Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 9,4838
Euro 11,0492
Altın 542,50

Bayraktar’dan SUÇ DUYURUSU

Yusuf Bayraktar, Lastik-İş Sendikası'ndaki yolsuzluklar hakkında suç duyurusunda bulundu

Haber albümü için resme tıklayın

Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanlığı görevini yaparken genel merkez tarafından görevden alınan ve o gün bugündür hakkını yargıda arayan Yusuf Bayraktar, sendikada yaşanan yolsuzluk ve usulsüzlükler ile ilgili hazırladığı şikayet dilekçesi ve belgelerle birlikte Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak suç duyurusunda bulundu.

Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Yusuf Bayraktar, şunları dile getirdi:

"Çok Kıymetli Basınımızın Güzide Temsilcileri, Onurlu Sendikamız Lastik-İş’in Çok Değerli Üyeleri ve Saygıdeğer Kamuoyu;

Yaklaşık 72 yıllık geçmişi bulunan Lastik-İş Sendikamız çok onurlu ve şanlı bir mücadele tarihine sahiptir.  Sendikamız Lastik İş bu onurlu mücadelesindeki gücünü üyelerinin emeğinin yüce değerinden almaktadır. Sendikamız emeğin yüce değerinden aldığı bu güçle üyeleri adına çok büyük kazanımlar elde etmiştir. Sendikamız üyeleri adına elde ettiği birçok kazanımla birlikte, diğer sendikaların üyeleri adına vermiş oldukları mücadelelerde de öncü ve model olmayı başarmıştır. Sendikamızın her bir üyesi şanlı mücadele tarihimizle, verilen onurlu mücadele sayesinde kendilerine sağlanan kazanımlarla gurur duymaktadır. Sendikamızın bütün üyelerinin, kurumlarına duydukları güveni ve kurumlarına olan bağlılıklarını mücadele meydanlarında İnadına Sendika, İnadına Lastik-İş sloganlarıyla herkese göstermektedirler.                                                                                             

Demokratik bir mücadele örgütü olan Sendikamız Özgürlükçü, Katılımcı, Eşitlikçi, yapısıyla söz ve kararın tabanın hakkı olduğu ilkesi çerçevesinde yönetilerek, bireysel menfaatlerin değil, temsil edilen kitlenin menfaatlerinin her daim ön planda tutulduğu ve bu durum temsil edilen kitleye hissettirildiğin de kurumumuza olan güvenin ve birlik beraberliğin en üst seviyede yaşandığına 72 yıllık şanlı tarihimiz de birçok kez şahit olunmuştur. Sendikamız Lastik-iş in; üyelerinin, sermaye guruplarının, Türkiye sendikal hareketinin ve tüm kamuoyunun üzerin deki saygınlığı da bu şekilde sağlanıp arttırılmıştır.

Çok değerli arkadaşlar, Sendikamız Lastik-iş, yönetenler tarafından kuruluş amaç ve ilkelerinin dışına çıkartıldığı dönemlerde ise; Kurumumuza duyulan güvenin zedelendiğine ve temsil edilen tabanda ciddi anlamda ayrışma ve huzursuzlukların baş gösterdiğine de 72 yıllık şanlı tarihimizde de birçok kez tanık olunmuş ve acı bir şekil dede tecrübe edinilmiştir.

Temsil edilen kitleye yaşatılan bu sıkıntı ve huzursuzluklar ile kurumumuza duyulan güvenin zedelenip kurumumuzun tüzel kişiliğinin zarar görmesi durumunun ortaya çıkmasının sorumluları; Sendikamızı kuruluş amaç ve ilkelerinin dışına çıkartarak, temsil edilen kitlenin geleceği ve menfaatleri değil, kendi şahsi gelecek ve menfaatleri doğrultusun da yönetenlerdir. Kurumumuzu demokrasi dışı uygulamalar la, birlik beraberlikten ve eşitlikten, haktan ve adaletten uzak bir şekilde yöneten karanlık zihniyetteki yöneticiler, birilerini suçlayarak bu vebal ve sorumluluktan kurtulamazlar. Karanlık zihniyetteki art niyetli yöneticiler kendilerini aklayıp başkalarını suçlamak adına bulundukları her ortamda tüzel kişilik zarar görüyor çığırtkanlığı yapmaktadırlar. Bu çığırtkanlığı yaparak algı oluşturup kendilerini aklamaya çalışanlar tüzelkişiliğe zarar verenlerin ta kendileridir.

Tüzel kişiliğe zarar verenleri şu şekilde tanımlaya biliriz; 

Demokratik bir kitle örgütüyüz diyecek sin, Temsilci seçimi yapmayacaksın.

Temsilci seçimi yapılmalı diyen yöneticiyi Gebze şubeye çağırıp tehdit edeceksin, sendikal mücadeleye atamayla gelmiş olan bir iki adet vasıfsız yöneticini de göndererek seçim isteyen yöneticiyi uyarttıracaksın.

Delege seçimlerini sendikal demokrasinin gereği olarak değil formalite icabı göstermelik olarak yaptıracaksın, arkadaşlarımızın aday olmalarını engellemek için kimsenin haberi olmadan kimseye duyurmadan oldu bittiye getirerek temsilci atamalarına benzer şekilde istediğin kişileri delege yapacaksın. Bu usulsüzlükten dolayı kurum ile üyeleri davalık hale getireceksin.

Sözleşmeyi tabanın bilgisi ve oluru olmadan bitirip, eleştirenleri hain ve birilerinin kalıntısı diyerek suçlayıp ayrıştırıp hedef haline getireceksin. 

Tek yetkili Genel yönetim kuruludur deyip alt kademelerde görev yapan yöneticileri kale almayacak, hiçbir konuyu onlarla paylaşmayacaksın. 

Başkanlar kurulu toplantısı yapmadan başkanlar kurulu adına açıklama yayınlayacaksın.

Kafanıza göre alacaksınız satacaksınız kurumumuzun bütün imkânlarını hiçbir yöneticiyi bilgilendirmeden kullanacaksınız.                                                                                                                                  

Sorgulayan, eleştiren, doğruları konuşan, size değil tabana hizmet ederek tabanın sevgisini ve desteğini kazanan temsilcileri görevden alıp, yöneticileri görevden uzaklaştırıp, O kişiylerle ilgili hedef haline getirecek açıklamalar yaparak haksızlık yapacaksın, kayıtsız şartsız sana itaat edecek kişileri göreve getireceksin. 

Sizin hariciniz de hiçbir yöneticinin ve temsilcinin düşüncelerini özgürce, ama üyelerimizle, ama basın aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmasına müsaade etmeyeceksiniz.

Herhangi bir konuyla ilgili basın aradığın da ne söylenmesi gerektiğini veya konuşulup konuşulmaması gerektiğini siz söyleyeceksiniz. Ben de seçilmiş bir yöneticiyim benimde ifade etmek istediğim düşüncelerim var diyerek hareket eden ve açıklama yapan, kişi GEBZE şubeye çağırılıp basından uzak duracaksın yoksa bu senin için iyi olmaz denerek tehdit edilecek. 

Kurumun en etkili ve yetkili organlarından olan, Denetim kurulunu kendinizi aklamak için Disiplin kurulunu ise sizin icraatlarınızı eleştiren ve kendinizce kendinize rakip olarak gördüğünüz kişilere karşı tehdit olarak kullanacaksınız.                                                                                                                             Kendine hedef yaptığın kişileri yasal anlam da suçlu gösterebilmek için kurumun tüzel kişiliğine zarar veriliyor diyerek suçlayacaksın. 

Sonra çıkıp da Demokrasi den, Adaletten, Birlik ve Beraberlikten, Eşitlikten ve Özgürlükler den bahsedeceksin. Bu tür uygulamalar yapan karanlık zihniyeti şiddetle kınıyor ve lanetliyorum.

Kurumumuzun gerçek sahipleri olan emekçi kardeşlerim;

Hepinizin bildiği üzere yaklaşık iki yıldır haksız yere düzmece bir disiplin kurulu görüşü ve yönetim kurulu kararıyla görevden uzaklaştırılmış bulunmaktayım. Görevimden uzaklaştırılmış olsam da resmi olarak bu kurumun şube başkanı ve üyesiyim. Kurumumuzda yaşanan bütün gelişmeleri takip etme, yapılanları sorgulama, eleştirme ve fikir beyan etme hakkına her üyemiz olduğu gibi bende sahibim.

Demokratik ortamlarda göreve gelen kişiler sorgulana bileceklerini, hesap vermeleri gereke bileceğini, eleştirilebileceklerini her zaman kabul etmek zorumdadırlar. Bu durumu kabul edemeyenler hiç bir zaman demokrasiden, adaletten, haktan, hukuktan ve özgürlüklerden bahsedemezler.

Hiç bir yönetici temsil ettiği kitlenin eleştirilerinden, sorgulamasından kurtulmak için kurumun tüzel kişiliğini ve o kurumun organlarını kendisine koruma kalkanı olarak kullanamaz. Maalesef üzülerek belirtmek isterim ki; Benim haksız yere yaşadığım olayda da ve son günlerde kurumumuz yöneticileri hakkında yerel basında ortaya çıkan iddia ve suçlamalarda da, yöneticilerimiz bu iddia ve suçlamalara cevap vermek yerine, kendilerini kurumumuzun tüzel kişiliği arkasına gizleyerek bulundukları her ortamda sendikanın tüzel kişiliği zarar görüyor, bu suçlamalarda bulunanlar sendikamıza olan güveni zedeliyorlar şeklinde saçma sapan açıklamalarda bulunuyorlar. Hesap sormak, eleştirmek, fikir beyan etmek, seçme seçilme hakkı istemek, eşitlik ve adalet istemek hepimizin en doğal haklarımızdır. 

Tüzel kişiliğe zarar verenler;

Kurumuzu demokrasi dışı uygulamalarla yönetenlerdir.

Hak ve özgürlüklerimizi elimizden alanlardır. 

Hepimize ait olan kurumumuzu ve imkânlarını babalarının malıymış gibi kullananlardır.  

Eleştiri ve sorgulamalarımıza tahammül edemeyip bizi ekmeğimizle geleceğimizle tehdit edenlerdir.

Kendilerine sağladıkları ayrıcalıklarla sendikalar da ağalık düzeni var, rant var saltanat var, dedirtip onurlu kurumlarımızın isimlerini lekeleyenlerdir. 

Kurumumuzun bize ait olan imkanlarını kendilerine rant olarak görerek haksız kazanç sağlayanlardır.

Kendileri ile ilgili yapılan suçlamalar karşısında suçluluk psikolojisi ile, yapılan suçlamalara cevap vermeyerek hesap verip aklanmaktan korkanlardır.Sendikamızın onurlu ismine basında kamuoyunda ve üyeleri nezdinde bu kurumda yolsuzluk yapılıyor lekesi sürdürenlerdir. 

Emekçi kardeşlerim; Emeğin ne kadar kutsal bir değer olduğunu ve bu makamların gelip geçici olduğunu en az sizin kadar düşünen bir kardeşiniz olarak;Yaklaşık on beş yıldır sürdürdüğüm bu onurlu mücadelede eksiklerim ve hatalarım mutlaka olmuştur. Hiçbir zaman şahsi menfaat gütmemiş ve makam hırsına kapılmamışımdır. Amacım sadece temsil ettiğim kitleye hizmet etmek ve bulunduğum görevin hakkını layıkıyla verebilmek olmuştur. Bu bağlamda kimsenin hakkını yememiş, çalmamış, çaldırmamış ve hesabını veremeyeceğim hiçbir kararın altına imzamı atmamışımdır.

