Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,8169
Euro 7,4329
Altın 380,29

Biraz daha dikkat

Unuttuk, maalesef unuttuk, bu dünyada başka canlıların da var olduğunu, aynı şekilde onların da yaşadığını, onların da bu dünyada nefes aldığını, onların da bir şekilde hayat mücadelesi verip, hayatta kalmaya çalıştığını hepsini unuttuk.

Birbirimize verdiğimiz, yani insanların kendi aralarında birbirine verdiği zarar, birbirlerine duyduğu kin, birbirlerine duyduğu umarsızlık, duyarsızlık yetmemiş gibi şu hayatta birlikte yaşadığımız diğer birçok canlıya zarar vermeyi, canlarını acıtmayı, aç bırakmayı, eziyet etmeyi kendimize hak gördük.

Bu dünya sanki sadece bizim için dönüyormuş gibi kendi içimizde çizdiğimiz sınırlarla, içeriye başka canlıları da alıyormuş gibi yapıp aslında hiçbirini almadan, dışarı bıraktığımızı ve dahası hepsine zarar verdiğimizi unuttuk belki hiçbir zaman bilemedik gerçeği, hatta hatırlamadık bile.

Daha fazla “yer“ istila etmek için bol bol ağaç kesip ormanları, hayvanların doğal yaşam alanlarını bozduk, kendi ellerimizle yaptık bunu .

Çöpleri çöpe atmak dışında her yere attık, suları, denizleri maalesef kirlettik.

Coronavirüs hepimizin hayatını durma noktasına getirdi, hepimizin hayatını çok büyük ölçüde etkiledi.

Hepimiz bu süreçte birçok değişiklik yaşıyoruz, ailelerimizden, sevdiklerimizden, dostlarımızdan uzaktayız.

Aslında bu süreçte doğa da hayvanlar da, bitkiler de pek çok farklı şey yaşamaya başladılar bile.

Aslında bizler sevdiklerimizden ayrıldık ama onlar ait oldukları yere geri döndüler, sevdiklerine geri kavuştular.

NASA, Coranavirüs salgını nedeniyle, karantina sürecinde Çin’de hava kirliliğinin de büyük oranında azalma tespit edildiğini duyurdu.

Euronews ise karantinanın üç haftadır devam ettiği İtalya'da, hava kirliliğinin azaldığını, Venedik'te ise suların berraklaştığını, kanalların tertemiz olduğunu, balıkların gözüktüğünü, kuğuların bile yeniden eskisi gibi yüzmeye başladığını aktardı.

Aynı şekilde Türkiye’de de insanların büyük çoğunluğunun evlerde olması nedeniyle hava kirliliği yüzde 30 oranında azaldı.

Yalnız bu süreçte maalesef ki ülkemizin birçok yerinde bir hayli yüksek oranda, evlerde yaşamaya alışmış, evlerimizde bir konuk değil evlerimizin bir ferdi olan “evcil hayvanlar” maalesef ki kendilerini bir anda “sokakta” çaresiz buldular.

Zaten sokaklarda yaşayan hayvanların şu anda zaten çok zor durumda olduklarını düşünüyorum.

Çünkü, özellikle de bu sıralar evlerinde oturmak zorunda olan ve böylelikle kendilerini coronavirüsten koruyan 65 yaş ve üstü büyüklerimiz, onlarla ilgileniyordu, onları seviyordu, besliyorlardı.

Bir de ne yazık ki artık bu sokaktaki hayvanlara, yenileri eklenmiş oldu.

Elbette ki buna istinaden birçok belediyenin, sivil toplum örgütünün, sokak hayvanlarına destek olduğunu, onları aç, susuz bırakmadıklarını görüyoruz.

Bu gerçekten müthiş bir şey.

Bir şey daha eklemek istiyorum.

Sizler de farketmişsinizdir marketlerimizdeki değişiklikleri, el dezenfektanlarını, tek kullanımlık eldivenleri, içerideki limitli sayıdaki müşterileri.

Bunlar gerçekten güzel gelişmeler hem kendimiz hem de orada gece gündüz bizler için, bizlere hizmet etmek için çalışan insanların sağlıkları için.

Ama maalesef ki market çıkışında çöp kutusu haricinde her yere atılmış, sayısız eldiveni görünce insan büyük bir şaşkınlığıa uğruyor.

Acaba o kişiler, bu eldivenleri yere öylecene atarak varsa eğer virüslerin etrafa kolayca saçılma olasılığı olabileceğini hiç düşünümüyorlar mı?

O çöpleri çöpe atmak bu kadar zor mu?

O insanlar acaba o yerlerdeki pis eldivenleri sonradan çöpe atan görevlilerin durumlarını, hislerini, hatta onların da ailelerinin sağlıklarını hiç düşünmüyorlar mı? 

Lütfen, biraz daha düşünelim, daha fazla, daha gayretli.

Böyle düşünenlerimiz elbette var, onlara hiçbir sözüm yok.

Ama özellikle hepimiz için zor geçen bu zamanları, hem hayvanlar, hem canlılar hem de başka insanlar adına daha da zor, daha da dayanılmaz hale getirmeyelim, biraz daha dikkat edelim, daha özenli olalım. 

Lütfen.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlksen Çağlayan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi