Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 7,3270
Euro 8,9677
Altın 419,03

Çalı süpürgeli MELEKLER

Karamürsel Belediyesi bünyesinde görev yapan kadın temizlik işçileri, sadece sokakları süpürmekle kalmıyor; gencinden yaşlısına, kadınından çocuğuna, kedisinden kuşuna ihtiyacı olan herkesin yardımına koşuyor

Kadın demek, emek demek..

Fedakarlık, sevgi, inanç, azim demek. Kadın; bilekten değil, yürekten gelen kuvvet demek.

Kadının başaramayacağı iş var mı ? Elbette yok.. Ve eğer bir kadın ekmeğini taştan çıkarmayı, alnının teriyle para kazanmayı, kendi ayaklarının üzerinde dimdik durmayı aklına koymuşsa, önünde duracak engel de yok. Yeter ki kadının doğasından kaynaklanan hassasiyeti, annelik vasfından gelen merhameti, çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlama isteği ve toplumun üreten bir bireyi olma yönündeki arzusu iş gücüne çevrilsin; onlara bir şans tanınsın, güçlerini göstermeleri için bir fırsat verilsin. Aynı Karamürsel Belediyesi’nin yaptığı gibi.. Karamürsel Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan ‘ çalı süpürgeli melekler’ imkan sağlandığında kadınların her işin üstesinden başarıyla gelebileceğinin en güzel örneği.

 

BAŞKAN YILDIRIM’IN PROJESİ

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ın kendi ayakları üzerinde durmak isteyen kadınlara iş imkanı sağlamak amacıyla 2015 yılında hayata geçirdiği ‘kadın süpürgeciler’ projesi, Karamürselli 9 kadının hayatını değiştirdi. Başkan Yıldırım’ın desteğiyle iş sahibi olan ve Karamürselliler tarafından ‘çalı süpürgeli melekler’ olarak anılan bu çok becerikli 9 hanım, her sabah erkenden kalkıyor; ellerindeki çalı süpürgeleriyle Karamürsel Sokaklarını, caddelerini, parklarını tertemiz yapıyor. Ailesinin refah seviyesini arttırmak, çocuklarını daha iyi şartlarda okutmak için kolları sıvayan ve yaz-kış demeden her gün şevkle çalışan çalı süpürgeli melekler; azimleri, çalışkanlıkları ve hiç eksilmeyen neşeleriyle hem Karamürsel halkının hem de ailelerinin gurur kaynağı.

YARDIMCI OLUYORLAR

İşlerine dört elle sarılan çalı süpürgeli melekler sayesinde, Karamürsel’e kadın eli değdiği daha ilk bakışta belli oluyor. Belli bir düzen dahilinde, ilçenin çeşitli noktalarında dönüşümlü olarak çalışan ekip; işini bir kadının titizliği, dikkati ve özverisiyle yapıyor. Onlar sayesinde ilçenin tüm cadde ve sokakları tertemiz oluyor; Karamürselliler çok daha temiz ve sağlıklı bir ortamda yaşıyor. Üstelik onlar sadece temizlik yapmakla kalmıyor, ihtiyacı olan herksin yanında oluyor. Karamürselliler, çalı süpürgeli melekleri bazen karşıdan karşıya geçmeye çalışan bir yaşlı teyzenin, kimi gün koşarken düşen bir çocuğun, hatta zaman zaman ağaçta mahsur kalan bir yavru kedinin yardımına koşarken görüyor.

YÜZÜNÜZÜ KARA ÇIKARMAYACAĞIZ

Yaptıkları işi çok sevdiklerini ve Karamürsel halkından çok olumlu tepkiler aldıklarını ifade eden kadın süpürgeciler; iş sahibi olmanın hem kendilerine olan güvenlerini artırdığını hem de aile bütçelerine katkıda bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söylüyor. Kendilerine bu olanağı sağlayan başkan İsmail Yıldırım ve ekibine her fırsatta teşekkür eden çalı süpürgeli melekler, ‘’Karamürsel sokaklarının temizliği ve düzeni bize emanet. Ekip olarak hem birbirimizi hem de yaptığımız işi çok seviyoruz. Her zaman aynı istek ve azimle çalışarak, bize bu şansı veren başkanımızın yüzünü kara çıkarmayacağız.’’ diyor.

İNCİ SEVİM: EKİBİN İLK KADIN ELEMANIYIM

40 yaşındayım, 30 seneden beri Karamürsel’de yaşıyorum. Daha önce hiç çalışmamıştım ama eşimden ayrılınca kendi ayaklarımın üzerinde durmam gerekti. Ablamın vasıtasıyla müdürümüz İlker Beyle tanıştım. Ona durumumu anlattım, işe ihtiyacım olduğunu söyledim; bana çok yardımcı oldu. Böylece Karamürsel’in ilk kadın süpürgecisi oldum. 5 yıldır bu işi yapıyorum. Her gün ilçemizin sokaklarını süpürüyor, temizliyoruz. Karamürsel’in temiz bir ilçe olmasına katkı sağlamak, halkla iç içe olmak, en önemlisi de bir kadın olarak çalışıp para kazanmak çok güzel. Karamürsellilerden de çok olumlu tepki alıyoruz. İşimi çok severek yapıyorum. Bize bu fırsatı verdiği için belediyemize ve başkanımıza çok teşekkür ediyorum.

 

NAGEHAN YILMAZ: KADIN İSTERSE, HER İŞİ BAŞARIR

Ben 45 yaşındayım. Daha önce tekstil sektöründe 30 yıl çalıştım. Karamürsel’e evlendikten sonra geldim. Çalışıp aile bütçemize katkıda bulunmak istiyordum. burada iş bulunca da çok sevindim. Üç yıldır Karamürsel’de süpürgecilik yapıyorum. İşimi her şeyiyle çok seviyorum. Biz Karamürsel’in çağdaş yüzüyüz. Yaptığımız çalışmayla kadınların her işin üstesinden gelebileceğini göstermiş olduk. Bize bu imkanı sağladığı için Allah Başkanımız İsmail Yıldırım’dan bin kere razı olsun. Kendisine çok teşekkür ederim. Tek beklentim, insanlarımızın temizlik konusunda biraz daha duyarlı olması. Karamürsel halkı bizi çok seviyor ama bazı kişiler bilerek yerlere çöp atıyor; bu da bizi üzüyor.

AYŞE TUNCAY: İŞİMİ ÇOK SEVİYORUM

48 yaşındayım, ekibimizin en büyüğü benim. Bu yüzden arkadaşlarım bana ‘Çavuş Ayşe’ diyor. Süpürgecilik ilk işim değil, daha önce de Karamürsel’de ipek halı dokunuştum. Ayrıca tekstil sektöründe de çalıştım. Bu işi ise bir arkadaşımın tavsiyesi ile buldum. Şu anda yaptığım işi çok seviyorum . Hem ekip arkadaşlarımla çok iyi anlaşıyoruz hem de halktan çok güzel tepkiler alıyoruz. Bize bu imkanı sağlayan büyüklerime çok teşekkür ederim.

AYŞE AKINCI: ÇOCUKLARIMI OKUTABİLİYORUM

Aslen İstanbulluyum, 42 yaşındayım. Karamürsel’e sonradan geldik. 14 senelik evliyim, 3 çocuk annesiyim. Çalışmamın en büyük sebebi çocuklarımı okutabilmek. Daha önce garsonluk yaptım, bulaşık yıkadım, köprünün yapımında 3 yıl çalıştım. Bu işe de annemin tavsiyesi ve ısrarıyla girdim. İyi ki onu dinlemişim, şu anda çok sevdiğim bir işi yapıyorum. Çocuklarım önceleri süpürgecilik yapmamı istememişti ama şimdi onlar da alıştı, annelerini destekliyorlar. Üniversitede kızım var, işim sayesinde çocuklarım daha rahat okuyor. İyi ki belediyemiz var ve bize sahip çıktı. Bize bu iş imkanını sağlayan herkese çok teşekkür ederim.

 

FİLİZ BALCI: EKMEK PARAMIZI KAZANIYORUZ

Ben 33 yaşındayım, evlenip Afyon’dan Karamürsel’e geldim. İki tane kızım var. Daha önce de bir otelde çalışıyordum. Bu işi yapan kadınları görünce ben de başvurdum. İşe alınınca da çalışmaya başladım. 3 yıldır Karamürsel’in sokaklarını, caddelerini, parklarını temizliyorum. İşimi ve çalışma arkadaşlarımı çok seviyorum. Birlikte hem iyi vakit geçiriyor hem de ekmek paramızı kazanıyoruz. Ailem de yaptığım işe saygı duyuyor. İyi ki bu işi yapıyorum.

 

FATMA ÖZTÜRK: ÇOCUKLARIM BENİMLE GURUR DUYUYOR

Aslen İstanbulluyum. 41 yaşındayım. Eşimden ayrıldıktan sonra bir süre annemle birlikte yaşadım. O da vefat edince ablam burada olduğu için Karamürsel’e geldim. Çocuklarıma bakmak için çalışmam gerekiyordu ama panik atak rahatsızlığım olduğu için kapalı yerlerde duramıyordum. Ablam burada kadınların sokakta çalıştığını söyleyince, Başkanımız İsmail Yıldırım ile görüştüm. Ona durumu anlattım; çocuklarımı okutabilmek için işe ihtiyacım olduğunu söyledim. Başkanımız çok duyarlı birisi.. Bana bu iş imkanını sağladı. Şu anda iki kızım da kimyager olarak üniversiteden mezun oldu, oğlum ise lisede okuyor. Çocuklarım okuyabildiyse, başkanımız sayesinde oldu. İşimden memnunum, alnımın teriyle paramı kazanıyorum. Çocuklarım da benimle yaptığım işten dolayı gurur duyuyor.

 

HÜLYA DİLMEREOĞLU: AİLEM DE DESTEKLİYOR

Karamürsel’e 20 sene önce Balıkesir’den geldik. 47 yaşındayım. Evliyim, 3 çocuğum var. Başka bir işte çalışırken bir gün parkta sokakları süpüren bir amca gördüm. Ona ‘Amca ben de bu işi yapabilir miyim ?’ diye sordu. Bana çok yardım etti, işe girmeme ön ayak oldu. Eşim ve çocuklarım da destek olunca, çalışmaya başladım. Şimdi işimden .ok memnunum. Çalışıp, alnımın teriyle para kazanıyorum. Bence kadınlar her işte çalışabilir, yeter ki çalışma azimleri olsun.

MENİCE GÖRGÜN: KENDİ AYAKLARIMIN ÜZERİNDE DURUYORUM

Ben aslen Bitlisliyim. 36 yaşındayım. Evliyim, 3 oğlum var. Karamürsel’e 4 sene önce çalışmak için geldik. Önce bir okulda çalıştım sonra ekibimizden İnci Abla’nın tavsiyesiyle işe başvurdum. ‘Gel çalış’ dediklerinde çok sevindim. İşimiz kolay değil ama ben çok severek çalışıyorum. İnsanlarla hep iç içeyiz, güzel diyaloglar kuruyoruz, çevremizi genişlettik. Benim 15,12 ve 9 yaşlarında 3 oğlum var. Eşim ve çocuklarım bu işte çalışmamı istemiyorlar ama ben işimi seviyorum, emeğimle para kazanıyorum. Bir kadın olarak ayaklarımın üzerinde durmaya devam edeceğim.

ARZU ÖZTAŞ: HER CANLIYA YARDIMCI OLUYORUZ

40 yaşındayım, Karamürsel kızıyım; burada annemle beraber yaşıyorum. Daha önce de farklı işlerde çalışmıştım. Bu işten bir arkadaşımın vesilesiyle haberim oldu. Önceleri ‘Acaba yapabilir miyim ?’ diye endişe ettim ama şimdi ‘keşke daha önce başlasaymışım’ diyorum. Bu işin en güzel yanı topluca çalışıyor olmamız. Birlikten kuvvet doğuyor, çok güzel işler yapıyoruz. Karamürsel’e çok faydamız dokunuyor. Her işe koşturuyoruz, ne istenirse yapıyoruz. Gencine, yaşlısına, çocuğuna, kedilere, köpeklere, kuşlara kısacası her canlıya yardımcı oluyoruz. Biz burada aileyiz, kardeşiz. Ekip ruhuna sahibiz ve bunu diğer insanlara da yansıtıyoruz. Karamürsel’de çok seviliyoruz, her şeyden önemlisi çocuklarım yaptığım işten gurur duyuyor. İşimi çok seviyorum.

 

Kaynak: Karamürsel Dergisi

29 Tem 2020 - 09:22 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi