Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 16,1920
Euro 17,4658
Altın 965,28

Kocaeli Avukat hangi davalara bakar?

Klasik anlamda avukatlık mesleğini hak savunuculuğu olarak tanımlayabiliriz

Haber albümü için resme tıklayın

Kanunlar tarafından tanınmış hak ve yetkilerin kullanılmasına aracılık etmek, müdafaa edilmesi gereken bir hak söz konusu olduğunda yardımda bulunmak ve yine hukuki anlamda yol göstermek avukatların en belirgin faaliyet alanlarıdır.

Teknolojinin sürekli olarak gelişmesi ve ticaretin hız kazanması sonucunda günlük hayatta daha fazla hukuki olay meydana gelmektedir ki bu da daha çok hukuki problem demektir. Bu nedenle her alanda bu sorunların çözümü için derinlemesine bilgiye ve uzmanlığa ihtiyaç duyulur.

Avukatlar boşanma davaları, ceza davaları, miras davaları gibi alanlarda çalışma yapmanın yanı sıra dava süreci dışında değerlendirilen sözleşme, ihtarname hazırlama, yazılı ve sözlü danışmanlık verme gibi konularda da hizmet vermektedir.

Avukatlık Hizmeti Neden Gerekli?

Hukuki bir meseleyi başından sonuna kadar takip etmek o konuyla ilgili yazılı düzenlemeleri bilmeyi ve güncel gelişmeleri izlemeyi gerektirir. Bir davanın takibi çoğu zaman ilgili mevzuat hükümlerine hakim olmanın yanı sıra o davayla ilgili yakın zamanda mahkemelerce verilmiş kararlardan haberdar olmayı da zorunlu kılar.

Hukuki bir problemi henüz ortaya çıkmadan çözmek her zaman için en kazançlı olan yoldur. Kiraya verdiği evinde oturmaya başlayan kiracısından aldığı yazılı tahliye taahhüdü ev sahibi için yaşayacağı sorunları engellemenin en güvenilir yoludur. Fakat bu tür yollar her zaman tercih edilmez. Ülkemizde ne yazık ki avukatlık hizmeti daima sorunun yaşanmasının ardından akla gelen bir seçenek olmuştur. Oysa avukatlık hizmeti almak son çare değil, her aşamada başvurulan bir destek kaynağı olarak görülmelidir. Bir avukattan hukuki destek almak sorun ortaya çıkmadan da ortaya çıktıktan sonra da başvurulması gereken bir seçenektir.

Hukuki koruma özellikle karşı tarafa nazaran zayıf konumda olan kimseler için geçerlidir. Örneğin devletin ya da büyük şirketlerin karşısında yardıma ihtiyacı olan bireyler gibi. Bu durumlarda hukuki destek olmazsa olmazdır.
Her şeyden önemlisi uzmanlık sahibi olmayı gerektiren hukuk gibi bir alanda profesyonel destek şarttır.

İş Davaları

İş hukuku kapsamında çok sık karşılaşılan bazı dava türleri vardır.

Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücretleri gibi alacaklar işçilik alacakları davası kapsamında değerlendirilir. İşten ayrılan işçinin hak ettiği ve henüz ödenmemiş alacakları bu davalarda tartışılır. Alacakların ispatı bakımında banka hesapları, bordrolar, çalışma süreleri incelenir ve tanık beyanları ile bilirkişi raporları doğrultusunda karar verilir. Bu davalarda alacakların doğru hesaplanıp talep edilmesi önemlidir.

Bir diğer önemli dava türü hizmet tespiti davasıdır. Bu dava işçinin, işveren nezdindeki çalışma sürelerinin yani sigortalılık süresinin tespitini amaçlar. Tespiti talep edilen çalışma dönemi yakın ya da uzak bir geçmişe ait olabilir. Tanık beyanlarının belirleyici nitelikte olduğu bir dava türüdür.

İşe iade davaları da işçilerin işten çıkarılmalarının ardından sıklıkla başvurdukları bir dava türüdür. Aynı işyerinde en az altı ay çalışmış olan kişiler iş sözleşmelerinin işveren tarafından geçerli bir nedene dayanmaksızın feshedilmesi halinde aynı şartlar altında çalışmaya devam edebilmek için işe iade davası açarlar. Bu davada boşta geçen süre ücreti ve işe başlatmama halinde 4 ila 8 aylık işe başlatmama tazminatına hak kazanılabilir. 

Ceza Davaları

İstatistiklere göre ülkemizde en çok malvarlığına karşı suçlar işlenmektedir.

Mala zarar verme suçu kasıt gerektiren bir suçtur ve çeşitli şekillerde işlenebilir. Şüpheli ya da sanık açısından bu suçla ilgili olarak etkin pişmanlık hükümleri avantajlıdır. Mağdurun zararının giderilmesi durumunda verilecek cezalarda indirim ya da ertelemeler sağlanmakta, tutukluluk süreleri kısalmaktadır. Ayrıca uzlaşma halinde de hiç ceza almaksızın dosyanın kapatılması sağlanabilir.

Şerefe karşı işlenen suçlar arasında sosyal medyanın yaygınlaşmasının da etkisiyle hakaret suçu önemli yer tutar. Bu suç alenen gerçekleşebileceği gibi mağdurun gıyabında da işlenebilir. Yine Cumhurbaşkanına hakaret suçu da ayrıca bir suç tipi olarak düzenlenmiş ve günümüzde de titizlikle soruşturulmaktadır.
Yine tehdit suçu da iletişim imkanlarının gelişmesine bağlı olarak artış göstermektedir. Bu suç da tıpkı hakaret suçu gibi suçun bazı şekilleri açısından uzlaşmaya tabidir. Tehdit suçunun basit hali mağdurun şikayetine tabidir. Suçun diğer halleri ise resmi makamlar tarafından re'sen soruşturulmalıdır.

07 Şub 2022 - 17:03 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 41 41
Reklam bilgi


Anket Kocaelispor'da kimi teknik direktör olarak görmek istersiniz?