Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,8179
Euro 7,5592
Altın 377,15

Corona virüs konusunda yeni araştırma sonucu: Hava kirliliği riski arttırıyor

Uzmanlar, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde corona virüsün çok daha hızlı yayıldığını, çok daha ölümcül olduğunu belirledi

Bir Alman Üniversitesi’nin, Avrupa’da corona virüs salgınından en çok etkilenen 5 ülkede (Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya) yaptığı araştırmanın sonuçları yayınlandı.
Uzmanlar, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde corona virüsün çok daha hızlı yayıldığını, çok daha ölümcül olduğunu belirlediler…

AKCİĞERLER ÖNEMLİ


Araştırmayı yapan uzmanlar, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan insanların akciğerlerinin dirençsiz olduğunu, virüsün bu kişilerde daha etkili olduğunu saptadılar.
Avrupa’nın 5 büyük ülkesinde corona virüs nedeniyle ölenlerin önemli bölümünün de, hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşandığı rapor edildi.

İLİMİZİN DURUMU


Kocaeli bilindiği gibi, Türkiye’nin en önemli sanayi bölgesi ve hava kirliliği konusunda da ülkenin en riskli bölgelerinin başında geliyor.
Yine Kocaeli, Sağlık Bakanı’nın açıkladığı kayıtlara göre, Türkiye’de corona virüsün en çok yayıldığı 5 ilden biri.
Kocaeli’deki oranın yüksekliği kuşkusuz ilimizin bir liman kenti olması, İstanbul’un transit yol güzergahında bulunması ile yakından ilgili.
Ama bu oranın yüksekliğinde, ilimizde sanayi kaynaklı hava kirliliği yoğunluğunun da etkisi bulunduğunu söylemek gerekiyor.
Alman uzmanlar, virüs salgının önlenmesinde insanların birbiri ile temasını kesmenin önemi kadar, sanayi kaynaklı hava kirliliğini önlemenin de önemli olduğunu belirtiyorlar.
Bilindiği gibi; kış aylarında normal basit grip bile ilimizde pek çok bölgeden daha büyük ve yaygın bir salgına dönüşebiliyor.
Araştırmayı yapan uzmanların bulgularına göre, uzun süre hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde yaşayan insanlar, uzun yıllar sigara içmiş tiryakilere oranla daha riskli durumda bulunuyorlar.

21 Nisan 2020 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi