Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,7765
Euro 7,3898
Altın 359,25

AKP ve CHP’de kongreler

Bugünden itibaren, hem Türkiye’de, hem ilimizde hayat yeniden başlıyor diyebiliriz.

Mübarek Ramazan geçti. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı tatilleri bitti. Artık o kavuran sıcakların da sonu geldi. Memleketine, deniz-güneş tatillerine gidenler döndü.

Türkiye tatil yapmaktan, üretmeden yan gelip yatmaktan yoruldu. Ayrıca 31 Mart ve ardından 23 Haziran seçimleri ile ilgili dönemde siyaseten çok yoruldu.

İnsanların hem fiziksel ve zihinsel tatile, hem siyasetten biraz uzaklaşmaya ihtiyacı vardı.

Bugünden itibaren tatil ile ilgili mazeretler bitiyor.

Herkesin bulunduğu konumda daha çok çalışması gereken bir döneme giriyoruz.

Özellikle siyasette çok hareketli, çok hararetli ve sıcak günlerin başlayacağını öngörebiliriz.

Henüz takvimler netleşmedi ama, bu yılın kalan son aylarında hem AKP’de, hem CHP’de kongreler başlayacak. 2020’nin hemen ilk ayında yeni il yönetimleri, ardından her iki partide yeni genel merkez yönetimleri ortaya çıkacak.

---------

AKP ve CHP’de önümüzdeki dönem yapılacak kongreler çok, ama çok farklı olacak. Dengeler değişecek. AKP ve CHP’nin ilimizdeki patronları, güç odakları değişecek.

Büyük ölçüde belli olan, bir gerçek var: AKP’de Mehmet Ellibeş, CHP’de Cengiz Sarıbay bu dönemde aday olmayacaklar. Ama Ellibeş ve Sarıbay, partilerini bu çok önemli kongrelere taşıyacaklar. Bu nedenle ağır sorumlulukları olacak.

AKP, bu dönemin kongrelerine, bölünme, parçalanma, dağılma kaygılarının gölgesinde gidecek. Büyük olasılıkla kongreler süreci içinde, AKP’den ayrılanların kuracağı yeni partiler ortaya çıkacak. “AKP’de mi kalayım? Yoksa bir an önce yeni kurulan partiye gidip, kendimi mi kurtarayım” ikilemi içinde kalanların kafası çok karışacak.

Önümüzdeki dönemde AKP’nin, geçmiş kongrelerde olduğu gibi tepeden inme isimlerle ilçe başkanlarını ve il başkanını atayacağını sanmıyorum. Çünkü, parti içinde yarısı, demokrasiyi yasaklarsanız, öfke, tepki ve buna bağlı kopmalar daha büyük oluyor.

Gidebilecek başka bir adresi bulunan insanlar, içinde bulundukları partide önleri kapanırsa, çok daha rahat kopabiliyorlar.

Bu nedenle bu kongreler döneminde AKP’de kuruluş ayarlarına dönme gayretlerinin de etkisiyle çok daha demokratik kongreler yapılacağını tahmin ediyorum.

Kuşkusuz mevcut milletvekilleri, mevcut belediye başkanları da, genel merkeze kendilerini güçlü gösterebilmek için kongrelerde taraf olacaklardır.

İlçe kongrelerinin sonunda, il başkanlığı için AKP’de büyük yarış bekliyorum. Kuvvetle muhtemel yine AKP, Cumhurbaşkanı’nın da katılacağı çok büyük bir il kongresi yapacaktır.

Her ne şekilde olursa olsun, AKP’nin önümüzdeki kongrelerinin ardından, partide büyük bir erozyon başlayacaktır. Bu kongre dönemi, AKP için yeni isimleri partiye kazandırma dönemi değil, eldeki mevcutları kaçırmama dönemi olacaktır.

----------

CHP’deki kongrelere gelince; henüz bu tarafta da takvim belli değil. Ancak bu yıl içinde ilçe kongreleri bitecek, ocakta il kongresi şubatta kurultay yapılacak.

Cengiz Sarıbay, kesinlikle aday olmayacağını beyan ediyor. Hatta bu kararını Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na da anlattığını ve onay aldığını söyledi.

Daha şimdiden 7-8 kişinin adı, il başkan adaylığı için geçiyor. CHP’de her ilçe kongresinde de mutlaka birden fazla aday çıkacaktır.

Öncelikle CHP’lilerin önümüzdeki ilk seçimlerde milletvekili veya belediye başkanı adayı olmak için il başkanlığı yarışına girmemeleri gerekiyor. CHP’de örgüt yönetimine soyunacak kişilerin, gerektiğinde kendi siyasi geleceklerini parti menfaatleri için yok etmeyi göze alacak olgunluk ve karakterde olmaları lazım.

CHP’de bu dönem, genel başkanlık yarışı yok, ilçe kongreleri öncesi, mahalle delegeleri seçimlerinin çok titiz ve şeffaf yapılması gerekir. CHP’de artık koçbaşı geleneğinin, delege avcılığı alışkanlığının bitmesi, seçim dönemlerinde partiye vefa testinden geçmiş kişilerin ilçe delegesi olması gerekir.

Her ilçe kongresinde aday ve liste sayısı çok olsa da kavga- gürültüden uzak kongrelere özen gösterilmelidir.

Artık, hem Türkiye, hem Kocaeli siyasetinde CHP için yükseliş dönemi başlıyor. Bu fırsatı iyi değerlendirmek şarttır.

CHP’nin özellikle il kongresi, küçük bir salonda cılız organizasyonla değil, olabilecek en büyük salonda, mümkünse Genel Başkan’ın katılımıyla yapılmalıdır.

İl kongresinde, hatta mümkünse ilçe kongrelerinde bile çarşaf liste yöntemine gidilmelidir.

Kurultay delegeliğinde birleştirici olunmalı, bu kentte Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Ferhan Şensoy, Hurşit Güneş, Yalçın Kuşkan gibi isimlerin CHP için çok önemli olduğu gözden uzak tutulmamalıdır.

----------

Bugünden itibaren hayat yeniden başlıyor. Siyaset yeniden başlıyor. Emin olun, bütün kartlar yeniden karılıyor. Bu yılsonuna kadar çok şey değişecek.

Bundan sonraki süreçte “Ben” diyenlerin değil, “Biz” diyebilenler öne çıkacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmet Çiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi