Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 7,6289
Euro 8,9644
Altın 467,09

“YÖNETEMİYORSUNUZ, TÜKENİYORUZ”

İzmit Yürüyüş yolunda tulumunu giyerek “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” pankartı ile yürüyen Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman, “Herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi bir başarıdan söz edilemez” dedi

Mehmet Emin Uyar
Mehmet Emin Uyar Tüm Haberleri

Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman,  giydiği tulum ile İzmir Yürüyüş Yolu Semt Polikliniği önünden Sabrİ Yalım Parkına yürüyerek basın açıklaması gerçekleştirdi. İzmit Yürüyüş Semt Polikliniğine gelen Ardaman, eline pankartı alıp tulumunu giyerek Yürüyüş yoluna çıkıp Sabri Yalım Parkına yürüdü. Ardaman’ı gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Sabri Yalım Parkında hekimlerle bir araya gelen Ardaman basın açıklaması gerçekleştirdi. Kocaeli Tabip Odası Yönetim Kurulu ve oda üyelerinin katıldığı basın açıklamasında konuşan Ardaman önemli açıklamalarda bulundu. “Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceğiz” diyen Ardaman, “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” dedi.

Kocaeli Tabip Odası Başkanı Ömer Ardaman’nın açıklamaları şu şekilde;

Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. Suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluklarını yılmadan her gün hatırlatmaya devam edeceğiz. Sadece hekimler ve sağlık çalışanları değil, babalarımız, annelerimiz, kardeşlerimiz ölüyor. Daha çok olduğunu bildiğimiz ama resmi olarak açıklanan rakamlarla dahi her gün 50 yurttaşımız, önlenebilir bir hastalık olan COVID-19'dan hayatını kaybediyor. COVID-19 Salgın sürecinin bilimsel yöntem, şeffaf veri ve ilgili tüm kesimlerin katılımı ile etkin ve koordineli bir anlayışla yönetilmesini istiyoruz. COVID-19 salgın sürecinin bugüne kadar ki yönetiliş biçimini yetersiz ve kaygı verici buluyoruz.

KAPSAYICI  VE İNANDIRICI PROGRAM

Ülkeyi yöneten yetkili kişi ve kurumlardan salgın tedbirleri, salgın bütçesi, salgın koordinasyonu, salgın planlaması konusunda acil, kapsayıcı  ve inandırıcı program açıklamalarını bekliyoruz. Yönetemiyorsunuz  tükeniyoruz. Ülkenin en önemli ve gerçek gündeminin COVID-19 salgını olduğunun kabul edilmesini ve ülkeyi yönetenler başta olmak üzere tüm kişi ve kurumların bu gerçekliğe uygun tutum almasını istiyoruz. Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. TBMM'ni açılmasını beklemeden bütün partilerin COVID-19 salgını konusunda işbirliği ve koordinasyon sağlamak üzere bir araya gelmeleri için çağrı yapıyoruz. TTB olarak uzmanlık dernekleri ile birlikte COVİD izleme heyetimizin birikimini ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir zeminin oluşmasını, ülkeyi yöneten hükümetin bu konuda çağrıcı olmasını istiyoruz.

BİREYSEL ÇABALARLA ÖNLENEMEZ

Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. Sağlık Bakanlığı’ndan başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte "COVID-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi" oluşturmasını talep ediyoruz. Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz. Hiçbir salgın vatandaşların bireysel çabalarıyla önlenemez. Bireysel tedbirler merkezi ve kapsamlı bir irade ve güven verici kararlarla birlikte uygulandığında anlamlı olur. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta Belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, hemşeri - köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır.

MESLEK HASTALIĞI OLSUN

Bütün sağlık çalışanlarının ölüm - kalım savaşına dönüşen COVID-19 mücadelesinde bırakılmayacaklarını, korunacaklarını, bu insanüstü çabaların farkında olunduğunu gösterecek ve manevi olarak destekleyecek, hastalanan ve vefat eden arkadaşlarımızın "meslek hastalığı” tanımını kabul edecek Sağlık Bakanlığı ve hükümet tutumu istiyoruz. Yıllardır dillendirdiğimiz ve AKP hükümetlerinin "Sağlıkta dönüşüm Programı" ile cisimleşen; sağlıkta özelleştirme - performans sistemi ve kamu özel idaresi odaklı milyarlık kiralara neden olan "Şehir Hastaneleri'nin COVID-19 salgını ile insanı değil sermayeyi ve karı öncelediği görülmüş oldu. Sağlıkta dönüşüm programı yarattığı tüm sonuçlar ile birlikte iptal edilmeli, salgın biliminin öngördüğü üzere Kamusal bir sağlık programı hayata geçirilmelidir.

ÇALIŞMA SAATLERİ 6 SAAT OLSUN

 "Koruyucu hekimlik sağlık hizmetlerinin öncelemesi geçmişte kalmış bir nostalji değil, bugünün ve geleceğin sağlık perspektifidir. İlk adım  olarak birinci basamak sağlık hizmetlerinin kamusal bir perspektifle yeniden düzenlenmesini, Aile Sağlığı Merkezleri'nin varlığı ve çalışanları ile birlikte kamu sağlık merkezi olarak tanımlanmasının acil olarak tüm ASM binalarının kamu eli ile temini ve onarımı ile ek sağlık personel ataması yapılmasını istiyoruz. Salgının yaygınlaştığı ve uzun sürecinin yadsınamaz hale geldiği bir dönemde hekimler ve sağlık çalışanlarının çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasının sağlanmasını istiyoruz. Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz.

BAŞARIDAN SÖZ EDİLEMEZ

Çalışma yaşamı, ulaşım, eğitim başta olmak üzere toplu bulunma ortamlarına dair insan yaşamını önceleyen, insan emeğinin değerini koruyan yasal ve idari düzenlemelerin hak kaybı yaratmadan ve en dezavantajlı, yoksul kesimleri - emekçileri gözeterek ivedilikle yapılmasını bekliyoruz. Bu adımları atmayanların, COVID-19 salgını ile mücadeleyi gerçekler üzerinden, olağandışı durum tanımıyla ve bir seferberlik ruhuyla karşılamayanların; suçu vatandaşa, yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına yıkanların tarihsel sorumluluğunu her gün ama her gün hatırlatacağımızı buradan ilan ediyoruz. COVID-19 salgını mücadelesinde başarı; akıl ve bilim esas alınarak, gerçekleri konuşarak, filyasyon ve test süreçlerini çok iyi yöneterek, tedavi ortamını iyileştirip, sağlık çalışanlarını motive ederek sağlanır. Salgının yaygınlaştığı, 8 günde 8 hekimin hayatını kaybettiği, herkesin kendisi ve bütün yakınları için sürekli tedirgin olduğu bir süreçte herhangi bir başarıdan söz edilemez.”

15 Eyl 2020 - 19:59 - Sağlık

Muhabir Mehmet Emin Uyar


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

04

Cenk Cemil - >Dikkat çekmek ve toplumdan farklı, daha zeki, uyanık bir kişi olduğunu lanse edebilmek için şow yapmaktan başka bir şey değil !

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 16 Eylül 10:30
03

Şubeden - Bunu sendikaların da yapması gerek. Ama. Sendika yöneticileri haklarını( manalarını) çalışandan almadıkları için doğal olarak ta hayvan bakan arkadaşlar iyi bilir. İtin yalini. Mamasını kim veriyorsa ona itaat eder. Bu da böyle

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 10:02
02

Sağlıkçı - Tebrikler başkan.

Balık sağlık müdürlüğünün başındaki ş.ergüneyden kokmaya başladı .

ş.ergüney ekonomik kullanma ömrünü doldurdu.karasu devlet hastahanesindeki görevine geri dönneli Sakaryalı komşularımız onu dört gözle bekliyor:)

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 22:58
01

Yiğit - Tabip odası böyle yap canımı ye.Ne işin var senin siyasetle.Bana böyle şeylerle gelin.Tebrikler

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 15 Eylül 20:19


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi