Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 8,0807
Euro 9,6678
Altın 453,24

Yıldız, Kocaeli’deki sorunları anlattı

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, uzun bir aradan sonra yaptığı basın toplantısında kentteki birçok sorunu ele aldı

Kocaeli İl Kongresinden sonra ilk toplantısını yapan İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, 143 gün sonra basın mensuplarının karşısına geçti. Yıldız, pandemi dolayısıyla uzun süredir basın açıklaması yapmadıklarını dile getirdi. Yıldız, yaptığı basın açıklamasında, başta deprem olmak üzere kentteki güvenlik, altyapı, ulaşım ve su sorunlarına değindi. İlçelerdeki sorunları da tek tek açıklayan Yıldız, sorunlara çözüm getirilmesini istedi.

Yıldız’ın açıklamaları şu şekilde;

İzmir’de talihsiz bir deprem yaşadık. İYİ Parti Kocaeli Teşkilatı olarak 4 Kasım günü bizde İzmir’deki vatandaşlarımıza destek için oradaydık, acılarını paylaştık. Elimizden geldiğince ihtiyaçlarına destek olmaya çalıştık.

Deprem ülkemizin yadsınamayacak, göz ardı edilemeyecek gerçeği. Kocaeli halkı olarak bunu en iyi bilen bizleriz. Bu sebeple tüm Türkiye’de gerekli önlemlerin alınması, bu konuda uzmanlara kulak verilmesi, yasalar çıkarılması ve yaptırımda bulunulması ivedilikle gerekmektedir.

Ne zaman gerçekleşeceğini bilemeseler de bilim adamlarımız yakın bir gelecekte Marmara Bölgesinde

99 Kocaeli depreminde ilimizde birçok bina hasar almış; ağır hasar statüsünde olan ve yıkılmayı bekleyen İzmit’te 19, Başiskele’de 3, Körfez’de 3, Derince’de 3, Karamürsel’de 1 olmak üzere toplam 29 bina bulunduğu tespit edilmiş, orta hasarlı bina sayısı ise 1.250 olarak belirlenmiştir.

Bu kentte 29 adet ağır hasarlı, 1.250 adet orta hasarlı bina mevcut ama binalar yasal süreleri içerisinde güçlendirilmesi yapılmadığı için kanunen ağır hasarlı olarak kabul edilmektedir. 2012 yılında çıkan kentsel dönüşüm yasasına 5.000 adet bina başvurmuş, bu binalardan 4.500 tanesi yıkılmış, 500 tanesi yıkılmamıştır. Olası depremde bu binaların sağlam kalması mucize olacaktır.

Ağır hasarlı binalardan bazılarının yana doğru yaklaşık 1 m yatık olması ve hala bu binalarda insanlarımızın yaşıyor olması korkutucu bir tablodur. Bu binalar neden hala yıkılmamıştır? İlçe belediyelerimiz bu binaların yıkılması için neden işlem başlatmamıştır? Bu binaların ne zaman yıkılacağı ile ilgili olarak bir an önce eylem planı ve çalışma yapılmalıdır.

Kentimizin en riskli bölgelerinden biri olan İzmit Merkezinde zemin taşıma gücü daha düşük olduğundan; yüksek katlı binaların çokluğu ve bu binalardaki nüfus yoğunluğu sebebiyle daha çok dikkat edilmelidir.

Ne yazık ki, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hala bir deprem master planı bulunmamaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden acilen “Deprem Master Planı” hazırlamalıdır. Bu master planın hazırlanmasında TBMM’nin 99 depreminden sonra hazırlamış olduğu (10/66, 67, 68, 69, 70) Esas Numaralı Meclis Araştırması Komisyonu Raporunda belirtilen iyileştirme önerilerinin de göz önüne alınmalıdır.

İnsanların toplanabileceği alanların yeniden değerlendirilerek gerekli iyileştirmeler ivedilikle yapılmalıdır.

