Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,8169
Euro 7,4329
Altın 380,29

Hiç değilse, UNİBEL olmalıydı

Corona virüs salgınının bütün insanlığa çok önemli bir ders verdiğine inanıyorum.
Bu dünyada yalnız değiliz.
Hepimiz, kendimizden sorumlu olduğumuz kadar, diğer insanlardan da sorumluyuz.
Yine corona virüs salgınının insanlığa verdiği bir başka önemli ders daha bulunuyor.
Normal zamanlarda çok fazla gerekli değilmiş gibi görünen bazı şeyler, olağanüstü dönemlerde hayati önem taşıyabiliyormuş.
Mesela, günün birinde limon kolonyası veya maske alabilmek için uzun kuyruklara girip, bekleyebileceğinizi düşünür müydünüz?
Dünya tarihi açısından, yeni bir milat çizgisinden geçtiğimizi düşünüyorum…
Ya da nasıl ki ateşin bulunması, tekerleğin icadı, İstanbul’un fethi, bilgisayarın icadı dünyada çağları kapatıp, çağları başlatmışsa, bu corona virüs olayı ile birlikte dünyanın yeni bir çağa girdiğine inanıyorum.
Artık hiçbir şey, eskisi gibi olmayacak.
Misal; belki bundan sonra bir gün yeniden izin verilirse, sinema, tiyatro salonları, futbol stadyumlarında otururken, ağzınızı burnunuzu maske ile kapatmak, belki de zorunlu olacak…
……………………….
Türkiye, yakın geçmişe oranla, özellikle sağlık hizmetleri açısından çok önemli gelişmeler kaydetti.
1980’li yıllarda İzmit Devlet Hastanesi’ne ilk diyaliz makinası geldiğinde; 1990’lı yıllarda KOÜ Tıp Fakültesi’nde ilk açık kalp ameliyatı yapıldığında, yöneticisi olduğum gazetede 9 sütuna manşet attığımı hatırlıyorum.
Geçmişte, devletin sağlık alanındaki hizmetleri yetersiz olduğu için, yerel yönetimler, yerel kurumlar da bu alanda hizmet üretmenin çabası içinde olurlardı.
Sefa Sirmen döneminde İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin-ki o dönemlerde belediyenin ekonomik gücü çok zayıftı.
Kadın Doğam Hastanesi vardı…
Yine İzmit Büyükşehir Belediyesi’nin Diyaliz Hastanesi vardı.
Devletin kurumlarının yetmediği noktalarda, halk belediyenin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirdi.
Kimi zaman da çok farklı bir amaçla yaptığınız bir yatırım, çok daha farklı hizmetler için kullanılabilir…
Örneğin, yine İzmit Büyükşehir Belediyesi, Sefa Sirmen döneminde Türkiye’deki ilk Buz Pateni Sarayı’nı İzmit’te yapmıştı.
Pek çok kişi “Buna ne gerek var” demişti.
17 Ağustos 1999 büyük felaketi yaşanınca, enkazların altından çıkartılan yüzlerce ceset, o ağustos sıcağında buz pateni salonunu morg olarak kullanmakla kokmaktan kurtarılmıştı…
…………………………….
Bugün ilimizde çok sayıda özel ve kamuya ait sağlık kurumu var.
Hemen hepsinde çok değerli uzmanlar, en ileri teknolojiye sahip tıbbi cihazlar var.
Ama bırakın hastaneleri, Aile Hekimlikleri bile bu dönemde tamamen corona virüs salgınına kurgulanmış durumda…
Diyelim ki siz, 65 yaş üzerinde bir bireysiniz…
Evden çıkmıyorsunuz. Ateşiniz, öksürüğünüz yok.
Yani corona virüs riskiniz bulunmuyor.
Ama pek çok kronik hastalığınız var.
Bu rahatsızlıklarınız nedeniyle periyodik olarak muayene olmanız, hekim kontrolüne girmeniz, tahlil yaptırmanız gerekiyor.
Bu dönemde nereye gideceksiniz?
Bütün sağlık kuruluşlarında corona virüs riski bulunuyor.
Herhangi bir hastanenin acil servisine gitseniz, mutlaka riskli insanların içinden geçecek, laboratuvarına girseniz, corona virüs testi için bekleyen ateşli, öksürüklü insanlarla birlikte kan vermek için kuyrukta bekleyeceksiniz.
Böbrek sorunu için gittiğiniz sağlık kurumunda, havada uçuşan corona virüslerinin hücumuna uğrama riski taşıyacaksınız….
………………………
Bakın size bir başka örnek anlatayım.
17 Ağustos felaketi sonrasında bölgemize dünyadan yardım yağdı. O dönemde Avrupa Birliği, bu bölgede yeni sağlık kurumları yapılması için hibe kredi verdi.
Nevzat Doğan, bir hekim olarak Kocaeli Milletvekiliydi.
Çok başarılı işler yapmıştı.
Nevzat Doğan sayesinde, AB hibe kredisi ile Alikahya’da Kadın ve Çocuk Hastanesi, Yuvacık’ta Geriatri Hastanesi ( Yaşlı hastanesi) yapıldı.
Bugün bunlar olsa corona virüs salgını etkisinden tamamen uzak olarak çalışabilirdi. Kadın ve Çocuk Hastanesi, Seka Devlet’e bağlı sıradan bir hastane haline getirildi.
Geriatri Hastanesi olarak yapılan tesis, KOÜ’nün Diş Hekimliği Fakültesi oldu…
Kızılay’ın Sağlık merkezi vardı.
Bu kentteki göz ameliyatlarının yarıdan fazlası burada yapılırdı.
Sağlık hizmetleri özelleştikçe, bunların hiçbiri kalmadı…
Şimdi eksikliğini hissetmiyor musunuz?
Hepsi bir tarafa.
En önemlisi yine Sefa Sirmen döneminde İzmit Belediyesi ile KOÜ Tıp Fakültesi işbirliğinde ÜNİBEL bulunuyordu.
KOÜ’deki kendi alanlarının en önemli uzmanı profesörler, ÜNİBEL’de halka sağlık hizmeti veriyorlardı. Üstelik, profesöre gözüküp, muayene olmak için Umuttepe’ye tırmanmaya gerek yoktu.
Şehir içinde kolay ulaşılan bir noktadaydı.
Bunu da kapattılar.
Sözde Rektör Prof. Dr. Hülagü’nün seçilmeden önceki en önemli vaadi, UNİBEL’i yeniden açmaktı. Aradan yıllar geçti, açtık, açıyoruz, açacağız diyerek kenti oyaladılar.
Şimdi normal hastalar korkudan Tıp Fakültesi’ne gidemiyorlar. Kendi alanlarının en önemli uzmanı olan hekimler, hastaları ile buluşamıyorlar.
Bir Ünibel’in yokluğunu bu kent şimdi hissetmiyor mu?
Bir kadın doğum ve çocuk hastanesinin yokluğunu, sadece yaşlılara hizmet veren bir Geriatri Hastanesi’nin yokluğunu bu kent hissetmiyor mu?...
Büyükşehir Belediyemizin kim bilir kaç tane, restaurantı, düğün salonu, kafesi var.
Hatta hayvan hastanesi bile var.
Pekiyi bu dönemde corona virüs hastası olmayan, ama başka rahatsızlıkları bulunan insanlara hizmet verecek bir sağlık tesisi var mı?
Dünya, ülkemiz ve kentimiz şu corana virüs belasını da atlatır, temize çıkarsa, sağlık hizmetleri açısından nerede fazlamız, nerede eksiğimiz var, bütün bunları da bir kez daha ciddi şekilde düşünmemiz gerekecek.
Özellikle geçmişte bu kentte çok önemli hizmet veren UNİBEL’i mutlaka yeniden devreye almak önceliğimiz olmalı…
Dünya, insanlık yarın öbür gün nasıl musibetlerle karşılaşacak artık hiçbirimiz kestiremeyiz.
Ama her türlü musibete de hazırlıklı olmak gerektiğini içinden geçtiğimiz bu süreçte görmemiz gerekiyor.
KARAOSMANOĞLU’NA TEŞEKKÜRLER
Eskiden her hafta çarşamba günleri telefonla Tahir Büyükakın’ı arar, hatır sorardım.
Geçen yıl haziran ayından beri, Büyükakın ile bütün diyaloğumuz kesildi.
Sadece mahkemeler ve polis arıcılığı ile, ifadeler ile birbirimizle temas kuruyoruz.
Ama eski Başkan, değerli ağabeyim İbrahim Karaosmanoğlu ile diyaloğum hiç kesilmedi.
Her hafta perşembe günleri Karaosmanoğlu’nu arıyor, hatır soruyorum.
O’nun sesini duymak bile beni rahatlatıyor.
Dün sabah henüz ben aramadan Karaosmanoğlu beni aradı. “Bu Perşembe senden önce ben aramak istedim” dedi.
Başıma gelen olaydan (gece yarısı polis tarafından kelepçeli olarak evden alınmam) duyduğu üzüntüyü anlattı, “Bütün AKP’lileri sorumlu tutmuşsun. Bak, ben yapılanın yanlış olduğunu, haksız olduğunu söylüyorum. Bu iş öyle AKP’lilerin falan işi değil. Seni herkes tanır, nasıl adam olduğunu bilir. Bu kentteki bazı kişiler sana bunu reva gördüler. AKP’liler de seni sever” dedi.
Ne yaptığını sordum eski Başkan’a, “İyiyim “ dedi.. “Şehre inmiyor, insanların içine karışmıyorum. Dikkat ediyorum. Ama yürüyüşleri, ormanlarda dolaşmayı da ihmal etmiyorum.” Diye devam etti. Her zamanki gibi bana da nasihatta bulundu:
“-Şu sigarayı, içkiyi bırak artık. Kendine saygın yoksa da çevrene saygın olsun. Sağlığına dikkat et. Yüzünü de biraz kıbleye dön” diye devam etti.
Keşke bütün AKP’liler, Karaosmanoğlu gibi, Fikri Işık gibi , “Önce insan, sonra hırslı siyasetçi” olabilmeyi başarabilselerdi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmet Çiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Koülü - Rektörümüz ünibelden önce yeni yapılan hastanede bunu başlatmayı düşünüyor.Bir yanlıştan ötürü bütün akp lileri şuçtu tutuyorsun ama bak ibrahim başkan oğluna iş verdi aş verdi bu durumu hiç beğenmesende tahir başkan sonlanmadırmadı sen yinede bütün akplileri suçla diyecek birşey bulamıyorum

Yanıtla . 1Beğen . 4Beğenme 27 Mart 11:34
05

Tepecikli - Biz İzmit'in en önemli semtlerinden biri olan Tepecik Mahallesi olarak Başkan Tahir'den araya meclis üyesi, il yönetim kurulu üyesi gibi adamlar sokmamıza rağmen 6 aydır randevu alamıyoruz. Sen her çarşamba arayıp muhabbet ettiğini anlatıyorsun. O nasıl başkandır ki gazeteci ile laklak yapacak vakti buluyor, sen nasıl gazetecisin ki kent sorunlarını anlatacağına sırf şahsi ilişkini geliştirmek adına başkana telefon açıyorsun...

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 27 Mart 00:44
04

İzmitli Doktor - İsmet Bey, kulaktan dolma tıp bilgileri ile yazı yazmayınız. Kocaeli kentinde tıp bilim ve sanatı tam bir fiyaskoya uğramış ve ticari voliler vurmaktan başka amacı olmayan özel hastanelerin keyfine bırakılmıştır. Övdüğünüz adamlar bu pis işlerin arkasında olan sözde halkı düşünen siyasetçilerdi. Nevzat Doğan denilen varlık, kendi özel hastanesine kardiolog almış ve hastalar buraya yönlensin diye Kocaeli devletteki 2 kardiologun tayinini çıkartmıştır milletvekili iken. Bilmediğiniz ve anlamadığınız konuları, özellikle sağlık konularında yazı yazmayın lütfen. İşin içinde olan kişiler nezdinde komik duruma düşüyorsunuz.

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 27 Mart 00:30
03

Net - Valla ismet abi özgür kocaelide ki tek sıkıntın bence bu başkanlarla kanka olmanla başladı ,eskilerde bi söz vardır alim adam sultan sofrasına oturmaz .günümüze uyarlarsak gazeteci siyasetçilerin sofrasına oturursa tarafsızlığını yitirir yazında ki siyasetçiler şöyle hizmet verdi böyle hizmet verdi diyorsun peki bu millet onlara neler verdi bi düşün kiminin torunları ferrarilerde gezdi yatlarımı yok kimileri istanbulun gece klüplerinde fink atıyor . Ama ben çok rahatım hiç birine hakkımı helal etmiyor um,ister inanın ister inanmayın bi sırat köprüsü var ve o köprü çok çetin geçecek selâmetle

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 26 Mart 23:51
02

Akil Adam - umuttepe'de diğer hastalıklar( kalp, kadın.kanser ,guatr, böbrek,çocuk) ve ameliyatlar yavaşladı. herşey corona'ya endekslendi. diğer hastalar zorda. seka,kocaeli devlet pandemi hastanesi oldu. geriye derince ve umuttepe kaldı ama yavaş işliyor.hasta doktor bulamıyor.radyoloji atıl çalışıyor.patolojide 2 ayda sonuç çıkıyor.böyle iş olur mu.umarız rektör bey bu hafta durumu tekrar değerlendirir. evet unibel niye açılmadı.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 26 Mart 21:25
01

Ersoy Kandemir - Bu rektörle ne Ünibel,ne AMATEM,ne Çamatem zor olur,iki gram yüreği varsa çıksın da Kocaeli halkına göreve geldiği günden beri yoğun bakım sayılarını anlatsın!Geriatri nedir Kocaeli halkı adını niye yıllardır duymamış ,bilimsel hali ne üniversitenin,şu salgınlı günlerde ne kendilerinden ne sağlık il müdürülüğünden ne valilikten doğru düzgün bir konuşma duyulmazken topuna beddua ettiğimi bilmelerini isterim!

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 26 Mart 19:08


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi