Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,6372
Euro 7,2215
Altın 344,30

İl başkanını boşverin şimdiden büyükşehir adayı bulun

CHP’de bir telaş bir telaş…

Eylül ayında kongreler takvimi başlayacak ya, yine her kafadan ses çıkıyor. Yine herkes il başkanı adayı, ilçe başkanı adayı.

Parti içinde dedikodunun bini bir para. Delege avcıları, koç başları şimdiden ortaya çıktı. İlimizdeki her köşe yazarı CHP kongrelerini yönlendirmeye çalışıyor, aklı yettiğince il başkanı, ilçe başkanı tavsiyelerinde bulunuyor.

Bence CHP’de kim il başkanı, kimler ilçe başkanı olacağı hiç önemli değil. Cengiz Sarıbay tekrar seçilse ya da bu kez Bekir Yurdagül il başkanı olsa ne fark edecek? Sertif Gökçe, Mehmet Ümit Küçükkaya veya Harun Yıldızlı il başkanı olsa ne değişecek?

CHP Kocaeli, Canan Kaftancıoğlu gibi bir il başkanı bulamayacağına göre boşuna tartışıyoruz.

Falanca ilçede şu kişi filanca ilçede bu kişi ilçe başkanı olsa ne fark edecek?

CHP’nin şimdiden 2024 yılı Mart ayındaki yerel seçimlere hazırlanması, büyükşehiri hedeflemesi gerekiyor.

Herhalde 2024 yerel seçimlerinde de CHP, Kocaeli Büyükşehir’i İYİ Parti’ye verecek değil. Türkiye’de yaşanması olası siyasi gelişmeleri düşünürseniz, bir sonraki yerel seçim döneminde Kocaeli’de CHP’nin favori olacağını tahmin edebilirsiniz.

Türkiye’nin en batısında, sahilde hala AKP’nin kalesi olarak almış tek il Kocaeli’dir.

2004’ten beri kendisini AKP’ye teslim eden Kocaeli’nin artık 20 yıl sonra kabuk değiştireceğini öngörememek saflık olur.

Ama şimdiden hedef koymak lazım.

Şimdiden, bütün ilçeler için 2024’de belediye başkan adayı olacak isimleri belirleyip, yavaş yavaş tanıtmak ve hazırlamak lazım.

Halen İzmit Belediye Başkanı olan Fatma Kaplan Hürriyet, 2024’e kadar yıpranacaktır. Bence bir sonraki seçim dönemi için CHP’nin en uygun adayı da Fatma Hanım olmayacaktır.

Şimdilerde 30-35 yaşlarında olan, iyi eğitim almış, birkaç lisan bilen, işinde başarılı, ailesinde şaibe bulunmayan, çevresinde sevilen ve sayılan isimlerden bir aday adayı grubu oluşturmak ve bu kişilere bir yandan siyaset eğitimi verirken, diğer taraftan bu kişileri önce parti kamuoyuna, sonra kent halkına tanıtacak çalışmalar yapmak doğru olmaz mı?

CHP 2024’te Kocaeli Büyükşehir belediyesini kazanmak istiyor ve bunun çok muhtemel olduğunu görebiliyorsa şimdiden çalışmaya başlamalıdır.

Üstelik çok uygun bir büyükşehir adayının çevresine yine çok uygun İzmit, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Kandıra adayları bulmak zorundadır.

Seçimlere 3-5 ay kala, aday adaylarını birbirine kırdırıp, içlerinden birini Ankara’dan atayarak, bu kentte seçim kazanamazsınız.

Bakın AKP’ye…

Tahir Büyükakın’ı yıllarca hazırladı.

Genel sekreter yardımcısı, genel sekreter, vali yaptı.

Büyükşehir adayı gösterildiğinde kimse yadırgamadı, seçimi de çok kolay kazandı.

Ben “2024’te Fatma Kaplan Hürriyet’ten büyükşehir adayı olmaz” demiyorum. Ama buna da şimdiden karar vermek lazım.

Halen İzmit Belediye Başkanı olan Fatma Hanım’ın eteklerinden hem AKP hem MHP hem de CHP içindeki bir grup çekmeye çalışıyor. Yıpratmaya, itibarsız ve başarısız kılmaya çalışıyorlar.

2024’te CHP’nin büyükşehir adayı Fatma Hanım olacaksa, öncelikle bütün CHP’lilerin kendisine sahip çıkması lazım. Ya da yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi yeni ve genç bir ismi şimdiden bulup Fatma Hanım’ın yanında uygulamalı staja başlatmak lazım.

Dile kolay, bu kent Leyla Atakan, Erol Köse, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya’dan sonra; 20 yıl CHP’den uzak, AKP’nin elinde geçti.

2024’te artık bu kentte büyük bir değişim yaşanması isteniyorsa, şimdiden akıllı ve planlı hareket etmek gerekir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmet Çiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi