Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,7062
Euro 7,4968
Altın 372,66

ÇİMTAŞ’tan açıklama

Haber sitemizde 18 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan ‘İşçilerin canı yok mu?’ başlıklı haberimiz üzerine Kocaeli Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Çimtaş Gemi Sanayi A.Ş’den bir açıklama geldi.

Haber sitemizde 18 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan ‘İşçilerin canı yok mu?’ başlıklı haberimiz üzerine Kocaeli Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Çimtaş Gemi Sanayi A.Ş’den bir açıklama geldi.

Gazetecilik etiği gereği firmanın gönderdiği açıklamayı sizlere aktarıyoruz.

Çimtaş Gemi İnşa San. ve Tic. AŞ., Kocaeli Serbest Bölgesi’nde bulunan tesisinde ülkemizin öncelikli ulaşım projelerinden 1915 Çanakkale Köprüsü Projesi’nin tüm kalıcı çelik yapı imalatları ile ülkemiz için stratejik öneme sahip yenilenebilir enerji sektöründe Rüzgar Enerjisi Çelik Kuleleri imalatına dair altyapı çalışmalarını gerçekleştirmektedir. 

 İçişleri Bakanlığınca, çıkarılan hafta sonu 31 ilde uygulanacak sokağa çıkma yasağı ile ilgili genelge kapsamında müvekkil şirket, 16.04.2020 tarihli “Sokağa Çıkma Yasağından Muafiyet” konulu başvuru yazısı ile Başiskele Kaymakamlığı’na başvuruda bulunmuş ve Başiskele Kaymakamlığı’nın 17.04.2020 tarihli cevabi yazısı ile bu talebi kabul edilmiştir.

Müvekkilimizin ilgili genelge kapsamında yapmış olduğu izin başvurusu ile almış olduğu izinde usul ve yasaya aykırılık bulunmamaktadır. 

Şirketimiz için işçilerinin Sağlığı ve Güvenliği her şeyden önce gelmektedir. Haber içeriğinde geçen müvekkilimizin çalışanlarının canını hiçe saydığı, işçinin patron gözünde değerinin olmadığı yorumu her türlü gerçeklikten uzaktır. Şirketimiz bu konuda gerekli tüm hassasiyeti göstermekle birlikte, iş sağlığı ve güvenliği hükümleri çerçevesinde işçilerinin maruz kalabilecekleri tüm tehlike ve risklere karşı “sıfır kaza” hedefini düstur edinmek suretiyle korunmalarını sağlayan, ulusal ve uluslararası mevzuat ve standartlar kapsamında tüm önlemleri almıştır.

 Ülkemizde görülen Koronavirüs ( Covid 19) salgın- bulaşıcı hastalık nedeniyle, müvekkilimiz tarafından Dünya Sağlık Örgütü' nün, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu' nun önerileri de dikkate almak suretiyle risk değerlendirme planı ve acil durum planı gözden geçirilmiş ve pandemik acil durum eylem planı ve hareket tarzı planları hazırlanmıştır.

Salgının ilk gününden itibaren, sosyal mesafe kuralına önem verilmesi, bu ve diğer tüm hususlarda gerekli bilgilendirme ve uyarıların sürekli olarak yapılması, gerekli görsellerin ilgili yerlere asılması, maske ve eldiven kullanılması, kullanım alanlarının sürekli olarak dezenfekte edilmesi, personel girişi olan alanların girişlerine el dezenfektan istasyonları kurulması, müvekkilimize ait tesiste personelin termal kameralar ile giriş çıkış kontrolünün yapılması, paketli yemek dağıtımına geçilmesi, havalandırma sistemlerinin sadece taze hava sağlayacak şekilde değiştirilmesi, servislerde maske kullanımı, servis araçlarının dezenfekte edilmesi, servis sayılarının arttırılması suretiyle yolcu kapasitesinin yarıya düşürülmesi önlemleri başta olmak üzere burada sıralanamayacak sayıda ve hiçbir maliyetten de kaçınılmadan son derece titizlikle birçok önlem alınmıştır.

Kaldı ki bunlarla da yetinilmeyerek süreç yakından takip edilerek gerek duyulabilecek her türlü önlem de alınmaya devam etmektedir.

Yukarıda izah edilen bilgilendirmeler yalnızca personele değil, personelin aile ve yakınlarına da yapılarak bu konuda son derece hassas davranılmaktadır.

Yine valilik tarafından işyerinde yapılan teftişte de her türlü önlemin alındığı gözlemlenmiş, işyeri yetkililerine teşekkür edilmiştir.

 Tüm bunlarla birlikte bu sürecin insan psikolojisine olumsuz etkilerini de azaltmak amacını güden, bu salgının çalışanların istihdamını etkilemeyeceğini göstererek hem çalışanın memnuniyetini sağlamakta; hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Kamuoyuna duyurulur.

20 Nisan 2020 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi