Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,7609
Euro 7,5749
Altın 369,46

Yusuf Bayraktar ve lastik sözleşmesi

Geçen gün, SES Kocaeli’deki ofisimde, sevdiğim iki konuk geldi.

Lastik-İş Sendikası’nın görevden uzaklaştırılan eski İzmit Şubesi Başkanı Yusuf Bayraktar ile, Goodyear emeklisi, sendikanın eski işyeri baştemsilcisi, çocukluğundan tanıdığım Hasan Kırgeç yeni yerimize “hayırlı olsun” ziyaretine gelmişler..

Yusuf Bayraktar, görevden alınmadan önce bir kez eski ofise gelmişti. “Abi, bunu sayma.. Hayırlı olsuna ayrıca geleceğim, ne istersin?” diye sormuştu.

Bayraktar, İhsaniyeli.

Anne tarafından köylüm sayılır… “Bir daha gelişinde, kalitelisinden bir viski isterim” demiştim.

Bayraktar, 18 yıllık bir viski de almış, geldi…

Bayraktar’ın şimdilik herhangi bir sıfatı yok.

Lastik-İş Genel Merkezi, sendikada dönen gizli kapaklı oyunları ortaya dökecek korkusuyla, Bayraktar hakkında “Bir yıl görevden uzaklaştırma” kararı almıştı.

Bayraktar, bu karara yargı nezdinde itiraz etmiş. Arabasını iade etmiş, 3 aydır maaş bile almıyor.

Ama Lastik-İş üyesi.

Günün birinde, tamamen demokratik yollardan, ömrünü verdiği sendikada üyelerin hakkını koruyan ve savunan etkili bir göreve gelmek konusundaki azmini koruyor…

Bayraktar’a, yaklaşan Lastik-İş kongre sürecini sordum.

1 Ocak’ta ilimizdeki 5 bin civarında lastik işçisini ilgilendiren yeni sözleşme döneminin pazarlığı başlayacak. Hem lastik işçisi için, hem kent adına çok önemli bir süreç…

Bayraktar, “Abi bu dönem konuşulacak dönem değil. Ben makine başında lastik tozu yutarak lastik üreten işçi arkadaşlarım için hayırlı olmasını, Genel Başkan Alaattin Sarı ve bütün Lastik İş yöneticilerinin başarılı olmasını dileyebilirim. Sözleşme süreci sona erene kadar hiç birimizin sendika ve sendika yönetimi hakkında konuşma lüksü bulunmuyor” dedi…

Ben, kendisini deşmeye çalıştım: “Tamam da Yusuf Kardeş, Sen aktif görevde olsaydın, bu süreçte neler yapardın?” diye sordum.

Lastik-İş’in görevden el çektirilmiş eski İzmit Şube Başkanı Bayraktar şunları anlattı:

“- Abi ne yazık ki sendikamız sözleşme taslağını hazırlamakta bile geç kaldı. Şimdiye kadar işçi arkadaşların görüşlerinin alınmış olması, taslağın ortaya çıkması ve işverene verilmiş olması gerekirdi. Bu konuda gecikme var. Üstelik taslağın hazırlanması sürecinde de bazı yanlışlar yapılıyor. İşçi arkadalar taslak föylerini sendika yöneticilerinin yanında doldurmak zorunda. Özgür değiller… Oysa Karacan döneminde bu taslak 2föylerini işçiler kimseye göstermeden ve isimlerini yazmadan doldururlardı.”

“Bana hesap çıkar Yusuf Kardeş “ dedim…

Yusuf Bayraktar, cebinden, cüzdanının içinden küçük bir kağıt çıkarttı.

Notlar almış, anlatmaya başladı:

“Biz son sözleşmemizi 2018 yılının 1 Ocak tarihinde imzaladık. O tarihten bu yana; yani 1 Ocak 2018’den 31 Aralık 2019’a kadar geçen süre içinde süt ürünlerine yüzde yüz zam gelmiş. Ete, deterjana, akaryakıta, gaza, elektriğe gelen zamlar ortada. Piyasalarda günlük tükettiğimiz ürünlere gelen zamların ortalaması yüzde 70.Bir de bizim ürettiğimiz lastiğin piyasadaki satış fiyatına bakalım. Son iki yıl içinde bizim ürettiğimiz lastiğin fiyatı yüzde 71 artmış. Bu lastiğe değerini işçi veriyor. Bizim emeğimiz var. İşçi, lastiğin artan değerinden pay sahibidir. Tükettiğimiz ürünlere yüzde 70, ürettiğimiz ürünlere yüzde 71 zam gelmiş.Biz, son iki yılda, altı aylık dilimlerde toplam yüzde 17 zam almışız. İşte hesap ortada… Taslakta bu gerçeklerin yer alması, bu gerçekler ışığında zam talep edilmesi gerekiyor diye düşünüyorum.”

Meslek hayatım boyunca, defalarca Lastik sektöründeki pazarlık ortamının tam ortasında kalmışımdır.

Yeri geldiğinde Sendika’nın, yeri geldiğinde işverenin sesini, ama en çok lastik işçisinin sesini duyurmuşumdur.

Bu sözleşme dönemi, şimdiye kadarki sözleşmelerin hepsinden daha önemli.

Çünkü , “Karacan’dan sonraki ilk sözleşme” olacak.

Bu nedenle çok önemli.

Bu nedenle kent için çok heyecanlı bir süreç olacak.

Muhtemelen ocak ayının ilk günlerinde Lastik-İş ile işveren masaya oturacak.

Yeni Genel Başkan Sarı, sözleşme masasında ne kadar dik durabilecek?

Geçmişte elde edilen kazanımlar ne kadar elde tutulabilecek?

Lastik işçisi, emeğinin hakkını ne kadar alabilecek?

Bayraktar şöyle devam etti:

“- Her sözleşme döneminin sonunda bütün giydirilmiş ücretler bir araya getiriliyor, sendikaların idari kadroları, “İşçiye yüzde 50 zam aldık” diye açıklama yapıyor. Ama işçi saf değil. Cebine giren paraya bakıyor. Artık sendikacılar dürüst olmalı… İşçinin ücretine net ne kadar zam gelecek bu konu açıkça belirtilmeli. Türkiye’nin hali ortada. Lastik işçisinin ürettiği malın değeri ortada. Hesap aslında çok basit. İşçinin hakkını masada eritmemek gerekiyor.”

Yusuf Bayraktar, bugüne kadar Alaattin Sarı yönetiminin kendisini hiçbir işverenle yapılan toplantıda yanına almadığını belirterek şöyle devam etti:

“-2010 yılı sözleşmesinin pazarlıkları devam ediyordu. Emex Otel’deki bir toplantıya Genel Başkan Karacan gelemedi. Sendika adına en büyük yetkili, genel sekreterimiz Sarı’ydı. İşveren Karacan’ı sordu. Gelmeyeceğini öğrenince, (Biz Karacan olmadan toplantı yapmayız) diyerek kalkmışlardı. Umarım, Genel Başkanımız Sarı, o günden bugüne kendisini geliştirmiştir. Pazarlık masasında dik oturmayı başarır. Ben de yapabileceğim ne varsa, sendikamıza katkı sağlamaya hazırım.”

Bayraktar çok dolu, çok konuşacak.

Ama sözleşme pazarlığı bitmeden hiçbir tartışmanın içinde yer almayacağını özellikle vurguluyor.

Toplu sözleşme döneminin hayırlısıyla tamamlanmasının ardından Lastik-İş’te konuşulacak çok konu olduğunu, kendisine yapıldığına inandığı bütün haksızlıkların da hesabını soracağını söylüyor.

Umarım, yeni yılla birlikte başlayacak lastik sözleşme dönemi, bu kentin gerçek emekçisi lastik işçileri için hayırlı, uğurlu, başarılı olur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmet Çiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Destek ekibş - Maaşlarımız asgari ücrete düştü neredeyse 3 grup maaş denildi 33 farklı maaş var elinde süpürge aksama kadar gezen temizlik işçisi bakım işçisinden fazla maaş alıyor adalet diyorsa başkan önce bunu düzene koysun eşit işe eşit ücret yapsın bakımı da hakkını alsın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 00:03
06

Süper ikili - Biri Evladın üstüne yemin eder biri namaz abdest bahseder ama yalan bunlar için normal ağızlarına yapışmış kendi adamlarını kollamak için çalışan işini yapan adamların kuyusunu kazarlar . Velhasıl adamlık zor iş . Bunların üstünde durmaz. Anca mesaici peşinde taksiyle evlerine gitmek için kendilerini düşürecek onurdan gururdan adamliktan insanlıktan uzak insanlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 00:03
05

Süper ikili - Eski sisteme devam. Herkes neyin ne olduğunu biliyo. Sorsan çocuklarının üstüne yemin edip yalan söyleyen adamlar bunlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 00:03
04

Gerçek işçi - 1 Yu2 İşçiler Karacan zamanında da şimdide baskı altında onların dediklerini yapmayalari işten attırıyolar Yusuf Bayraktar kendi ağzıyla söylemiş işçiyi nasıl kandirdiklarini yıllardır almadıkları zamları aldık diye yalan söylediler işçiye şimdi kendi uzaklaştırıldı diye söylüyor bunları kendi olsaydı aynısı yapacaktı yıllar boyunca yaptıkları gibi hee simdikiler de aynı değişen bir şey Yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 00:03
03

Pirelli eski işçi - İsmail bey bende Pirelli işçisi olarak yazınızın altına imza atıyorum çok çektirdiler bize

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 00:03
02

İsmail - Ben Goodyear dan emekli biriyim bu yazıyı okuyunca Yusuf Bayraktar'ın söylemleri beni şaşırttı uyanmadan yalan konuşuyor döneminde sendika odasında foylerin nasıl değiştirildiğini yüksek rakam yazanların sendikaya çagarilip tehdit edildiğini ve kaç kişinin işine son verdiklerini iyi bilirim bunların hepisi aynı emekle kurulan sendikayı Karacan döneminden itibaren yok ettiler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 00:03
01

Brisa - Yaziniza imzam atarım.alınacak zamda enflasyon diyene en agir küfürü ederim.nokta

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Aralık 00:03


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi