Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,8087
Euro 7,4929
Altın 377,51

Tarhan: ‘Uzaktan eğitim beklentilerin altında’

Covid-19 Salgını nedeniyle uzaktan eğitim kararı alınan üniversitelerde, derslerin yürütülmesinden, öğrencilerin derslere ulaşımına kadar pek çok sorun yaşanıyor. Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan bu süreçte yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıdı.

Covid-19 Salgını nedeniyle uzaktan eğitim kararı alınan üniversitelerde, derslerin yürütülmesinden, öğrencilerin derslere ulaşımına kadar pek çok sorun yaşanıyor.  Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan bu süreçte yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıdı.

Başlangıçta, öğrencilerin eşzamanlı olarak dersi dinleyip soru sorabileceği bir sistem vaat edilirken, şu anda pek çok üniversite eğitim daha önceden kaydedilmiş dersler üzerinden sürdürülüyor. Bu durumun eşzamanlı ders veren az sayıda üniversite ile alt yapısı bu konuda yetersiz olan üniversiteler arasında ciddi bir eşitsizlik doğurduğuna dikkat çeken Tarhan, “Yine de kayıttan ders dinleyen öğrenciler bile şanslı kategoride kalıyor, çünkü pek çok öğrencinin bu imkanı da yok” dedi.

ÖĞRENCİLER ZORLANIYOR, İMKÂNLAR SINIRLI

Üniversite öğrencilerinden yoğun şekilde şikâyetler geldiğinin altını çizen Tarhan “İçinde bulunduğumuz şartlarda, örgün eğitime devam etmek mümkün değil. Bu nedenle dersler internet üzerinden yapılacak dendi. Bu yapılabilir ama ilk düşünülmesi gereken, kaç öğrenci, evinde internete ulaşabiliyor, kaçının internete bağlanabilecek bir cihazı var? Rektörler, YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı bu konu ile ilgili araştırma yaptı mı?” diye sordu.

 

FAKİR ÖĞRENCİ KAYIT MI DONDURSUN? 

Ayrıca öğrencilere kayıt dondurma hakkının da tanındığını ifade eden Tarhan “ Uzaktan eğitim imkanı sağlandığı söyleniyor ama diğer yandan isterseniz kayıt dondurun deniyor. Uzaktan eğitim varken üniversite öğrencileri için neden kayıt dondurma hakkı getirildi? Haklı bir şekilde şu soru akla geliyor:  Bu karar sosyal-ekonomik durumu yetersiz olan, bu bağlamda internet hizmeti alamayan öğrenciler düşünülerek mi alındı? Böyle bir durum Anayasanın sosyal devlet ve eğitim hakkı ile eşitlik maddelerine açıkça aykırıdır. Durumu iyi olan öğrenci imkanlarını kullanıp uzaktan eğitim görsün, ekonomik sıkıntı çekenler kayıt dondurmaya teşvik edilsin…

Bu konu ben yaptım oldu anlayışı ile yaklaşılacak bir konu değil, yarının mühendisleri, öğretmenleri, doktorlarını kaderleri ile baş başa bırakamayız” dedi.

 

 

27 Nisan 2020 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Kerem1441 - siz olsaydınız ne yapardınız acaba?

ani gelişen bir olay bu kadarı bile başarı hep eleştiri hep eleştiri.. siz olsaydınız heykel açılışı yapa yapa yenerdiniz virüsü

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 27 Nisan 10:41


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi