Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 7,6604
Euro 8,9115
Altın 458,62

Kocaeli’de HDP de var

Kocaeli’de bir milletvekili bulunduran Halkların Demokratik Partisi’nin ilimizdeki İl Eş Başkanı Mehmet Selim Akboğa, bu seferki röportajımızın konuğu oldu. Akboğa, “Muhalefetin cesaretlenerek yan yana durması lazım” dedi

Mehmet Emin Uyar
Mehmet Emin Uyar Tüm Haberleri

Kocaeli’de Halkların Demokratik Partisinin de var olduğunu hatırlatarak, HDP Kocaeli İl Eşbaşkanı Mehmet Selim Akboğa ile keyifli ve verimli bir röportaj gerçekleştirdik. HDP’nin ittifaklara nasıl yaklaştığı, parti olarak çektikleri sıkıntıları ve birçok konuyu konuştuk.

Siyasetin son zamanlarda hareketli olmasının HDP cephesindeki durumunu değerlendirdik. Kocaeli’de birçok kez gözaltına alınan HDP yöneticilerinin durumunun ve ulusal bazdaki soru işaretlerinin cevabını aldık.

Akboğa, HDP olarak hedeflerinin Kocaeli yerelinde daha fazla milletvekili çıkartmak olduğunu belirtti. Kocaeli’de birçok yöneticilerinin her yıl gözaltına alınmasın da yanlış olduğunu belirten Akboğa ile gerçekleştirdiğimiz verimli röportajı okumanız dileğiyle.

-HDP olarak bu dönemde parti olarak ne gibi sıkıntılar yaşıyorsunuz?

Öncelikle Ses Kocaeli Gazetesine çok teşekkür ediyoruz, bize bu kapıyı açtığınızdan dolayı. Tabii ki sıkıntılarımız HDP olarak uzun zamandır devam diyor Özellikle 7 Haziran 2015’den beri baskılar mevcuttur. Bu baskılar bizi engelleyemez, barış, demokrasi ve bildiğimiz doğrular çerçevesinde bu mücadelemizi devam ettireceğiz.

-31 Mart yerel seçimlerinde ittifaklar yaşandı, HDP olarak ittifakların yararlı olduğuna inanıyor musunuz?

İttifaklar HDP’nin baraj altında kalmasına yönelik oluşturuldu. Bizde bu ittifaklara karşı strateji belirledik, Kürt coğrafyasında yani doğuda iktidarlaşmak, batıda ise AKP-MHP koalisyonunu zayıflatmaktı, buna ulaştık ve başardık. Büyükşehir belediyelerinin büyük çoğunluğu muhalefet geçti, muhalefetin daha güçlü olarak çıkmasına bizim bir katkımız olduğunu da unutmamak gerekir.

-HDP olası bir erken seçimde ittifak yapar mı?

Çalışmalarda demokratik bir çerçevede muhalefetin yan yana gelmesidir. Ülkemizin bulunduğu şartlar acı verici durumdadır, dolayısıyla muhalefetin biraz daha cesaretlenmesi gerekir. Biz muhalefet ile birlikte bu baskı ve şiddetlere beraber göğüs germemiz lazım. Her ne kadar iktidar bizi düşmanlaştırıyorsa da biz muhalefetle birlikte ve STK’lar ile birlikte bir araya gelip başaracağımıza inanıyoruz.

- CHP’li Muharrem İnce geçtiğimiz günlerde ’31 Mart yerel seçimlerini Kürtler aldırdı’ söylemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ne yazık ki partisinden kaçan kendisini kürtlerin kucağına atarak büyümeye çalışıyorlar, ama artık bunlar tutmaz. HDP 40 yıllık bir mücadelenin eseridir, halkımız bunun farkındadır. Biz onlara şunları öneriyoruz, tabii doğuya gidip kürt seçmenlerle bir araya gelebilirsiniz. Bir sorun var buna el atmadan görmemezlikten gelerek ben sizin sorununuzu çözeceğim diyerek sadece lafta kalmak olmaz, HDP’lilerde bunu kabul etmiyor. Bunu da bilmelerini istiyorum.

-HDP’liler 31 Mart yerel seçimlerinde ne yaptı, kimleri destekledi ve neden destekledi?

Bütün baskılara rağmen 31 Mart’ta güçlü olarak çıktı, neredeyse bizim yöneticilerimizi gözaltı ve tutuklama ile geçti. Buna rağmen başarı ile geçirdik biz. Büyükşehirlerde AKP-MHP’yi geriletmek ve muhalefeti güçlü tutmak hedefimizdi bunu başardık. Gücümüzün ne olduğunu herkes gördü ve stratejinin ne kadar doğru olduğu da ortaya çıktı. Batıda da güçlü olduğumuz ve Türkiye Partisi olduğumuzu gösterdik.

-Doğudaki belediyelerde kayyumlar atanıyor, ne söylemek istersiniz?

31 Mart yerel seçimlerinden önce Erdoğan, siz belediyeleri kazansanız bile biz kayyum atarız diye söylemişti. Ne yazık ki öyle de oldu. Biz kendi gerçeklerimizle yüzleşmemiz gerekiyor, toplumsal bir mesela var bunu görmezden gelmekle çözülmüyor. Belediyelerimiz adaletsiz bir şekilde gasp edildi. Bir çok belediye başkanımızı gözaltına alınmadan görevden alındılar. Belediyelerdeki borçları bitirmişlerdi ve tekrardan artıya geçip hizmet getirdiler. Baktılar kayırma yok, ihaleye fesat karıştırma yok yeniden kayyum atadılar. Başkanlarımız suçlu olsalar bile meclis kendi içerisinde bir seçime gider yeni bir eşbaşkan veya başkan belirlenir. Öyle olmuyorsa da üç ay sonra seçime gidersiniz, ama bu böyle değil. Oradaki HDP’nin düşüncesi, fikrini halkçı yanını yok etme içerisindeler. Bir nevi sömürge vadisini dönüyor buralar. HDP üzerinde baskılar, gazetecilerin yazarların tutuklanması ülke puanını da düşürüyor. Dışarıdaki görüntümüz iyi olmuyor bizde üzülüyoruz. STK, şahsiyetlerle birlikte kim gelirse gelsin bu meseleleri çözmek için elimizden geleni yapmaya hazırız.

-Kocaeli’de tutuklu parti yöneticilerin durumu nedir?

Kocaeli HDP üzerinde özel bir şey var, nerdeyse her yıl ilçe başkanlarımız gözaltına alınıp belli bir süre tutuklu kaldıktan sonra bırakılıyor. Son 5 yıldır bu böyle devam ediyor. Geçen Kasım’da Darıca ve Gebze’de hem İl eşbaşkanımız, hem ilçe eşbaşkanlarımız, yöneticilerimiz ve parti meclis üyelerimiz tutuklandılar. 25 kişi gözaltına alınmış ve 15 kişi tutuklanmıştı. Yaklaşık 8 ay boyunca duruşmaya mahkemeye çıkarmadılar. Geçen ay 8 partili arkadaşımız serbest bırakıldı. Bu 8 ismin içinde 7 kişinin kadın olması AKP’nin kadınlardan ne kadar korktuğunun göstergesidir. Kalan arkadaşlarımız da 8 Eylül’de mahkemeye çıkacaklar. Tüm beklentimiz bu arkadaşlarımızın da bırakılması ve aynı zamanda beraat etmesidir.       

-Kocaeli’deki Milletvekillerinin çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Elbette diğer partilerin milletvekilleri çalışmalar yürütüyor, takip ediyoruz. Fakat bizim vekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gösterdiği performans takdire şayandır. Aslında diğer partiler de bizim vekilimizi takdir ediyorlar. Yaşanılan adaletsizlikleri ve haksızlıkları dile getiriyor. Biz isterdik ki burada daha çok vekilimiz olsun, buradaki rant politikası, ihalelere fesat karıştırılması olaylarını yakından takip etme şansımız olurdu. Biz inanıyoruz ki ileriki dönemde burada daha fazla vekil çıkaracağız.

-Fatma Kaplan Hürriyet’in açılış programında en ön safta bulunmanız bazı isimleri rahatsız etti ne düşünüyorsunuz?

Bizi kim davet ederse etsin biz gideriz, yalnız bizi HDP olarak kabul etmeleri gerekiyor. Partilerin korkarak bizleri kabul etmesi ve yaklaşımları değişmeli. Diğer partilerin bize karşı yaklaşımları gösteriyor ki çalışmalarımız doğru ve haklı. Davete iştirak etmek muhalefeti de güçlendirir. Orada bulunmamız bazı isimlere rahatsızlık vermiş olabilir ama bence biz Türkiye’nin gerçeğiyiz ve üçüncü partisiyiz 6,5 milyonunun temsilcisiyiz. Ben 40 yıldır burada yaşıyorum, Kocaeli’li oldum artık. Türkiye partisiyiz diyoruz, birinin hakkı varsa benim niye hakkımız olmasın. Diğer partiler gibi bizimde aynı haklarımız var.

-Yereldeki çalışmalarınız ne durumda?

Yerelde 7 ilçede örgütlüyüz, Gebze, Dilovası, Darıca, Körfez, Çayırova ve İzmit’te çalışmalarımızı yürütüyoruz. Dilovası’nda Eynerce deresinde fabrikaların artıkları çok kirli ve kötü bir koku oluşturuyor. Bu kirlilik AKP belediyeleri için bir vurdumduymazlığın göstergesi. Dilovası’ndaki yakıt siloları E-5’e 100 metre uzaklıkta, herhangi bir depremde veya yanlışlıkta çok ciddi zararlar oluşabilir. Bunlara çözüm üretmemiz gerekiyor. Bölge için çok büyük tehlike arz ediyor. Dilovası’nda nem oranı arttığında puslanma oluşuyor ve insan nefes alamaz duruma geliyor. Bunlar önemli konular, çözüme kavuşmaları gerekir. Darıca’da da Sarkusyan ve birde krom çelik fabrikaları var. Bunlar mahallenin tam ortasında kalmış durumdalar, aldığım bilgilere göre oradaki kadınlar düşük yapıyor veya çocuklar sakat doğuyor. Bu fabrikaların taşınması gerekir. Araştırma yapılışa bu durum daha belirginleşir. Halka zarar verecek şeylerden kaçınmak gerekir, alınan tedbirler yetersiz.

Mehmet Selim Akboğa kimdir?

HDP Kocaeli İl Eşbaşkanı Mehmet Selim Akboğa, 1958 Ağrı doğumlu. Tükenmez İlokulunda okula başladı, ortaokul ve liseyi Ağrı’da okudu. Dilovası’nda yaşıyor, evli ve 7 çocuk sahibi. Üniversitede ODTÜ’te Eğitim Bilimleri Kimya öğretmenliği bölümünü bitirdi. Çeşitli kolejlerde çalıştı. 1995 Gebze’de Ortadoğu dershanesini ortaklarıyla açtı, dershane 13 yıl boyunca faaliyet gösterdi. Akbuğa’nın amacı özel okulları geliştirmekti. Daha sonra emekli oldu.

26 Ağu 2020 - 07:24 Kocaeli- Siyaset

Muhabir Mehmet Emin Uyar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

Yerli Ve Millî - HDP eşittir PKK siz neyi kime yutturmaya çalışıyorsunuz.Milletin aklıyla dalga geçmeyin.adam mücadele 40 yıl önce başladı diyor yani pkk nın kuruluş yılları

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 09:47
03

Cenk Cemil - Sorular arsında "PKK ile bir organik bağınız var mı ?" diye bir soru aradım ama, maalesef bulamadım ! Acaba, zaten sorulmaması gereken bir soruyu mu gündeme getirdim ?

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 26 Ağustos 13:52
02

Kınıyorum - Bu teröristlere söz hakkı verdiğiniz için sizi şiddetle kınıyorum.

Yanıtla . 9Beğen . 4Beğenme 26 Ağustos 11:34
05

Bünyamin - @Kınıyorum 02 nolu yoruma cevabı: tayyip erdoğan hdpden oy isterken öyle demiyordunuz vatan haini bölücü aktrol

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 26 Ağustos 21:21
01

Alinail - Batan evlatlarini asker polis muhendis isci coluk cocuk katleden emperyalislerin kucagina oturup amerikan bayragini cekip turk bayragini yakan bir zihniyet baris demokradiden bahsediyor mezralarda pkk tarefindan eger burdan 1 oy eksik cikarsa mezrayi yakariz denilen yerde adi demokrasi oluyor

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 26 Ağustos 09:20
04

Bünyamin - @Alinail 01 nolu yoruma cevabı: siyasi parti HDPden seçimde oy isteyen tayyip erdoğana aynı lafları söylesene aktrol hahahaaa

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 26 Ağustos 21:19


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi