Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,6372
Euro 7,2215
Altın 344,30

Elbette, askerimiz ve ülkemiz için duacıyız

İnsani yapım gereği, kendimi “Aile içi şiddetten emperyalist yayılmacılığa kadar her türlü şiddete karşı biri” olarak tanımlarım.

Bir babanın çocuğuna tokat atmasını da, bir emperyalist devletin, çıkar ve sömürü maksadı ile bir başka ülkenin topraklarına askerleri ile girip, bombalamasına da karşı olduğumu söyleyebilirim.

Yazılarak veya konuşularak, en küçük bir silah kullanılmadan, kimsenin tırnağına bile zarar getirilmeden fikirlerin çatışmasına ise sonuna kadar varım.

Böylesi kavgaya, ben de gözü kapalı katılabilirim.

Şiddet olmayacak.

Silah olmayacak.

İnsanlar ölmeyecek.

Ama her türlü fikir, en radikal, en ayrılıkçı fikir bile kavgasız ortamda tartışılabilecek.

Hatta bu fikir kavgasında “Hafif çaplı hakaret” ve masum benzetmeler de olabilecek.

Her türlü fikrin özgürce söylenip, yazılmasından, her türlü silahın tamamen yasaklanmasından yana olan biriyim.

Bu bağlamda şanlı ordumuzun havadan ve karadan bütün unsurları ile bir başka devletin,Suriye’nin topraklarına girmiş olmasını, ülke halkının yüzde doksanından fazlası gibi ayakta alkışlayıp, mehter marşı eşliğinde yürüyüş yapacak değilim.

……………………..

Dün

SÖZCÜ

GazetesindeYılmaz Özdil, yine mükemmel bir yazı yazmış.Türk-ABDilişkilerinin tarihsel gelişimini, bu ilişki yumağı içinde yediğimiz kazıkları çok güzel anlatmış.

Yılmaz Özdil, aynı yazısında,Suriye’de konuşlanan ve dünyanın başına bela olan

IŞİD

’ in dünya için nasıl büyük bir tehlike olduğunu, şimdi bu saatli bombanın nasılABD ve Avrupatarafından bizim elimize bırakıldığını anlatmış.

Ben, büyük üstatÖzdilkadar derin bilgiye sahip değilim. Ama bu ülkede yaşayan ve olaylarla çok yakından ilgilenmese de gelişmeleri takip eden her insanın bildiği gerçekler var:

Arap Baharı tufasındaSuriye’de Esadrejimi sarsılınca, çok büyük bir otorite boşluğu ortaya çıktı.

Daha önceAfganistanmerkezli olan radikal İslamcı terör örgütü,

IŞİD

adıyla,Suriyetopraklarında üslendi ve burayı merkez haline getirdi.

IŞİD

Terör örgütü bütün dünyayı tehdit etmeye başlayınca,

ABD

binlerce kilometre uzaklıktan bölgeye asker gönderip, sözde dünyanın bekçiliğine soyundu.

Ama özellikleObamadöneminde,

IŞİD

militanları ile mücadele adına, bölgedeki Kürt terör grupları ile işbirliği yaptı. Bölgedeki PKK bağlantılı Kürt grupları birleştirdi, silah verdi, güçlendirdi.

İddiaların ne kadar doğru, ne kadar yalan olduğu tartışılır. AncakABD ve Avrupakamuoyunda, basınında şu inanç var: ”ABD Kürtleri, Türkiye IŞID’ i silahlandırdı, besledi” deniliyor. Avrupa ülkelerindeki radikal teröristler Türkiye üzerindenSuriye’ye gidip, terör örgütü

IŞİD

’ e katıldılar. Bu militanların geçtiğimiz yıllarda transit olarakKocaeli’ den geçtikleri de biliniyor.

Gelinen son noktada,Suriye’deki IŞID, dünya için tehlike olmaktan çıktı. Ama

IŞİD

bahanesi ile beslenen bölgedeki Kürt terör grupları her geçen gün, Türkiye için daha büyük tehdit haline geldiler.

Türkiyebir yılı aşkın süreden beriSuriye’ye askeri harekatı gündeme getiriyor, SayınCumhurbaşkanı, “Bir gece ansızın girebiliriz” diyordu. SayınCumhurbaşkanı, bu askeri harekat için, “Belki yarın, belki yarından da yakın” diyordu.

Trumpile pek çok kez telefon görüşmeleri yapıldı.

ABD

başkanı bir öyle, bir böyle dedi. Sonunda, “Ben gidiyorum. ABD’nin vergi mükelleflerinin parasını bu bataklıkta harcayamam” dedi. Hatta “Al bütün IŞID’ liler de senin olsun” dedi.

Önceki gün önce PKK’lı teröristlerin bulunduğu bölgeye top atışı başladı. Sonra askerimiz, Mehmet’imiz, KomandolarımızSuriyetopraklarına girdi.

Elbette bu ülkenin bir vatandaşı olarak sormamız gereken sorular var.Suriyekarışmadan önceBeşar Esadile o kadar samimiydik de, bu süreçteTrumpile yüzlerce kez görüşürken, nedenEsad’la hiç görüşmedik?

Bu harekatın zaten ekonomisi çok bozuk olan ülkemize ne kadar fatura çıkartacağını hesaplıyoruz? Kışın ortasında doğalgaz, elektrik, mazot kaç liraya çıkacak? Dolar ne olacak?Suriyetopraklarında şehit verirsek, o canların hesabını kim verecek?

O bölgedeki

IŞID

teröristleri serbest kalır daTürkiye’nin dünyanın başına bela olursa bunun hesabını kim verecek?

Elbette bizim ordumuz, emperyalist bir mantıkla bu savaşa girmedi.Suriye’nin bir karış toprağında gözümüz yok.Suriyetopraklarında petrol yok, altın yok. O topraklarda sadece patates, soğan yetişir ki, bizim ülkemizde öyle toprak çok var.

Bu harekatın sonunda, Suriye sınırımızdaki terör örgütünü tamamen bitirebilecek miyiz?

Bu harekatın sonundaTürkiyeterör örgütünü tamamen yok edecek, ardından da ülkemize gelmiş 5 milyon civarındaki Suriyeli mülteci geri dönecek mi?

Oturup, aklımızı kullanarak bütün bunları tartışmalıyız.

Ben asıl

CHP

’ye kızıyorum. Meclis’te askerinSuriyeharekatı için oylama yapıldı.CHP Cumhurbaşkanınayetki verilmesine evet oyu verdi. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “İçimiz yana yana evet oyu veriyoruz” dedi.

Madem için yanıyor, madem bu harekatın yanlış olduğunu düşünüyorsun, neden “Evet” oyu veriyorsun. Çık, millete anlat. Ama ülkemiz ve toplum öylesine bir iklime girmiş ki, herkes savaş çığlığı atıyor.

CHP

’de içi yana yana evet diyor…

Tekrar ediyorum; savaşın her türüne, bir tek mermi sıkılmasına bile karşıyım.

Ama devletimiz bir karar almış. Askerimiz, bir başka ülkenin toprağına terörü bitirmek için girmiş.

Elbette, hepimiz bunu içimize sindireceğiz.

En azından askerimiz ve ülkemiz için, geleceğimiz için hayır duası edeceğiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmet Çiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi