Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,7688
Euro 7,6343
Altın 366,99

Kaltak ne demek?

Son birkaç gündür kentin sosyal medyasında ne demekse (TT) olmuşum…

Yakın geçmişte, önümde ceket ilikleyip, nasıl yağ çekeceklerini bilemeyenler bile kalemşör olmuşlar, bana hakaret yağdırıyor, beni kınıyorlar…

Melek değilim.

Hayatım boyunca hatalar yaptım. Her defasında özür dilemişimdir.

Hatta, hata yapmadığımı düşündüğüm ama karşımdaki insanı üzüp, rencide ettiğimi gördüğüm olaylarda bile çıkıp özür dilerim.

Yaşadığım son olayda kendimde en küçük bir kusur bulmuyor ve kimseden özür dilemeye gerek olmadığını düşünüyorum.

Hatta tam tersine bana kalleşlik yapanların üzerine daha fazla gitmek, onların bütün foyalarını ortaya dökmek konusunda kararlıyım.

………………………….

Bu son olay başıma gelince“Kaltak”sözcüğünün kelime anlamını araştırdım.

Tabi en basit iş olan Google’a sordum.

Türk Dil Kurumunun“Kaltak”ile ilgili tanımlaması şöyle:

-Atın eyerinin üzeri. Meşin, halı gibi şeylerle kaplanan tahta bölümü. Kuskunu bulunmayan eyer.”

Elbette ben birisine “sen atın üzerindeki eyersin. Herkes gelip üstüne oturuyor” gibi ahlaksızca bir saldırıda bulunmadım. Kuşkusuz “kaltak” sözünün başka argo anlamları da var. Eğer birisi bu anlamları kendisine yakıştırıyorsa bu konuda da diyebileceğim fazla bir şey yok.

……………………………..

Bu son tartışmalar“Mutlu yıllar ÖZGÜR KOCAELİ”başlıklı yazımın içindeki küçük bir bölüm nedeniyle patladı.

Söz konusu yazıda“Kaltak”kelimesine takılana kadar aslında irdelenmesi gereken çok daha önemli konular vardı.

Mesela o yazıda diyorum ki:

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakınbana,(Sen CHP’liden dost olmaz sözünün doğru olduğunu bana kanıtladın)dedi.

Allah aşkına lafa bakın. Ben CHP’li değilim. Üyesi değilim. Siyasi görüşü sosyal demokrat çizgide olan, oyunu genellikle CHP’ye veren, ama bugünkü AKP politikalarını içime sindiremediğimi de açıkça belirten sıradan bir adamım.

Benim, CHP’liden çok AKP’li dostum vardır. AKP’nin politikalarını beğenmem ama“AKP’li benim düşmanımdır”diye aklımın ucundan geçirmem.

Bir belediye başkanı,“CHP’liden dost olmazmış”diyor. Üstelik 31 Mart’taki son seçimlerde pek çok CHP’li seçmenin kendisine oy verdiği de biliniyor.

Sanırım, ilimizde CHP’nin önde gelen isimleri,Cengiz Sarıbay, Fatma Kaplan Hürriyet, Haydar Akarvs. de benim gibi düşünürler. Onlar da hiçbir AKP’liyi“Düşman”gibi görmezler.

Yazımdaki bu saptamaya CHP’den hiç ses yok.

Ama aynı yazı içinde“Bu belediye başkanı her gün CHP’de örgüt görevi üstlenmiş, hatta CHP’den aday olmuş bir (Kaltak)la her gün diz dize oturup, benim dedikodumu yapıyorlar”diye yazmışım, buradaki Kaltak sözünü cımbızla çekip, beniRasim Ozan Kütahyalıgibi linç etmeye kalkıyorlar.

Bu kentteki CHP’yi ben kınıyorum.

Yuh çekiyorum.

Bütün bu tezgahlar beni bu kentteki CHP’den soğutmak, uzaklaştırmak için kurulmuşsa, bunda başarılı olunduğunu da belirtmek istiyorum.

……………………

40 yıllık yol arkadaşım, dostum, sırdaşım, meslektaşım Metin Karan, bazen baş başa kaldığımızda buna şöyle der:

-İsmet, sen aşırı şeffaf adamsın. İçindeki hep dışında. Herkesi kendin gibi samimi görüyor, herkese çok çabuk inanıyorsun. Bu nedenle de sık sık kazık yiyip, insanlar hakkında hayal kırıklığına uğruyorsun.”

Metin kardeşimin bu saptamasında ne kadar haklı olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum.

Mesela, mutlaka ben O’nun için çok büyük hayal kırıklığı olmuşumdur ama Doç.Dr.Tahir Büyükakın benim için çok daha büyük hayal kırıklığı yaratmıştır.

Sanırım 5-6 yıl kendisiyle kardeş gibiydik. Bu süre içinde zaman zaman iki medeni insan olarak tartıştığımız, münakaşa etmişliğimiz de olmuştur.

Bu süre içinde Büyükakın’la bir kez Seka Park’ta, bir kez Bilecik’te yemek yedik.

Büyükakın, Büyükşehir Genel Sekreterliği görevi sırasında, benim her yemekten sonra insülin iğnesi olduğumu görmüş, Büyükşehir Belediyesi’nin kolonyalı mendillerinden bir poşet hediye etmiştir.

Lütfen tanıyanlar sorsun. Kendisinden başka bir toplu iğne almış mıyımdır?

Bir tek yakınım için torpil istemiş miyimdir?...Ben kendisine karşı, hep samimi oldum. Hep O’nun yanında yer aldım. 31 Mart seçimleri sonrasında makamına kutlama ziyaretine gittiğimde, elimdeki bir kutu çikolatayı verdim,“Başkan, kusura bakma. Bu çikolatayı ben almadım. Bugün beni ziyarete gelen biri getirmişti, ben de sana getirdim”dedim.

Bu kadar samimi adamım…

Büyükakın,“Benim CHP’li bir düşman”olduğumu anladığı zaman, ilk iş Haldız’lara beni işten attırdı. Yerime adam bile buldu.

Sonra,“Beni ilk ziyaretinde yeğenine iş istedi”diye bana şikayet ettiği, küfür ettiği gazetecilerle kanka oldu.

…………………………

Bütün bunları tarihe not düşmek için yazıyorum.

Emin olun hiçbir şey umurumda değil. Bu denli sosyal medya maymunu olmayı hiçbir zaman tercih etmedim.

Ama dahaSES KOCAELİ’yikağıda geçirmeden bu kentte istediğimizin çok üzerinde reklamımız yapıldığı için de sevinmiyor değilim.

Benim çevremdeki insanlar, ailem üzülüyor, bu beni etkiliyor. Başka bir sıkıntı yok.

Beni ihraç etmeye hazırlananKocaeli Gazeteciler Cemiyeti’’negelince.

Hiç muhatabım değiller. O zavallılar önce bu kentte kimleri“Gazeteci”sınıfına sokarak devletin yaptığı ucuz evlere yerleştirdiklerini araştırsınlar.

Cemiyette dönen sahtekarlıkları, ahlaksızlıkları araştırsınlar. Zaten ben yıllardır o bünyenin tamamen dışındayım. Kongreden kongreye oy veriyordum. Artık bu zahmete de katlanmayacağım. Zaten yıllardır aidat ödemediğim için çoktan cemiyetten atılmış olmam gerekirdi.

Evet… Kocaeli’de bir rahatsızlık var.

İsmet ÇiğitileGüngör Arslannasıl bir araya gelirler de gazetecilik yapmaya kalkarlar diye ortaya çıkan büyük bir rahatsızlık.

Ben kendi adıma söylüyorum. Gazeteci falan değilim.

Bildiğim tek iş bu olduğu için yazı yazıyorum. Ben kendimi“İzmit sevdalısı”olarak tanımlıyorum. Korkan korksun.

Biz bu yola çıktık.

Üstelik kimseden korkmuyoruz.

Türkiye’de ve Kocaeli’de bu dönemin bir gün biteceğini, siyasi tablonun tamamen değişeceğini öngörüyorum.

O zaman yine ceket ilikleyip, el etek öpmek için yanıma gelenleri görünce, hep değerli dostum Metin Karan’ın sözlerini hatırlayacağım.

Artık kimseyi çok iyi insan, temiz insan diye görmeyecek, hep şüpheli yaklaşacağım.

Şimdiden ilan da ediyorum.

Allah fırsat verirse, bir gün birilerinden de bana yaptıkları haksızlıkların hesabını soracağım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmet Çiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi