Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,7680
Euro 7,5826
Altın 370,92

Belediyenin koli yardımı sorgulandı

İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen yardımların engellenmesi ile başlayan tartışmalar sonrasında Körfez Belediyesi’nin yaptığı koli dağıtımı hedef oldu.

İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmak istenen yardımların engellenmesi ile başlayan tartışmalar sonrasında Körfez Belediyesi’nin yaptığı koli dağıtımı hedef oldu.
CHP Körfez İlçe Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada yardım dağıtımları resimlendi ve adaletli yapılıp yapılmadığı sorgulandı.
CHP Körfez İlçe Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada şu cümleler yer aldı;

Adalet, “Hakkaniyet” ve “Eşitlik” ilkeleri üzerine kurulmuş bir kavramdır. Toplumun sağlıklı bir şekilde kendini ikame ettirmesi adına hayati öneme sahip bu olgu, bu iki kavramdan birine bile sırtımızı döndüğümüzde kendini gerçekleştiremez.
Toplumdaki örgütlenmelerin en kapsamlısı olan “Devlet” ise; Adaletin bu iki ölçüsünü sağlamakla mükelleftir. Zira “Adaleti öldürdüğün gün Devlet de ölür” diyordu Fatih Sultan Mehmet.
Ülkemiz basın gündeminde son günlerde önemli bir yer kaplayan: “İstanbul, Ankara, İzmir gibi CHP’li Büyükşehir Belediyeleri’nin yaptığı yardımların hukuka uygun olup olmadığı”, ciddi bir tartışma konusu olmakta.
Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu gibi hükumetin üst düzey yetkilileri, bu yardım faaliyetlerinin hukuka aykırı olduğunu beyan ediyor.
Oysaki hukukçuların ortak kanısı olduğu üzere; “5393 Sayılı Belediye Kanunu”, Belediyelere bağış kabul edebilme yetkisi ve imtiyazı vermektedir. Üstelik bahsi geçen kanun, 03.07.2005 tarihinde kabul edilmiştir. İktidar partisi, kendisinin yürürlüğe koyduğu bu kanuna siyasi sebeplerden mütevellit itiraz ederek maalesef toplum nezdinde infial yaratmaktadır.
Bugün elimize geçen bazı fotoğraflarda Körfez Belediyesi’nin yardım kolisi dağıtımında bulunduğu, vatandaşlar tarafından bize iletilmiştir. Vatandaşların karşılaştığı bu manzara neticesinde bizlere sorduğu soruları doğrudan sizlere aktarıyoruz:
• “Madem yardım faaliyeti yasak, niçin Körfez Belediyesi yardım yapıyor?”
• “Yapılan bu yardımlar ne derece şeffaf, ne derece hakkaniyet ölçüsüne göre dağıtılmaktadır?”
Ayrıca çok yakın bir tarihte Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yardım kampanyası, CHP Milletvekilleri tarafından ortaya çıkarılmış ancak hükumetten bu konuyla alakalı hiçbir açıklama gelmemiştir.
Yine geçmiş dönemlerde AKP’li Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yurt dışındaki insanlar için yapılan yardım kampanyaları, bırakın eleştirilmeyi bugün CHP’li belediyeleri yerden yere vuran bazı basın kuruluşları tarafından deyim yerindeyse göklere çıkarılmıştır.
Değerli vatandaşlar, bugün geldiğimiz noktada görülmektedir ki; Bürokrasinin en üst makamlarında yer alan ve toplumsal bütünlük adına tarafsız olması gereken kişi ve kurumlar, maalesef eşitlik ilkesine aykırı hal ve tavırlar sergilemektedir. Bu bağlamda; bizlerin de çok merak ettiği bazı soruları, sizlere soruyor ve cevabı sizlerin takdirine bırakıyoruz:
• Devletin her kesime eşit mesafede olması gerekmez mi?

26 Nisan 2020 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Bünyamin - kanun gereği yerel yönetimlerin kimseden izin almaksınız bağış toplarlar. yerel halka sosyal sorumluluklarını yerine getirmek de kanuni görevidir. Yerel halkın içinde ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı, giyecek yardımı, yakacak yardımı yapmak, darda kalanlara, aç-muhtaçlara yemek hizmeti vermek belediyelerin sosyal görevleridir. kanun emridir. belediyelerin sosyal hizmetlerini engellemek başlıbaşına suçtur ayrıca insanlık suçudur.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 14:58
01

Cumhur Karakadilar - Körfez ilçe başkanını ve örgütünü tebrik ediyorum yer Türkiye cumhuriyeti birine yasak diğerine serbest olamaz asıl olan adı üzerinde yerel yönetimler bu bağış ve yardım işini yapmalı merkezi hükümet belediyelere yardım edecek belediyeler muhtarlıklar kanalı ile bu işleri gerçekleştirmeli muhtarlar mahalleri en iyi bilen yöneticidirler ve siyasi değildirler olmamalılar merkezi hükümetin bu yanlış tutumundan derhal vazgeçmeli ve belediyeler hizmet etmeli vatandaşlarımıza

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 14:54


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi