Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,7097
Euro 7,3537
Altın 361,03

Geri dönüşüm kutusundan taşan cam şişeler

Şehrimizin (sadece İzmit’in değil, Kocaeli’nin) yakın ve orta vadeli gelecek ile ilgili en önemli sorunlarından biri çöp toplama, depolama ve arıtıp, geri dönüştürme sorunudur.

Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olan Tahir Büyükakın, aynı belediyenin genel sekreteriyken, aramız iyiydi. Sık sık görüşür, zaman zaman kentle ilgili konuları tartışırdık.

Genel Sekreter Tahir Büyükakın’ın bana anlattığı ve üzerinde ısrarla en fazla durduğu konu, yeni Çöp Fabrikası konusuydu.

Önce tramvay konusuna takan, kentte ben dahil çok geniş kesimlerden yükselen tepkilere rağmen ısrar ederek geç de olsa tramvayı bitiren Büyükakın, Genel Sekreterlik’ten Başkanlık makamına geçince Çöp Fabrikası projesini de kaldırıp attı.

Oysa Genel Sekreter Büyükakın üstüne basa basa şöyle diyordu:

“Bu şehrin, iki yıl sonra çöpünü koyacak yeri yok. Bir çöp arıtma, ayrıştırma tesisi yapmazsak, nüfusu sürekli artan kentte, çöp dağları içinde boğuluruz.”

Büyükşehir Belediyesi, Çöp Fabrikası’nı önce Gebze bölgesinde yapmak istedi. Halk tepkisinden korkup vazgeçtiler. Sonra Körfez İlçe ile Derince arasındaki bir bölge seçildi.

Yine bölge halkı karşı çıktı, buradan da vazgeçildi. Son olarak Umuttepe bölgesinde, İzmit sınırları içinde bir alan bulundu.

Genel Sekreter Büyükakın, bu alanın en uygun alan olduğuna inanmıştı. Yapılacak Çöp Fabrikası’nın Avrupa’daki örneklerini inceledi. Belirlenen fabrika alanına yakın bölgedeki köy muhtarlarını, insanları ikna etmek için yoğun çaba harcadı. Kentimizdeki çevreciler, akademisyenlerle görüştü. Genel Sekreter Büyükakın için Çöp Fabrikası “olmazsa olmaz”dı. Ancak Başkan Büyükakın bu göreve geldiğinde ilk iş olarak Çöp Fabrikası projesinden vazgeçildiğini açıkladı.

Büyükakın, iki yıl önce, “Üç yıl içinde çöp fabrikasını yapmazsak kent biter. Çöp dağları oluşur” diyordu.

Şimdi bu konuda hiçbir çalışma ve proje bulunmuyor. Mevcut depolama alanı dolunca bu kentte her gün toplanan 2 bin ton çöpü ne yapacağız? Nereye koyacağız? Yoksa denize mi atacağız?

------------

Aslında günümüzde büyük kentlerde evsel atıkları, çöpleri yok etmek için mutlaka devasa çöp fabrikaları kurmak gerekmiyor.

Ülkemizde de birkaç yıl önce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Hanım’ın öncülüğünde “Sıfır atık” projesi

başlatıldı.

Aslında sanayi çöpleri değil ama, evsel çöpler bir servet. Türkiye’de pek çok kent, “sıfır atık” projesi konusunda önemli adımlar attı. Emine Hanım’dan da “Aferin” kazandı. İlimizde çöp fabrikası projesinden vazgeçilirken, “sıfır atık” projesi konusunda adım atılıyor mu? Kesinlikle hayır.

Evlerden atılan bütün çöpleri değerlendirmek mümkündür. Yemek artıklarını sokak hayvanlarına verirsiniz. Kağıt-karton ayrı, teneke ayrı, şişe-plastik ayrı toplanıp ekonomiye kazandırılabilir.

Ama organizasyon gerekir. Disiplinli, ciddi çalışma, titiz takip gerekir.

Kentimizde sözde geri dönüşüm kutuları var. Gidin bakın. Hepsi kullanışsız. Yetersiz. Düzenli takip edilip, boşaltılmıyor. Cam kutularından şişeler, metal kutularından tenekeler, plastik kutularından plastikler taşmış. Kullanılmış evsel yağların, kullanılmış pillerin doğaya bırakılmadan toplanıp, geri dönüşümde değerlendirilmesi lazım. Ama vatandaşın bunları atacağı yer yok.

Bunları toplayan yok.

Bazı kentlerde cam, plastik, metal, kağıt gibi geri dönüşüme uygun çöplerini belli noktalara getirip teslim edenlerin kent kartlarına bedava kontör yükleniyor. Geri dönüşüme uygun çöpünü getiren de, bu çöpü alan da kazanıyor. Çöplerin geri dönüşümü sayesinde herkes kazançlı çıkıyor. Bu çöpleri depolamak için alan yaratmaya, ya da imha etmek için çöp fabrikası kurmaya gerek kalmıyor.

Kocaeli’nin nüfusu 2 milyonu aştı. Hesaplara göre, günde kişi başına 1 kilo çöp çıkıyor.

Çöp depolayacak alanınız yok.

Çöp fabrikası yapmaktan vazgeçmişsiniz.

“Sıfır atık” projesinin uygulaması için kimse kılını kıpırdatmıyor.

İyi ama, biz bu kentin çöpünü ne yapacağız?

Neremize sokacağız? Bunu da Başkan Büyükakın’ın düşünmesi gerekiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmet Çiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi