Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,7883
Euro 7,4746
Altın 375,60

Belediyeden cevap gecikmedi

CHP Körfez İlçe Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama sonrasında bu kez de Körfez Belediye Başkanlığı karşı açıklama yaptı ve sosyal paylaşım sayfasında da yayınlayarak, yasaların her kesi bağlayacağını, Ramazan kolisi dağıtmanın bu yasağın dışında olduğunu söylediler.


Körfez Belediyesi tarafından yapılan koli yardımlarının CHP İlçe Başkanlığınca eleştirilmesi, Körfez’de de bir yardım tartışmasının başlamasına neden oldu.
CHP Körfez İlçe Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama sonrasında bu kez de Körfez Belediye Başkanlığı karşı açıklama yaptı ve sosyal paylaşım sayfasında da yayınlayarak, yasaların her kesi bağlayacağını, Ramazan kolisi dağıtmanın bu yasağın dışında olduğunu söylediler.
Körfez Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu cümleler yer aldı;
Kamuoyunun Bilgisine;
CHP Körfez İlçe Başkanlığının sosyal medya üzerinden yaptığı basın açıklamasında, tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs Pandemi sürecinde yapılan bağış ve yardımlarla alakalı Cumhurbaşkanımız, İç İşleri Bakanımız ve Körfez Belediyemiz hakkında, yakışıksız, çirkin, yalan ve yanlış ithamlarda bulunarak, her zaman yaptıkları gibi kamuoyunu yanıltma ve algı oluşturma çabalarından dolayı açıklama yapılması ihtiyacı görülmüştür.
Öncelikle açıklamada yer alan bağış hakkında Belediyelerin ayni yardım kampanyası yaparak, hesap açmak suretiyle kamuoyundan bağış toplaması, bir takım yasal izinleri gerektirdiği bir çok devlet yetkilisi tarafından ifade edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir, yasalar herkesi bağlar, kişi, tüzel kişi veya kamu kurumu farketmez, kimse yasaları yok sayamaz.
Ayrıca söz konusu açıklamada belediyemizin sosyal belediyecilik anlayışı gereği hem tüm dünyayı etkisi altına Koronavirüs Pandemi süreci, her ay yapılan sürekli yardımlar ve de her yıl gerçekleştirdiğimiz Ramazan ayı dolayısıyla yaptığımız erzak yardımlarının, açıklamada bahsi geçen bağış konusuyla uzaktan yakından hiç bir ilgisi yoktur. İhtiyaç sahiplerine yardım yapmak başka bir şey, kamuoyundan yardım kampanyasıyla para toplamak bambaşka bir şeydir.
Yapılan yardımlar Pandemi sürecinde işini ve kazancını kaybetmiş, her yıl Ramazan ayında yaptığımız ve düzenli olarak her ay yapılan dar gelirli veya geliri olmayan, yoksul ve muhtaç ailelere yapılan sosyal yardımdır. Söz konusu yardımlar 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde yapılmaktadır. Kaldı ki bu ve benzeri yardımları her partiden tüm belediyeler yapmaktadır. Sosyal yardım yapmayan bir belediye var mı?
Söz konusu açıklama içerisinde yer alan şu ifadeler çok manidardır,
“Körfez Belediyesi’nin yardım kolisi dağıtımında bulunduğu, vatandaşlar tarafından bize iletilmiştir. Vatandaşların karşılaştığı bu manzara.....”
Basın açıklamasını yapanlara sormak istiyoruz, açıklamada bahsi geçen manzara nasıl bir manzaradır? toplumun bizden beklediği sosyal belediyeciliğin gereği olan manzara değil midir? Bu manzara hangi mantalite anlayışına göre kötü bir manzara algısı gibi gösterilmekte? Bu soruların cevabını kamuoyuna bırakıyoruz.
Yine açıklamanın devamında yapılan yardımların ne derece şeffaf ne derece hakkaniyetli dağıtıldığı sorulmaktadır. Belediyemize bu güne kadar yardım talebinde bulunanlardan ihtiyaç sahibi, ve Pandemi sürecinde işini ve gelirini kaybetmiş kim varsa hiç bir ayrım yapmaksızın tüm ailelere yardım yapılmaktadır.
Bu açıklamayı yapanlara açık çağrımızdır, belediyemizden yardım talebinde bulunmuş, işini ve gelirini kaybetmiş, ihtiyaç sahibi olup, talebi reddedilmiş ne kadar aile varsa bize bildirmeniz, haksızlığa uğradığını düşündüğünüz ne kadar aile varsa bizimle paylaşmanız, sizi bu ithamlarınızı ispatlamaya davet ediyoruz.
Bu açıklamanın hem pandemi, hem de rahmet ve merhamet ayı olan Ramazan Ayında yapılması da ayrıca manidardır ve talihsiz bir açıklamadır.

Koronavirüs, dünya gündemini esir almış, tüm dünyayı derinden sarsıyor, bu sıkıntıdan milletimizi korumak ve kurtarmak için devletimiz tüm kurumlarıyla seferber olmuş, biz kentimizde tüm ekiplerimizle gece gündüz çalışıyor, gayret sarfediyoruz, ihtiyaç sahibi ailelerimizin yardımına koşuyoruz, ama maalesef muhalefet tarafından yapılan yakışıksız ve haksız açıklamaya maruz kalıyoruz, bari bugün yapmayın be kardeşim.

Bu zorlu süreçte, birlik, beraberlik ve dayanışmayı korumak mı? topluma fayda sağlar, yoksa açıklamalarınızla yaptığınız siyasi kutuplaşma virüsünü yaymak mı ? Yaptığınız şey maalesef düpedüz siyasi kutuplaşma virüsünü yaymaktır.

Sizin amacınız belli, toplumsal bir felaket karşısında bile açıklamalarınızla adeta provokasyon yaparak, moral bozarak, bu zor ve sıkıntılı günlerde beklenen hizmetlerin akamete uğramasını sağlamak. Boşuna uğraşmayın bu hedefinize asla ulaşamayacaksınız, dün olduğu gibi, bugünde, yarında hizmetlerimiz ve yardımlarımız artarak devam edecektir.

Körfez Belediyemiz, sosyal belediyecilik anlayışı gereği yaptığı tüm bu yardımları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada, insanlarımızı asla incitmeden, hiçbir ayrım yapmadan, sadece ihtiyaç sahibi olmasına bakarak binlerce ailemize yardım yaptı ve yapmaya da devam edecektir.

Söz konusu basın açıklaması hakkında asıl değerlendirmeyi ve son sözü aziz Körfezli hemşehrilerimize bırakıyoruz.

26 Nisan 2020 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Bünyamin - eline kağıt kalem alıp yardımları yasakladım diyemezsin. kanun belediyelere sosyal yardım yapmayı emrediyor. kanuna uymayan kendini Allah makamında bgören tayyip erdoğan Milletin Meclisinin kanunlarını kabul etmiyor. Milli iredeye Millete herkes boyun eğecek hesabınıda verecek o kadar

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 26 Nisan 17:49


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi