Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 7,4294
Euro 8,9820
Altın 412,55

Sağlık çalışanları 2021 yılına kayıpla başladı

Kısa adı ONUR SAĞLIK SEN olan Onurlu Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Özgür İbrahim Özçınar yaptığı yazılı açıklama ile sağlık çalışanlarının 2021 yılına kayıpla başladığını söyledi

Özçınar yaptığı açıklamada;

2020 yılı sonunda açıklanan enflasyon oranına göre verilen 2021 Ocak ayında yapılan %7,36 maaş zammı, Sağlık Çalışanları da dahil olmak üzere tüm Memurlar için büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. 2020 yılında başta temel gıda olmak üzere tüm kalemlerde enflasyon oranı ortalama %60 iken, TÜİK tarafından %14 olarak açıklanmasının kabul edilir gibi değildir.  Bu komik maaş zamlarıyla günümüzde Sağlık çalışanlarının büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında ücret almaktadır.

SAĞLIK BAKANLIĞI 2020 YILINDA MAALESEF SINIFTA KALMIŞTIR

COVİD-19 mücadelesinin kahramanları olan Sağlık Çalışanları, 2020 yılında büyük bir hüsrana uğramışlardır. Özellikle Ebe, Hemşire, Sağlık Memuru, Hizmetli, şoför gibi hekim dışı sağlık çalışanları bakanlık tarafından üvey evlat muamelesi görmüşler ve bekledikleri iyileştirmeleri alamamışlardır. Bundan dolayı canla başla ve büyük özveri ile görevlerini ifa eden sağlık çalışanlarının motivasyonları düşmüş ve hayal kırıklığı yaşamışlardır. Tüm dünyada sağlık çalışanlarına bu pandemi sürecinde hak ettikleri değer verilirken, bizim ülkemizde bu zor şartlarda çalışıp büyük bir kahramanlık gösteren Hemşire, Hekim, Ebe, Memur vb. tüm sağlık çalışanları için en ufak bir olumlu düzenleme yapılmamış olması akıl alır gibi değildir. Sözde yetkili sendika Powerbank, bardak, çanta gibi malzemeler dağıtacağına, sağlık çalışanlarının taleplerini düzgün bir anlatıp, yeterli mücadeleyi yapmış olsa idi sağlık çalışanları şimdi çok daha iyi şartlarda olurdu.

Kasım-Aralık 2020 dönemlerine ait performans ve Covid-19 ek ödemelerinin haksız ve adaletsiz dağıtımı devam etmektedir. Basında anlatıldığının aksine Memur, Hizmetli, Şoför gibi personeller tavana takılmış ve hiç yararlanamamışlardır. Ebe, Hemşire ve Sağlık Memuru gibi diğer sağlık personellerinin de çok azı bu ödemelerden faydalanmışlardır.

 SAĞLIK BAKANLIĞI VE HÜKÜMETTEN SENDİKA OLARAK TALEPLERİMİZ

1-3600 EK GÖSTERGE : Söz verilmesine rağmen en ufak bir adımın atılmadığı ek göstergeler sağlık çalışanları için yeniden düzenlenmeli. Tüm personele şu anda aldığı ek gösterge puanının bir üst kademedeki ek puanı verilmeli. Yani; 1200 olan puan ek gösterge 2000 olmalı, 2000 olan 3000 olmalı, 3000 olan 3600 olmalı ve 3600 olan 4500 olacak şekilde yeniden düzenlenmelidir.

2-YIPRANMA PAYI: Tüm sağlık çalışanlarına geçmiş hizmetleri de kapsayacak biçimde 5 yıl fiili hizmet için, 1 yıl olacak şekilde yıpranma payı verilmelidir.

3- EK ÖDEME DEĞİL, YETERLİ TEK ÖDEME: Günümüzde uygulanan Adaletsiz Ek Ödeme Yönetmeliği, hekimler ve idareciler hariç diğer sağlık çalışanları için büyük bir hak kaybına yol açmaktadır. Bu haksızlığı gidermek için, tüm sağlık çalışanlarına ünvanları, kıdemleri ve eğitim durumlarına göre, insan onuruna yakışır tek kalem maaş ödemesi yapılmalıdır.

4- EMEKLİ MAAŞLARINA SEYYANEN ZAM YAPILMALI: 2 yıl önce sadece hekimlere 1000-1500 tl aralığında seyyanen yapılan emekli maaş zammı, benzer tutarlarda Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru gibi diğer Sağlık Personellerine de yapılmalıdır.

5-AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNDE ÇALIŞAN EBE VE HEMŞİRE 'LERE CARİ GİDER VERİLMELİ: Sadece Aile Hekimlerine verilen cari gider ödemelerinin tamamının kullanılmadığı ve hekimler tarafından bir gelir kaynağı olarak görüldüğü aşikardır. Çalışma barışını sağlamak amacıyla,   1/3 lük kısmı hekimden kesilip, çalışan Ebe ve Hemşire' lere verilmeli, sağlık hizmetlerinin bir ekip işi olduğu unutulmamalıdır.

6-SAĞLIK İDARECİLERİNİN MAAŞLARI DÜŞÜRÜLMELİ: Liyakatsiz bir şekilde atanan ve sözleşmeli olan tüm sağlık yöneticileri, sağlık çalışanlarından 3-5 kat fazla maaş almakta ve durum çalışma barışını fazlasıyla bozmaktadır. Sözleşmeli yöneticilik ve yüksek ücret saltanatına bir an önce son verilmeli, sınavla ve liyakat sahibi kişiler yönetici yapılmalı ve Sendika yöneticilerine sağlık kuruluşlarında idareci olarak görev verilmemelidir.

7-MOBİNG YAPAN İDARECİLERE CEZA VERİLMELİ: Zaten zor şartlarda çalışan sağlık çalışanlarına bazı Müdür, Başhekim ve yöneticiler tarafından yapılan Mobinglere son verilmeli. Mobing yapan idarecilere de gereken ceza verilmelidir.

8- AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNDE ÇALIŞAN EBE VE HEMŞİRE 'LERE DE GEZİCİ ÜCRETİ VERİLMELİ: Aile Sağlığı Merkezlerinde gezici bölgesi olan Hekimlere ilave olarak gezici ücreti verilirken, aynı bölgede görevli Aile Sağlığı Hemşiresine herhangi bir ek ücret ödenmemektedir. Çalışma barışını ve hakkaniyeti sağlamak amacı ile aynı hizmeti veren Hemşire ve Ebe‘lere de gezici ücreti verilmelidir.

AYRICA:

-          Sağlık çalışanlarına kamu araçlarında sürekli olarak indirimli veya ücretsiz ulaşım  hakkı verilmeli.

-          Yıllık izinler de maaş veya ek ödeme kesintisi olmamalı

-          Tüm sağlık çalışanlarına yılda 1 kere en az 1000 tl giyim yardımı verilmeli

-          Sağlık çalışanlarına, sağlık kuruluşlarındaki tüm işlemlerde öncelikli sıra verilmeli.

-          Sağlık çalışanları için tüm il ve ilçelerde lojmanlar, ülke genelinde misafirhane ve konukevleri yapılmalı.

-          Sağlık çalışanlarının çocukları için kreş ve bakım evleri olmalı.

20 Oca 2021 - 22:47 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi