Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar
Euro
Altın

Herkes ölmeye hazır ama yaşamaya değil..!

Bugün sokaktan kimi çevirirseniz çevirin.

Çevirdiğiniz bu kişinin sağcı, solcu, dinci, ateist olması hiç fark etmez.

Hatta zengin, fakir olması da önemli değil.

Çevirdiğiniz kişilere ‘ Bu vatan için ölür müsünüz?’ diye bir soru sorduğunuzda size önce kızgın gözlerle bakıp sonra da tekmili birden hepsi ‘Tabi ki ölürüz’ derler.

Hatta üstüne bir de ‘Şüphen mi var yoksa?’ diye bu kez size bir soru yöneltirler.

Bana göre 100 kişiye soracağınız bu soruya Yüzde 99.9 ‘Ölürüz’ cevabı verir.

Yani bu ülke için hepimiz ölürüz.

Peki, ölürüz dediğimiz bu ülkede yaşamak istiyoruz mu?

İşte orası biraz karışık.

Nasıl mı?

Vatandaşı olduğumuz bu ülke için ölürüz diyoruz ama bize sorulan ‘Fırsatınız olsa başka bir ülkede yaşamak ister misiniz?’ sorusuna Yüzde 62.5’i yurt dışına gitmek ve başka bir ülkede yaşamak istiyor.

Özellikle de geleceğimiz olan gençler bu konuda daha çok istekli ve kararlı.

Yaptığı ciddi ve bilimsel araştırmalarla bilinen Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) tarafından yapılan ve Türkiye’de gençlerini durumunu, algılarını ve özlemlerini konu alan araştırmayı okudum. Hem ilginç hem de ibretlik sonuçlar ortaya çıkmış.

Ortaya çıkan sonuç çok açık ve net: Bu ülke için ölürüz ama bu ülkede yaşamak istemiyoruz.

Eğer önyargılı değilseniz biraz da sabrınız varsa okuyun şu araştırma sonuçlarını.

 

GENÇLERİN YÜZDE 32’Sİ NE EĞİTİMDE NE İSTİHDAMDA

Rapora göre katılımcıların %61,7’si öğrenci, %19’u çalışan. %10,7’si iş aradığını, %7,3’ü iş aramaktan vaz geçtiğini, %3,3’ü ise ev kadını olduğunu ifade etmiş. Yani aslında gençlerin %32’sinin herhangi bir eğitim kurumu ile ilişkisi olmadığı gibi, herhangi bir istihdam ilişkisi de yok. Raporda Türkiye OECD’nin ne istihdamda ne eğitimde (NİNE) gençlik olarak adlandırdığı kategorinin en yüksek olduğu ülkelerden biri olduğu ifade ediliyor.

Düşünce özgürlüğünü önemsiyorlar

Raporda, düşüncelerini özgürce ifade edebilmek ve başkalarının düşüncelerini özgürce ifade edebilmesi gençler için çok önemli görünen konular olduğu belirtiliyor. Sonuçlara göre, gençlerin %68,3’ü düşüncelerini özgürce ifade edebilmeyi çok önemli olarak görüyor. %52’si ise başkalarının düşüncelerini özgürce ifade edebilmesini de çok önemli buluyor. En önemli görünen konular daha sonra sırasıyla milli değerler %49,8 ve dini değerler %45,7. Türkiye’de gençlerin önemli oranda dini ve milli değerleri önemserken, bunu hem kendi hem başkalarının özgürlükleri ile bir arada gördüklerini gösteriyor.

Yüzde 62,5’i imkan olsa yurt dışında yaşamak istiyor

Araştırma verilerine göre, Türkiye’de gençlerin %62,5’i eğer imkan olsa yurtdışına yerleşip orada yaşamak istediğini belirtiyor. Ayrıca rapordaki bir çarpıcı veri de kendi oy verdikleri partinin yıllardır iktidarda olmasına rağmen, AKP'li gençlerin dahi neredeyse yarısının eğer imkanı olsaydı yurtdışında yaşamak istediğini ifade etmesi.

Yurtdışında yaşamak isteyenlerin oranı CHP’ye oy veren gençlerde %74,4’e, İyi Parti’ye oy verenlerde %68,8, henüz oy kullanmayanlarda yine %68,8, MHP’ligençlerde %68,6’ya yükseliyor.

Bir yere gelmek için yetenek yetmiyor

Rapordaki bir çarpıcı veri de yetenekli bir gencin başarılı olacağı ve mutlaka bir yere geleceğine ilişkin inanç gençler arasında ancak %20,7 oranında geçerli olması. Yani gençlerin yalnızca yetenek ile bir yere gelinebileceğine ilişkin inançları çok zayıf görünüyor. Katılımcıların %70,3’ü Türkiye’de arkası sağlam bir kişinin yetenekli bir gencin önüne geçebileceğini düşünüyor.

Üniversite yeterli değil

SODEV araştırmasına katılan gençlerin %40,8’i Türkiye’de üniversitelerin iş bulmak için yeterli donanım sağladığını düşünmüyor. Bu oran HDP seçmeni gençlerde %72,8’e, İyi Parti’li seçmende %56,4’e, CHP’li seçmen gençlerde %49,5’e, MHP’li seçmende %48,5’e yükseliyor.

Sosyal medyada özgür değil

Türkiye genelinde gençlerin %25’i sosyal medyada kendilerini özgürce ifade edemediklerini düşünüyor. Bu oran özellikle HDP’li, CHP’li ve İyi Partili seçmenlerde çok daha yüksek oranlarda seyrediyor.

Araştırma, iktidarda olmayan düşüncelerin sosyal medyada ifade edilmesi yönünde dahi önemli sınırlamalar olduğunu gösteriyor. Muhalif partilere oy veren gençler sosyal medyada kendilerini özgürce ifade edemediklerini ifade ediyor.

Araştırmaya katılan gençler %93,2 ile en çok Instagram’ı kullandıklarını belirtiyor. İkinci sırayı %49,2 ile Twitter, üçüncü sırayı %47,3 ile Facebook alıyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Güngör Arslan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

The End - Arapların sermayesi petrol bizim ülkemizin ise insan , müthiş bir insan gücümüz var ama bu kaynağımızı doğru kullanamıyoruz insanlar ekonomik zorluklar sosyal yapılar kimlik sorunları ile ömür geçirmek yerine bu sorunların nispeten az olduğu başka ülkelerde yaşamak istiyorlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Mayıs 08:34
01

Kerem1441 - Güngör Bey Fatma Hanım liyakatli işe alımlara devam ediyor.Bir iki kelamda buna etseniz...sonra yurtdışına gide tabi gençler..Yıllarca oku, partiye umut bağla sonra bilmemne meclis üyesinin oyuna karşılık kızını işe al..sonra ak partiyi yıllarca suçla..kazara iktidara gelseler akpartiye rahmet okutur bunlar..gençler bilmez biz biliyoruz eskileri

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 22 Mayıs 16:01


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 4141
Reklam bilgi