Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 7,4294
Euro 8,9820
Altın 412,55

93 yaşındaki çınar: Mustafa Niyazi Türkel

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karamürsel’i ziyaretinden 2. Dünya Savaş’ında yaşananlara dek pek çok tarihi olaya şahitlik eden 93 yaşındaki Mustafa Niyazi Türkel, adeta Karamürsel’in yaşayan tarihi

Karamürsel’in Çınarları sayfalarımızın yeni konuğu, ilçemizde çok geniş kesim tarafından sayılan ve sevilen bir isim olan Mustafa Niyazi Türkel. Bugün 93 yaşında olan Mustafa amca adeta Karamürsel’in canlı tarihi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karamürsel’i ziyaretinden 2. Dünya Savaşında ilçemizde yaşananlara dek pek çok tarihi olaya şahitlik eden Mustafa Niyazi Türkel, aynı zamanda Karamürsel siyasetinin yakından tanıdığı Ahmet Türkel’in babası.

3 evlat ve 5 torun sahibi olan Mustafa Niyazi Türkel, son 10 yıldır oğlu Ahmet Türkel ve ailesiyle birlikte yaşıyor; torunlarına bilgisini, birikimini, tecrübesini ve atalarından öğrendiklerini aktarıyor.

Karamürsel armudunu methettiklerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün şu lafını duydum: ‘ Ben o armudu hemen tatmalıyım. Yemeliyim ki kavanozun kenarından bal yalar gibi olsun.

Karamürsel’in dev çınarı Mustafa Amcayı evinde ziyaret ettik; bir asra yaklaşan yaşamının kitaplara konu olabilecek hikayesini kendisinden dinledik. Haydi gelin, Karamürsel’in yakın tarihine bir de Mustafa Amcanın penceresinden göz atalım…

GÖREN ‘MAŞALLAH’ DİYOR

Mustafa Niyazi Türkel, bundan 93 yıl önce Tabakhane mahallesinde şimdiki Denizcilik Lisesi’nin karşısındaki evde dünyaya gelmiş ve ömrünün tam 82 yılını bu evde geçirmiş. Karamürsel’de 30 yıl esnaflık yapmış; bakkal ve manav dükkanı işletmiş olan Mustafa Niyazi Türkel, şimdilerde emekliliğin tadını torunlarını severek çıkarıyor. İlerlemiş yaşına rağmen enerjisiyle görenlere ‘Maşallah’ dedirten Mustafa Amca, sağlığına çok dikkat ediyor. 5 vakit namazını aksatmıyor ve bu kadar uzun yaşamasını Allah’ın bir lütfu olarak değerlendiriyor.

Mustafa Amca, uzun yaşamın sırrını şöyle anlatıyor; “sıhhatime dikkat ederim. Az yemek yerim, gece ibadete kalktığım vakit süt içerim, bir kaşıkta bal yerim. Kendime iyi bakarım. Fazla kilom olmadığı için zindeyim. Çok şükür, yaşıma göre çok iyiyim. Vakit namazlarımın yanında hiçbir Cuma namazını da kaçırmıyorum. Erken uyuyorum, erken uyanıyorum.”

10 YILDA 15 MİLYON GENÇ

 Mustafa Amca’nın beden sağlığı gibi hafızası da kuvvetli. Ayanoğlu İbrahim Paşa’nın aşiretinden olduğunu söyleyen Mustafa Amca, “Biz buranın yerlisiyiz. Atalarım Şam’dan, İpekyolu’nu kullanarak Karamürsel’e gelmiş. Allah rahmet eylesin, dedem burada doğmuş. Dedelerim Şam’dan gelince Merdigöz’e yerleşmişler. Eskiden Rumlar ve Türkler  beraber yaşarmış burada. Tabii o bölgede de Rumlar çokmuş, anlaşamamışlar. Anlaşamayınca Kayacık Mahallesi’ne gelmişler. Atalarımdan kalan yerlerin pek çoğu hala ailemizde.”  diyor.

Mustafa Amca, harp zamanı Karamürsel’de yaşananları çok net hatırlıyor ve şöyle anlatıyor. “Karamürsel’de İstiklal Harbi’nden çıkıldığında fakirlik vardı. Ev bark yoktu. Ben o zamanlar küçüktüm, hatırlıyorum; evler tenekeden derme çatma yapılıyordu. İkinci Cihan Harbi’nde 10 yıl askerlik yapmış, bu nedenle de geç evlenmiş. Birinci Dünya savaşından sonra Türkiye, 8 milyon nüfuslu bir ülke olarak dünya ülkeleri arasındaki yerini aldı. Birkaç yıl sonra da 15 milyon… Nüfusumuz 15 milyon olduğu vakit, mektepte bize ’10 yılda 15 milyon genç’ sözlerinin yer aldığı 10. Yıl Marşı’nı okutturdu muallimler. Güzel günlerdi…”

MUSTAFA KEMAL’İ GÖRDÜM

Mustafa Niyazi Türkel, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Karamürsel’e gelişini de dün gibi hatırlıyor ve nemli gözlerle anlatıyor: “1933 senesinde Atatürk geldi buraya. O zaman 7 yaşındaydım ben. Rahmetli ablamla gitmiştik onun yanına. Ben ablamın elinden tutuyordum, konuşmaları dinliyordum. Kılıç Ali Bey ile beraber askerlik şubesine gelmişti. Şubenin dibinde bir çam ağacının altında oturmuşlardı.

Tabii o zamanlar öyle konforlu sandalyeler yoktu, tahta bir sandalyeye oturdu Mustafa Kemal Atatürk. Ünlü güreşçimiz Gazanfer Bilge’nin babası Kurabiyeci Niyazi abi, o zamanın belediye reisiydi. Atatürk’ü onlar ağırladı.

Atatürk, kahvesini içerken orda olanlarla da sohbet etti. Karamürsel armudunu methettiklerinde Atatürkün şu lafını duydum ‘ Ben o armudu hemen tatmalıyım. Yemeliyim ki kavanozun kenarından bal yalar gibi olsun’. Babaannemin annesinin armutluğu vardı, oradan Atatürk’e armut getirdiler. Yedi ve lezzetinden çok memnun kaldı.

SİYASETİ SEVMEDİM

Mustafa Amca uzun yıllar Karamürsel’de esnaflık yapmış. Bunun yanı sıra kısa bir süre de siyasetle ilgilenmiş.  O günlerden, “ İki yıl siyasetle uğraştım. 1965 yılında belediye meclis üyeliği yaptım. O dönemde bir yere alkolle ilgili izin verilmesi gerekiyordu ancak ben karşı çıktım ve istifamı verdim. Önce istifamı kabul etmediler. 1966 yılında hacca gitmeye niyet edince, kabul etmek zorunda kaldılar. Siyaset hoşuma gitmedi, bir daha da yapmadım.” Diyerek bahsediyor. O tarihten sonra da pek çok kez hacca gittiğini söyleyen Mustafa Niyazi Türkel, “Karamürsel’in zenginleri beni vekil olarak gösterip beni hacca gönderiyorlardı. Nereden bakarsanız 20 kez hacca gittim. Eşim Müesser Hanım’ı da Medine’de kaybettim. İLK hac ziyaretinde, zehirli menenjit hastalığına yakalanınca vefat etti. Kabri Medine’dedir. Allah bir kez daha rahmet eylesin.”

Mustafa Amca, sadece eşini değil ailesinin pek çok üyesini de toprağa vermenin üzüntüsünü yaşıyor. Sohbetimiz sırasında ebediyete intikal eden yakınlarını da anan Mustafa Amca “Ben 7 kardeşin en küçüğüydüm. Annemi, babamı, tüm abilerimi, ablalarımı ebediyete uğurladım. Okul arkadaşlarım da vefat etti. Kimse kalmadı. Allah hepsine rahmet eylesin” derken hüzünleniyor.

MAHALLEMİ ÖZLÜYORUM

Mustafa Niyazi Türkel, uzun yaşamı boyunca pek çok değişime şahit olmuş. Aklına ilk önce mevsimlerde yaşanan değişikler geliyor. Diyor ki “Eskiden mevsimler yerli yerindeydi.  Mesela ilkbahar çok tatlı olurdu; şimdi hızla geçiyor. Peygamberimizin hadislerinde de ‘Ahir zamanda mevsimler birbirine karışacak’ denirdi.  Bakın, şimdi kıştayız ama sonbahar mı ilkbahar mı kış mı belli değil.

 Bir de eski günlerde fakirlik vardı ama aile ilişkileri, hısım, akraba, komşuluk hukuku çok güzeldi. Bayramlarda insanlar birbirine yardımcı olurdu. Olan olmayana ikram ederdi. O zamanlar radyo televizyon yoktu tabii; büyüklerimizin sohbetini dinlerdik. Yokluk, fakirlik vardı ama huzur vardı. Şimdi ise her şey var, bolluk var ama çok huzursuz bir zaman. İnsanların ruhları hasta. Herkesin içi sıkıntılarla dolu.”

Karamürsel’in yıllar içindeki değişimine de dikkat çeken Mustafa Amca, eski günleri aradığını ama Karamürsel’in geldiği noktayla da gurur duyduğunu söylüyor. Doğduğu mahalleyi çok özlediğini  ifade eden asırlık çınar, bu konuda da şunları söylüyor;” Burada doğdum, büyüdüm. İnsan doğduğu yeri özlüyor, arıyor. Ben 82 yıl Tabakhane mahallesinde yaşadım. Oradan dolmuşla geçerken sanki o ev ‘hacı amca nereye gidiyorsun?’ diye ağlıyor gibime geliyor. Bakamıyorum, yüzümü çeviriyorum geçerken. 

Bununla beraber Karamürsel coğrafi bakımdan çok güzel bir ilçe ve şimdilerde bir Ankara kadar gelişti, büyüdü. Ben bununla gurur duyuyorum… Benim ağabeyim makinistti, anlatırdı; Derinde’de bir Amerikalı kaptanla karşılaşmış. Kaptan demiş ki’ 50 senedir denizlerde geziyorum, böyle güzel bir sahil görmedim’. Çok güzeldir bizim ilçemiz.”

Belediye başkanlığında dördüncü dönemine giren Karamürsel Belediyesi İsmail Yıldırım’ın  ilçeye çok fayda sağladığını, çok hizmet ettiğini söyleyen Mustafa Amca, “İsmail Başkan’ın ailesi Karamürsel’in ilk yerlilerindendi. Buranın ilk posta müdürü dedesiydi. İsmail okudu, onu buraya belediye reisi olarak gösterdik. 4 dönemdir o kazanıyor, başarılar diliyorum” diyor.

Son olarak Karamürsel halkına, siyasetçilerine, insanlarına seslenen Mustafa Amca sözlerini “Karamürsel’in tüm halkına Allah’tan hidayet isterim. İslam ahlakı üzerine yaşamalarını isterim” diyerek sözlerini tamamlıyor…

 

Kaynak: Karamürsel Dergisi

13 Tem 2020 - 19:42 Kocaeli- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Izmitli - Allah Güngör ve İsmet beylere de böyle hayırlı uzun ömür versin .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Temmuz 00:30


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi