Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 31,1972
Euro 33,8274
Altın 2.039,89

5 Adımda Kocaeli SEO Danışmanlığı

Sıklıkla işittiğimiz “dijitalleşen dünya” kavramı ile beraber kullanıcıların en ufak ihtiyaçları için dahil arama motorlarını (yaklaşık %85’i Google)...

5 Adımda Kocaeli SEO Danışmanlığı
Haber albümü için resme tıklayın

Sıklıkla işittiğimiz “dijitalleşen dünya” kavramı ile beraber kullanıcıların en ufak ihtiyaçları için dahil arama motorlarını (yaklaşık %85’i Google) çoğu zaman Google’ı kullanması, özellikle lokalde faaliyet gösteren ve ayrışma ihtiyacı duyan markalar için SEO desteği alma gerekliliğini daha da arttırmış ve bu bağlamda Kocaeli özelinde sunulan Kocaeli SEO danışmanlığı hizmeti ortaya çıkmıştır. SEO danışmanlığını 5 adımda aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

5 Adımda Kocaeli SEO Danışmanlığı

Mevcut Durumdaki Performansın ve Geliştirme İhtiyaçlarının Analiz Edilmesi

Efektif bir SEO stratejisi oluşturmanın ilk adımı web sitesinin mevcut durumdaki performansını ve bu performansı geliştirebilmek adına alınması gereken aksiyonları ortaya koymaktır. SEO uzmanlarından sıklıkla duyduğumuz audit işte tam da bunu ifade eder.
Web sitesi halihazırda hangi kelime gruplarından trafik alıyor? Backlink profili nasıl? SEO checklist kapsamında değerlendirilen maddelerin hangilerini ne ölçüde sağlıyor? İlk adımda odaklanılması gereken nokta neresidir? Teknik SEO’yu iyileştirirken On Page SEO’da hangi noktadan başlanmalı? Ve daha birçok soruya ilk adımda yanıt verilmelidir.
Kullanıcıların Arama Eğilimleri ve Hedef Kelime Gruplarının Belirlenmesi
İkinci adımda web sayfalarını optimize ederek SEO görünürlüğü ve performans hedeflenen kelime grupları tespit edilmeli ve en önemlisi kullanıcıların bu kelime gruplarını neden search ettiği yani arama niyeti (search intent) ortaya konulmalıdır.
Örneğin; “temre neden olur” sorgusunu search eden bir kullanıcı, bu hastalığın nedenlerine ilişkin fikir edinmek ister ve bu bilgi almak amacıyla yapılan (informational) bir aramadır. iPhone 15 fiyatları sorgusunu search eden bir kullanıcı ise genelde ürün satın alma amacıyla bu aramaya yapar ve bu durumda kullanıcıyı içerisinde ürün olan bir sayfa yani e-com formatı ile karşılamak gerekir. Dolayısıyla hedef kelime gruplarını belirlemek tek başına yeterli değildir. Kullanıcının arama niyetini de ortaya koymak ve hangi sorgu grubunun hangi sayfa yapısı ile hedeflenebileceğini ortaya koymak SEO’nun kritik adımlarından biridir.

5 Adımda Kocaeli SEO Danışmanlığı

Pazarın ve Rakiplerin İncelenmesi

Hedef kitleye ulaşmaya yardımcı olacak kelime gruplarının belirlenmesi sonrasında pazarın genel yapısının, rekabet düzeyinin ve rakiplerin incelenmesi ve bu inceleme esnasında rakiplerin SEO ve daha geniş ölçekte digital marketing stratejilerine ilişkin fikir edinilmesi gerekir. Rakipler Off Page SEO kapsamında backlink çalışması yapıyor mu? Yapıyorsa hangi strateji ile ilerliyor ve hedeflediği mecralarda ilişkiselliğe mi otoriteye mi yoksa her ikisine de mi dikkat ediyor? Hedef kitlenin kümelendiği alanlarda görünür olmak için SEO ile related ne yapılabilir? Soruları başta olmak üzere birçok soruya bu aşamada yanıt verilmelidir.
SEO Stratejisinin Oluşturulması ve Uygulanması
SEO stratejisinin temelini oluşturacak analizler tamamlandığında artık bu parçalar birleştirilir ve bütüncül, ihtiyaca uygun ve detaycı bir SEO stratejisi ortaya çıkar. Bundan sonraki adım, stratejinin oluşturulması aşamasındaki detaycılığın uygulamada da sürdürülmesi ve timeline’a oturtulan işlerin eksiksiz bir şekilde canlıya alınmasıdır.
Tam bu noktada konunun iki yönüne dikkat çekmek gerekir. İlki, özel yazılıma sahip web sitelerinde teknik SEO geliştirmelerini uygulayacak bir IT desteği ihtiyacıdır. Wordpress gibi dünyanın en yaygın CMS’leri için bu desteği bulmak daha kolaydır fakat markaya özel çıkarılan yazılımlarda eğer içeride bir IT ekibi yoksa SEO stratejisinin aksaması mümkündür. Basit bir structured data entegrasyonu için günlerce zaman kaybetmek anlamlı olmayacaktır. Dolayısıyla backend ve frontend geliştirmeleri için kaynak ihtiyacının da dikkate alınması kritiktir. 

Sonuçların Takip Edilmesi ve Stratejinin Devamlı Yenilenerek Dinamik ve Döngüsel Bir Süreç Yürütülmesi

SEO döngüsel ve dinamik bir süreçtir ve strateji temelde değişmese de belirli anlarda ve noktalarda sürekli olarak değişmek mecburiyetindedir çünkü pazar, rakipler ve Google çalışma süreci içerisinde yüzlerce kez değişen şartlara sahiptir.
SEO stratejisi oluşturulduktan ve uygulamaya konulduktan sonra artık sıra tahmin edilebileceği gibi sonuçların takip edilmesine yani performanstaki değişimin izlenmesine gelir. Burada ufak bir parantez açarak SEO’nun dijital pazarlamanın diğer kanallarına kıyasla çok daha uzun soluklu bir çalışma sistematiği olduğunun altını çizmek ve sonuçların da en azından ilk 3-4 aylık (tabi ki proje bazlı değişkenlik gösterir) çalışma dönemi sonrasında şekillendiğini ifade etmek gerekir.
Performansın takibi ile amaç, doğru giden noktaların varlığını yakalarken bu noktalarda performansın zirveye ulaşmasını sağlayacak aksiyonları tespit ederken gelişim göstermeyen noktaları ayrıştırarak strateji içerisindeki yerini farklılaştırmaktır.
Sonuçlar bir diğer yönüyle SEO’ya yapılan yatırımın karşılığını ifade eder. Günün sonunda markalar SEO danışmanlığı için bir danışmanlık ücreti öder ve bunun karşılığında ulaşmak istedikleri hedef kitleyi ne ölçüde yakaladıklarını ortaya koymak, eğer bir e-ticaret sitesi için SEO danışmanlığı veriliyorsa satın alma, sepete ekleme, sepetten çıkarma ve favorilere ekleme gibi basic event’lerden komplike aksiyonlara kadar oldukça geniş bir yelpazede Organic Search’ün katkısını ortaya koymak kritiktir.
Sonuçların düzenli takibi ile beraber SEO stratejisinde boşluk kalan noktaları doldurmak, ortaya konulan stratejide doğru alanları geliştirmek ve elbette stratejiyi değişen şartlara uyum sağlayabilecek bir yapıya getirmek ve SEO’nun döngüsel yönünü kabul ederek bu süreçleri web sitesinin ihtiyaç duyduğu periyotlarda tekrarlamak gerekir.
Burada her ne kadar web üzerinde durulsa da SEO’nun lokal SEO ayağı unutulmamalı ve lokal kelime gruplarında Maps’de görünürlük hedeflenerek dönüşüme daha rahat gidebilecek bir SERP alanında görünürlük kazanmak değerlidir.
Yukarıda detaylandırılan adımların her biri eksiksiz ilerletildiği takdirde her ne kadar SEO’da “başarı garantisi” ifadesini kullanmak mümkün olmasa da çoğu zaman ortaya harika bir organik performans çıkacaktır.

Yazar: Eren Talha Çolak

04 Oca 2024 - 10:29 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Yeni asgari ücreti yeterli buldunuz mu?
Tüm anketler