Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 16,8853
Euro 17,8334
Altın 992,10

Nafaka ve mağduriyet

Son zamanlarda çok sık duyar olduk "süresiz nafaka kaldırılsın, mağdur erkekler var, 3 ay evli kalan erkek, ömür boyu nafakaya tabii tutuluyor" gibi sözleri. Ya da "mahkemeye sevgilisiyle gelen kadına ben neden ömür boyu nafaka veriyorum?" sorularını okuyoruz sosyal medyadan. Tabii ki bunları da yaşayan insanlar var ancak kişisel kötü niyetler sebebiyle oluşan bu durumun genellenerek toplumda bir mağduriyet oluşturulduğunun bilinmesi gerekiyor.

EŞİK Eşitlik İçin Kadın Platformu'nun araştırmalarına göre; her 10 kadından sadece 3'ü istihdama katılabiliyor. Her 4 kadından 1'i çocuk sahibi olunca istihdamdan düşüyor. Ekonomik, sosyal, kültürel olarak ezilmiş, ev içine neredeyse hapsedilmiş kadınlar, yeni çıkacak torba yasalarla ya mutsuz, sevgisiz evliliklere katlanacak ya da sonu belirsiz derin bir yoksulluğa sürüklenecek. Başka seçenek tanınmıyor ne yazık ki. Kırk katır mı kırk satır mı?

Aslında nafaka için yasalarda kadına ya da erkeğe ödeme hükmü diye belirtilmiyor. Boşanma sonrası kusursuz ve yoksulluğa düşecek eş olarak belirtiliyor. Toplumumuzda eğitimden başlayarak daha sonraki yıllarda da çalışma hayatının içinde olabilen, istihdama katılabilen kadınlar azınlıkta kaldığı için, yaşanılanlar neticesinde mağdur olan yine kadınlarımız oluyor. Boşanma sonrası iki türlü nafaka var: Yoksulluk ve iştirak nafakası. Yoksulluk nafakası kadın ya da erkek mağdur olan tarafa ödenirken, iştirak nafakası ise ortak çocuk veya çocuklar varsa bakımını üstlenecek tarafa ödenecek olan nafakadır. Yani ortak çocuk bakımı için. İşte bu iki ayrı nafaka çeşidini algı ile karıştırıp mağdur rolüne bürünülmesi asıl konu.
İştirak nafakası çocuk olduğu için gerçekten mecburidir, ancak bundan kaçan kötü niyetli erkeklerin olayı yoksulluk nafakası ile yani çocuk yokken verilen nafaka ile bir tutarak ortalığı ayağa kaldırması da abesle iştigalden başka bir şey değildir. Sosyal devletlerin boşanmış kadınların çocukları için kreşler açması, her türlü mağduriyeti giderecek yapısal düzenlemeleri sağlaması gerekmektedir. Böylece kadınlar istihdama karışabilsin, kendine ve çocuğuna güzel bir gelecek sağlayabilsin. Boşanmanın yükünü sırtlayabilmiş cesur kadınlara imkan ve seçenekler sunulmalı ki, şimdiye kadar evde olmaya zorlanmış, eğitim hayatına devam edememiş, etse de çalışma hayatına katılamamış kadınlar, sudan çıkmış balığa dönerken hayata yeniden tutunmak için desteğin devletten gelmesi beklenmektedir. Herkes aile büyüklerinden yana şanslı olamayabiliyor. Yaş, sağlık, psikolojik sebeplerden dolayı torun bakma zorunluluğu kimsenin yoktur. Manevi yük kadında iken, maddi yükün de ona yüklenmesi ve yapan nasıl yapıyor denmesi sizce
eşitlik midir? Herkesin şartları farklıdır, devletin bu yasaları çıkarırken hiçbir tarafın mağdur olmaması için önceden sosyolojik yapıyı inceleyip, konuyu her yönden ele alıp, ona göre bir planlamaya gitmesi gerekmektedir.

Çıkarılması düşünülen yeni torba yasaya göre bir fon oluşturulacak. Nafaka fonu. Erkekten alınacak, devlete aktarılacak. EŞİK platformu da diyor ki; halka yeni vergi yükleri ve bürokrasi olarak geri dönecek. Fonlara zaten bir güvensizlik ortamı oluşan toplumda, sadece nafakayı ödemekte zorlanan erkekler için bir fon oluşturulsun. Hatta yasalar aynen böyle kalsın, değiştirilmesin, var olan uygulansın, mevcut korunabilsin. Çünkü ilerde evin reisi kavramı yeniden erkeğe verilebilir, eşit mal paylaşımı ortadan kaldırılabilir. Kadınların hak kaybına uğramayacağı şekilde planlamalar yapılmalıdır der EŞİK platformu.
Hukuk; sosyal hayatın yansımasıdır. Kadını gelenek, görenek adı altında sosyal hayattan kopartıp, tanımsız ev içi işlere hapsedip, psikolojik veya manevi şiddete boyun eğmek zorunda bırakmak, başka seçenek bırakmamak aslında mağduriyetin ta kendisidir. Bakmakla zaten yükümlü olduğu çocuğa maddi destek vermekten kaçan babaların mağdur edebiyatı yapması çok da gerçekçi değildir.

Tüm bu yasaları kendi lehine çevirmek için kullanan kötü niyetli insanlar yok mudur? Tabii ki vardır. Sözüm onlara değil zaten. Mağduriyet kişiye göre değil, hakkaniyete göre belirlenmelidir. Ona bakarsanız ikinci evliliğini yapmış bir kadın ilk evliliğinden olan çocuklarına babalarının maddi desteğini böbürlenerek anlatırken, şimdiki kocasının ilk evliliğinden olan çocuklarına verdiği desteği hayıflanarak anlatabilir. Demek istediğim; empati yapmayan herkes haklıdır kendince. Bu ancak gerçek mağdurun tespitiyle oluşacak yasa ile düzenlenebilir. Süre ile değil. Zaten algı yapıldığı gibi süresiz de değildir. Boşanan veya boşanmaya çalışan kadınların yüzde seksenbeş'i yoksulluk nafakasından feragat etmiş, daha fazla fiziksel veya manevi şiddet görmemek adına. Bürokrasi ile uğraşıp tekrar tekrar o girdapta boğulmamak adına. Ancak konu çocuktan doğan iştirak nafakası ise durum değişir. Her iki taraf anne baba olmanın gereğini yerine getirmekle yükümlüdür.

Anayasa Mahkemesi'ne nafakanın süresizliğini içeren maddenin yasaya aykırılığı iddia edildi. Süresiz olacağına ilişkin hükmün anayasaya uygun olduğuna hükmederek talebi reddedildi. Kimse bir Şeyma bir Acun olmadığı gibi, istisnai durumlardan haklılık payı çıkarılmasına da gerek yoktur.

Geleceğimiz kadınlarda ve onların yetiştireceği çocuklardadır. Erkek egemen toplumlarda yıllar yılı sistematik bir şekilde kadının geri plana itilmesini içimize sindirmemeliyiz. İstihdamda, eğitimde, eşitlik ilkesi ile yasalar belirlenmeli, düzenlemeler ona göre yapılmalıdır. Sözde değil, özde. Ya da daha kötüye gitmemesi adına bırakın böyle kalsın, ancak uygulansın.

Sevgiyle ve adaletle kalın.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aygen Tuna - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

09

Yıldırım - Kadın erkek eşit diyorsanız o eşitliği sağlamak için kadın da okuyacak çalışacak meslek sahibi olacak. Evlendi diye okuyamıyorsa evlenmeyecek bu kadar basit. Hem okuma hem meslek sahibi olma sonra boşanınca mağdur taraf benim. Erkek hem okuyup hem meslek sahibi olup hemde evlenebiliyor. Süresiz nafaka kadar saçma birşey yoktur. Senelerce ye iç gez nasıl olsa havadan para

Yanıtla . 6Beğen . 3Beğenme 29 Mart 11:34
08

Adeletmieşitlikmi - Ben çalışırken Kadın anasıyla birlikte evdeki altınları götürsün çalsın çırpsın. Sonra mahkemeye çık üstüne birde her ay bu kadına nafaka ödemek zorunda kalacaksın. Kendi kendine duvara vurup sonra beni darp etti diyor. İspat edemiyorsun ama mahkeme kadından yana.avukatların dediğinden anlaşılan tek şey erkek ispatlamalı, kadının ise söylemesi yeterli. Mahkeme hep kadından yana Mecbur anlaşmalı boşan. Hırsızdan Kurtulamıyorsun. Bu mu adalet!!! Haklı haksız ayrımı olmalı. Zarar gören kimse ona bedeli ödenmeli. Hep kadınmı zarar görüyor.

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 25 Mart 07:47
06

Saygı Ozturk - Keşke senin eşinin de eski eşi tarafından her ay icra gelse ve geçim sıkıntısı yaşarken diğer tarafa senin alınterin gitse bak o zaman bu yazıyı nasıl değiştiriyorsun

Yanıtla . 9Beğen . 4Beğenme 19 Şubat 19:00
07

Farkındayım - @Saygı Ozturk 06 nolu yoruma cevabı: Yazıda yazar tam da bundan bahsetmiş zaten. İcraya veren eski eş siz olsanız kendiniz haklısınız. Yeni eş siz olsanız yine kendiniz haklısınız. Herkes kendine göre haklı, tek haklı, en haklı.. Geçiniz..

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 21 Şubat 08:58
05

Muazzez - Kadın erkek eşit işe kadında erkeğe nafaka vermeli ortaklık bitmiş ömür boyu niye sırtında kadını taşısın kadının ailesi varsa baksin yoksa devlet ne için var devlet baksin ne bu ya öyle kadınlar gördüm adamın donuna kadar alıyor ben kadının isyan ediyorum jnsaf

Yanıtla . 10Beğen . 4Beğenme 19 Şubat 18:02
04

Izmitli - BU YASAYI ÇIKARANLAR ERKEK, 1 AY EVLİ KALDI BOŞANDI NAFAKA KAÇ KİŞİ ALIYOR BU YASA GERÇEK MAĞDUR KADINLARA YAPILMIŞ BİR KÖTÜLÜKTÜR

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 09 Şubat 16:04
03

Leonardonun vinci - Allah sana akil fikir versin 2 dakika durust olun desem onu bile beceremezsiniz biraz empati yahu 1 ay evli kalacan sonra sudan sebebden bosanacaksin sonra nafaka ver bana o nafakayida ayni evde yasadigin baska adamla yiyeceksin oturun bir dusunun acaba kadin cinayetlerinin altinda yatan sebebler nelerdir pardon dusunun dedim

Yanıtla . 17Beğen . 3Beğenme 03 Şubat 08:34
02

Aslan Er - Hangi dünyada yaşıyorsun hanımefendi. Bu konunun mağduru erkekler. Eşik platformunu falan bırak çevrene bir bak ne kadar mağdur erkek var göreceksin. Vatandaş bir gün evli kalıyor ömürboyu nafaka öde. Olurmu böyle saçmalık. Erkek Birde evlenmeye kalksa bu pahalılar bu hayat şartlarında nasıl evlenecek. Eskiden devlet babasından kalan maaşı ayrılan kadına bağlayıp. Erkek bir nebze rahatlıyordu. Şimdi suistimal nedeniyle oda kalktı. Komşum var kadın kocadı ile anlaşamadı boşandı. Çocukları yok. Yıllardır adam ona nafaka ödüyor. Çocuk asgari ücretli ailesi ile kirada nasıl evlenecek kirada otururken. Hani kadın erkek eşitliği. Erkek çalışsın boşandığı eşi yesin

Yanıtla . 12Beğen . 3Beğenme 31 Ocak 16:16
01

. - Cok atip tutmussun. Nafakaya kendini dayayip yan gel yat mantigi ile yasayan cok hemcinsin var sayin yazar. Sen ve senin gibi dusunen kadinlarib demogojisi bitmez.

Yanıtla . 14Beğen . 3Beğenme 29 Ocak 18:50


Anket Kocaelispor'da kimi teknik direktör olarak görmek istersiniz?