Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 8,1842
Euro 9,8413
Altın 472,18

"İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz"

İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesinin ardından yüzlerce kadın kararı protesto etmek için bir araya geldi

Türkiye'nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle feshedilmesinin ardından tepki gösteren bir çok kadın sokaklara indi. Kocaeli Kadın Platformu İstanbul Sözleşmesi reddedilmesinin ardından İzmit Belediye İş hanının önünde eylem yaptı. Yüzlerce kadın sözleşmenin iptal edilmesini reddederek yeniden uygulanmasını istedi. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet de eyleme destek verenler arasındaydı.

Bir araya gelen kadınlar adına şu açıklamayı okundu:

" 2021 yılının ilk 79 gününde 77 kadın öldürüldü. Kadına yönelik şiddet bu kadar artmışken, hergün kadın cinayeti işlenirken kadına yönelik şiddeti engellemek için hazırlanan İstanbul Sözleşmesinin gece yarısı Cumhurbaşkanı Kararnamesi feshedilmesini kabul etmiyoruz.
Anayasa’nın 104’üncü maddesine göre Cumhurbaşkanlığı kararnameleri ile temel hak ve kişi hakları düzenlenemez. Dolayısıyla; insan haklarını düzenleyen İstanbul Sözleşmesi’nin cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile feshedilmesi hukuka aykırıdır.
Anayasaya aykırı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesine dayanarak Türkiye ilk imzacısı olduğu bir uluslararası insan hakları sözleşmesinin feshi yok hükmündedir.
“Kadına Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” yani bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, dün gece yarısı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile kaldırıldı. Hukuksuz bir şekilde yayınlanan kararname ile AKP iktidarı kadın-erkek eşitliğine saldırmış kadınların ayrımcılığa uğramasını önünü açmıştır.
Kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve şiddete uğrayanın korunması, şiddet uygulayanın uzaklaştırılması ve cezalandırılması sorumluluklarını devlete yükleyen sözleşmenin iktidarın hedefinde olduğunu biliyorduk. Nicedir “Halk istiyorsa sözleşmeden çekiliriz” diyen iktidara karşı halkın yarısı olan biz kadınlar aslında çok net cevaplar verdik. “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” dedik. Çok değil en son 8 Mart’ta bulunduğumuz her yerde ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ demekten vazgeçmedik, ‘’Sözleşmeyi Uygulayın, Uygulayın’’ demekten de vazgeçmedik.
“Haklarımızdan ve Hayatlarımızdan Vazgeçmiyoruz” dedik.
Sanki aylardır bu taleplerimizi bulunduğumuz her mecradan iletmemişiz gibi, hem de tüm Türkiye’de meydanlar dolusu kadınlar olarak İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmediğimizi haykırdığımız 8 Mart’ın hemen ardından, bir gece yarısı Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesinden çıkıldığını Resmi Gazete’den öğrendik.
İstanbul Sözleşmesi kimsenin iki dudağının arasında değildir. Milyonlarca kadının hayatı ve hakları tek bir adamın kararına sığamaz, milyonlarca kadının canı tek adamın bekasına kurban edilemez. Bu sözleşmeyi biz kadınlar dişimizle, tırnağımızla, mücadelemiz ile kazandık. Haklarımızı elimizden almanıza, bizleri şiddete ve öldürülmeye mahkum etmenize izin vermeyeceğiz. Sözleşmeden vazgeçmiyoruz!
Sözleşmeden çekilme kararı Anayasa’ya ve uluslararası insan hakları hukukuna aykırıdır. İnsan haklarına aykırı faaliyette bulunmak devletin yetkisini açıkça kötüye kullanmaktır. Anayasa m.90 açıktır.
15.07 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan " Milletlerarası Andlaşmaların Onaylanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde " Cumhurbaşkanına Uluslararası Sözleşmelerin fesih etme yetkisi verilmemiştir.
20.3.2021 tarih, 31429 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3718 sayılı kararda ise " sözleşmenin feshedildiği " belirtilmiştir. Bu karar yok hükmündedir ve 24 Kasım 2011 tarihinde TBMM tarafından onaylanan Istanbul Sözleşmesi yürürlüktedir. Kararname Yoktur.
Biz kadınlar eşitlik istiyoruz. Evde, işte, sokakta korkmadan yaşamak, çalışmak, yürümek istiyoruz. Şiddete uğramaktan, öldürülmekten korkmadan yaşamak istiyoruz. Her kadının kendini güvensiz hissettiği bu ülkede, şiddetle etkin bir mücadelenin, daha etkili önlemlerin, koruma mekanizmalarının konuşulması gerekirken, İstanbul Sözleşmesinden çıkılması tarihi bir hatadır. Bu karar Türkiye tarihine bir utanç sayfası olarak geçecektir. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kadınların kazanımlarına yapılmış en büyük saldırıdır. Sözleşmeyi nasıl kazandıysak öyle savunacağız. AKP hükümetinin kadınlara karşı açtığı savaşta kaybeden biz kadınlar olmayacağız. Meclis yetkileri gasp edilerek alınan bu karar yok hükmündedir, kararı tanımıyoruz. Kadınların, çocukların, LGBTİ+ bireylerin yaşam haklarını ve İstanbul Sözleşmesi'ni savunmaya devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi Bizimdir, Vazgeçmeyeceğiz.

İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz.

20 Mar 2021 - 21:41 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

06

Ahmet Turan - mezhebiniz avrupadan da genismis sozlesmeyi uygulayan ulke varmi,bu sapiklari birileri yetistiriyor,once gercek ana olmayi ogrenin ,Fatma seher hanim gibi analarin kemikleri sizliyor nerde ihanet sebekesi var,bu mevzulara sahip cikiyor,sapigin dini imani,milleti olmaz

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 21 Mart 17:55
07

Biliyoz - @Ahmet Turan 06 nolu yoruma cevabı: Nerde kendi çıkarını düşünen, rantını düşünen, din, iman, millet der. Biliyoz. Anaların kemikleri yapıp yapıp gizleyenlere sızlıyor. Cehalete sızlıyor. Mezhep genişliği diyene kadar gerçek ahlakı, vicdanı bulun ve bilin. Zor da...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Mart 22:43
01

Sema Gençoğlu - Sayın Cumhurbaşkanımızdan ALLAH razı olsun...

Çok yerinde bir karar aldı....

Dinimiz, Cennet Annelerinin ayağının altındadır buyurmuştur,bunu diyen başka din varmı?

İslam kadına kıymet veren en yüce dindir..

Kadınlara şiddet uygulanıyoru bahane ederek ülkemizdeki aileyi yok etmeyi planlıyorlar..

Amaç sadece bu...!!!

Çünkü avrupada Aile kalmadı...!!!

LGBT savunmakta neyin nesi acaba? Lut kavmi neden helak oldu bilmiyorlar demekki...

Birşeyleri bahane ederek Ülkemizdeki huzuru, maneviyatı bozmayı planlayanlara

ALLAH c.c. fırsat vermesin...Amin...

Yanıtla . 4Beğen . 11Beğenme 21 Mart 03:03
05

Bünyamin Erenos - @Sema Gençoğlu 01 nolu yoruma cevabı: Allah'ı Kur'an ı Peygamberi kendi çıkarı için kullanmak akplilerin temel karakteridir. Allah kelamı Kur'an'da "zinaya yaklaşmayın" ayetini kaldıracaksın. akp döneminde kadınlara tecavüz cinayetler patlama yapmış. küçük erkek çocuklarının ırzına geçenleri "bi kereden bişey olmaz" diye savunacaksın. gelmiş burada hadislerle ayetlkerle ahlakszılığı imansızlığı savunacaksın. öyle karanamelerle falan Milletin Meclisinden çıkan kanunları iptal edemezsin. Milletin Meclisine ait kanun çıkarma yetkisini gaspedemezsin. Anayasa suçudur. Milli iradeye Millete karşı yaqpılan vatana ihanet suçudur. herkes Milli İradeye Aziz Milletimize boyun eğeceksiniz istesenizde istemesenizde

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 21 Mart 13:17
04

Katiline Aşık Olmak - @Sema Gençoğlu 01 nolu yoruma cevabı: Çok haklısın ÇOK... İstanbul sözleşmesini silah zoruyla imzalatmışlardı. imzayı atanlar silah zoruyla imzalamak zorunda bırakılmışlardı.LGBT sözleşmede yoktu.Yeni kondu ya o madde .Maneviyat sözleşme imzalanınca bozuldu. Kadınlara kızlara dayak, hakaret,imzayı atınca başladı.Seçimler yaklaşsın hele yine kadınlar kızlar başımızın tacı bacımız kardeşlerimiz olur çıkar .Şimdi kadın cinayetleri bıcak gibi kesilecek. ALLAH AKIL FİKİR VERSİN. AMİN

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 21 Mart 11:00
03

Kadın - @Sema Gençoğlu 01 nolu yoruma cevabı: Madem doğru karar verdi, öyleyse en kısa zamanda faydalanmanı dilerim bu doğru karardan ?

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 21 Mart 10:56
02

Sena - @Sema Gençoğlu 01 nolu yoruma cevabı: Ülkemizi ve aileyi seyrettirdikleri, oyaladıkları ahlakı bozuk, yerli, yüzde yüz Türk yapımı kol kırılır yen içinde kalır çarpık hayatlar tv programları bozuyor. Başı bağlı nenelerin bayır gülü gibi kocaya kaçmaları, aile içi ensestler, tecavüzler bozuyor. Cehalet bozuyor. Batı medeniyeti değil. Bir diğer ve en önemli konu da; bana hayali, ütopik, sözleşmesiz, aileyi ve kadını imanımız koruyor dedikleri tek bir refah içinde, mutlu ülke gösterin. Örnek aldıkları her lokasyon yangın yeri.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 21 Mart 10:06


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 41 41
Reklam bilgi