Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 6,8169
Euro 7,4329
Altın 380,29

Yüzyıllar yaşa 23 Nisan

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.

Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir.

Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.

1979'da yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır.

Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.

Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.

Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir.

Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir.

Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.

Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.

Atatürk diyor ki:

“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

TBMM’nin internet sayfasında ne de güzel anlatılmış ne de güzel ifade edilmiş 23 Nisan. Atamızın sadece Türk çocuklarına değil, Dünya çocuklarına da armağan ettiği tek bayramdır 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.

Çocukların sabah erkenden hazırlanıp, coşkuyla, sevinçle bugünü kutlamak için evden çıkıp, okuluna, stadyumlara koştuğu bandolarla, danslarla, şiirlerle, şarkılarla, ellerinde bayraklar, yüzlerinde koskocaman gülümseme, mutlulukla kutladığı dünya üzerinde başka bir örneği olmayan ne güzel bir bayramdır 23 Nisan.

Çocuklarımızın, dünya çocuklarını evlerinde misafir ettiği ve onlarla birlikte gülüp, güzel çocukluk anıları biriktirdiği, birlikte bu güzel günü kutladığı ve onlardan ayrılırken sanki yıllardır birbirlerini tanıyormuşçasına hüzünlendiği ne güzel bir bayramdır 23 Nisan.  

Her yıl 23 Nisan güneş gibi gelir o sınıfları ısıtır bu güzel bayram.

Baharla birlikte tatlı tatlı gelir 23 Nisan her çocuğa, her öğretmene, her okula.

Kır çiçekleri nasıl ki dağlarda açıyorsa, okulardaki çocuklar da kır çiçekleri misali renk renk olur, cıvıl cıvıl olur. Hepsi ama hepsi mutludur, sevinçlidir.

Çoğunlukla yağmurlu ama ılık tatlı bir havaya denk gelen bu güzel günde aslında bütün çocukların içinde bahar tam anlamıyla başlar.

Koşar, oynar, dans eder, şarkılarını söyler tüm çocuklar.

Çocukları, hatta bütün dünya çocuklarını o zamanlarda bile düşünüp, baş tacı eden, onları önemsediğini, onların gelecek nesillerimizi nasıl da şekillendireceğini öngörüp bu güzel günü armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’e ne kadar teşekkür etsek az.

100 yıl önce, kendi bağımsızlığımıza ve ulusal egemenliğimize kavuşarak bu özel günü kutlamaya başlamıştık. 

Bu seneki 23 Nisan’da, koronavirüs tedbirleri kapsamında, hepimiz evlerimizde kutlayacağız bu özel bayramı.

Evlerini şimdiden, bayraklarla ve okullarda yaptıkları gibi süsleyen birçok öğretmen ve öğrenci olduğunu görmek bana göre heyecan verici.

Milli Eğitim Bakanlığı da bu yıl 100. Yılını kutlayacağımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için harika bir marş hazırlamış.

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle çocukların görüntüleri cep telefonu ile çekilen 23 Nisan 100. Yıl marşı, Gazi Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Orkestra Şefi Doç. Dr. Mehmet Efe bestelemiş, düzenlemesi Serkan Sönmez tarafından yapılmış, sözlerini ise Şermin Yaşar ve Mehmet Efe yazmış.

Ayrıca bu marşı, Gazi Üniversitesi Müzik Bölümü, Hacettepe Devlet Konservatuarı, Prof. Dr. Mehmet Sağlam Ortaokulu, Ulubatlı Hasan Ortaokulu öğrencileri evlerinde söylemişler.

Klibin yönetmenliğini ise en son İstanbullu Gelin’in de yönetmenliğini yapan Zeynep Günay Tan yapmış.

Klibin başında ise Haluk Bilginer’in sesinden “23 Nisan, bu ülkede her çocuğun üzerine doğar doğmaz iliştirilmiş ve oradan asla alınamayacak bir bağımsızlık hediyesidir” ifadeleri yer alıyor.

Ben çok beğendim, çok etkilendim, mutlaka izleyin, çocuklarınıza izletin, dinletin, beraber söyleyin.

Tam anlamıyla 100. Yıla yakışır harika bir marş olmuş.

Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

Ayrıca, bu yıl hepimiz 23 Nisan saat 21:00’de İstiklal Marşı’mızı evlerimizden ve balkonlarımızdan okuyor olacağız.

Bu sene böyle olsa da biz, hepimiz aslında birbirimizden ayrı olsak da yine bir araya gelip bu güzel günleri yeniden kutlayacağız.

Bayrakları ellerimizle okullarımıza asacağız, marşlarımızı, şarkılarımızı aynı anda, yan yana söyleyeceğiz ve yeniden bir araya gelip o çocukların heyecanına, bayram coşkusuna ortak olacağız.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı kutlamaya ve yaşatmaya devam edeceğiz.

Yüzyıllar yaşa 23 Nisan!

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlksen Çağlayan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi