Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,8223
Euro 7,5691
Altın 379,35

CEMAL TURGAY

SES KOCAELİ’de “YERİ DOLDURULAMAYANLAR” başlıklı bir diziye başladık

Yayın hayatına girdikten çok kısa süre sonra yerel internet medyasında zirveye yerleşen, ulusal ve uluslararası platformlarda adını duyuran SES KOCAELİ internet sitesi, siz takipçileri için yeni bölümler, yeni diziler yaratmaya da özen gösteriyor.

SES KOCAELİ’de “YERİ DOLDURULAMAYANLAR” başlıklı bir diziye başladık.

Biz, şehrimiz İzmit’in ihmal edildiğini, iyi yönetilmediğini, bu kentin artık fikir üretemediğini, bu kentin etkili, sözü dinlenebilir insanlarının kalmadığını düşünüyoruz.

Oysa yakın geçmişe kadar bizim şehrimizde çok önemli, çok değerli; sözü dinlenen insanlar, kanaat önderleri vardı.

Önemli işler yapmışlardı. 

Bu isimlerin kısa öykülerini ve yaptıklarını sizlere anlatacağız.

Vefat edip aramızdan ayrılanlar kadar, aktif işlerinden kendilerini emekliye ayırıp; köşelerine çekilmiş büyüklerimizi de hatırlatmaya, bugünkü kent yöneticileri için örnek göstermeye çalışacağız.

Bu dizinin mümkün olduğu kadar uzayabilmesi, bu kente hizmet etmiş kişilerin hiçbirinin unutulmaması için sizin desteklerinize ve işbirliğinize de ihtiyacımız var.

Biz bazı isimleri unutmuş, atlamış olabiliriz.

Siz de bu dizinin içeriğine uyabilecek hatırladığınız.

Bildiğiniz isimleri bize yazarak aktif katkı sağlayabilirsiniz.

Bu dizide özellikle cinsiyet, siyasi görüş farklılıkları hiç dikkate alınmayacak, sadece bu kentte gerçekten iz bırakmış, önemli işler yapmış insanlar topluma hatırlatılacaktır…

Beğeneceğinizi ve ilgiyle takip edeceğinizi umuyoruz.

----------------------

CEMAL TURGAY

 

Güzel sanatların herhangi bir dalında İzmit’ten yetişen bir sanatçı adını vermeniz gerekse, akla ilk gelecek isim hiç kuşkusuz Cemal Turgay olurdu. 

Cemal Turgay, 1952 yılında İzmit’te fotoğrafçılığa başladı.

Bugün İzmit tarihini anlatan pek çok siyah beyaz fotoğrafın sahibi Cemal Turgay’dı.

Fotoğrafçı Cemal Turgay, kısa süre içinde fotoğraf sanatçısı oldu. 

O’nun çektiği her fotoğrafın farklı bir lezzeti bulunuyordu.

İzmit tarihine çok önemli notlar düşen, 89 yaşında 2018 yılı şubat ayında vefat eden Cemal Turgay, arkasında binlerce fotoğraf bıraktı.

Çektiği fotoğraflarla hazırladığı albümler, İzmit tarihinin en önemli belgeleri olarak İzmit’teki kitaplıklarda yerini alır.

Cemal Turgay, fotoğrafçı olarak hem hayatını sürdürecek geliri elde etti, hem de fotoğraf sanatçısı olarak tarihe damga vurdu.

Fotoğraf sanatındaki pek çok ismi yetiştirdi.

Pek çok sanatçı da Cemal Turgay’ın eserlerini kendisine rehber edindi.

Cemal Turgay, önce siyah beyaz fotoğraf döneminin insanıydı.

Sonra renkli fotoğraf döneminin sanatçısı oldu.

Dijital çağa geçildiğinde de yine elinden fotoğraf makinasını düşürmedi. Hayata, dünyaya hep makinasının objektifinden baktı.

Cemal Turgay’ın fotoğraf makinasının objektifinden basıp gördüğü her manzara, her canlı daha güzel bir hal aldı. İzmit’in tarihi dokusunu, doğal dokusunu, bu kentin sanayisini en güzel Cemal Turgay resmetti.

O’nun bıraktığı arşiv, bugün İzmit için en değerli belgelerden biridir. Sanatını ve mesleğini oğlu Cem Turgay sürdürmektedir.

İzmit, Cemal Turgay gibi bir sanatçı ile uzun yıllar yaşadığı için kendisini çok şanslı ve çok ayrıcalıklı hissedebilir.      


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ahmet Duysak - Sayın yazar Cemal Turgayı yakın olarak tanıdığımdan,yazınızı çok eksik buldum Türkiye çapında aldığı ödüllerden,Yıllarca emek vererek hazırladığı kitaplarından hiç bahsetmemişsiniz.yazdıklarınız ÜSTAD CEMAL TURGAYI ANLATMAKTAN uzak

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 22:39


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi