Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 28,8960
Euro 31,4606
Altın 1.923,44

"Ayrımcı yaklaşımı asla kabul etmiyoruz"

Diyanet Birlik Sen Marmara Bölge Başkanı Mehmet Ali Karadaşlı, Kocaeli İl Müftülüğü binası önünde açıklamalarda bulundu

Mert Topçu
Mert Topçu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

5 Temmuz 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile Din hizmeti sınıfında görev yapan 2 yıllık Yüksek Öğrenim ve 4 yıllık üniversite mezunu İmam-Hatip, Müezzin Kayyım ve Kuran Kursu Öğreticilerinin ek göstergelerinin 2200’den, 3600’e çıkartılması hakkında açıklamalarda bulunan Karadaşlı; 

“Din Hizmeti sınıfında görev yapan Yüksek Okul ve Lisans mezunu hocalarımızın Ek göstergelerinin 2220 den 3600’e yükseltilmesi Diyanet Birlik Sen olarak bizleri sevindirmiş ve mutlu etmiştir. 

Ancak Teşkilatımızın olmazsa olmazı her türlü iş yükünü omuzlayan Yüksek Okul ve Üniversite mezunu 1. Derecede görev yapan Başkanlık Merkez ve Müftülüklerde İdari personel olarak görev yapan personelin 3600 ek gösterge düzenlemesinde kapsam dışında bırakılması ise bizi o derece üzmüştür. 

Aynı kurumda aynı şartlarda görev yapan personelin bazıları Din Hizmeti sınıfında olduğu için 3600 Ek gösterge hakkından yararlanırken ‘Daha önceden din hizmeti sınıfında görev yapmasına rağmen şu an faklı sınıflarda görev yaptığı için ayrıştırılan idari personel 3600 Ek göstergeden mahrum edilerek adil olmayan bir düzenleme ile mağdur edilmiştir.

3600 Ek gösterge dağılımında Din Hizmetleri sınıfı dışında kalan ama Diyanet İşleri Başkanlığının bütün iş yükünü omuzlarında taşıyan Başkanlık Merkez, Müftülükler,  Eğitim ve ihtisas Merkezlerinde çalışan İdari, Teknik ve Yardımcı Hizmetler Personeli ne yazık ki ayrımcılığa, adaletsizliğe ve hukuksuzluğa tabi tutulmuş sadece Ek göstergeleri 600 puan artırılarak hiçbir kazanımı olmayan 2800 Ek göstergede bırakılmıştır.” İfadelerine yer verdi.
 
“Ayrımcı yaklaşımı asla kabul etmiyoruz”
 
Açıklamalarına devam eden Karadaşlı, “Başkanlık merkez ve taşra teşkilatında 3600 Ek gösterge kapsamı dışında bırakılan toplam personel sayısı 7000 civarındadır. Diyanet Birlik Sen olarak söz konusu Diyanet personeline uygulanan böyle bir haksızlığı, hukuksuzluğu ve ayrımcı yaklaşımı asla kabul etmiyoruz.
30 yıl hizmeti olan bir Diyanet Personelinin 2200 olan ek göstergesine 600 puan ilave edilerek 2800 Ek göstergeye çıkarılmıştır.”  
 
“Aradaki yalnızca ikramiye farkı 65.052 Lira”
 
Ek göstergesi; 2800 olan bir Diyanet personelinin emekli maaşına bu gün itibariyle 166 TL artış gelirken,
3600 Ek göstergeden emekli olacak diğer Diyanet Personelinin emekli maaşına ise 2020.TL artış sağlanacaktır.
Din hizmeti dışında görev yapan ve Ek göstergesi 2800 olan Üniversite mezunu bir Diyanet Personelinin Emekli İkramiyesine bugünkü hesapla 6005 TL artış sağlanırken,
 
Din Hizmetinde görev yapan ve Ek göstergesi 3600’e yükseltilen 2 yıllık Yüksekokul mezunu bir Diyanet personelinin Emekli İkramiyesine ise 71.057 TL artış gelecektir. Aradaki sadece ikramiye farkı 65.052 TL dir.

“Yapılması gereken düzenleme”

Diyanet Birlik-Sen Marmara Bölge Başkanı Karadaşlı, düzenlemenin daha adil olabilmesi için yapılması gereken düzenlemeden de bahsetti. Karadaşlı, “Kuran Kursu Öğreticisi, İmam- Hatip ve Müezzin Kayyım müktesep hakkı bulunan ve daha sonra Kurum ihtiyaçlarından veya görevde yükselme sınavlarıyla Hizmet sınıfı değiştirenlere de (Din Hizmetleri Sınıfından Diğer Hizmet sınıflarına geçiş yapanlara) 3600 Ek gösterge verilmelidir.
Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez ve Taşra Teşkilatında çalışan 1. Derecede çalışan  personelin mağduriyetini gidermek için TBMM söz konusu Kanuna aşağıdaki şekilde Ek  bir madde eklenmek suretiyle 3600 Ek göstergeden  yararlanmaları sağlanabilir. 
 
EK MADDE: Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan personelden Din Hizmetleri Sınıfında görev yapmış ve halen başka hizmet sınıfında çalışan Yükseköğrenim mezunlarının da  657 sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek-1 sayılı Cetvelinin VI sırasındaki Din Hizmetleri sınıfının Ek göstergelerinden yararlanır.
 
T.B.M.M’ veya Cumhurbaşkanlığınca mağduriyetimizin giderilmesine yönelik uğraş talep ve teklifler değerlendirilmediği ve yeni bir düzenlemeye gidilmediği takdirde ise 3600 Ek Gösterge kapsamı dışında kalan 1. derecedeki Diyanet personeli büyük bir mağduriyet yaşayacaktır.
 
Bu sebeple;
1.Başkanlık Merkez ve Taşra Teşkilatında 1. Derecede (Kuran Kursu Öğreticisi, İmam- Hatip ve Müezzin Kayyım) müktesebi bulunan;
Genel İdare Hizmetler Sınıfında APK Uzmanı, Din Hizmetleri uzmanı, Eğitim Uzmanı, Musahhih, Ayniyat Saymanı, Teberrukat Saymanı, Şef, Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni Memur, ambar memuru, satın alma memuru, mutemet, sekreter, şoför,

Teknik Hizmetler Sınıfında; Çözümleyici, Programcı, Kütüphaneci, Sosyolog, Teknisyen, Tekniker,
Yardımcı Hizmetler Sınıfında; Aşçı, Hizmetli, kaloriferci, dağıtıcı ve bekçi
kadrolarında görev yapan ve Emekliliği yaklaşan personelin 3600 Ek göstergeden faydalanabilmesi için müktesep haklarına uygun Başkanlıkça kadro ihdas edilmesini,
 
Başkanlık Merkezinde görev yaparken ve emekliliği yaklaşan Başkanlık Personelini Başkanlık Emrine,
Taşra Teşkilatlarında görev yaparken emekliliği yaklaşan personeli ise İllerde İl Müftülükleri veya İhtisas Merkezi Müdürlükleri emrine müktesep haklarına  uygun kadrolara atamalarını yaparak 3600 Ek göstergeden faydalanmalarını sağlanmasını,,
 

2.Başkanlık Merkez ve Taşra Teşkilatında 1. derecede olup Din Hizmetleri Müktesebi bulunmayan ancak ‘’Din Hizmetler Sınıfında bulunanlara Hizmet Eden’’ (az sayıda ki) Genel İdare, Teknik Hizmetler ve Yardımcı Hizmetler sınıfındaki tahsil itibariyle 1. Dereceye gelen personelin Emekliliklerinde 3600 Ek Göstergeden faydalanmalarının sağlanmasını istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

11 Ağu 2022 - 13:07 - Gündem

Muhabir  Mert Topçu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Dayı - Allah Kabul etmesin bizim teşkilattada aynı sorun var umarım vicdan yapar bu adeletsizliği düzeltirler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 14:56Anket İsrail ile Filistin arasındaki savaşta Türkiye nasıl hareket etmeli?
Tüm anketler