Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,8150
Euro 7,4991
Altın 378,09

Sadece 5 kişiye İZİN VERDİLER

DİSK Nakliyat-İş Sendikası Genel Sekreteri ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal, 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde bugün Gebze’de yapılacak olan basın açıklamasının 5 kişi ile sınırlandırıldığını ifade etti.

Büyütmek için resme tıklayın

Gebze Sendikalar Birliği’nin bugün Gebze 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde basın açıklaması yaparak temsili bir kutlama yapacaktı.

Ancak Gebze Kaymakamlığı katılım sayısını ilk olarak 20 kişi ile sınırlandırırken son yapılan açıklamada bu sayının 5 kişi olacağı tebliğ edildi.

Gebze’deki 1 Mayıs kutlamasına 5 kişi ile sınırlandırılmasına DİSK Nakliyat-İş Sendikası Genel Sekreteri ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal yaptığı açıklama ile karşı çıktığını ifade ederek, “1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü için, Gebze’de Sendikalar Birliği olarak, 30 Nisan Perşembe günü, Gebze Meydan’ında 20 kişilik bir grupla sosyal mesafeyi koruyarak bir basın açıklaması yapılmasıyla ilgili Kaymakamlığa başvuru yapılmıştı.

5 KİŞİ İLE SINIRLANDIRDI

Bu konuyla ilgili izin de verilmişti. Bu izin neticesinde temsili düzeyde katılacak sendika başkanlarının isim ve TC kimlik numaraları da Gebze Kaymakamlığı tarafından istenmiş, tarafımızdan kendilerine teslim edilmiştir. Ama her ne hikmetse son gün, yani basın açıklamasından bir gün önce Gebze Kaymakamlığından 30 Nisan’da yapılması planlanan açıklamaya katılımın 5 kişiyle sınırlandırıldığı, 20 kişiyle yaptırılamayacağı, İçişleri Bakanlığı Genelgesi olduğu şeklinde bir açıklama geldi. 1 Mayıs gibi önemli bir gün vesilesiyle yapılacak açıklamaya katılımın beş kişiyle sınırlandırılması trajikomik bir durumdur.

15 GÜN KAPATILSIN

Bizler Koronavirüs pandemisiyle ilgili duyarlılık yaratılması için, fabrikalarda çalışan işçilerin sağlığının patronların kârından daha önemli olduğunu vurgulamaktayız. Fabrikaların zorunlu, acil işletmeler dışında, pandeminin daha fazla yayılmaması, insan sağlığı, çalışan işçilerin sağlığı açısından geçici olarak 15 gün kapatılması yönünde çağrısı yapmaktayız.

Ve gerekli kişisel önleyici tedbirlerin işletmeler, işverenler tarafından alınması gerekir, diye defalarca uyarılarımızı yapmış durumdayız. Çünkü fabrikalarda hala gerekli ve yeterli önlemler alınmamaktadır. İşverenler kendi kârlarını insan sağlığından daha öncelikli görmektedirler.

KAYMAKAMLIĞIN TUTUMU DOĞRU DEĞİL

Bu konuda duyarlılık yaratma çabamıza rağmen, değişen bir şey olmazken; bizlerin açık alanda sosyal mesafeyi koruyarak 20 kişilik, sendika başkanları, oda başkanları, kurum temsilcilerinin yer aldığı bir grupla dünya ölçeğinde kutlanan, ülkemizde de resmi tatil ilan edilen 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesi yapmak istediğimiz basın açıklaması deyim yerindeyse yasaklanmıştır. Bu yasaklamayı, Gebze Kaymakamlığının bu tutumunu doğru bulmuyoruz. Protesto ediyoruz.  Kocaeli Valiliği geçtiğimiz haftalarda hatırlanacağı gibi, işletmelere gerekli gereksiz, acil önemli hizmetler olup olmadığına bakmaksızın, bütün işletmelere çalışma izni vermiştir. Bunlara tanık olmaktayız.

BU KARARI PROTESTO EDİYORUZ

Yine İş Güvenliği Kanununun 13’üncü maddesindeki Çalışmaktan Kaçınma Hakkının kullanılmasını yasaklamıştır. İş yavaşlatma, iş bırakmayı yasaklamıştır. Gelen tepkiler üzerine, bundan geri dönerek sehven yapılmıştır, demiş ve geri adım atmıştır. Kocaeli Valiliği bu yasaklamalarla anılmıştır. Gebze Kaymakamlığının da bu yasaklamalarla anılmasını istemiyoruz. Bu demokratik hakkın kullanılmasına, 1 Mayıs kutlamasına gerekli önlemler alınarak, gerekli duyarlılık içerisinde izin verilmesi gerekir. 1 Mayıs açıklamasına katılımın 5 kişiyle sınırlanarak yapılan yasaklamayı doğru bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Bu kararı da protesto ediyoruz. Doğru bulmuyoruz. 1 Mayıs İşçi Bayramını her koşulda, her zaman kutlamak bizlerin en demokratik hakkıdır.

FABRİKALAR HALA ÇALIŞIYOR

Koronavirüs belasının, felaketinin bütün ceremesini yoksul insanlar, işçiler, emekçiler yaşamaktadır. Bu yıkımın, bu belanın, bu felaketin altında kalan bizleriz. Öyleyse, 1 Mayıs basın açıklamasının, sözde sağlığımızı düşünerek 5 kişiyle sınırlandırılması kararının-‘duyarlılığının’ bütün fabrikalar için de bütün çalışan işçiler için de gösterilmesini istiyoruz.

Her önüne gelen fabrikaya sokağa çıkma yasağı olan günlerde dahi üretim yapması için izin verilmesini istemiyoruz. Bugün üyelerimizden, çeşitli fabrikalarda çalışan işçilerden birçoğunda Koronavirüs tespiti yapılmıştır. Ama hala bu fabrikalarda üretim, çalışma devam etmektedir.

KABUL EDİLEBİLİR DEĞLDİR

Bu nedenle Sendika olarak bu durumu protesto ediyoruz. Kabul etmiyoruz.  Yaşasın 1 Mayıs. 1 Mayıs İşçilerin Uluslarararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlu olsun. Ayrıca, Kocaeli’de sendikalar ve demokratik kitle örgütleri 1 Mayıs’la ilgili basın açıklamalarını yarın 20-30 kişiyle gerçekleştirecek. Orada 5 kişiyle sınırlama, bir yasaklama yokken, Kocaeli’de kutlanıyorken, Gebze’de bu yasağın uygulanması, ayrıca manidardır. Rahatsız edicidir. Kabul edilelebilir bir durum değildir” dedi.

Ekli Dosyalar

30 Nisan 2020 - Perde Arkası


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Murti - Bayramlaşmaya gelince ''El öpmek çok riskli!'' ama 1 mayısa gelince..mağdurum ben mağdurum..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 14:08


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi