Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 16,1920
Euro 17,4658
Altın 965,28

CHP’den 2021 faaliyet raporuna “Red” oyu

Körfez Belediyesi 2021 Yılı faaliyet raporu Mart ayı Meclis Toplantısı'nda okundu ve grupların görüşleri alınarak oylama yapıldı. Toplantıda faaliyet raporunu tutarsız bulan ve performansı yetersiz gören CHP grubu red oyu kullandı

CHP Grubu adına gerekçelerini açıklayan Grup Sözcüsü Sevgi Yaman, yapılacağı söylenen ama başlanmayan projeleri de gündeme getirdi. Sevgi Yaman gerekçe açıklamasında, “ Belediye başkanı, 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununun 41 inci maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen biçimde; stratejik plân ve performans programına göre yürütülen faaliyetleri, belirlenmiş performans ölçütlerine göre hedef ve gerçekleşme durumu ile meydana gelen sapmaların nedenlerini ve belediye borçlarının durumunu açıklayan faaliyet raporunu hazırlar. Faaliyet raporunda, bağlı kuruluş ve işletmeler ile belediye ortaklıklarına ilişkin söz konusu bilgi ve değerlendirmelere de yer verilir.

Faaliyet raporları; sorumluluk, doğruluk ve tarafsızlık, açıklık, tam açıklama, tutarlılık ilkelerine uygun olarak, yıllar itibarıyla karşılaştırmaya imkân verecek biçimde hazırlanır. Ve yine faaliyet raporları, bir mali yılın faaliyet sonuçlarını gösterecek şekilde hazırlanır.
Körfez Belediyesi 2021 yılı faaliyet raporu ile ilgili tespit ettiğimiz; faaliyet raporlarında bulunması gereken özellik ve şekil-şartlarını da göz önünde bulundurularak muhalefet gerekçelerimizi şöyle sıralayabiliriz.

Körfez Belediyesi 2021 yılı faaliyet raporunda, kamu idarelerinin performans hedeflerine ulaşmak amacıyla yürüttükleri faaliyetlerin sonuçlarını ölçmek, izlemek ve değerlendirmek için kullanılan performans göstergeleri stratejik planla karşılaştırma yapmaya çok da elverişli değildir. Performans göstergelerini en sonda yer alan sonuçlar tablosunda değil de stratejik planda olduğu gibi amaç ve hedef doğrultusunda müdürlük müdürlük inceleme yapmaya daha uygun olmasını isterdik.

Yine faaliyet raporlarında yer alması gereken en önemli hususlardan birisi kullanılan kaynaklara, bütçe hedef ve gerçekleşmeleri ile meydana gelen sapmaların nedenlerine, varlık ve yükümlülükler ile yardım yapılan birlik, kurum ve kuruluşların faaliyetlerine ilişkin mali tablolarıdır. Sayfa 43’ü inceleyecek olursak Körfez Belediyesi’nin 2021 yılında öngörülen gelir bütçesi 237.900.00,00 TL ’idi. Bu bütçenin sadece 199.383.600,25 TL’sinin gerçekleşebildiğini görmekteyiz. Gider bütçesini inceleyecek olursak 230.006.108,56 TL’dir. Gelir gider arasındaki fark 30.622.508,38 TL’dir. Önceki yıllara nazaran bu ciddi bir açıktır. Bir sonraki yıllarda da bu gelir gider dengesizliğinin Belediyemizi farklı finans arayışlarına sürüklemesi kuvvetle muhtemeldir. Bu açıkla beraber yine 2020 faaliyet raporunda Körfez Belediyesi’nin 450 milyon borcunu kapattık diye övünüp gazete kupürleriyle süslediğiniz, basın ve kamuoyuna “Körfez Belediyesi artık borçsuz belediye” diyerek yarattığınız algıyı size tekrar hatırlatır önlem alınmazsa gelinen noktanın aynı olacağını ifade etmek isterim. 

Yerel yönetimlerde bütçe gelirlerinin en önemli kalemini vergi geliri oluşturmaktadır. 2021 yılında vergi gelirlerinin 20.621.667,55 TL’si yani %20’lik kısmı tahsil edilememiştir. Belediye gelirlerinin en önemli gelir kalemini oluşturan vergi gelirlerinin zamanında tahsil edilmesi önemli bir husustur. 
Yine bina, arsa, arazi, taşınmaz satışlarını kapsayan sermaye gelirleri hesabının öngörüldüğü oranda gerçekleşmediğini görmekteyiz. Son 3 yılda sürekli bütçeye satılacağı ümidiyle konulan ve bizim 2020 yılında bütçelerin satışlara dayandırılmaması gerektiği düşüncemiz 2021 yılı faaliyet raporunda gözler önündedir. Aynı durumla 2022 yılında da karşılaşılacağı düşüncesindeyim.

Belediyenin gider bütçesine bakacak olursak; sermaye harcamalar, sabit sermaye edinimleri gayrimenkuller ya da gayri maddi aktiflerin edinimi için yapılan ve mal varlığın arttıran ödemeler ile taşınmaz mal yapımı ile bakım onarımın gerektirdiği yıkım ve enkaz temizleme işlerinin de takip edildiği sermaye giderleri hesabı 59.444.000,00 TL’dir. Bunun 49.667.478,82 TL’si gerçekleştirilebilmiştir. Yatırım ve hizmetlerde beklenilen performansın yakalandığından bahsedemeyiz. 

Stratejik plan sayfa 127 de Park ve Bahçeler Müdürlüğü kapsamında yer alan yeni rekreasyon alanlarının yapılması İlimtepe , Hereke, Yarımca ve Tütünçiftlik Fener Gölü Millet Bahçeleri Sevindikli –Sipahiler mesire alanı hobi bahçeleri ile ilgili sizden bilgi istiyoruz. Ne aşamadadır? 2021 faaliyet raporunda sayfa 77’de yanlızca İlimtepe mesire alanına ait bir fotoğraf görmekteyiz. İlimtepe millet bahçesi ve tüm bu faaliyetler hangi aşamadadır?
Yine stratejik plan sayfa 83’de ve faaliyet raporu sayfa 81 ve 243’de belirtilen sanayi tehdidi altındaki Kabakoz ve Barbaros Mahallerinin dönüşümünden bahsedilmektedir. “ Kocaeli Büyükşehir Belediyesince imar planı onaylanmıştır” denmektedir. Stratejik planda 2021 yılında bu hedefin %40 oranında gerçekleşeceği öngörülürken faaliyet raporunda %30 ile bu hedefin yüksek performans gösterdiği kabul edilmiştir. 2020 yılında da %30 performans gösteren bu hedef 2021 yılında da %30 performansla başarılı sayılmıştır. İki yıl ard arda aynı gerçekleşen değeri gösteren bir proje nasıl çok iyi performans durumundadır anlamakta güçlük çekiyorum. Burada ki çelişkiyi açıklarsanız sevinirim.

Sayfa 87’de Hereke’li vatandaşların bizlere de sık sık dile getirdiği talepte bulunduğu Yukarı Hereke Kapalı Pazar Alanı için yapılacak deniyor. Herekeli merak ediyor ne zaman yapılacak? Yine tır parkıda bunlardan bir tanesidir.

Yine sayfa 87’de 3 yıl önce bizimde yazılı olarak önerge verdiğimiz Kadın Sığınma Evi ile ilgili bir binanın onarılarak kullanıma uygun hale geleceği söylenmiştir. Neden hala yıllardır faaliyete geçirilemedi?

Sayfa 91’de Hereke Kalesi’ne ait bir fotoğraf görmekteyiz. Bunu döneminize ait bir proje olarak mı değerlendiriyorsunuz? 2020-2024 stratejik planda ve diğer raporlarda herhangi bir hedef kartı, performans göstergesi yoktur. Dolayısıyla bunu bu dönemin projesi olarak değerlendirmek yanlış olacaktır.

Faaliyet Raporu Sayfa 242’yi inceleyecek olursak geri dönüşümü yapılan katı atık miktarının, kişi başına düşen yeşil alan miktarının, park ve bahçelere kurulan güvenlik kamerası oranının çok zayıf olduğu gözlemlenmiştir. Bilhassa yeşil alan miktarının korunmasını önemsiyoruz.
Sayfa 243’de İmar planlarında kentsel gelişim alanı olarak belirlenmiş alanların imar uygulamalarının tamamlanması içeriğini görmekteyiz. Kalburcu –Belen –Dereköy – Sipahiler uygulama imar planlarında yapılacak değişiklikler göze çarpmaktadır. Köylere mahalle statüsü kazandırılmasıyla sıkıntıların çözülmesi bir yana dursun farklı sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu performans durumu bir önceki yılda çok zayıf kalmıştır. Dolayısıyla köylerin sıkıntı ve sorunlarına daha fazla eğilim gösterilmesi gerektiği kanısındayım. Ve yine aynı sayfada kent siluetini geliştirecek ve estetiğini iyileştirecek cephe iyileştirme projelerinde Körfez Belediyesi’nin çok zayıf kaldığı görülmektedir.

Sayfa 253 performans göstergesi 2.3.3’ de bakım onarımı yapılan yol oranının hedefin üstünde performans gösterdiği belirtilmiştir. Körfez’in tüm mahalleri alt ve üst yapı çalışmışlarının bir türlü bitirilememesinden şikâyetçi iken ve hatta bununla ilgili eylem bile yapmışken siz nasıl bunu nasıl başarılı sayabiliyorsunuz anlamış değilim.

Sayfa 251’ de nüfusu giderek artan ilçemizin iyileştirilmesi gereken bir yönü olarak yeni otopark alanlarının arattırılmasından bahsedilmektedir. Aynı zamanda otogara da ihtiyaç olduğu düşüncecindeyim. Otopark alanlarındaki eksiklikle ilgili özeleştirinize tamamı ile katılıyorum. Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Grubum adına red gerekçelerimizi sayarak sözlerime son veriyor ve yüce meclisi sevgi ve saygıyla selamlıyorum” dedi.

06 Nis 2022 - 13:21 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Bakemmmmm - Anlayamadığımız bir konu var.

Sn.Erkan Uygun Mecliste cengaver gibi muhalefet yapıyordu körfez belediye meclisinde...

Önemli ve nokta bazlı konulara deginiyordu.

Sahte iş bitirme belgelerini ilk ondan duymuştum mesela ve daha bir çok konuyu.

Körfezde takdir toplamaya başlamıştıki!

Sonra ne olduysa bir el birileri sanki devreye girdi doğruları dile getiren Erkan uygun susturuldu.

Yaklaşık 1 yıldır muhalefet yapmayan Erkan uygun Şener söğüt ilede çok uyumlu çalışmaya başladı.

Oysa ki Körfezde malzeme bitmez.

Malzeme çok çünkü ekipte liyakat yok.

Kaldı 2 yılları...

Bastır CHP bastır.

Bu fırsat bur daha gelmez.

Son olarak Şener söğüt un faruk denliyi Encümen başkanlığından aldığı yerine geçen dönem ismail baranın temizlik işlerine sürdüğü Şener sögütun ise bu dönem başkan yardımcısı yaptığı herkesin arkasından konuşan ama yüzlerine gülen Osmsn Yurtu getirdiği söyleniyor.

Neler oluyoooo körfez belediyesinde yakında kokusu çıkar.

İki kişinin bildiği Sır değildir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Nisan 20:56


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 41 41
Reklam bilgi


Anket Kocaelispor'da kimi teknik direktör olarak görmek istersiniz?