Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 8,6647
Euro 10,1729
Altın 492,24

Şimdi gazetecilik onlara ne güzel

Mürekkep kokusunu aslında henüz 7-8 yaşlarında bir çocukken, rahmetli babamın çıkarttığı SESİM Dergisinin ofisinde tatmıştım. Ama bu mesleğe resmen girişim, kayıtlı, sigortalı bir gazeteci olarak çalışmaya başlamam, 1976 yılındadır.

Yaklaşık 50 yıllık meslek hayatımda, gazeteciliğin ne denli onurlu, saygın; ama ne denli de zor ve meşakkatli bir iş olduğunu hep yaşamışımdır.

Biz, mesai kavramı olmaksızın çalışırdık. Bırakın senelik izin kullanmayı, hafta tatili yapmadan çalışırdık.

Şimdi ne güzel gazetecilik. Akşam saat 17.00’de başlayıp, 19.00’da biten maçı beklemeden gazeteyi basıyorlar. Göreceğim bakalım; Kocaelispor Play-Off’lara kalır, final maçları saat 19.00’dan sonra oynanırsa, bizim AKP’nin resmi yayın organı yerel gazetelerimiz bu maçları bekleyecekler mi?

…………

Benim bu mesleğe başladığım ilk yıllarda gazeteciliğin yazılı olmayan kuralları, gelenekleri, gazeteciliğin namusu vardı. Gazeteler, Ramazan Bayramında iki, Kurban Bayramı’nda üç gün yayınlanmaz, yerine Gazeteciler Cemiyeti’nin Bayram gazetesi çıkardı.

İki bayramda toplam 5 günlük tatil, gazeteciler için gerçek tatil olurdu. Gazete binaları, teknik servis aletleri, baskı sistemleri de dinlenirdi.

Sonraları İstanbul’da yayınlanan bir ulusal gazete, “Ben Bayramda tatil yapmıyorum. Gazetenin yayını bayramda da sürecek” dedi. O dönemler şimdiki gibi değil. Ulusal gazeteler günde yüzbinler, yerel gazeteler binler satıyor. Yani bir günlük satış geliri bile çok önemli. Mecbur, biz de ÖZGÜR KOCAELİ olarak, bayram günlerinde de gazete yapmaya başlamıştık. Aslında ben, yerelde prensip ve geleneklerin sürmesi, bayramlarda gazete çıkartılmaması için çok çaba harcamıştım. Ama o dönemler, yerelde de büyük rekabet vardı. Ben, “Bayramda gazeteciler tatil yapsın, Cemiyet Bayram gazetesi çıkartsın” diye ısrar ederken, Tanzer Ünal ile Güngör Arslan karşı çıkmışlar, “Biz gazetemizi çıkartacağız” demişlerdi.

Yıllarca bayram günlerinde de yerel gazeteler çıktı. Ben zaten her gün çalışmaya alışmışım. Başkasına dar gelen, bana bol gelirdi. Biz de bayramlarda gazete çıkarttık. Ben her zaman bayram öncesi çalışma arkadaşlarımı toplar, “Bayram günlerinde isteyen çalışır, istemeyen tatil yapar. Bana çalışacakların listesini verin” derdim. Bayram günlerinde çalışan personele de mutlaka çift yevmiye öderdik.

………………….

Aradan yıllar geçti. Biz gazeteyi Haldız’lara sattık. Günlük gazete satışları hızla düşse de, ÖZGÜR KOCAELİ olarak biz hala günde 4500-5000 adet gazete satıyorduk. Ama ben hala bayramlarda tatil için ısrar ediyordum. Nihayet, diğerleri de yola geldiler. Bir bayram döneminden bir hafta önce beni Çağdaş Kocaeli gazetesinden Nuri Kolaylı aradı, “Abi ben diğerlerini ikna ettim. Siz de kabul ederseniz, bu bayram gazete çıkartmayalım. Basın İlan Kurumu ile de konuştum, sakınca yokmuş” dedi.

Bu teklifi heyecanla Recep Haldız’a iletmiştim. Recep Haldız, iki gün sonra “Olmaz. Biz Bayram’da da çıkacağız. Diğer gazeteler zor durumda. Onlar masraftan kaçmak istiyorlar. Biz kardayız. Çıkmaya devam edelim. Ötekiler zorlansın” diyerek bayramda çıkmamayı kabul etmemişti.

……………….

Tabii, şimdilerde ÖZGÜR dahil, bütün yerel gazetelerin günlük toplam bayi satışı 500’ü bulmuyor. Bu kentte artık, sabah bayiden eline bir yerel gazete alıp, akşam evine götüren bir tek kişi bile gösteremezsiniz. Eskiden ÖZGÜR KOCAELİ her eve girerdi. Ev hanımları ayrı alır, eşleri ayrı alırdı. Şimdi yerel gazeteleri mecburen siyasi parti ofisleri, bazı dernek ve sendikalar, bazı meslek odaları, belki bir-iki tane müşterisine saygılı kıraathane alıyor.

Hal böyle olanca, bırakın bayramlarda tatil yapmayı, yerel gazeteler pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde bile yayınlanmıyorlar.

Yani gazetecilik” yan gel Osman, dört dönüm bostan” kıvamına geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı veya AKP’li bir belediye başkanı “Gak” dese, AKP teşkilatları “Guk” dese, manşet kurtuluyor. Habercilik falan zaten yok. Yerel gazetelerin kiminde çalışanlar aylardır maaş alamıyor. Bir kısmında da köle düzeninde çalışıyorlar. “Kısa çalışma ödeneği” uygulamasıyla, gazetecilerin maaşlarını da devlet ödüyor. Basın İlan Kurumu kimsenin reklamını falan kesmiyor. Aylık ortalama 40 bin TL civarında resmi ilan geliri, hemen her fırsatta Büyükşehir Belediyesi ile AKP’li belediyelerinin lüzumsuz reklamlar karşılığında verdiği paralarla, yerel gazeteler uzatmaları oynuyor.

…………….

Ben, hemen hemen hiçbir eski arkadaşımla irtibatımı kopartmadım. Yeni türemiş gazeteci bozuntuları ile hiç selamım bile olmaz. Ama eski arkadaşlarımın hemen hepsi ile yeri geldiğinde görüşüyorum. Çok mutsuz olduklarını da biliyorum.

İki hafta kadar önce, kuruluşundan beri ÖZGÜR’de çalışan, yıllarca santralda görev alıp, gazetenin dışarıya açılan sesi olan, son yıllarda benim sağ kolum ve asistanım gibi görev yapan Alev Uçar, prim ödeme süresini tamamladı ve hemen gazetedeki görevinden ayrıldı. Alev artık, EYT olarak emeklilik yaşını bekleyecek. Bu arada geçen hafta yine kuruluşundan beri ÖZGÜR’de olan ve bana göre o gazete için benden de önemli temel direk olan Murat Yoldaş’ın da sağlık nedenleriyle işinden ayrıldığını öğrendim. Umarım, 30 küsur yıldır o gazetede çalışan Murat’a ayrılırken bütün haklarını verir, bir de şık veda töreni düzenlerler.

ÖZGÜR’ün yemekhanesinde, Cemalettin ile Adem’in hep aynı masada oturduklarını, çevrelerindekilerin duyacağı biçimde “İsmet Çiğit’ten kalan kim varsa gidiyor” diye gülerek eğlendiklerini de biliyorum. Evet, ÖZGÜR, artık tamamen Haldızların, tamamen Adem’in, Cemalettin’in dir. Kendilerine kutlu olsun.

Ama dilerim artık biraz gazetecilik yapsınlar. Dedikoduyu, insanların altını oymaya yönelik cambazlıkları bırakıp, biraz gazeteci olsunlar.

RUHAN AĞABEY İLE HASRET GİDERMEK

Geçen hafta beni çok mutlu eden bir olay yaşadım. Bunu da paylaşmak isterim. İzmit için çok önemli bir değer olduğuna inandığım Şair, yazar; hatta tiyatro ve sinema oyuncusu sanatçı Ruhan Odabaş ile yıllarca birlikte çalıştık. ÖZGÜR’ün, Haldız’lara geçişinin ardından, o dönemlerde AKP aleyhine yazılar yazdığı için, gazeteden çıkartılması istenen ilk kişi Ruhan Odabaş olmuştu. Ben elimden geldiğince Ruhan Ağbey’in kalması için direndim, dil döktüm. Ama anlatamadım. Gazetenin yeni sahipleri için önemli olan tek şey, AKP’yi eleştirmemek, hep övmekti. Ruhan Odabaş gazeteden ayrıldıktan sonra, nedense bana gönül koymuştu. Oysa ben, Ruhan Ağbey’le muhabbetten, aynı masayı paylaşmaktan, gazetemde O’nun yazılarını görmekten hep keyif almıştım. Yıllardır hiç konuşmadık, hiç karşılaşmadık. Geçen gün gazetede çalışırken Ruhan Odabaş geldi. Pandemi kuralları gereği yumruk yumruğa tokalaştık. Bu dönemde yaşadıklarımız nedeniyle özellikle Can’a geçmiş olsun dilemeye gelmiş. Bir saat kadar konuştuk, sohbet edip, hasret giderdik. Birbirimize karşı eteklerimizdeki taşları döktük. “Ben, seninle karşılaşmamak için çok sevdiğim Artvinliler Lokalinden ayağımı kestim” dedim. Ruhan Ağabey de bana kırıklığını anlattı. Evden çıkmıyor, pandemiden kendisini korumaya çalışıyormuş.

Yıllar sonra aklaşmış saçları, bıyıkları ile yeniden karşıma çıkan Ruhan Odabaş ile muhabbet içimi açtı. Bunu da paylaşmak istedim.

Artık bu camiada, pek çok kişinin yüzünü bile görmek istemiyorum. Çünkü biliyorum, yüzünü gördüğümde midemi bulandıracak insanlar var. Ama geçmişin gerçek gazetecileri ile, çok uzun yıllar birlikte çalıştığım bütün eski dostlarımla medeni ilişkimi sürdürüyorum.

Bu kentte, gazetecilik mesleğinin de elbet bir gün güzel günlerine döneceğine inanıyorum. Önümüzdeki bayramdan önce, halen çok büyük haksızlığa uğramış durumdaki arkadaşım Güngör’ün de özgürlüğüne kavuşup, aramıza döneceğine inanıyorum.

Bütün okurlara saygılar, sevgiler. Sağlıklı ve bereketli günler dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mektup - İsmet Çiğit - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

18

Adalı41 - Hacı Hasanlıya Yanıt.

Arkadaş Çok Güzel ve Anlamlı Bir Yorum.

Biran Anılar Tazelendi.

Evet O Günleri Bilmeyenler...

Bu Günleri Anlayamazlar.

Ben de Serdar Mahallesinde Oturuyordum.

İzmitin Sosyal Kültürel Magazin Spor Sanayi (İŞÇİ-MEMUR-ESNAF VS.)

Tüm Herkesimin Hem Sorunu Hem de Eğlencesini Bu Gazeteden Takip Ederdik.

Bir Önceki Günün Akşamından Gazeteyi Alıp Okumak Ayrıcalık Ve Tiryakilikti.

Ne Güzel Günlermiş.

Özlemle Anıyoruz.

Şimdi Herkes Bir Didişme Ve Hesaplaşma İçinde...

Devlet Malzeme Ofisi.

SEKA...

MANNESMAN BORU...

PETKİM...

SERAMİK...

İGSAŞ...

İPRAŞ (TÜPRAŞ)...

HEREKE İPEK HALI...

NASAŞ...

RABAK...

VS.

Yitirdiğimiz Ve YA...

El Değişikliği...

Bu Kuruluşların Sendikal Örgütlenmeleri.

Spor Kültürel Sanatsal Haberleri.

O Günkü Tiryakilik;Edindiğimiz KOCAELİ GAZETESİ’nden Takip Edilirdi.

Gece Hayatının Müdavimleri (Yaşadığımız Günler Geceler)...

Rahmetli DÜNDAR ÇİĞİT.

Rahmetli CEVAT ÇETİN.

Rahmetli SANCAR ŞENER,SEMİH KOÇANA.ALLAH UZUN ÖMÜR VERSİN AHMET KOBAK.

Rahmetli NACİ GİRGİNSOY,RUŞEN HAKKI,TANJU CILIZOĞLU.

Rahmetli EKREM BÜTÜN...SAİM ERTÜRK,CENAP ELMAS,SÜLEYMAN DURAK.

Anımsaya bildiklerim.

Tabii....

İSMET ÇİĞİT.

Bunların Yazılarını,

Haberlerini,

Yorumlarını Takip Etmek Hakikaten Tiryakilikti.

Şimdi O Güzellikleri Anımsıyoruz.

O Güzellikleri Yaşatan Ve Anımsatan Sizlere Teşekkürler.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 06 Mayıs 04:43
17

Nurten Özütül - Kaleminize yureginize sağlık Ismet bey yaxilarinizi beyenerek takip ediyoruz'sizi eleştiren Mert Doruk rumuzlu arkadaşa birsey demek isterim, hayat ne getirir ne goturur bilinmez, belliki Ismet Çiğit beyi pek tanımıyorsunuz yaptiginiz yorum resmen kin kusuyorsunuz, belliki birilerinin dolmuşundasınız, İzmitimizin en gözde gazetecilerinden (50 seneden ) bahsediliyor çevrenizde araştırın oyle konuşun 'bu zamanda dogru yazan konuşanların uzerini cizmek kolay camur at izi kalsin'Sesekocaeli.com yolunuz açık basarilariniz daim olsun Izmit halki sizleri seviyor sevgiyle takip ediyoruz .saglikla kalın .

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 04 Mayıs 16:27
12

Mert Doruk - Yahuu sen ne ‘’SIRSIZ’’bi adamsın ekmeğini yediğin yere bile ihanet edecek kadar gözün dönmüş nefret dilinden vazgeçmek yerine her geçen gün dahada Agresifleşip Edebe uymayacak yazılar yazıyorsun gazetecimisin yoksa kalemli silahşörmü Madem bu kadar maharattın mükemmel gazeteciydin neden sattın senden gazeteni zorlamı satın aldılar hadi aldılar zorlamı tuttular hadi tuttular gidip şikayetçi olsaydın yanlarında durmak yerine hadi hepsi oldu Kendin Tekrar Gazete kursaydın Bu kadar Hamarat birisin Neden biriyle ortak oldun yda yanına yamandın Söylediklerinle yaptıkların Birbirini tutmuyorsa sorunun en büyüğü kendinde aramalasın Vesselam...

Yanıtla . 5Beğen . 7Beğenme 04 Mayıs 01:49
16

Mert Doruk - @Mert Doruk 12 nolu yoruma cevabı: Madem avukatısın yada yakını Sorulara cvp ver bırak olanı Yda derdin neyse işine feleni cımbızlama fetöcüler gibi adı Mert soyadı Meriç olan :))))

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 04 Mayıs 10:54
15

Mert Doruk - @Mert Doruk 12 nolu yoruma cevabı: :)) Sadece Gülünür Buna Öfke sizin işiniz Nefrette beslemeniz size yapılmasını istemedğiniz şeyi siz başkasına yapınca normal olarak görmek böyle sonuçlar yapıyor dmeek Sizinde öfkeniz yaranız var belli hergün böyle gaZeticilikle bağı olmayan yazıları beğendinize ve avukatlığını yaptığınıza göre kimin nerden beslendiği ap açık ortada.

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 04 Mayıs 10:52
14

Mert Meriç - @Mert Doruk 12 nolu yoruma cevabı: Normal bir okuyucu kini ve nefreti değil bu söyledikleriniz. Kişisel canınız çok yanmış belli. Arada Mert adını değiştirin biraz belli oluyor.

Her öfke saçmanıza tamamen ayrı rumuz bulun. İyi günler...

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 04 Mayıs 09:04
11

Kuruçeşme Gişeler - Değerli bir yazardan gündemi takip etmek istiyoruz, bakıyoruz ki hep aynı, rakı portakal suyu, anılar vs.. kabak tadı

Yanıtla . 4Beğen . 6Beğenme 03 Mayıs 23:39
07

Saklambaç - Amanın pek güzel yazı bu.

Baksanıza incinmişler...

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 03 Mayıs 16:35
08

Eski Okur - @Saklambaç 07 nolu yoruma cevabı: Senin trollce yazılarına benzemedi o yüzden kusura bakmayın troll olmadığımız için becerememeiş olabiliriz :) Biz adamı incitiriz

Yanıtla . 0Beğen . 4Beğenme 03 Mayıs 17:04
05

Can - Cebesoy Sokak havuzbaşı..Ne güzeldi:( Kıymetlisin abi ..Dikkat et kendine.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 03 Mayıs 12:02
03

Mehmet - akşam geç saatlerde erol günselin bayii önünde kuyruk olur serdar fırça atarak kocaeli gazetesinii diğer gazetelreri dağıtır çoğu izmitli başta kocaeli olmak üzere gazete almadan yatmaya gitmezdi....

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 03 Mayıs 10:12
02

Eski Okur - İsmet Bey çok merak ediyorum içinde Haldız,Cemalettin ,eski gazeteniz Özgür Kocaeli ,portakal suyu,eskiden ne muhteşem gazete sattığınız vs vs vs olmayan bir yazı yazabiliyormusunuz?Bunları artık hatim ettik. Şimdi bende sizse sorular sorayım birazda bu konuları yazında bizde öğrenelim:1-Madem o kadar iyi gazateciydiniz,çok satıyordunuz neden Özgürü sattınız? 2-Haldızlar kötü ve akp yandaşıydı neden sattığınız gazetede 6 yıl çalıştınız? Üstelik yazılarıma karışılmıyor diye defalarca köşe yazısı yazdınız.O zaman Haldız'lar iyiydi de şimdimi kötü oldu ? 3-Bu devirde hatırı sayılır bir para aldınız ,gözümüz yok ama şimdi geçimimi zor sağlıyorum diyorsunuz? Hangisi doğru iyi para aldığınızmı ?Yoksa geçiminizi zor sağladığınız mı? 4-Eski gazetede Güngör için santajcı,tehditçi vs diye onlarca yazınız var.Şimdi onunla olduğunuza göre o yazılarda yazılanlar doğru değil.Peki 5 yıl sonrada bugün yazdıklarınız doğru değil mi diyeceksiniz? Sizin yazılarınızdaki savunduğunuz fikirler zamanla değişiyormu? 5-İzmit Belediyesinden ne kadar reklam alıyorsunuz? Birazda bunları yazın Sayın Çiğit.Bizde öğrenelim

Yanıtla . 11Beğen . 10Beğenme 03 Mayıs 09:24
13

Mert Doruk - @Eski Okur 02 nolu yoruma cevabı: Gazeticilik Tetikçilik değildir Saklambaç efendi Doğru bildiğini değil Doğru olanı yazarsın öyle ona buna laf atmak sataşmak kandan beslenen sülük gibi yaşamak herşeyden önce bir adama yakışmaz Adam gibi gazeticilik yap yolsuzluğu yaz-Hırsızlığı yaz-Haksızlığı yaz ama burda ikidebir bana ellediler bana vurdular vs vs yazmak doğru değil.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 04 Mayıs 01:58
09

Muhittin - @Eski Okur 02 nolu yoruma cevabı: Guzel sorular. Bir de ben sorayim Bu kentte gazeteci olmak icin 50 yaş ve üstümü olmak lazım yeni isimleri neden yok sayıp hemen gözden çıkarıyorsunuz bence sokaga cikip bi çocukları dinleyin

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 03 Mayıs 18:56
06

Eski Okur - @Eski Okur 02 nolu yoruma cevabı: @Saklambaç adlı yorumcuya cevap:Pardon da ben İsmet Beye soru sordum? Neden siz cevap veriyorsunuzki?? ben okursam ,ben müşteriysem tabiki ben belirlerim yazının konusunu (şu an bedava ama dolaylı yoldan benden para kazanıyor) hergün mecburmuyum aynı şeyleri okumaya.Bende merak ettiklerimi sordum.Birazda onları yazsın.Banane cemalettin ne yazmış o ne yazmış ben onları değil bazen kızsam da eleştirsem de ben İsmet Çiğiti okuyorum.Ben ona düşman değilim doğru ve gerçek kimliğini bulmasını ve o tarzda yazılar yazmasını istiyorum.Nerede eski İsmet Çiğit nerede Güngörün yanına gelince bu İsmet Çiğit.herkesle çatışır kavgalı oldu.Bu tarz onun değil Güngörün tarzı.Eleştirmek ile tetikçilik ayrı şey.Muhalif olmakla muhalefet yanlısı olmak ayrı şey.Ben gerçek gazeticilik istiyorum.Ben müşteriysem bu benim hakkım. Bu duurmda seni ilgilendiren birşey olmadığı için sayın @saklambaç rumuzlu arkadaş senin bana cevap vermen gereksiz.Çünkü seni ilgilendiren birşey yok ortada.Çok rahatsız olursa İsmet Çiğit kensini savunur sana ihtiyacı yok

Yanıtla . 4Beğen . 6Beğenme 03 Mayıs 15:24
04

Saklambaç - @Eski Okur 02 nolu yoruma cevabı: İçinde adları geçmeyen gün yok dediğiniz insanların bugün ki yazılarında neden İsmet Çiğit varsa, bu yazıda da onlar var. Taraflısınız. Ve hayatınızda hiç mi hata yapmadınız, yanlış yapmadınız? Göz önünde olana vururken, ne güzel saklar insanımız kendini, parlatarak öne atar kendi güzel yanını, kendi yanlışını saklar.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 03 Mayıs 11:07
01

Haci Hasanli - Gençliğimizde her akşam Erol Abinin orda ertesi günkü Kocaeli Gazetesini bekler alip eve öyle giderdik güzel günlerdi o günler sonra haftalık biriktirip postayla izmitte görev yapıp tayini çıkan Abime postalardik izmiti merak ederdi iyiki varsınız be usta şimdi sana çamur atan gazeteciler o günleri bilmez sağlığına dikkat et usta

Yanıtla . 16Beğen . 1Beğenme 03 Mayıs 04:12


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 41 41
Reklam bilgi