Kocaeli’nin En Prestijli Gazetesi
Dolar 13,4740
Euro 15,2698
Altın 802,34

“Siyasette bir başarı hikayeniz olmalı”

CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, “Siyasette her zaman şuna inanırım bir başarı hikâyeniz varsa bir şekilde o sizi bir yerlere taşıyor” dedi

Hanifi Surun
Hanifi Surun Tüm Haberleri

Ses Kocaeli Gazetesi olarak CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan görev süresinin boyunca yaptığı çalışmalar ve projelerle ilgili röportaj gerçekleştirdik. CHP’li Orhan hem görev süresinde yaptığı çalışmalarla ilgili hem de bundan sonra yapacağı projelerle ilgili olarak bilgi verdi.

Ses Kocaeli Gazetesi: İlçe başkanlığınız bir yılını bitirdiniz. Genel olarak bir yıllık görev süreniz boyunca neler yaptınız?

Gökhan Orhan: Olağan ilçe kongremiz Gebze’ye yakışır bir kongre oldu. Partimize emek vermiş beş aday çıkıp destek istedi. Kongrenin en sevindirici yanı kürsüde herkes yapacaklarını anlattı. Kimse diğer adaylarla ilgili olumsuz bir eleştiri veya söz söylemedi. Buda Gebze’de kongreyi kazanacak kişinin toparlayıcı olması yönünde iyi bir izlemim bıraktı. Adayları salona girerken ve çıkarken birbirlerini tebrik etmesi partimiz için bir güç oldu. Buda bizim yönetimi devralırken bir güç oldu. Ancak görev süremizde en büyük şansızlığımız pandemini yaşanması oldu. Pandemi ile birlikte gerek il başkanımız gerekse ilçe yöneticilerimiz yaptığımız toplantılarla nasıl bir yol izleyeceğimizi belirledik. Pandeminin getirdiği birçok sorun oldu. İşsizlik daha da arttı. Gün ekmeğimizi paylaşma günü dedik. Bu anlamda neler yapabilirizi konuştuk. Geliri düşük veya yardıma ihtiyacı olan, ilaçlarını alamayan, yaşından ötürü dışarı çıkamayan vatandaşlarımızı ilçe örgütü ile birlikte tespit ettik. Tespit ettiğimiz ve bizlere ulaşarak yardım isteyen bu vatandaşlara yardımda bulunduk. 680-700 aileye gıda başta olmak üzere bizlerden talep edilen ne varsa onu yaptık. Bu süreçte ayrıca ilacını alamayan vatandaşlara da eczanelerin de yardımıyla ilaçlarını temin ettik. Reçetesini bize gönderen vatandaşlara destek oldu. Vatandaşlara sadece gıda yardımı yapıp gitmedik. İletişim numaralarımızı vererek her zaman yanlarında olduğumuzu belirttik. Onun dışında pandemide de bir kez daha önem arz eden 14 kuralı bildiri olarak dağıttık.

BELEDİYE SINIFTA KALDI

Ses Kocaeli Gazetesi: Pandemi sürecinde Gebze Belediyesi’nin çalışmalarını yeterli buldunuz mu?

Gökhan Orhan: Gebze Belediyesi pandemi sürecinde sınıfta kaldı. Niye belediye sınıfta kaldı? Gebze Belediyesi toplumsal bir olayı herkesimle paylaşabilirdi. Tüm dünyayı ve ülkemizi saran bir olay. Belediye başkanından şunu beklerdim diğer siyasi partilerin de ilçe başkanlarını, STK başkanlarını toplayarak aksiyon planı oluşturulmalı idi. Pandemide neler yapabilirizi konuşmalıydık. Kapalı spor salonunu ilaç deposu yapabilir miyiz? Eski Topçu Kışlası’nı sahra hastanesi yapabilir miyiz? Bunları konuşmalıydık. En azından siyasi partilerin ilçe başkanlarına gıda yardımı konusunda görüşmeler yapabilirdi. Belediye başkanı siyasi parti ilçe başkanı gibi çıkıp ne yaptığını anlattı. Belediye başkanı her fırsatta dediği gibi o zaman işte bu kenti hep beraber yönetiyoruz anlayışı olurdu. Bu kentti birlikte yönetsek herkesin fikri alınır.

Ses Kocaeli Gazetesi: Millet İttifakı ortağı partiler başta olmak üzere diğer muhalefet parti ilçe başkanlarıyla bir araya geliyor musunuz?

Gökhan Orhan: Millet İttifakı tüm Türkiye’de iyi gittiği gibi Gebze’de de daha iyi gidiyor. İyi Parti Gebze İlçe Başkanı Burak Uluköylü ile uzun yıllardır Gebze’de olmamız nedeniyle tanışıyoruz. Burak Abi ile aynı dönem ilçe başkanlığı yapmam benim için büyük bir şans oldu. Koordineli bir şekilde gidiyoruz. Yapacağımız açıklamalarla veya belediye meclisinde gündeme getireceğimiz konularla ilgili olsun sürekli bir istişare halindeyiz. Burak Abi gibi bir ilçe başkanının olması Millet İttifakı ve bizim için bir şans.

Ses Kocaeli Gazetesi: Partinizin belediye meclis üyeleri ile aranız nasıl?

Gökhan Orhan: Partinin tabanından geldiğimiz için birçoğu ile ortak geçmişimiz var. Saide Hanım ilçe başkanlığımızı yaptı. Şahin Bey ile il gençlik kolları başkanı ile kendisi de il yöneticisi idi. Erhan bey yöneticilik yapmıştı. Gökhan Yamen ile gençlik kollarından, Halil İbrahim Bey küçük sanayi sitesi başkanlığından tanışıyoruz. Sinan Çeper ise gençlik kollarından geliyor. Cavit Bey uzun süre ilçe yöneticiliği yaptı. Hepsi ile bir mesai geçirmiş olmam benim için bir avantaj. Hepsi ile abi ve abla kardeş gibiyiz. Meclis üyelerimizle bir sorunumuz yok. Grup sözcümüz partimizi en iyi şekilde temsil ediyor. Tüm kararları tartışarak ve ortak bir şekilde alıyoruz.

BİR BAŞARI HİKÂYESİ OLMALI

Ses Kocaeli Gazetesi: Siyasetteki hedefiniz nedir?

Gökhan Orhan: Siyasette her zaman şuna inanırım. Ortada hedef varsa başarı hikâyeniz varsa bir şekilde o sizi bir yerlere taşıyor. Hiçbir zaman hırs etmedim. Süreçleri hassasiyetle ve kendini ispat etmekle alakalı. Siyasette hiçbir zaman kırıcı olmadım. Bir başarı hikâyeniz olmayınca kitleler arkanızdan gelmiyor. Şuan ilçe başkanıyım. Ancak pandemi şansızlığım oldu. Alanda siyaset yapma imkânımız olmadı. Diğer ilçe başkanları ve il başkanımız dahi alanda çok siyaset yapamadık. Mevcut ekibim bir dönem daha pandemisiz bir dönem daha geçirip hem Kocaeli’ne hem örgüte kendilerini ispatlarsa bir başarı olur. Bir yılımızı doldurduk. Birçok alan çalışması yaptık. Ama yüzde elli oldu. Her üç ayda bir belediye başkanlarımızı getirip bir mini mitingler yapmayı planlıyorduk. Ancak pandemi izin vermedi. Kocaeli’nde bir dönem daha devam edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ses Kocaeli Gazetesi: Kalan bir yılınız var yapmak istediğiniz projeleriniz neler?

Gökhan Orhan: İlk geldiğim günden beri 400 delegenin oyunu alan bir ilçe başkanı gibi davrandım. Partimize emek vermiş isimler var. Bunları yok sayamayız. Tüm partili büyüklerimizle iletişim halindeyiz. Bu süreçte pandemi ve aşı ile başarı olursa normal hayata dönülmesi durumunda Gebze’nin sorunlarını daha çok gündemde tutacağız. Partililerimizi daha çok sormamız gerekiyor. Bir danışma kurulu toplantısı yapamadık. Bir yılımızı rapor halinde dergi hazırlayıp tüm partililere ulaştıracağız. Partimizin bir daha toparlanamaya ihtiyacı var. Olası bir erken seçim için sandık görevli arkadaşlarımızı güncelliyoruz. Sandıklarda seçim günü eksik kalmaması için sokak öbeği çalışmasına ağırlık veriyoruz.

YÖNETİMDE ROTASYON OLACAK

Ses Kocaeli Gazetesi: Sizce Gebze’nin temel sorunları neler?

Gökhan Orhan: Gebze’nin temel sorunu AFAD yok. En yakın AFAD Kartepe’de olası bir deprem veya bir doğal afette AFAD ekibi Kartepe’den gelene kadar vay halimize. Diğer bir sorun ise trafik sorunu. Onun dışında İSU’nun bir ihaneti var. İSU’nun yaptığı yanlışları herkesin dile getirmesine rağmen kimse İSU’ya bir yaptırım veya uygulama yapamıyor. Beylikbağı’nda halen daha soba ile ısınan okullar var. Tapu sorunu ise halen içler acısı durumda. Halen daha bazı mahallelerde internet sorunu var. Sosyal yaşam sıkıntısı var. Belediye kentin sorunlarını çözemiyor. Eski Askeri Alan olan Gebze’nin akciğerine yapılaşma sorunu ile karşı karşıya. Gebze’nin ne girişi ne çıkışı belli değil. İnsanlar karanlık olduktan sonra kentin sokaklarına dolaşamıyor. Kentin merkezine bir metro inşaatı getirildi. Ne bir bilgilendirme ne de çalışmayla ilgili ne zaman nasıl bitecek kimse bilmiyor. Gebze Belediye Başkanı halkın içinde olmaması sorunları içerisinde olamaması. Zinnur Bey artık tüm Gebzelilerin belediye başkanı olduğunu unutmaması lazım. Bu kentten bir haber. Eski Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk heykeli var. O heykelin atıl durumunda bırakılması var.

Ses Kocaeli Gazetesi: Yönetimde bir görev değişikliği olacak mı?

Gökhan Orhan: Tüm yönetici arkadaşlarımızdan bir yıllık görev süreleri boyunca bir rapor alıyoruz. Bu raporlar sonucunda bundan sonra aynı göreve devam etmek isteyip istemediğini ve hangi görevi istiyorsun şeklinde görüş alışverişinde bulunacağız. İlçe yönetiminde rotasyon durumu gerekli mi gerekli. Tüm yönetimin içine sinecek kararlar alarak bunu yapacağız.

Ses Kocaeli Gazetesi: Son olarak neler söylemek istersiniz?

Gökhan Orhan: Genel siyasetle yerel siyaseti bir tutmamak lazım. Siyasi görüşlerimiz farklı olsa da bir araya geliyoruz. Gebze’de bir kent bilinci oluşturmamız lazım. Daha iyi bir Gebze için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

23 Oca 2021 - 15:42 -

Muhabir  Hanifi Surun


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Ses Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Ses Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Ses Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Ses Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Kocaeli Markaları

Kocaeli Ses Gazetesi, Kocaeli ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (262) 321 41 41
Reklam bilgi


Anket Gelecek Partisi İl Başkanı Serap Çakır'ı BAŞARILI buluyor musunuz?