Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,6372
Euro 7,2215
Altın 344,30

Yüzde 0.86 ne mutlu, söyle de inanalım

Merakla, ağustos ayı enflasyon oranlarını bekliyorduk. Türkiye’nin en güvenilen(!) devlet kurumu TÜİK, dün sabah saat 10.00’da beklenen rakamı açıkladı.

Bu yılın ağustos ayında Türkiye’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 0.86 oranında artmış.

Ağustos ayı enflasyonu konusunda piyasalardaki en iyimser beklenti yüzde1.5 civarındaydı. Yani açıklanan resmi enflasyon, beklenenin yarısı kadar düşük çıktı.

Türkiye, geçen yıl ağustos ayından itibaren çok yüksek enflasyonlar gördüğü için, baz etkisi denilen olayla birlikte, ağustos sonu itibariyle, yıllık enflasyon da yüzde 15’ler seviyesine düşmüş…

Kim bilir Damat Bakan bu rakamları görünce ne kadar mutlu olmuştur. “Enflasyonun belinin kırıldığını” söyleyecektir.

Aslında, düzgün yönetilen, devletlerde böyle bir şey yok. Yıllık yüzde 1 enflasyon bile çok büyük rakam olarak görülüyor.

Kendimizi aldatıyoruz. Milletin soyulmadığı, vatandaşın parasının korunduğu ülkelerde aylık yüzde 0.86’lık enflasyon bile çok büyük bir rakamdır. Ama biz seviniyoruz. “Oh oh…

Aylık enflasyon yüzde 1’in altına, yıllık enflasyon yüzde 15’lere indi” diye davul çalıp oynayasımız var.

İyi de hangi enflasyon yüzde 0.86..Rakı içenin, sigara içenin, zaman zaman dışarıda yemek yiyenin enflasyonu acaba kaç?..

Doğalgazda, akaryakıtta bir aylık fiyat artışı yüzde kaç?..

Toplu taşımaya, okul servis ücretlerine gelen zamlar var. Okul çocuklarının ihtiyacı olan kırtasiye malzemelerine, yeni sezon giysilere gelen zamların oranı kaç?...

Ağustos ayında salatalık fiyatı yükselmiş.. Buna karşılık, sivri biber fiyatı düşmüş… Şu sıralar tarım ürünlerinin fiyatlarında mevsimsel geri çekilmeler var.

Sürekli karpuz kavun, sivri biber, domates yerseniz, enflasyonu (eksi) olarak bile hissedebilirsiniz. Ama geçen ay, ekmek fiyatına zam gelmiş. Elektrik uçmuş. TÜİK’in resmi rakamına bakıyorsunuz, aylık enflasyon yüzde 0.86, yıllık enflasyon yüzde 15..

Yedik mi?.. Mecbur yedik.. Ne güzel hiç itiraz eden de yok…

Şimdi biri bana çıkıp desin ki, “Geçen yılın ağustos ayı ile bu yılın ağustos ayı arasında geçen biryıl içinde enflasyon oranı yüzde 15’tir. Daha yüksek değildir.”

Aklından şüphe ederim..

Neyin fiyatına bakarsanız bakın. Etin, sütün, peynirin, akaryakıtın, gazın, elekt8riğin… Ekmeğin, suyun, domatesin.. Kolanın, ayranın, dondurmanın, rakının, biranın, sigaranın…

Her şeyin fiyatı bir yıl içinde yüzde 40-50 oranında yükseldi.

Çalışanların maaşı aynı kaldı. İnsanlar çalıştıkları işyerlerinde maaş alamıyor, “Benim maaşım ne oldu?” diye soramıyor?

Ama TÜİK, aylık enflasyon yüzde 0.86, yıllık enflasyon yüzde 15’tir diyor..

Ne yapalım, mecburuz. İnanacağız… Aksini söyleyecek, iddia edecek halimiz de yok…

Ne derlerse o doğrudur diyerek inanacak, , önümüze ne koyarlarsa bu lezzetlidir diyerek yiyeceğiz…

Şimdilik başka çaremiz yok.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmet Çiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi