Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,7655
Euro 7,5796
Altın 369,71

Fikri Işık doğru söylüyor

Eskiden bu kentte siyasetin en önemli konusu CHP’nin kendi içindeki sıkıntı ve çekişmeleri, kavgaları olurdu.

CHP yine aynı durumda. Ama aylardır AKP içindeki sarsıntılar, kavga ve dedikodular, CHP’nin çok önüne geçti.

AKP’de büyük sıkıntılar var. Hem Ankara’da genel merkez düzeyinde, hem yerelde partinin içi fokur fokur kaynıyor.

Hemen her partili, hatta parti yöneticisi dışarıda dedikodu yapıyor. Partililer her ortamda birbirlerinin aleyhinde konuşuyor, atıp tutuyorlar.

Ama yüz yüze geldiklerinde durum değişiyor. Aslında AKP teşkilat düzeni açısından ülkemizin en organize siyaset kurumu.

İlçe divan toplantıları, il divan toplantıları yapılıyot. Genel merkez sık sık il başkanlarını bir araya getiriyor. Partisi ile ilgili bir eleştirisi, önerisi, tavsiyesi olan AKP’li bu platformlarda konuşabilir. Oralarda konuşmuyorlar; “Aman Reis duyar, aforoz edilirim” korkusu var.

——

Geçenlerde Tütünçiftlik Kültür Merkezi’nde AKP Körfez İlçe 94. Genişletilmiş Danışma Meclisi toplantısı yapılmış.

Aslında son zamanlarda parti çalışmalarında eskisi kadar sık gözükmeyen eski bakan, Kocaeli milletvekili Fikri Işık da bu toplantıya katılmış. Işık, partililere önemli bir konuşma da yapmış. Şöyle demiş:

“Kendi içimizde siyasi muhasebe yapmalıyız. Sizler de görüşlerinizi, önerilerinizi söyleyeceksiniz. Bizler, sizlerden almamız gereken mesajları alacak, gereğini yapmaya çalışacağız. Kendi içimizde eleştiriden çekinmeyeceğiz. Şu darılır, bu darılır, şunu söylersem Belediye Başkanı bana kızar diye düşünmeyeceğiz. Ama bu kapıdan çıktıktan sonra, biz Ak Partiliyiz diyeceğiz.”

Fikri Işık benim tanıdığım en zeki, ileriyi en iyi görebilen siyasetçilerden biridir.

Partisi AKP için yaklaşan tehlikeyi, kaçınılmaz sonu görebildiğini düşünüyorum. Bu nedenle bütün AKP’lilerin Fikri Işık’ın bu nasihatini çok dikkate alması gerektiğine inanıyorum.

——

Türkiye’nin 1950’lerde başlayan “Çok partili demokrasi” dönemi, henüz bir asrı bile doldurmadı. Ama ülkemizin siyasi mezarlığına baktığınızda pek çok siyasi mefta görürsünüz.

Her şeye rağmen, kimi zaman 10’un altına düşüp, dibe vurmuş olmasına rağmen ayakta kalmayı başarmış yegane parti, Cumhuriyeti kuran demokrasiyi getiren CHP olmuştur.

1980 sonrası, Turgut Özal’ın ANAP’ı çok güçlü şekilde iktidara gelmişti.

1983’de kazandıkları ilk seçimin ardından ANAP gücünü giderek arttırdı. Bütün büyük belediyeleri de kazanıp, yerel iktidarını da pekiştirdi.

ANAP ve Özal 1980’lerde ve 1990’ların başında hiç gitmeyecek, hep iktidarda kalacak gibi görünüyordu.

Ama gittiler, hem de paldır küldür gittiler. ANAP giderken çok sevmeyeni, çok kızanı ve çok küseni vardı. Ama toplumun büyük bölümünün ANAP’a ve Özalcılara nefreti yoktu. Eski ANAP’lılar, eski Özalcılar toplum içinde, hatta bir kısmı başka siyasi partiler içinde kendilerine yine yer bulabildi, saygınlıklarını kaybetmedi.

Bir gün AKP giderse çok daha gürültülü gidecek. Böyle bir durumda bugün AKP’li olmanın havasını atan, kaymağını parmaklayan pek çok kişi için, iade-i itibar bir hayli zor olabilir.

Bütün AKP’lilerin bu gerçekleri göz önünde bulundurması lazım. Şimdi partilerine daha çok sahip çıkmaları, daha fazla öz eleştiri yaparak AKP’nin geleceği için çözüm yolları araması lazım.

Türkiye’de geçmişte hiçbir iktidar yok ki, iktidarda bulunduğu dönemde, üç büyük şehri (İstanbul, Ankara, İzmir) ana muhalefet partisine kaybetsin, sonra da yıllarca iktidarını sürdürsün.

Bu nedenle şimdi bütün AKP’lilerin öz eleştiri yapma zamanıdır. Ya şimdi cesaretle konuşacak, yanlışları düzeltmeye çalışacak; ya da sonsuza dek susacaklar.

Fikri Işık, bence bunu öğütlüyor. Umarım en azından ilimizdeki AKP’liler bu mesajı almıştır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmet Çiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi