Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 13,5246
Euro 15,4809
Altın 789,97

Bahçeli eskisi kadar hakim değil mi?

Benim adım Tuğrul. MHP kökenli bir aileden geliyorum. MHP içinde aktif siyaset yapmasam da, seçmen kimliği kazandıktan sonra katıldığım seçimlerde hep MHP’ye oy vermiş biriyim. Arkadaşlarımın, yakın çevremdeki insanların da büyük bölümü MHP’lidir.

Ancak, özellikle son zamanlarda MHP’de tuhaf gelişmeler görüyorum. Ülkenin hali ortadayken, ülkede insanlar inim inim inlerken, MHP’nin hala AKP’ye koltuk değneği olması bir büyük sorun.

Ama bunun dışında sanki Genel başkanımız Devlet Bahçeli de parti içinde ipleri elinden kaçırıyor gibi bir görüntü var.

Devlet Bahçeli MHP genel başkanı olduktan sonra parti teşkilatlarına, özellikle partinin gençlik kolları olan Ülkü Ocaklarına düzen ve disiplin getirmişti.

Kimse kendi kafasına göre iş yapamazdı. Devlet Bahçeli partilileri birbirleri ile dalaşmamaları, toplumda yanlış görüntü vermemeleri konusunda uyarmış, disipline sokmuştu.

Son zamanlarda tablo değişti. İlimizde de bu değişimi görüyoruz. Bazı MHP’liler aslında kendilerinden olan insanlara sokak ortasında dayak atıyorlar.

Ankara’da Başbuğ Alparslan Türkeş’i anmak adına düzenlenen toplantıda olaylar çıkıyor, ülkücüler tekme tokat birbirine giriyor.

Bahçeli partide bütün bu görüntülere son vermişti. Şimdilerde kontrol Sayın Bahçeli’nin elinden çıkmış gibi görünüyor.

Bu tablo MHP’ye çok daha büyük zarar getirecektir. Bahçeli’nin yeniden eline kontrolü alması, MHP’yi tekrar kavgacı bir topluluk gibi gösterenlere karşı gerekli yaptırımları uygulaması gerekiyor.

----------------------------------------------------

Bir de lodos etkisi eklendi

 

Ülkede zaten hemen herkesin morali bozuk.

Herkesin içinde bir sıkıntı,  herkesin kafasında bir çaresizlik ve “Ne olacak halimiz” kaygısı var.

Bir de bunların üzerine Lodos eklendi. Bütün uzmanlar lodos rüzgarıyla birlikte insanların ruh halinin bozulduğunu, herkesin kendisini kırılgan ve hasta hissedebileceğini belirtiyorlar. Bu nedenle şu lodoslu günlerinde kendinizi çok fazla dinlemeyin. Daha fazla karamsarlık girdabı içinde girmeyin.

Hasta hissediyorsanız bilin ki lodosun etkisi var. Akıl ve ruh sağlığınızı korumak için özel çaba harcamanız gerekebilir.

Kuvvetli lodosun başka riskleri de var. Rüzgar kuvvetli eserken çok fazla saçak altlarından, balkon altlarından geçmeyin. Maazallah başınıza saksı düşebilir. Dün sabah lodosun sert estiği saatlerde D-100 karayolu kenarındaki elektrik direkleri, trafik ikaz lambası direkleri bile sallanıyordu.

Lodos pek çok açıdan tehlikeli.

Evlerinizde baca düzeninin sağlıklı değilse, maazallah zehirli gaz evinize girer, sizi boğabilir. Özellikle hala soba kullananların çok dikkatli olması gerekiyor.

Meteorolojiye göre hafta sonunda bölgemizde etkili olan kuvvetli lodos gidiyor.

Ama Lodos gidene kadar herkesin kendisini kollaması lazım. 

Maazallah İzmit’te bu sert lodos günlerinde Yürüyüş yolundaki çınarların dallarına bile dikkat etmek lazım. Malum çınarların köküne beton döktüler, bu dev ağaçları kasten kurutuyorlar. Ayakta ölüme terkedilen çınarların dalları da lodosta kırılıp, başınıza düşebilir.

-----------------------------------------------

Kandıra Kavşağı’nda ölçüm yapılmalı

 

Kocaeli Büyükşehir belediyesi İzmit’te ne yapmaya kalksa bir şeyleri yanlış yapıyor. Büyükşehir Belediyesi Kandıra Sapağı olarak bilinen noktada da bir düzenleme çalışması yapmıştı.

Bu çalışma başlarken bu kavşaktaki trafik ışıklarının kaldırılacağı, trafiğin kesintisiz akacağı belirtilmişti.

Çalışma beklenenden uzun sürdü ve sonunda bitti. Biz her gün İsmet Abi ile birlikte sabah ve akşam bu kavşaktan geçmek zorundayız.

Eskiden de kavşak zaman zaman düğümlenir, trafik akmazdı. Ama bu çalışma bittikten sonra çok daha kötü hale geldi.

Kandıra kavşağına Rafet Karacan Bulvarı’ndan geliş, D-100’den giriş, Erenkaya istasyonundan geliş, M.Alipaşa yönünden veya Yahya Kaptan yönünden geliş.

Hepsi özellikle sabah ve akşam saatlerinde tam anlamıyla düğüm oluyor. Bu düzenleme yapılmadan önce kavşaktaki sorun çok daha azdı.

Sözde çalışma bitince kavşağın tam karşısına gelen binanın üzerine dev bir pankart asılmış, yağcılar Başkan Büyükakın’a bu çalışma nedeniyle teşekkür etmişlerdi.

Ama durum şimdi tam bir felaket.

Kavşak işlemiyor.

 Burada mutlaka bilimsel bir çalışma yapılmalı. Sanırım kavşaktaki ışıkların yanlış süreleriyle ilgili bir sıkıntı var.

Trafik akışının daha yoğun olduğu gelişler için daha uzun süre yeşil ışık yanmalı, akışın daha az olduğu gelişler için, kırmızı ışık süresi uzatılmalı.

Yani mutlaka bir şeyler yapılmalı. Bu haliyle Kandıra Kavşağı’nın hali çok karışık ve sıkıntılı.

---------------------------------------------------------------

Vergi ve cezalara %36 zam

 

TÜİK’in açıkladığı resmi enflasyon rakamlarına bakarsanız, ülkemizdeki enflasyon hala %20’nin altında, yüzde 19’lar seviyesinde.

Ama enflasyona bağlı olarak belirlenen “yeniden değerlendirme” rakamı yüzde 36 olarak açıklandı, Resmi Gazetede yayınlandı.

Yani 1 Ocak’tan itibaren devlete ödenen bütün vergi ve harçlara yüzde 36 zam yapılacak. Pasaport harcından tutun da motorlu taşıt vergilerine kadar her şey yüzde 36 artacak.

İyi de resmi enflasyon yüzde 20 bile değilken, bu 36’lık artış ne demek oluyor?

Memur ve emekli maaşlarına yüzde 36 artış yapılacak mı?

Şu sıralar pazarlıkları devam eden yeni asgari ücrete yüzde 36 zam yapılacak mı?

Devlet, işine gelince enflasyonu yüzde 36 kabul ediyor. Hoş zaten fiili enflasyon yüzde 50’nin bile üzerinde.

Ama ücret artışları söz konusu olduğunda yüzde 19 dikkate alınacak. Bir ülkede devlet, vatandaşına karşı bu kadar büyük haksızlık nasıl yapar anlayamıyorum.

---------------------------------------------------

Komşular ucuz mala koşarken

Televizyon kanallarında haberleri izliyorum. Sınır kentlerimizden Edirne’ye Bulgar, Romen komşularımız ve sınır kentimiz Van’a İranlı komşularımız atkın akıl geliyorlarmış.

Bu duruma sevinmek mi gerekiyor?

Elbette Hayır. Türk Lirası son aylarda yerlerde sürünüyor. 1980’li 90’lı yıllarda Türkiye’den insanlar yanlarına birkaç paket çikolata, Marlboro sigara falan alıp, fakirlikten sürünen Bulgaristan’a, Romanya’ya zamparalık yapmaya giderdi. İran’dan sigara ve akaryakıt kaçakçılığı yapılırdı.

Bizim paramız değerli, onların parası değersizdi.

Şimdi, bizim paramız pul olmuş.

Bulgarlar, Romen’ler, İranlılar alışveriş için ülkemize geliyorlar.

Turizm patladı deniliyor. Ruslar, Avrupalılar bizim paramız çok değersiz olduğu için, Türkiye’de her şey onlara göre çok ucuzladığı için ülkemize geliyorlar.

Cebine 1000 Dolar koyup gelen, Türkiye’de 1 ay krallar gibi yaşayabilir. Ya da cebine 1000 Euro koyup gelen, Türkiye’den kamyonlar dolusu mal alıp gidebilir.

Çok fakirleştik ve giderek daha fakir hale geliyoruz.

Bu nedenle komşu ülkelerden sınır kentlerimize insanlar akın akın alışverişe geliyorlar. Bu nedenle dünyanın her yerinden insanlar tatil için Türkiye’ye geliyorlar. İnanın bana, bu övünülecek bir durum değildir. Tam tersine utanılacak bir durumdur.

---------------------------------------------------------------------

Ne olur aşılarınızı yaptırın

 

Dünya, korona virüs belasından bu kış sonunda, önümüzdeki bahar aylarında tamamen kurtulmayı umuyordu. Gidişat da fena değildi.

Ama Güney Afrika’da yeni bir varyant ortaya çıktı. Şimdilik Avrupa’da yok. Ama Avrupa ülkeleri çok sıkı önlemler alıyor, karantina uygulamalarına geri dönüyorlar.

Türkiye’de ise tam bir umursamazlık var. Devlet, zaten ekonomi perişan halde olduğu için yeni kısıtlamalar getirmiyor. Eğer bu yeni varyant bir şekilde ülkemize girerse, perişan olacağız.

Hala bizim ülkemizde aşıdan kaçanların oranı neredeyse yüzde 50. Artık maske, mesafe, temizlik gibi kurallara titizlikle uyanlar da kalmadı.

Bu işin şakası yok. Bu işin ihmale gelir tarafı yok. Herkesin öncelikle aşılarını tamamlaması gerekiyor.

Devletin de işi biraz daha sıkı tutması lazım. Ülkemize turist olarak gelenlerin mutlaka izlenmesi ve kontrol edilmesi lazım. Aşı olmamakta direnen insanlara yönelik bazı sınırlamalar getirmek lazım. Yeni bir salgın dalgası, hem çok yüksek ölümlere neden olabilir, hem maazallah ekonomimizi çok daha kötü hallere sokabilir.

Biz fazla ciddiye almıyoruz. Biz ülke içinde sadece ekonomideki perişanlıkla boğuşurken, dünya, özellikle Avrupa sadece korona virüs belasıyla ilgileniyor.

-----------------------------------------------

Bu hafta Meclis TV’yi izleyin

 

Türkiye’nin 2022 yılı bütçesi TBMM’de bulunuyor. Bütçe komisyonlarda görüşüldü, Cumhurbaşkanlığı’ndan geldiği şekliyle komisyonlardan geçti.

Ancak bu hafta TBMM Genel kurulunda bütün maddeler tek tek ele alınacak. Bu hafta özellikle gündüz saatlerinde saat 14.00’den sonra yapacak başka bir işiniz yoksa Meclis TV’yi (TRT-3) açıp, bütçe görülmelerini izlemenizi tavsiye ediyorum.

Bütün bakanlıkların bütçeleri tek tek ele alınacak. Her bakanlık bütçesinde bütün partilerin sözcüleri kürsüye gelecek,  görüşlerini açıklayacak. Eminim, sık sık Meclis genel kurulunda tartışmalar, hatta kavgalar çıkacak. Bütçe Meclis’te görüşürlerken, Meclis’e vatandaş alınmayacak. Siyasi partiler grup toplantıları yapmayacaklar.

Benim merak ettiğim başka konular da var. Mesela CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın TBMM Başkan vekili olarak nöbetçi bulunduğu ve genel kurulu yönettiği günlerde acaba tavrı nasıl olacak?

Bütçe görüşmeleri sırasında bütün siyasi partilerden çok sayıda milletvekili partisi adına söz alacak, kürsüye çıkacak. Merak ediyorum, acaba son derece pasif durumdaki Kocaeli Milletvekillerinden bütçe görüşmeleri sırasında partileri tarafından görevlendirilen, kürsüye çıkan olacak mı?

AKP’li milletvekillerimize görev verilecek mi?

CHP’li Tahsin Tarhan, MHP’li Saffet Sancaklı, İYİ Partili Lütfü Türkkan meclis kürsüsüne çıkıp konuşacak mı?

Öyle tahmin ediyorum ki bu süreçte Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu partisi HDP adına kürsüde konuşurken sık sık göreceğiz. Ama diğer milletvekillerimizin sadece koltuklarında oturup, el kaldırıp indirmelerini bekliyorum.

Artık siyasi çalışmaları pek umursamayan Fikri Işık gibi isimler ise, belki de hiç genel kurul salonuna bile gelmeyecekler.

Tavsiye ederim. Meclis’teki bütçe görüşmelerini dikkatle izleyin. Bu ülkeyi yöneten milletvekillerinin kalitesini görmek, öğrenmek adına çok iyi bir fırsat olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Tuğrul Kırankaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

05

Ademmm - buna benzer olay gebzede erkan azerinin evi basıldı.ikinci olayda derince mhp meclis üyesinin tayfun tosunun istifaya zorlanmasıdır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 02:24
04

Komik - En yakınındaki hangi partili çevresi MHP liymiş.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 23:26
03

Bekri Paşa - Tuğrul beye şaşırdım. Sevaplarıyla GÜNAHLARIYLA cumhur ittifakını desteklediğini itiraf eden, Türkeş'in casus dediği, köyün çocuklarını peşine takarak ölüme götüren fareli köyün kavalcısı bahçelinin peşine, aklını, vicdanını bir kenara koyarak takılanlardan biri olduğunu hala nasıl söyleyebildiğine şaşırdım. Futbol takımi tutar gibi parti tutmak eğitimsiz insanların işidir.

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 30 Kasım 06:52
01

Korhan - Alparslan Türkeş'i anma törenindeki görüntüler... İşte MHP ve Ülkü ocakları hakkındaki yargıları (pek ön de değil...) tamamen doğrular nitelikte... Sorunlarını konuşarak çözemeyen, kavgacı, kabadayidan farksız tipler... mutlaka her iki camiada da nezih saygıdeğer kişiler vardır onları tenzih ederim ama maalesef çoğunluğu bu görüntüleri oluşturan kabadayı bozmalari...

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:36


Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 41 41
Reklam bilgi

Anket DEVA Partisi İl Başkanı Adem Koç'u BAŞARILI buluyor musunuz?