Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar
Euro
Altın

Normalleşmenin beslenme hali

Merhaba dostlar, 20. Yüzyılın ortalarından başlayıp günümüze kadar hızlanarak büyüyen ve yaygınlaşan bir kültürden(!) bahsetmek istiyorum.

Hazır yemek, dışarıda yemek, hızlı yemek, fast-food adına ne derseniz deyin, ben yeni bir isim vermek istedim annelerimizin deyimiyle “tembel yemeği”.

Şöyle bir düşünecek olursanız bu beslenme tarzı çoğumuzun yeni öğrendiği bir terim olan “pandemi” sayılabilir.

Bilimsel tanımına bakacak olursak pandemi; dünyada birden fazla ülke veya kıtada, çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel isimdir.

Artık hepimizin de bildiği gibi tembel yemeği dediğimiz beslenme tarzı diyabet, obezite, kalp damar hastalıkları, kanser gibi pek çok hastalığın sebebi olarak gösterilmektedir.

Hepimizi paniğe sürükleyen, günlük hayatımızı ve ülkelerin ekonomilerini kökünden değiştiren kovid-19 salgınının etkin olduğu şu 5 ay içinde dünyada günde ortalama iki bin (2,000) insan hayatını kaybediyor.

 Korkunç bir rakam, bunun rakam değil de her birinin bir insan olduğunu hatırlatmak isterim.

Ama size daha korkunç iki istatistikten bahsetmek istiyorum, dünyada açlıktan ölen insan sayısı günde yirmi bin (20,000) ve obeziteye bağlı ölümlerin sayısı günde yirmibeş bin (25,000). Yani kabaca bir karşılaştırma ile dünyada obezitenin sebep olduğu ölümlerin oranı kovid-19’dan ölenlerin on (10) katı.

Kovit-19 pandemisinin nedeni korona virüsü ise obezite pandemisinin sebebi de vahşi kapitalizmdir. Tüm dünya insanları (istisnalar hariç) bir tüketim topluluğu haline getirildik.

Bunun bedelini de en ağır şekliyle, canımızla ödüyoruz.

Bu korona süreci pek çok şeyi değiştirdi, bazı şeyleri yeniden değerlendirmemize sebep oldu. Hatta güncel bir deyimle hayatımızda pek çok şeye reset atabiliriz.

Yani hayatımızı yeniden kurgulayabiliriz.

Çocuklarımıza, ailemize, dostlarımıza, sağlığımıza, çevremize, dünyaya daha fazla değer verip, paraya daha az değer verebileceğimiz bir toplum inşa edebiliriz.

Kızıldereli şef Seattle’ın 1854 de Amerika başkanı Franklin Pierce’e yazdığı mektupta dediği gibi “…beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu, son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde anlayacak…”.

Bir musibet bin nasihatten iyidir deyip Korona virüsten ders almak ve son ırmağın kurumasını beklememek lazım.

Gerçekçi olmak gerekirse, tabii ki her şeyi birden değiştiremeyiz ama her şeyi düzeltemem diye düzeltebileceklerimizden de vazgeçmemek lazım.

Toplumu ve dünyayı düzeltmeye başlamadan önce kendimizi düzeltelim, kendi hayatımızda yapacağımız küçük değişiklikler bu sürecin bize kazandırdıkları olabilir.

Hadi gelin biraz da yapabileceklerimizi konuşalım.

İlk yapmamız gereken şey uykumuzu düzenlemektir, insan sağlığı için olmazsa olmaz en önemli şey zamanında, yeterli ve kaliteli uykudur.

23.00 – 07.00 arası, zifiri karanlıkta, sessiz ve manyetik uyaranlardan uzak uyunan bir uyku, yaşam kalitenizin artmasının olmazsa olmaz ilk şartıdır.

Kaliteli uykuyu engelleyen en önemli etken, farkında olmasak da internet ve televizyon kullanım süresinin çok olmasıdır.

Bu konuda size tavsiyem daha az internet ve televizyon, daha fazla kitap ve sosyallik.

Sağlığımız için ikinci önceliğimiz sağlıklı beslenmedir.

Sağlıklı beslenebilmek için öncelikle beslenme davranışlarımızı düzeltmemiz gerekir.

Beslenme davranışlarımızda sağlıklı değişiklikleri üç (3) adımda sayabiliriz.

Gıda alışverişlerinde yapabileceğimiz değişiklikler, gıda hazırlama ve pişirmede yapabileceğimiz değişiklikler ve gıda tüketiminde yapabileceğimiz değişiklikler.

Bütün bu yapabileceğimiz değişiklikleri sizlere haftaya detaylıca anlatacağım.

Bana zaman ayırdığınız ve okuduğunuz için teşekkür ederim.

Haftaya tekrar burada görüşmek üzere sağlıkla kalın.

Maskenizi takın, fiziksel mesafenizi koruyun, zorunlu olmadıkça sokağa çıkmayın.

 

Diyetisyen Ercan KAPLAN

ÜÇ İKİ BİR DİYET DANIŞMA MERKEZİ

0 262 321 63 21

0 552 604 03 21

diyetman@yahoo.com

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ercan Kaplan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi