Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 18,6336
Euro 19,4066
Altın 1.051,84

Asistan hekimlerden grev kararı

Kocaeli Üniversitesi'nde görev yapan asistan hekimler, ağır çalışma ve eğitim şartları, can güvenliklerinin olmaması, uzun nöbet saatleri ve izinlerin verilmemesi nedenlerinden dolayı bugün ve yarın iş bırakılması kararı aldıklarını açıkladı

Mert Topçu
Mert Topçu Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli Üniversitesi'nde çalışan asistan hekimler, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi önünde basın açıklamasında bulundu. Üniversite asistan hekimleri adına konuşma yapan Murat Aydoğmuş, ağır çalışma ve eğitim şartları, can güvenliğinin olmaması, uzun nöbet saatleri ve izinlerin verilmemesi nedenlerinden dolayı asistan hekimlerin tüm ülkede bugün ve yarın iş bırakılması kararı aldıklarını açıkladı. İş bırakma kapsamına acil servis ve poliklinikleri, doğum salonu, elektif hariç ameliyatlar, COVID/Onkoloji/Hematoloji poliklinikleri ve tüm yatan hasta servis çalışanları dahil edilmediği bilgisini de veren Aydoğmuş;

"Ağır çalışma ve eğitim şartları, can güvenliğimizin olmaması, 5 dakikada bir hasta bakma dayatmasıyla kalitesiz sağlık hizmeti verilmesi, 36 saatlik nöbetler, izinlerimizin verilmemesi, 30 gün/24 saat ücretsiz icap nöbetleri, malpraktis davalarında haksız ve orantısız rücular, normal mesainin yarısı kadar ücrete zorunlu nöbetler, adil olmayan ücret dağılımı ve emekliliğe yansıyan tek kalemde maaş verilmemesi gibi birçok özlük hakkımız ısrarla görmezden gelinmekte ve emeğimiz sömürülmektedir.

"Şiddete uğrayan hiçbir meslektaşımızı unutmayacağız"

Birçok sağlık çalışanı şiddet görmüş, birçok meslektaşımız canice ve onursuzca katledilmiştir. Dün canice öldürülen güvenlik görevlisi Tuğrul Okudan’ın ölüm haberini acı bir şekilde almış bulunmaktayız. Güvende hissetmiyoruz, her geçen gün artan şiddet karşısında çaresiz hissediyoruz. Ağır çalışma yükünden dolayı 36 nöbet sonrası yorgun bitap düşüp trafik kazası geçirerek yaşamdan kopan Dr. Rümeysa Berrin Şen‘i, işini yaparken katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı, Dr. Ersin Arslan’ı ve şiddete uğrayan hiçbir meslektaşımızı ve sağlık çalışanı arkadaşlarımızı unutmadık, unutmayacağız.

"Sağlıkta şiddet katalog suçlar arasına alınmış fakat caydırıcı olmadığını görüyoruz"

