Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 9,6155
Euro 11,2367
Altın 554,31

“Körfez Belediyesi yine satarak bütçe yaptı”

Körfez Belediyesi 2022 yılı tahmini bütçesi tartışmalı ve eleştirilerle, Millet İttifakı’nın şerh raporlarıyla oy çoğunluğunu alarak geçti

Yapılan komisyon çalışmaları ve meclisteki görüşmeler sonrasında kabul edilen rapor hakkında açıklama yapan ve şerh raporu vermelerinin nedenlerini sıralayan CHP Belediye Meclis Üyesi Sevgi Yaman, 10 milyon lira olarak hesaplanan arsa satışlarının açıklanmaması ve geçen sene satışları yapılamayan belediyeye ait daire ve büroların yine elde kalma ihtimali olduğunu düşündüklerini söyleyerek şerh kararı aldıklarını açıkladı.

Sevgi Yaman açıklamasında, Körfez Belediyesinin yine satışa odaklı ve müteahhitlere iş yaptıracağı bir bütçe hazırladığını ifade ederek yaptığı açıklamada, “Belediye bütçesi, bir mali yıl içindeki gelir ve gider tahminlerini gösteren, gelirlerin toplanmasına, harcamaların yapılmasına izin veren belediye meclisince mali yılbaşında uygulamaya konulmak üzere görüşülüp kabul edilen hukuki bir metindir. Belediyeler bütçelerini stratejik planlarında yer alan misyon, vizyon, stratejik amaç ve hedeflerle uyumlu ve performans esasına dayalı olarak hazırlar.

Öncelik olarak 2022 mali yılına ait gider tablolarını incelediğimizde ilk olarak 2021 yılıyla kıyaslandığında personel giderlerindeki artış göze çarpmaktadır. 2021 yılında personel giderlerinin 31.191.211 TL, sosyal güvenlik primi giderlerinin ise 4.413.815 TL olduğu görülmektedir. Yine 2021 yılında mal ve hizmet alımları içerisinde Körpaş’ tan sağlanan personel ihtiyacının takip edildiği müteahhitlik hizmetleri hesabı 67.060.000 TL’dir. Bu rakamları 2022 yılında şu şekilde görmekteyiz; Personel giderleri 35.186.000 TL, sosyal güvenlik primi giderleri 5.185.000 TL ve yine mal ve hizmet alımı içerisinde yaralan Körpaş personeline ait giderleri gösteren müteahhitlik hizmetleri 89.300.000 TL’dir. 24 Aralık 2017 tarihinde Resmî Gazete’ de yayımlanan 696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin kadroya geçişi düzenlenmiştir. Buna göre merkezî idarede çalışan taşeron işçiler doğrudan merkezî idarenin işçi kadrolarına geçiş yaparken belediyelerde çalışanlar belediye şirketlerinde işçi statüsünde çalışmaya başlamıştır. Bu kapsamda kadroya gecen işçilerin ücret ve diğer özlük haklarını korumaya yönelik yapılan toplu iş sözleşmeleriyle beraber Körfez Belediyesi’nin de Körpaş’ tan aldığı işçi hizmeti için artan bir personel maliyeti doğmuştur. Bu rakam gecen yıla nazaran yaklaşık 23 milyon civarındadır. Bizler için Körfez Belediyesi’nin işçilere istihdam yaratıyor olması desteklenecek bir durumdur. Fakat yukarıda bahsetmiş olduğum nedenlerle artan işçi maliyetleri bütçede gelir- gider dengesi acısından takip ve ileriki yıllarda tedbir almayı gerektirebileceğini düşündüğümüz bir kalemdir. Bütçenin hemen hemen yarısını oluşturan bir gider kalemi olarak dikkat edilmesi gerektirmektedir.
Gelirler kısmını inceleyecek olursak karşımıza daha çok genel bütçe vergi gelirleri üzerinden alınan katkı payları, diğer kamu kurum ve kuruluşlar ile sanayi kurumlarından alınan bağışlar yüksek rakamlar olarak çıkmaktadır. Burada dikkat çekilmesi gereken nokta ise Belediyenin kendine ait yaratabileceği gelir kalemlerinin bir önceki yılla paralellik göstererek yine satışa dayanmasıdır. 2021 yılında sermaye gelirleri 39.300.000 TL olurken 2022 yılında bu rakam 32.750.000 TL’ dir. Bunun 22.750.000 TL si bina, 10.000.000 TL’si yine arsa satışıdır. Bu da gösteriyor ki Belediyeye ait gerek İlimtepe bölgesindeki daireler gerekse Sarnıçhan’ da ki dükkânların satışı beklenildiği gibi 2021 de maalesef gerçekleşememiş ve 2022 yılına olduğu gibi temenni umuduyla bırakılmıştır. 10.000.000 TL olan arsa satışıyla ilgili verilen bilgilerin de yetersizliği sebebiyle Millet İttifakı olarak 2022 Mali Yılı Bütçesine şerh koyduğumuzu belirtir yüce meclisi sevgi ve saygıyla selamlarım” şeklinde konuştu.

13 Eki 2021 - 13:17 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 41 41
Reklam bilgi