Ayrıca İzmit’te 66, Gebze’de 42 toplanma alanı bulunmaktadır. Gebze ve İzmit’in nüfus oranları göz önüne alındığında bu durumun neden bu şekilde olduğu kafaları karıştırmaktadır. Gebze’nin nüfusu daha fazla iken neden daha az toplanma alanı bulunmaktadır. Gebze’de yaşayan vatandaşlarımız ile İzmit’te yaşayan vatandaşlarımız arasındaki fark nedir? Gebze, Kocaeli’nin üvey evladı mıdır?

Ulaşım, kentsel alanda insan hayatı için gerekli çeşitli malzemelerin ulaştırılması konusunda ana işlev görmektedir. Bu işlev deprem nedeniyle engellenirse, her türlü kentsel faaliyet uzun bir zaman için duracaktır. Bu tür sorunları önlemek için, yol durumunun güvenilirliğini yüksek şiddette depreme karşı önceden kontrol etmek ve altyapı için gerekli yatırımları hayata geçirmek önemlidir. Ulaşımla ilgili altyapı ve üstyapı düzeninin iyi çalışması için ulaşımla ilgili “afet yönetim ve planlaması’’ yapılmalıdır.

Güvenlik

Geçtiğimiz ay ilimizde;

-        Dilovası’nda bir vatandaşımızın evine giderken silahla ateş açılması

-        İzmit Yahyakaptan’da 13 yaşındaki kızımızın cinsel tacize uğraması

-        İzmit Pişmaniyeciler Meydanında çıkan silahlı çatışma

-        Karamürsel’de alacak verecek kavgasından çıkan silahlı çatışma

-        Kartepe’de zihinsel engelli bir kadının cinsel tacize uğraması

-        Gebze’de eşi tarafından bir kadının öldürülmesi

-        Gebze’de durak harici inmek isteyen bir adamın tüm yolcuların hayatını hiçe sayarak otobüsü durdurması

-        İzmit ve Gebze’de kuyumculardan hırsızlık yapılması

-        Gölcük, Gebze ve Kandıra’da evlerden hırsızlık yapılması

-        Körfez’de PKK/YPG üyelerinin yakalanması

-        Körfez Güney Mahallesinde reklamcılık yapan bir esnafın kurşunlanması

-        Uyuşturucu ile mücadele kapsamında, Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü gerçekleştirilen 62 operasyonda 98 kişinin gözaltına alınması...

Gibi bazı olayların yaşanması bizi derinden üzmüştür. Bizlerin güvenliğinden sorumlu olan kişilerde dahil olmak üzere elbette hiçbirimizin bu tür olayların yaşanmasını istemediğini biliyoruz. Hep birlikte asayişi sağlamak için elimizden geleni yaparsak, bu tür olayların zamanla azalarak sonlanacağına inancımız tamdır.

Çünkü güvenlik yalnızca kolluk kuvvetlerini arttırmak ile sağlanmaz; eğitim, bilinçlendirme programları, broşürler, örnek uygulamalar, kontrollerin arttırılması gibi daha birçok şey yapılarak da sağlanır. Çocuklarımızın ve bizlerin güvenliği için bir adım daha atılmasını rica ediyoruz. İnanıyoruz ki sizler bir adım attığınız da bu kentin STK’ları da dahil olmak üzere tüm Kocaeli halkı sizlere destek vermek için elinden geleni yapacaktır.

Su İhtiyacı

Çok değil bundan birkaç yıl öncesine kadar ilimizin su kaynakları bakımından herhangi bir su sorunu olmayan şehirler arasında yer aldığını düşünürdük. Lakin yaşanan kuraklıklar, mevsim şartları ve özellikle kış aylarındaki yağışlarının gerçekleşmemesi gibi durumlara, sanayi ve nüfus bakımından önemli bir şehir olmamız da eklenince su sıkıntısı yaşamamız kaçınılmaz hale geldi. Şimdilerde bu kaçınılmaz durumu yine yaşıyoruz.

Kocaeli halkının su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı doluluk oranı 5.11.2020 tarihi itibariyle %24’e kadar düştü.

Önümüzdeki aylarda Kocaeli halkının su sıkıntısı yaşamaması için yetkililerimizden bu konuya bir çözüm getirmelerini bekliyoruz.

Başiskele

Başiskele’de oturan halkımız ulaşım sorunu yaşamaktadır. Şöyle ki;

Vatandaşlarımız bir beldeden diğer bir beldeye gitmek istediklerinde tek bir halk otobüsü ile gidememektedirler. Örneğin Bahçecikten Yuvacık’a gitmeyen isteyen bir vatandaşımız önce İzmit’e inip ardından buradan Yuvacık otobüsüne binmek durumunda kalmaktadır.

Köylere ise ulaşım bulunmamaktadır. Örneğin 120 haneli Camidüzü Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarımız otobüs olmamasından dolayı çok büyük sıkıntı yaşamaktadırlar.

Başiskele’de özel aracınız yok ise ulaşım konusunda tam bir mahrumiyet içindesiniz demektir. Yetkililerimiz bu ulaşım sorununu bir an önce gidermelidir.

Karamürsel

Kızderbent Mahallesi’nde taş ocağı yapılmak istenmektedir.

Taş ocaklarının insan sağlığı kadar çevreye verdiği zararlarda azımsanamayacak kadar çoktur. Yeryüzünün genel yapısı, bitki örtüsü, hava, yeraltı ve yerüstü suları, gürültü, toz gibi çevre elemanları üzerinde etkisinin olduğu tartışma götürmez bir gerçek. Taş ocaklarında yapılan patlatmalar doğal dengeyi, su yollarını ve çatlak-mağara sistemini bozuyor. Değişen su yolları sebebiyle çevrede yaşayanlar, yaşamını ekip biçme ile kazanan çiftçiler ve toprakları zarar görüyor. Kızderbent’e taş ocağı yapılması demek bölgedeki yeşil ve sulak arazilerin heba olması demektir.

Mahalle halkı taş ocağını istememektedir. Halkımızın sağlığı için taş ocağı yapılmasını istemiyoruz. Yetkililer halkın sağlığı ve beklentileri konusunda rasyonel bir çözüm sağlamalıdır.

Körfez

İYİ Parti Körfez İlçe Teşkilatımızın düzenlemiş olduğu muhtar ve esnaf ziyaretlerinde mahallelerde sokak ve çöp bidonlarının temizliğine dikkat edilmediği ve salgın sürecinde hastalıkların hızla ilerlemesine sebebiyet verdiği şikayetleri alınmıştır.

Kışladüzü ve Yukarı Hereke Mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımız yangın olması durumunda itfaiyeye uzaklıkları sebebi ile erken müdahale konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirtmektedirler.

Körfez Devlet Hastanesi salgın süreciyle birlikte Körfez halkının ihtiyacını karşılayamamaktadır.

Özellikle Mimar Sinan Mahallesinde mahalle aralarında dolaşan, park eden tır ve tankerler büyük bir trafik sorunu yaşatmaktadır. Yapılan Tır Parkı da işlevsel değildir.

Sanayi devlerinin ardından DP World Yarımca Liman İşletmelerinin de ilçemizde açılmasıyla hızla büyüyen nüfusumuz yüzünden ilçe genelinde trafik ve park sorunları had safhaya gelmiştir.

İlçemizde doğaya verdiği diğer zararların yanında; fabrikanın üretim esnasında çıkarmış olduğu toz bulutu ve D-100 Karayolu ve TEM Otoyolu’nda ki trafiği tehlikeye sokması yüzünden Hereke halkımızı isyan etme durumuna getiren Nuh Çimento A.Ş. dahil toplamda 44 adet maden işletme ruhsatına sahip firma bulunmaktadır. Yerleşim alanlarımız rezerv partikülleri etkisi altında kaldığından halkımızın sağlığı tehlikeye girmektedir. Bu firmaları maden yönetmeliklerine uygunluklarını denetlemek için ortak bir araştırma komisyonu bulunmamaktadır."

12 Kas 2020 - 11:39 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 41 41
Reklam bilgi