Genel başkanımız rahmetli olduktan sonra birçok kişiden kurumumuzdaki yöneticilerin bazı usulsüzlükler yaptıklarına dair bilgiler benimle paylaşılmaya başlandı. Bu bilgiler çok ilginç ve araştırılması gereken bilgilerdi. Bende bu kurumda çalmamış, çaldırmamış, şahsi menfaat gütmemiş ve sorumluluk sahibi bir şube başkanı olarak bu bilgileri araştırdım.

Araştırmalarım neticesinde gelen bilgilerin doğruluğunu anladığımda, şuan ki genel başkanımızı ve şuan ki mali sekreterimizi arayarak rahatsızlığımı ciddi bir tepki ile kendilerine bildirdim. O olaydan sonra şahsıma karşı bir yıpratma, dışlama ve yok etme çalışması başlatıldı. O dönem elimde bir belge olmadığı için bana ulaşan birçok olayı ispatlayamadım. Kendileriyle ilgili yolsuzluk iddiaları basında yazılmaya başlanan yöneticiler, bu haberlerin benimle ilgisi olmamasına rağmen, haberleri benim servis ettiğimi düşünerek sendikamızın tüzel kişiliğine zarar verdiğimi de iddia ederek, düzmece bir kararla makamlarının gücünü ve bize ait olan sendikamızın maddi olanaklarını da kullanarak bazı yerel basını da yanlarına çekerek algı operasyonuyla ve düzmece bir kararla beni şube başkanlığı görevimden uzaklaştırmayı başardılar.

Yaklaşık üç ay önce Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına sendikamızın yöneticileri hakkında yapılan suç duyurusundan sonra, bütün herkes şunu gördü ki, bilgi ve haberlerin kaynağı ben değilim. Bu suç duyurusu sayesin de daha önce ulaşamadığım bilgi ve belgelere de ulaşmış oldum.    

Yaklaşık 20 gündür yerel basınımızda belgeleriyle ve şahitleriyle birlikte çıkan bazı haberleri de incelediğimde, bu konuların Savcılığımız tarafından araştırılması gerektiğini düşündüm. Kurumumuzun şube başkanı olarak, kurumumuzun daha fazla zarar görmemesi ve bir usulsüzlük varsa sorumlularının hesap vermesi, gerçeklerin ortaya çıkması, hem üyelerimizin hem de kamuoyu vicdanının rahatlaması için bana gelen ve benim de araştırmalarım neticesin de ulaştığım bilgileri de sunarak, yaklaşık 14 bin üyemiz adına 17.09.2021 tarihinde Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığımıza şikâyet dilekçemi vermiş bulunuyorum.Sendikamız,tüm üyelerimiz ve onurlu mücadelemiz adına hayırlı olmasını diliyorum.

Bu Onurlu Hak Mücadelesin de Onurlu bir Duruş Sergileyerek HAKTAN, HAKİKATTEN, DEMOKRASİ VE ADALETTEN yana tavır alarak mücadele eden bütün Yöneticilerimi, Emekçi kardeşlerimi, Basın mensuplarımızı ve tüm Kamuoyumuzu Saygı, Sevgi ve Hürmetlerimle Selamlıyorum.  

Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı  /  Yusuf  BAYRAKTAR"                                           

Yusuf Bayraktar'ın savcılığa verdiği suç duyurusunda çok önemli konuların olduğu getiriliyor.

20 Eyl 2021 - 13:01 - Bunlar Konuşuluyor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

14

Sözleşmeli - Sanki kendi döneminde farklıydı sözleşmelilirim hep haklarını yediler kardeşleri pirellide en rahat bölümdeydi onları cabuk unuttu kim bizim hakkımızı yediyse Allah iki katını onlardan cıkarsım

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 22 Eylül 02:04
13

Eski Goodyear Li - O kadar yolsuzluk yapılırken sen camideymiydin.o çamurun için de sende vardın sende yemleniyordun. Baş hırsız ölünce sana mama vericek kimse kalmayınca başladın boyundan büyük işlere.sen mikser gibisin adama 40 yıllık karısını boşatırsın.sen önce baş hırsızla birlikte işten attirdigin adamların hakkını nasıl odiyceksin

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 21 Eylül 22:30
12

Prometeon - Yusuf edendi sen zaten sözleşme açıklamasında o işçiye bağırın lan dedin o zaman bittin boşuna kendini yorma Bunlar eskidende vardı hemde senin dönemindede vardı neden ozaman çıkıp savcılığa suç duyurusunda bulunmadın çünkü sende biliyorsun daha kötü olaylarla karşılaşırdın

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 16:40
10

Teknikçi - İyi demiyorum güzel bir toplu sözleşme bütün dedikodulari bitirir

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 20 Eylül 23:39
09

İşçi Bilinci - Yapı seni etkilerken sen yapıyı etkilemede yetersizlik durumu.yapıyı inşa etmede kendinle kontrat kuramama.karşılaşamama ve anlamsızlığın getirdiği aklın dumura uğraması eylemsizlik.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 23:22
08

Pirelli - Beyler haksızlığın karşısında susan dilsiz şeytandır Yusuf başkana helal olsun karınca misali ateşe su taşıyor bunlar gün yüzüne çıksın die başkanım şunu bilin ki ömrümüzün sonuna kadar yanındayız seni bu sendikanın başında görmek istiyoruz Allah yardımcın olsun canı gönülden yanındayız

Yanıtla . 6Beğen . 6Beğenme 20 Eylül 22:31
07

Prometeon Işçisi - Ocak ayında sözleşmemiz var yeter artık sizin hesap çıkar menfeatlarınız yüzünden işçiyi zora sokuyorsunuz Bırakın koltuk savaşlarını da işçiye zam nasıl alınır 6/2 nasıl geri gelir iş yüklemesi işçiye yapılan baskı nasıl biter bunları konuşun Bıııktııık sizin koltuk ve çıkar ilişkilerinizden yeter artık bıkkktıııkkk

Yanıtla . 9Beğen . 4Beğenme 20 Eylül 21:19
06

Birisi - Sayın Allattin sarı adam suç duyurusunda bulunmuş çık ve iftira atıyo de

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 17:48
04

Kimbilir - Eskiiiiii genel başkanının mal varlığı ve yolsuzlukları ile ilgili idaalara karşı tek kelime etmeyip onu bunu suçlayarak bi de gidip şov yaparcasına suç duyurusunda bulunuyorsun.Sonrada "çalmadım çaldırmadım,koltuk heveslisi değilim gibi tamamen duygusal ve ajitasyon içeren bir basın açıklaması yapıyorsun bizden de bunu yememizi bekliyorsun öylemi?Valla aklımızın zekatı senin geri kalan ömrüne yeter yusuf efendi.

Yanıtla . 9Beğen . 7Beğenme 20 Eylül 16:21
03

Eskiden işçiydi - İyide suçlamaların tamamı ölen (senin tabirinle rahmetli)genel başkanına ait .Hemde seninde yönetimde bulunduğun döneme ait.15 senedir duymadığın hatta şüphe bile etmediğin genel başkanın (benim tabirimle ölen) ne var ne yok hepsini amuduyla götürmüş.Madem o kadar namuslu ve dürüstsün diyelimki 15 senede de hiç şüphe duymadın ,eeeee şimdi duydun "de hadi ölen genel başkanım da malı götürmüş bende uyumuşum "desene babayiğitsen .Hadiiiiii....

Yanıtla . 16Beğen . 5Beğenme 20 Eylül 16:11
01

Selim - Helal olsun adam gibi adamsın kardeşim bizim adımıza tek mücadele eden sensin kardeşim her daim yanındayım

Yanıtla . 7Beğen . 13Beğenme 20 Eylül 14:27
05

Dehset - @Selim 01 nolu yoruma cevabı: Ya adama sorarlar rahmetli başkan oldunda lslerbu şekilde yürüyordu niye çıkıp sesini cikartamiyodu ozaman kediydidide şimdiki arslan oldunu farkett yemezlert yemezlerr

Yanıtla . 9Beğen . 6Beğenme 20 Eylül 16:22


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 41 41
Reklam bilgi