Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,7883
Euro 7,4746
Altın 375,60

1 Mayıs salonda kutlandı

Gebze Sendikalar Birliği 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin Toplantı Salonu’nda kutladı.

Hanifi Surun
Hanifi Surun Tüm Haberleri

Gebze’de 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı her zaman coşkulu ve görkemli kutlamalarla sahne olurdu. 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Gebze’deki yürüyüşe çevre illerden bile işçiler gelip katılırdı. Gebze’deki 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlamaları ise Gebze Sendikalar Birliği organize ederdi.  Gebze Sendikalar Birliği organize ettiği yürüyüş ve kutlamalara siyasi partiler, STK’lar ve dernekler de büyük destek verirdi.

Yürüyüş ve kutlamalara zaman zaman sendikaların genel başkanları, konfederasyonların başkanları dahi katılırdı.

Binlerce işçinin bir araya geldiği 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlamaları ne yazık ki bu yıl yapılamadı.

Coronavirüsü salgını nedeniyle tüm yurtta olduğu Gebze’de 1 Mayıs kutlamaları sönük geçmesinden öte salonda yapıldı.

Oysa Gebze Sendikalar Birliği’nin bugün Gebze 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda 1 Mayıs İşçi Bayramı öncesinde basın açıklaması yaparak temsili bir kutlama yapacaktı.

Ancak Gebze Kaymakamlığı katılım sayısını ilk olarak 20 kişi ile sınırlandırırken son yapılan açıklamada bu sayının 5 kişi olacağı tebliğ edince Gebze Sendikalar Birliği de kutlamayı ve basın açıklamasını Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesi’nin Toplantı Salonu’nda yapmaya karar verdi.

Açıklamaya Gebze Sendikalar Birliği bileşenlerinin şube başkanı ve yöneticileri ile CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, Emek Partisi Gebze İlçe Başkanı Hasan Atik, Sol Parti Gebze İlçe yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

Gebze Kaymakamlığı tarafından 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda yapılacak olan açıklama ve kutlama için 5 kişi ile sınırlaması kınandı.

Ardından Atatürk ve silah arkadaşları ile gerek emek mücadelesinde, gerek iş cinayetleri gerekse Corona virüsünden ötürü hayatını kaybeden emekçiler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Gebze Sendikalar Birliği adına basın açıklamasını ise DİSK/ Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze 2 No’lu Şubesi Başkanı  Necmettin Aydın tarafından okundu.

 

30 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Hanifi Surun


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi