. - @Personel 03 nolu yoruma cevabı: bazı şeyleri açıkça konuşmayınca geçiştiriliyor. sosyalist olmayan medeni bir ülkede doktor maaşı işçi maaşı ile eşit olmaz.. tüm maaşlar düşük olabilir ancak arada oran farkı olması gerekir.. işçinin yaptıgı iş de önemli demek sosyalizm kafasıdır. sosyalizm iyi bir şey olsaydı , sadece kuzey korede kalmazdı.... bu adalet sağlanmazsa, zulüm olur.. zulüm ise felaket getirir. sosyalizmin ülkeleri getirdigi yer sefalettir. Türkiye de bu kafadan çekti çekiyor. sefalette eşit olalım deniyor ama çok yanlış..düşünün koskoca Çin bile komunizmden sosyalizmden kendini kurtardı. biz de bu batakliga girdik, giriyoruz. son 10 yıl sosyalist kafaların bizi getirdigi yerin resmidir.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 12 Temmuz 12:47
01

Ezmeyin - Doktorlara belediye işçisi kadar maaş vermek zulümdür mobbingdir. Sosyalizm sadece kuzey korede kaldı.. iyi bir şey olsaydı..tüm dünyada yaygın olurdu.. para yetmiyorsa yeni hekim istihdam edilmesin..ama ezmeyin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 06:00
02

Çarmendır - @Ezmeyin 01 nolu yoruma cevabı: Doktorların emeğini hiçe saymak doğru değildir, lakin bu durumu belediye işçisinin işini küçümsemek ya da herhangi bir işçinin işini küçümseyerek örnek vermek doğru değildir. Ülkede adil olmayan bir gelir düzeni var her işin kolay ve zor yanları var bunları değerlendirerek gelir dağılımı olması gerekiyor. Hekimlerde ameliyat operatörü ile aile hekimine aynı para vermek doğru değil. vs her iş dalında böyle emeğe karşılık o kadar para. Umarım sadece hekimler değil tüm işine emek harcayanların karşılığını adil bir şekilde aldığı günler görürüz bu ülkede....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Temmuz 10:01Anket Kocaelispor'da kimi teknik direktör olarak görmek istersiniz?