Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,8087
Euro 7,4929
Altın 377,51

Büyükakın’ın Karaosmanoğlundan bir farkı yok

31 Mart seçimlerinde Demokrat Partiden Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Nail BAKİ, pandemi nedeni ile ülkemizin ve dünyamızın zor günler geçirdiği bu günlerde 31 Mart seçimlerinin üzerinden 1 yıl geçmesi hasebiyle Büyükşehir Belediyesi Projelerini değerlendirerek Tahir Büyükakın’ın Karaosmanoğlu’ndan bir farkının olmadığını söyledi

“HAZIR KADROLARA SAHİP OLMANIN AVANTAJINI KULLANMADI”

Baki, “ Pandemi nedeniyle gündeme yeterince gelmedi ama 31 Mart seçimlerinden sonra 1. yılımızı doldurduk. Aslında bakarsanız 1 yıl tam bir hayal kırıklığı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Başka bir partiden seçilse kendi kadrolarını kurmak bir vakit kaybı yada mazeret olabilirdi ama Tahir Bey kendi partisinden hazır kadrolarla işe başlama avantajına rağmen önemli bir varlık gösteremedi.”

“EN ÖNEMLİ İŞLERİ METRO PROJESİNİ DEVRETMEK, KOCAELİSPOR VE BAYRAK YARIŞI”

Büyükşehir Belediyelerin asli görevinin mega sorunları çözmek olduğunu hatırlatan Baki, “İlk yaptığı iş Darıca- Gebze OSB Metro projesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devretmek oldu. Büyükşehir Belediye bütçesinden ilgili yatırımla ilgili bir finans çıkmayacağı algısı yaratıldı ama aslında öyle değil. Bakanlık bu yatırım tutarını Büyükşehir Payından her ay % 5 keserek tahsil edecek. Bununla birlikte kentin markası Kocaelispor’a sahip çıkması güzel bir hareket ama onun da eksik olduğunu düşünüyorum. Mali sorunlar ötelenerek yine fahiş transferler ile geçici başarılar peşinde koşuyorlar. Oysa bizim kardeş kentlerin spor kulüpleri ile işbirliği yaparak altyapısı ve tesisleri ile Süper lige yükselen bir Kocaelispor vizyonumuz vardı.”

Bunun yanında Kentin Başkanı olmak yerine İzmit Belediyesi ile çatışmaya girmesini trajik bulan Baki, “Oysa Tahir bey Seçim Beyannamesinin daha 1. Sayfasında “Birlikte Yöneteceğiz” ibaresini kullanmasına rağmen muhalif belediye başkanları ile çalışamadığı gibi muhalif STK’larla işbirliği yapmaktan da kaçınıyor. Hele de İzmit Belediyesi ile girdiği Kocaelispor Bayrak yarışı gerçekten çok trajikomik”

“İŞ TAKVİMİ YOK YAPILAN İŞ DE YOK”

31 Mart seçimleri süresince yaptığı açıklamalarda Tahir beyin Seçim Beyannamesini bir ansiklopediye benzeten Baki, “Seçim Beyannamesi içerisinde Büyükşehir Belediyesinin yapması gerek işler detaylı belirtiliyor ama somut bir proje olmadığı gibi vaat edilen projelerin ne zaman yapılacağı ve bütçesi de yoktu zaten. İşin trajik tarafı 117 sayfalık Seçim Beyannamesinde kent markasını yukarılara taşıyacak bir prestij projesini de göremedik” dedi.  

 

 

“TAHİR BEY KENDİNİ İNKAR ETMİŞ”

2019 yıl bütçesi 3.390.000.000 TL iken 2020 yılı bütçesinin 2.775.000.000 Tl olduğunu belirten Baki “Büyükşehir Belediyesi bütçesinin artması beklenirken yaklaşık % 20 oranında azalmıştır. Bunun yanında 2019 yılında yatırımlara ayrılan finansman toplam bütçenin % 34’ü iken, 2020 yılında toplam bütçenin sadece % 19’u yatırımlara ayrılmıştır. Dolayısı ile Tahir bey kendi seçim beyannamesine inkar edercesine yatırımları azaltmıştır. Daha da beteri, Maliye Bakanlığının açıklamasına göre Pandemi nedeni ile vergi gelirlerinin tahsilat oranı % 60’lara düştüğüne göre, Büyükşehir payları daha da azalacaktır. Bu yüzden 2020 yılının ikinci yarısında bir yatırım beklemek hayalcilik olacak ve 1 yıl daha kaybedilmiş gibi gözükmektedir” dedi.  