Yaklaşık 1 yıl önce hekimler ve sağlık çalışanları olarak son can kayıplarımızla da birlikte canımıza tak etmiş, ülke çapında ayaklanmış ve sesimizi daha gür sesle dile getirmiştik.
Bu süreçte artık sesimiz kısmen de olsa duyulmaya başlanmış ve özlük haklarımızda iyileştirmeler yapılacağı sözleri verilmişti. Yayınlanan yönetmeliklerle sağlıkta şiddet katalog suçlar arasına alınmış fakat caydırıcı olmadığını şiddetin hala devam etmesinden görmüş bulunuyoruz. Nöbet mesaisi ücretleri, tüm meslek gruplarında normal mesainin üzerindeyken bizde hala yarı ücrete devam ettirilmektedir. Birçok şehirde meslektaşlarımız branşının tek doktoru olduğu için 30 gün/24 saat icap nöbeti adı altında zorla çalıştırılmakta ve emekleri sömürülerek karşılığında 5 günlük çeyrek mesai ücreti verilmekte, 25 gün ücretsiz çalıştırılmaktadır.
Ayrıca son yönetmelikle nöbet ertesi izin hakkı getirilmiştir. Bu nedenle de ücretleri kesilecek arkadaşlarımız birçok yerde kayıt dışı mesailerine devam ettirilecek ve bunun karşılığı ücret verilmeyecektir. Bu durumda bu konunun takipçisi olacak ve tüm haklarımızı kullanacağız.
12 Ağustosta emeğimizin karşılığı olarak Beyaz Reform olarak lanse edilen yönetmelik yayınlanmış, ekonomik haklarımızda kısmen iyileştirme yapılmıştır. Fakat hekimler gelir getiren ve getirmeyen olarak sınıflandırılmış, birçok gruba bölünmüş ve maaşımız tek kalemde verilmediği için emekliliğe yansımayan düzenlemeler yapılmıştır. Nitekim hali hazırda üniversitelerde görev yapan hekimler olarak bulunduğumuz iller hatta bölgelerde en zor vakalarla başetmeye, en ağır hastaları tedavi etmeye çalışmamıza rağmen de Yüksek Öğretim Kurumuna bağlı olduğumuz gerekçesiyle kapsam dışı bırakılmıştı.
 Tam 1 aydır her gün mağduriyetimizi iletmemize rağmen, 15 Eylül saat gece 5 sularında YÖK kapsamındaki üniversitelere de ek ödeme yönetmeliği çıkmıştır. Çıkan bu yönetmelik, 1 Ağustos 2022 tarihinden itibaren kapsayıcı olup, 1 aylık hak kaybı oluşturmuştur. Israrla karşı çıktığımız “gelir getirmeyen” tanımı burada da kullanılmış, ayrımcılığa devam edildiği görülmüştür. Katsayı farkı kaldırılmamış, mahsuplaşmanın kalktığı söylense de çıkan yönetmelikte mahsuplaşma kaldırılmamıştır. Bu sebeple YÖK ile SBA kadrosu arasında gelir farkı oluşacağı öngörülmektedir.  

"Performansa dayalı teşvik sistemini reddediyoruz"

Teşvik adı altında sağlık emekçilerini yarışa sokan, aldığımız eğitim ve sunduğumuz sağlık hizmetini niteliksizleştiren bu yönetmelik, eğitimin ve nitelikli sağlık hizmetinin önemsendiği üniversitelerde gelir haksızlıklarına sebep olacak ya da niteliksizliğe yol açacaktır. Performansa dayalı teşvik sistemini reddediyoruz.
Yayınlanan yönetmeliğin tarafımıza yansımasının, taban ve teşvik ödemesinin dağılımının takipçisi olacağımızı belirtiriz.
Bunun dışında,  yabancı uyruklu asistan hekim kadrosu altında bizimle birlikte eşit koşullarda çalışan meslektaşlarımızın aylık gelirleri asgari ücretin altında kalmış, emekleri sömürülmüştür. Sayıları 1500 civarında olan yabancı uyruklu asistan hekimler, özlük haklarıyla ilgili yapılan hiçbir iyileştirmelerden faydalanamamış, görmezden gelinmişlerdir. Yeni yönetmelik kapsamına alınıp alınmadıklarını takip edecek, daha fazla görmezden gelinmelerine sessiz kalmayacağız.

"intern hekimlerin emeklerinin sömürüsü devam etmektedir"

Ayrıca intern hekim arkadaşlarımız intern eğitiminin hekimlik meslek onuruna, mesleğimizin usta çırak ilişkisi ilkesine yakışmadığını düşünmekteler. İntern eğitiminin kendilerini Tıp doktoru olmaya hazırlamaktansa hastanenin tamamlayıcı ucuz iş gücü olarak görüldüklerini ve meslek hayatına dair çok ciddi kaygılar taşıdıklarını ifade ediyorlar. İntern hekimlik eğitiminde yaşanan birçok eğitim sıkıntısının yanında, bundan yaklaşık 2 ay önce verilen asgari ücret sözü de tutulmamış ve intern hekimlerin emeklerinin hastaneler tarafından sömürüsü sürdülmeye devam etmektedir.
 

"Tüm ülkede bugün ve yarın iş bırakılması kararı alınmıştır"

1 Eylül 2022 tarihinde tüm bu özlük haklarımız için tüm ülkedeki meslektaşlarımız basın açıklaması yapmış, haklarımızı istediğimizi belirtmiştik. Özlük haklarımızın verilmesine ilk somut adım olarak 15 Eylül 2022 tarihine kadar diğer sağlık kurumlarında çalışan meslektaşlarımızla ayrıştırma yapmadan eşit miktarda ücret talebimizin karşılanmasıyla başlanmasını, aksi halde 15 ve 16 Eylül tarihlerinde iş bırakacağımızı bildirmiştik.
 15 Eylül 2022 tarihinde YÖK için yayınlanan yönetmelikte hak kaybına uğradığımızı, ayrıştırmalara devam edildiğini görmekteyiz.
Tüm bu nedenlerle tüm ülkede bugün ve yarın iş bırakılması kararı alınmıştır. İş bırakma kapsamına acil servis ve poliklinikleri, doğum salonu, elektif hariç ameliyatlar, COVID/Onkoloji/Hematoloji poliklinikleri ve tüm yatan hasta servis çalışanları dahil edilmemiştir.
 Taleplerimiz yerine getirilmediği takdirde belirli aralıklarla iş bırakma dahil tüm hak arayışlarımıza devam edeceğimizi ve mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bildiririz." açıklamalarında bulundu.

"Çok zor durumda olduğumuzu görmelerini istiyorum"

Aydoğdu'nun konuşması sonrasında söz alan Azerbaycan uyruklu asistan hekim Nurlana; "Biz yabancı uyruklular olarak hiçbir maaş almıyoruz, ek ödeme almıyoruz, taban teşvik almıyoruz, bize öğrenci konumunda bakıyorlar ama öğrencilere hiç olmazsa asgari ücret kadar ödeme yapıyorlar biz onu da almıyoruz aylık aldığımız 4300 TL hiç olmazsa taban teşvik ödemesinde bizim de olacağımızı düşünüyorduk ancak bugün o umutlarımız da kırıldı. Ben yakın zamanda istifa etmeyi düşünüyorum zaten ama çok zor durumda olduğumuzu görmelerini istiyorum. Biz de doktoruz, hastanenin personeli arkadaşlarımızı bile asgari ücretin altında maaşla çalıştırmıyorlar ama biz bundan daha düşük maaşla çalışıyoruz. Hiçbir iyileştirmede bizden konuşmuyorlar. Biz iki devlet bir millettik ama geldiğimizde çok sıkıntılarla karşılaştık. Bazı iyileştirmelerin bize de olmasını umut ediyoruz. Türk arkadaşlarla aynı sınava giriyoruz, aynı şartlarda çalışıyoruz, iş yükümüzü eşit paylaşıyoruz, eksik yaptığımız hiçbir şey yok ama yine de maaşımızı alamıyoruz. Bir iyileştirme getirilmesini rica ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

15 Eyl 2022 - 13:42 - Gündem

Muhabir  Mert Topçu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Çok Yazık - Hekimin yerlisi yabancısı olmaz.Bu ülkede böyle haksızlıkları görmek çok üzücü.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 09:05
01

Haklılar - Bir operasyon için Ünv. Hastanesinde 5 gün yattım. Gece gündüz aynı 4 asistan hekimi gördüm. Hiç mi değişmediler anlayamadım, şaşırdım ve son sabah bir arkadaşa sordum; "siz hiç dinlenmez misiniz? Geldim sizi ve arkadaşlarınızı gördüm, gidiyorum hala sizinleyim." diye.

Gülerek verdiği ironi taşıyan yanıt harikaydı: "Evet ne yazık ki öyle. Çok yoruluyoruz ama kararlıyım, evlenip evimin erkeği olacağım."

Şaka bir yana, gerçekten zor koşullarda görev yapıyorlar. Allah kolaylık versin!

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 19:15Anket Kocaelispor'da kimi teknik direktör olarak görmek istersiniz?