“BU KENTİN HAKKI SAVUNULMUYOR”

Baki, “Oysa kentimiz Türkiye Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) payına göre yapılan sıralamada, 120.073.661,8 TL katkı ile İstanbul, Ankara, İzmir’in ardından 4. Sırada yer aldı. Daha da çarpıcı olan 60 vilayetin toplamı kadar Vergi veren bir kentiz. Ancak Milli ekonomiye verdiği katkının İstanbul % 9’unu, Ankara % 6’sını yatırım olarak alırken Kocaeli ise verdiği katkının sadece % 2’sini alabilmiştir. Büyükşehir Belediyesinden ayrılmadan önce İbrahim beye 2002 yılında verdiğim brifingde bu sorunun dile getirmiş, Büyükşehir Belediyesinin vergi paylarının artırılması için Genel Müdürlükleri İstanbul’da olan Sınai ve Ticari Kuruluşların Genel Müdürlüklerini Kocaeli’ye taşımaları durumunda vergi gelirlerimizin % 300 oranında artacağını önemle belirtmiştim. Kendisi için en önemli projenin bu olduğunu İktidar partisine mensup bir Başkan olarak bunu rahatlıkla halledebileceğini ifade etmiştim. Ancak 15 yıl bu konuda bir şey yapılmadığı gibi Tahir beyde 1. Yılını doldurmasına rağmen en ufak bir teşebbüsünü göremedik.” İfadesini kullandı.

KADRİ VEZİROĞLUNUN BOŞLUĞU DOLDURULAMADI”

Büyükşehir Belediyesinde görev yaptığı dönemde Yuvacık Barajı, Çevre Entegre Projesi gibi büyük projelerde efsane Genel Sekreter Merhum Kadri Veziroğlu ile birlikte çalışma fırsatı bulan Baki, ”Kocaeli’yi marka kent yapan büyük projeler büyük teknotratlar ile yapılır. Memur anlayışı ile ancak belediyenin rutin işlerini yaparsınız ancak büyük projeler yapmak ise çok zordur. Bu projelere lokomotif olması beklenen şu andaki Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterini kimsenin tanıdığını zannetmiyorum. Kendisini de sokaklarda hiç görmedik. Muhtemelen görev süresi bitince de Kocaeli’de yaşamayacak. “ dedi

CUMHURBAŞKANI İLE GÖRÜŞEBİLDİĞİNİ ZANNETMİYORUM”

AKP’nin parti hiyerarşisi ve yönetim anlayışı nedeni ile AKP’li Belediye Başkanlarının hatta milletvekillerinin sorunlarını iletmekte sıkıntılar çektiğini basından örendiğini ifade eden Baki, ”Sn. Cumhurbaşkanı tüm yetkileri elinde tuttuğu ve yetki ikamesi mekanizması çalışmadığı için sorunlar üst üste birikmektedir. 15 yıl boyunca ne İbrahim beyin kentin sorunları ile ilgili bir dosya hazırlayıp Sn. Cumhurbaşkanından randevu alıp görüştüğüne şahit olmadım. Tahir bey de aynı durumda gözüküyor. Oysa hem Milli Ekonomiye önemli katkısı hem de geçmiş seçimlerde AKP’ye en çok oy veren illerden birisi olması hasebiyle Kocaeli halkı bunları haketmiyor. Oysa 6 milyarlık borç çoktan sıfırlanmalıydı.” ifadesini kullandı.  

.

 

 

30 Nisan 2020 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

11

Bandini - Tebrikler nail bey yazı müthiş olmuş.Bu halk seçimlerde sizi kaybettiği için çok pişman olucak

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Mayıs 17:47
10

İzmitlinindibi - Nail bey doğru partiden aday olmadı. Büyük yanlış yaptı. Tabi Nail bey gibi bi potansiyeli değerlendiremeyenler de şapkalarını önüne koymalı.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Mayıs 17:46
09

4141 - İnternetten öz geçmişine baktım , çok donanımlı bir arkadaşmış , yazık olmuş

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Mayıs 17:44
08

O. Çolakoğlu - olsaydı ülke genelinde ünlenecek bir başkan olacaktı, maalesef olamadı. yalamayınca olmuyor tabii

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Mayıs 17:39
07

Beyaz - Eskişehir kayseri bursa bizi geçti..15 yıldır park bahçe başka bir şey yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Mayıs 15:58
06

Tahir Bey - bu kent sahipsiz değil onu anladık. bu kent marka kentti. şimdi oldu kasaba kent.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Mayıs 15:41
04

Vatandaş - Nail Baki gibi meziyetli 3 adamları olmadığı için 15 yıldır patinaj çekip, içek böcekle vakit geçirip, dedikodudan başka bişey üretebilmiş mi acaba Büyükşehir Belediyesi?

İmam Hatiplilerle bu kadar.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 01 Mayıs 14:55
03

Ahmet Turan - Nail Bakinin yaptıklarını bilmiyorsan araştır,kocaeline nekatkilariini öğren hibe projeleri ile AB den alınan yardimlar hariç

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 01 Mayıs 05:18
02

Mbzyılmaz - Bekara karı boşamak kolaymış,Nail baki bey,kendini çok bi şey zannetme,burdan bakınca bir hiçsin.

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 30 Nisan 22:57
01

Ersoy Kandemir - Ağzına yüreğine sağlık,az bile demiş.Diğer belediyelerin birçoğunda da durumun çok farklı olmadığına inanırım.

Yanıtla . 7Beğen . 2Beğenme 30 Nisan 14:26


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi